Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2009, 16:40:19
mozarttt mozarttt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 5
Implicit hello

mare om,mare caracter,lelia bratu:)am cunoscut-o,...si pot spune ca nu are vreo fixatie pe o anumita religie:)pur si simplu crede CU ADEVARAT.ce--i drept,s-a documentat mai mult pentru a-nvata religia ortodoxa pentru ca totusi,ea traieste in romania si cam toti romanii sunt ortodocsi,(si ea ajuta multi oameni din romania deci e de-nteles)dar io m-am inteles supeer-bine cu ea pentru ca am putut vorbi despre orice...despre jesus,despre buddha despre cn vreti voi mah.e foarte deschisa femeia si la 40 de ani ai ei se mentine,nota 10
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2009, 16:43:54
mozarttt mozarttt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Efectiv,nu-mi vine sa cred cum se prosteste lumea si suna la astfel de "parveniti",de excroci,de...nu stiu cum sa-i numesc si nu stiu cum indraznesc sa sada acolo si sa pretinda ceea ce nu sunt,cu o fatada de o perversiune de neimaginat.Pur si simplu,nu pot crede cum suna lumea la astfel de oameni,care au tot atata imaginatie si putere ca si cei care suna,doar ca interesul difera,ei sunt excroci,nu neputinciosi.Cand ai mai auzi si vorbind de Dumnezeu,deja totul capata forma hilarului in ceea ce priveste intelepciunea lor.
Doar de curiozitate i-am mai urmarit pe unii si credeti-ma,eu as putea face acelasi lucru,poate chiar mai convingator,cu un succes destul de consistent,nu-ti trebuie decat imagnatie si papagal,insa nu as putea sa fiu atat de fatarnica si de indiferenta fata de natura nevoiasa a omului.
Acesti oameni ar trebui interzisi,ar trebu amendati...caci,creduli care sa sune vor fi mereu, daca nu ar fi,ar pieri acestia de la sine,fara contraventie.
Si astfel ajungem la vorba lui Cioran;"oamenii se ingramadesc cel mai adesea la vanzatorii de iluzii"...sau ceva de genul acesta.

dar lelia bratu chiar e o fiinta credincioasa,eu o cunosc,e un om bun de ce o faci escroaca si perversa omule?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2009, 17:01:50
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mozarttt Vezi mesajul
mare om,mare caracter,lelia bratu:)am cunoscut-o,...si pot spune ca nu are vreo fixatie pe o anumita religie:)pur si simplu crede CU ADEVARAT.ce--i drept,s-a documentat mai mult pentru a-nvata religia ortodoxa pentru ca totusi,ea traieste in romania si cam toti romanii sunt ortodocsi,(si ea ajuta multi oameni din romania deci e de-nteles)dar io m-am inteles supeer-bine cu ea pentru ca am putut vorbi despre orice...despre jesus,despre buddha despre cn vreti voi mah.e foarte deschisa femeia si la 40 de ani ai ei se mentine,nota 10
Nu stiu cat cunosti tu despre Ortodoxie ,ca sa poti spune desprea ea ca este OK.
Cat despre mesaje de la "Tatal Ceresc" iti trebuie ani de asceza(post rugaciune,priveghere),semerenie+dreapta socoteala.
S-au gasit si alti prooroci mincinosi iniantea ei,insa nu au reusit decat sa insele pe nestiutori,disperati si ignoranti(desi sunt destui).
Dupa modul cum scrii tu Iisus(jesus)intr-um mod trandy,cam banuiesc cat de stranse sunt legaturile tale cu Ortodoxia.
Documenteaza-te din punct de vedere dogmatic,si mai vb.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2009, 20:17:51
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Se poate sa fie o inselare, aveti grija. Nu oricine vorbeste cu Dumnezeu...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2009, 20:10:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Se poate sa fie o inselare, aveti grija. Nu oricine vorbeste cu Dumnezeu...
ba tocmai ca oricine poate vorbi/sa se roage cu/la Dumnezeu dar nu oricine il shi asculta, nu oricine Il urmeaza pe Cale... iar cei ce Il vor shi vedea sunt cei cu inima curata, nevicleana shi nerautacioasa, neinvartoshata, cei smeritzi.

iar ghicitorii ashtia shi terapeutzii, poi cata frunza shi iarba(droguri, tutun sau de pushca) shi vai de mama lor omida si tatal lor... tatal minciunii ca sarmanii shi ei cred minciunile lor, macar tziganii is mai shmecheri, ei doar fraieresc, dar noi ne-am gasit sa ne shi credem ceea ce ne-au invatzat paganii shi ereticii caci credulitatea asta este un pacat foarte mare, e ca o desfranare cu putere mare, credulitatea shi superstitzia... ca nu faci altceva decat sa fi credul... shi odata ce tzi-a bagat dracul barfa sau coditza in socoteala ta shi ai pasat-o la credulitate ca rezultata, de atunci urashti shi faci rele la nesfarshit pe baza doar de credulitate... simplu shi eficient.

Last edited by vsovi; 21.07.2009 at 20:14:34.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2009, 00:28:25
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sacroterapia

Exista o singura regula (indemn) rostit de ISUS CRISTOS...''IN DAR ATI LUAT,IN DAR SA DATI...''
Exista varianta ca Dumnezeu sa o fi binecuvintat pe aceasta femeie cu darurile respective,dar in momentul in care acestea au fost deturnate spre un cistig PERSONAL
(fiind invitata la tv,nu cred ca moare de foame)deja a fost CORUPTA.Nu mai exista nimic sfint in ea si ceia ce mai exista,se va stinge,daca nu se va redresa.

Last edited by archanghel; 09.08.2009 at 00:36:30.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2009, 09:43:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Exista o singura regula (indemn) rostit de ISUS CRISTOS...''IN DAR ATI LUAT,IN DAR SA DATI...''
Exista varianta ca Dumnezeu sa o fi binecuvintat pe aceasta femeie cu darurile respective,dar in momentul in care acestea au fost deturnate spre un cistig PERSONAL
(fiind invitata la tv,nu cred ca moare de foame)deja a fost CORUPTA.Nu mai exista nimic sfint in ea si ceia ce mai exista,se va stinge,daca nu se va redresa.
Cum e asta,draga archangel?Dar,oare,preotii nu sunt rasplatiti pentru munca lor?Si ei ar trebui sa fie muritori de foame ca sa fie apreciati de oameni?
Faptul ca un om are o misiune spirituala,nu inseamna ca trebuie sa umble in zdrente si sa aiba burta lipita de sira spinarii,pentru a fi luat in considerare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2009, 11:41:42
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cum e asta,draga archangel?Dar,oare,preotii nu sunt rasplatiti pentru munca lor?Si ei ar trebui sa fie muritori de foame ca sa fie apreciati de oameni?
Faptul ca un om are o misiune spirituala,nu inseamna ca trebuie sa umble in zdrente si sa aiba burta lipita de sira spinarii,pentru a fi luat in considerare.
Mi nu na to...s-ar putea sa ai dreptate,s-ar putea sa nu ai dreptate...este scris in biblie ca preotii se hranesc (sau traiesc ) din cele ale templului...asa cum,cine cultiva ,se si hraneste din rod,deci,deduc ca este drept sa te hranesti din rodul pentru care ai muncit.
Asa,sa luam cazul de fata.Prezenta ei la tv da certitudinea ca are mult mai mult decit necesar.Perfect.Cuvintele scrise la adresa ei(pro) mi-au facut impresia unei femei deschise si spirituale cu care se poate discuta deschis.
Buuun.
Eu am scris doar ca DACA DARUL DE LA DUMNEZEU ESTE FOLOSIT IN SCOP PERSONAL (cistig) atunci ea,nu mai are nimic sfint.Si ca urmare ce ar mai fi sfint in interiorul ei se va stinge
..apoi m-am oprit.Daca comunica cu tatal ceresc STIE acest lucru,iar daca nu comunica,NU STIE si ca urmare,omul vechi (EGO-ul) din cauza iubirii de sine,va urmari ACUMULAREA (bunuri,bani,mindrie,personalitate,etc,etc).
Si apropo de misiune spirituala...cind ISUS i-a trimis pe apostoli in MISIUNE SPIRITUALA (raspindirea evangheliei) au primit CLAR indemnul: sa nu aveti/posedati/purtati bani sau altceva asupra voastra,...IN DAR A-TI LUAT,IN DAR SA DATI...minunat-o,eu nu o cunosc,nu am inteles sa fie o femeie rea,ci doar am atras atentia ca dupa faptele/scopurile ei poate fi RECUNOSCUTA ca avind o misiune sau nu.
Constat ca-mi place..eh,cind o sa devina dependenta,vom parasi scena.

Last edited by archanghel; 09.08.2009 at 11:53:45.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2009, 15:09:04
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

A „mâncat pe pâine timp de cinci ani viețile sfinților”.... atunci nu inteleg de ce se mai machiaza, i-o fi spus Dumnezeu sa-si smoleasca chipul? Eu nu am incredere deloc in astfel de persoane, poate sa leviteze si sa mute muntii din loc, dar atata timp cat ramane de-a oamenilor cu framantarile ei lumesti, isi pierde drastic din credibilitate...
Iata cum oamenii minciunii se dau de gol la cele mai mici amanunte!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2009, 19:15:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sunteti mult prea atenti la aceasta latura materiala,fizica si mult prea putin la ce transmite acest om.
Este necesar sa ne desprindem de prejudecati si sa privim dincolo de acest prim impact.
Eu am urmarit-o de cateva ori si nu mi s-a parut a fi o sarlatana,spre deosebire de altii.
Si,minunatule archangel,daca ar fi sa ne luam strict dupa ce ai spus mai devreme,judecand dupa bunurile materiale pe care le detin,multi preoti inseamna ca sunt departe de aceasta cale spirituala.
Eu nu sunt de acord: nu multi oameni pot duce viata unui asceti,iar asta nu inseamna ca sunt mai putin de luat in seama decat primii.
Ne place ori ba,in viata aceasta terestra detinem si trup si avem nevoie de instrumentul material pentru a supravietui si a merge mai departe.
Trebuie sa fie vazut ca un instrument,nicidecum ca un scop in sine,aici este adevarat.
In schimb,nu as putea vorbi despre Lelia Bratu ca este ori nu asa pentru ca nu o cunosc personal,tot ce pot spune este ceea ce am simtit in privinta ei,iar sfaturile date de aceasta imi par de bun simt si benefice.

Last edited by heaven; 09.08.2009 at 19:18:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 20:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 22:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 20:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 19:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15