Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.05.2010, 02:13:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Continuitatea apostolica este este un cal de bataie domnule Gibilan.
Nu este decat un argument in plus in teoria: „Noi suntem cei mai tari din parcare!”

In rest nimic. Ce vrei sa-mi spui ca daca Anglicanii sau catolicii au „succesiune apostolica” are aceasta vreo valoare?

Oricum s-ar pune problema cu „succesiunea apostolica” pisica tot in picioare cade: doar la ortodocsi e valabila.

P.S. Iar ca sa te uimesc nu spun decat ca toti apostolii au fost penticostali: au fost Botezati cu Duhul Sfant, le-au placut sa studieze Scripturile, au trait o viata curata, au facut evanghelizare si l-au asteptat pe Iisus sa revina.
Nu aveti nicio urma de indoiala asupra inlaturarii lui Parham din cultul in care predica, pana sa primeasca darul?

Acum am inteles ca inlaturati si voi pe cei mai ciudati, dar oare Parham cum a fost privit la vremea respectiva?
  #102  
Vechi 29.05.2010, 10:24:36
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Continuitatea apostolica este este un cal de bataie domnule Gibilan.
Nu este decat un argument in plus in teoria: „Noi suntem cei mai tari din parcare!”

In rest nimic. Ce vrei sa-mi spui ca daca Anglicanii sau catolicii au „succesiune apostolica” are aceasta vreo valoare?

Oricum s-ar pune problema cu „succesiunea apostolica” pisica tot in picioare cade: doar la ortodocsi e valabila.

P.S. Iar ca sa te uimesc nu spun decat ca toti apostolii au fost penticostali: au fost Botezati cu Duhul Sfant, le-au placut sa studieze Scripturile, au trait o viata curata, au facut evanghelizare si l-au asteptat pe Iisus sa revina.
domnule penticostag dupa cite vad eu mai si schimbi pietroiul daruit de andrusca pentru care nici nu i-ai multumit poate nu e chear convenabil dar e un pietroi si cred eu destul de consistent,mai sari si la alti pietroi in dorinta asa cum spuneai ca vrei sa inaintezi spre isvoare dar suvoiul e prea mare si de-abea daca iti revii din cind in cind la acel minunat "dar" apoi cum sa mai si inaintezi.continuitatea apostolica este o mostenire lasata de apostoli primelor biserici crestine,biserica Smirnei[rasarit]primul episcop Policarp hirotonit de Ioan iar in biserica apuseana Clement hirotonit de Petru.oare daca iti ramine o mostenire de la cineva si nu poti sa demonstrezi prin acte doar verbal oare nu e nevoie de pietroi?asa ca lasa pisicile sa faca ce stiu mai bine nu le mai arunca, ca le pica penele.tu nu ai nici o[mostenire]temelie pe ceia ce spui fiind,doar vorbe aruncate in vint te stergi pe miini cu o punga de plastic.datorita faptului ca esti si pescar dar nu de oameni tine-te de pietroi sanatos a plouat la munte si apostolii texani duhnind a bourbon whiskey amestecat cu,cai si praf de pusca nu te pot ajuta au probleme cu viitura si ei.tine-te bine valul vine.
  #103  
Vechi 29.05.2010, 18:05:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Ce cred penticostalii despre aceste nume importante, legate de penticostalism: Jack Coe, Oral Roberts, A.A. Allen, William J. Seymour, si William Marrion Branham?

De ce folositi ca argument impotriva inselarii de la cel rau, faptul ca cineva crezand in Biblie, si fiind religios...nu o poate lua razna: ".[82] This is based on his comment that "God wrote three Bibles".[83] He said these were the zodiac (see mazzaroth), the great pyramid and the Holy Bible. He believed the first two pre-dated any written Scripture, and they are not meant for Christians today.[84]Branham was strongly opposed to astrological horoscopes and said fortune telling was of the devil. [85].......?

Sursa:http://en.wikipedia.org/wiki/William_M._Branham

Last edited by AndruscaCIM; 29.05.2010 at 18:09:42.
  #104  
Vechi 29.05.2010, 18:28:40
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu aveti nicio urma de indoiala asupra inlaturarii lui Parham din cultul in care predica, pana sa primeasca darul?

Acum am inteles ca inlaturati si voi pe cei mai ciudati, dar oare Parham cum a fost privit la vremea respectiva?
Si Mihail Cerularie a fost exclus din cultul in care predica :))

La fel ca ierarhul mai sus amintit. Unii au fost de partea lui, altii (cei care l-au anatemizat) impotriva.

P.S. La sugestia lui artistului care se ascunde in spatele pseudonimului „gibilan” vreau sa-ti multumesc pentru pietroaiele sub care mi-ai permis sa ma ascund.
  #105  
Vechi 29.05.2010, 18:43:23
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce cred penticostalii despre aceste nume importante, legate de penticostalism: Jack Coe, Oral Roberts, A.A. Allen, William J. Seymour, si William Marrion Branham ?
Sunt controversati. Unii din pricina teologiei lor precum Branham (eu cred ca tipul a propovaduit doctrine false), altii, precum Oral Roberts din pricina metodelor de a stange fonduri (pe asta il simpatizez macar ca nu sunt adeptul lui prosperity gospel).

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce folositi ca argument impotriva inselarii de la cel rau, faptul ca cineva crezand in Biblie, si fiind religios...nu o poate lua razna
Intrebarea ta este gresit formulata.
Noi credem ca o „multime de oameni religiosi vor merge in iad cu Biblia sub brat”, ca sa citez un clasic.

Nu o poate lua razna un crestin sincer caruia Dumnezeu ii vorbeste prin Biblie.
  #106  
Vechi 29.05.2010, 19:07:18
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
datorita faptului ca esti si pescar dar nu de oameni...
Cum sa nu fiu pescar de oameni? Normal ca sunt.
Asta e scopul meu principal in aceasta viata.

Cand vii la Constanta mergem la amandoua tipurile de pescuit.
Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
apostolii texani duhnind a bourbon whiskey amestecat cu,cai si praf de pusca nu te pot ajuta au probleme cu viitura...
Stii ca ziceai tu ca grecii sunt fratii tai fff. apropiati...

Oridecate ori ma enervezi amintind ceva de americani imi vine in minte versul lui Eminescu: „bulgaroi cu ceafa groasa, grecotei cu nas subtire”. Si e ca un balsam pe rana...

P.S. Eminescu spune mai multe chestii despre tine in context dar mi-a fost rusine sa le pun pe forum

Last edited by penticostalulmantuibil; 29.05.2010 at 19:11:40.
  #107  
Vechi 29.05.2010, 19:39:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

De unde exista garantia /certitudinea ca fratele care a ajuns sa vorbeasca in limbi este purtat de Duhul? Cine intelege aceasta limba? Mi se pare multa subiectivitate. Raman la parerea ca aceasta harisma a fost valabila pentru perioada apostolica.
  #108  
Vechi 29.05.2010, 19:47:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Mi se pare multa subiectivitate. Raman la parerea ca aceasta harisma a fost valabila pentru perioada apostolica.
Optica ta e ciudata. Ceva de genul: "pentru ca nu stiu cum sa deosebesc adevarul de fals declar ca nu exista" .
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #109  
Vechi 29.05.2010, 19:54:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Optica ta e ciudata. Ceva de genul: "pentru ca nu stiu cum sa deosebesc adevarul de fals declar ca nu exista" .
Nu cred ca este o optica falsa. Din discutiile purtate cu foarte multi penticostali nu s-a ajuns la un crtireriu concret. Lucrarea Duhului este de a ne aduce la o unire in rugaciune, aceasta forma mi se pare o forma de individualism- care are la baza conceptia despre revelatie deschisa.
  #110  
Vechi 29.05.2010, 20:04:50
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
De unde exista garantia /certitudinea ca fratele care a ajuns sa vorbeasca in limbi este purtat de Duhul?
Nu exista garantia ca este purtat de Duhul, putem avea doar certitudinea ca a fost Botezat cu Duhul Sfant.

Asa au procedat Sfintii Apostoli. In Biblie, de fiecare data cand cineva vorbea in limbi, Apostolii considerau ca respectivul primise Botezul cu Duhul Sfant. Fapte 10: 46,47

Insa a fi purtat de Duhul, a umbla in Duhul, este mult mai greu decat a primi Botezul cu Duhul Sfant.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cine intelege aceasta limba?
Cand cel care vorbeste in limbi se inchina laudandu-L pe Dumnezeu, Dumnezeu intelege.

Cand cel care vorbeste in limbi se adreseaza oamenilor oamenii inteleg.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Raman la parerea ca aceasta harisma a fost valabila pentru perioada apostolica.
Este dreptul dumneavoastra, desigur.
Scriptura insa nu sustine in mod clar pozitia dumneavoastra iar in Istoria Bisericii au fost sfinti care au manifestat aceasta harisma.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10