Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 18.01.2011, 14:59:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
ai2...ai auzit de melanom malign (faza terminala, cu multiple metastaze)? si de speranta de viata la aceasta boala infioratoare......sunt tare neavenite postarile tale....sunt curioasa sa vad ce spui despre o persoana care a supravietuit bolii, ba chiar a sfidat toate statisticile, e considerat de catre medici "o minune" si in prezent e sanatos tun gratie SF Nectarie !!!!??!!!
Probabil o sa spuna ca e o minciuna, ca omul avea de fapt o raceala, sau diagnosticul era gresit. am vazut doctori renumiti care nu intra in operatii fara rugaciuni, intelectuali renumiti, care sunt mai credinciosi ca unii preoti. am vazut doctori renumiti care inainte de operatii grele sau de diferite tratamente isi trimit pacientii la biserici si manastiri, am vazut doctori care au trait adevarate minuni. Dar ca un ateu de seama o sa spuna ca acesti oameni geniali sunt niste mincinosi care ar putea sa-si atribuie aceste vindecari, dar ei recunosc interventia lui Dumnezeu si a sfintilor atat de iubiti. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #432  
Vechi 19.01.2011, 09:32:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
ai2...ai auzit de melanom malign (faza terminala, cu multiple metastaze)? si de speranta de viata la aceasta boala infioratoare......sunt tare neavenite postarile tale....sunt curioasa sa vad ce spui despre o persoana care a supravietuit bolii, ba chiar a sfidat toate statisticile, e considerat de catre medici "o minune" si in prezent e sanatos tun gratie SF Nectarie !!!!??!!!
Exista regresie spontana! Si nu se manifesta mai des la nicio categorie, indiferent de religie sau numar de moate pupate (daca tot ziceai de statistici). Acuma de ce oamenii considera ca sunt minuni aceste cazuri asta e alta poveste care include ignorarea cazurilor in care cu tot cu ulei din candela lu' Nectarie oamenii respectivi au murit. Statisticile nu sunt contrazise de astfel de cazuri "minunate". Sunt cateva exceptii pe care doctorii nu se bazeaza. Asa cum de la o raceala in general nu se moare, exista totusi si astfel de cazuri. Inainte sa vorbiti despre statistici documentati-va sa fiti siguri ca stiti despre ce vorbiti. Daca ar fi avut o celula umana in ei, sfintii ne-ar fi dat solutia pentru cancer si nu ne-ar fi lasat sa ne minunam la cateva exceptii. De ce sfintii au aceeasi rata de succes ca si intamplarea?
Reply With Quote
  #433  
Vechi 19.01.2011, 09:37:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Probabil o sa spuna ca e o minciuna, ca omul avea de fapt o raceala, sau diagnosticul era gresit. am vazut doctori renumiti care nu intra in operatii fara rugaciuni, intelectuali renumiti, care sunt mai credinciosi ca unii preoti. am vazut doctori renumiti care inainte de operatii grele sau de diferite tratamente isi trimit pacientii la biserici si manastiri, am vazut doctori care au trait adevarate minuni. Dar ca un ateu de seama o sa spuna ca acesti oameni geniali sunt niste mincinosi care ar putea sa-si atribuie aceste vindecari, dar ei recunosc interventia lui Dumnezeu si a sfintilor atat de iubiti. Doamne ajuta.
Mai bine nu te fortezi sa iti imeginezi ce as spune eu. Nu de alta dar am vazut preoti afemeiati, betivi, efeminati, turnatori nenorociti la secu'. Nu mai zic de evazionisti sau hoti. Am vazut si preoti care ar face orice sa te simti un nenorocit care inca mai are o scapare daca le da bani. Asa ca mai bine lasam apelul la autoritate!
Reply With Quote
  #434  
Vechi 19.01.2011, 12:49:23
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

@ai2
observ ca scoti la iveala numai aspectele negative ale religiei (cativa preoti care fumeaza, unii care merg dupa bani dar problema e ca nu stii ce fac cu ei,poate ajuta nevoiasi, au cantine sociale; au masini scumpe, poate au fost cumparate din alte venituri - daca te interesezi aprope toti preotii mai au o slujba: profesori, sculptori, pictori etc) . In orice activitate gasesti elemente negative; problema e cum gandesti. (tipic societatii in care traim, se vede ca suntem condusi de sectanti si masoni)

Nu am citit ce parere ai despre aghiazma?!?! In acest caz este o minute pe care orice om cat de pacatos poate sa o vada si sa o simta (in cazul in care ai pierdut ceva arunca cu putina aghiazma prin casa si o sa vezi ce repede gasesti lucrul pierdut). Moastele la fel...toate prin puterea DUHULUI SFANT

NB. Rugativa la sfantul Nectarie ca este grabnic ajutator la rezolvarea problemelor de la servici, scoala, familie toate dupa randuiala fiecaruia!
Reply With Quote
  #435  
Vechi 21.01.2011, 16:40:49
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit Oare de ce?

Buna ziua,
De la inceput vreau sa spun ca sunt si eu una dintre persoanele care au fost ajutate de Sf. Nectarie in nenumarate randuri, si ca si multumire pentru tot ce a facut pt mine, i-am promis ca voi incerca sa ajung la manastirea Radu Voda cat de des pot( si pana acum din mai am ajuns aproape in fiecare zi), dar cateodata ma vad depasita de probleme si nevrednica de mine il mai intreaba pe Sf. Nectarie, de ce, de ce.
Ultima mea patanie a fost faptul ca m-am despartit de persoana cu care trebuia sa-mi intemeiez o familie din doar de el stiute, pentru ca pur si simplu nu a mai vorbit cu mine fara nici o explicatie. Este adevarat ca este si o distanta foarte mare intre noi, dar asta nu l-a impiedicat pana acum sa vorbeasca cu mine.
De aceea stau si ma intreb de ce a trebuit sa-l cunosc?
De ce nu mai vorbeste cu mine?
De ce nu imi da macar o explicatie? La telefon nu imi raspunde, pe net atunci cand este nu vorbeste cu mine.
Este adevarat ca si tacerea este un raspuns, dar un raspuns la ce, pentru ca ultima oara cand am vorbit totul era bine, si acum ma ignora total.
Cu toate acestea sunt convinsa ca Sf. Nectarie nu ma va lasa, si voi primi macar o explicatie pentru comportamentul lui, consider ca macar atat merit ,pentru ca la o reconciliere nu vreau sa-mi fac sperante desarte.
Este adevarat ca-mi doresc astaa foarte mult, dar nu stiu ce sa mai cred...
Reply With Quote
  #436  
Vechi 22.01.2011, 03:18:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu cred ca Sfintul Nectarie stie ca aceasta persoana nu este pentru tine, si tu trebuie sa pricepi ca el nu te vrea, plateste-l cu aceeasi moneda...indiferenta. Roaga-te la Sfintul Nectarie incontinuare.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #437  
Vechi 22.01.2011, 09:57:34
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu cred ca Sfintul Nectarie stie ca aceasta persoana nu este pentru tine, si tu trebuie sa pricepi ca el nu te vrea, plateste-l cu aceeasi moneda...indiferenta. Roaga-te la Sfintul Nectarie incontinuare.
Da, este posibil si asta, dar pot sa spun ca tot Sf. Nectarie ne-a ajutat sa fim impreuna pentru ca am intampinat multe probleme inainte sa fim impreuna, si cu ajutorul Sfantului am reusit sa trecem peste toate...si acum sa se intample asta.
Si in legatura cu plata sa stii ca asta intentionez sa fac sa-l tratez cu indiferenta, dar totusi mi-as dori sa aflu de ce aceasta schimbare de atitudine din senin, iar in ceea ce-l priveste pe Sf. Nectarie n-o sa incetez niciodata sa ma rog la el pentru ca m-a ajutat prea mult ca sa "il tradez" in felul asta, doar pentru ca un idiot nu mai vorbeste cu mine.
Multumesc pentru sfat
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #438  
Vechi 22.01.2011, 10:47:16
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Smile

Citat:
În prealabil postat de whyme80 Vezi mesajul
Buna ziua,
De la inceput vreau sa spun ca sunt si eu una dintre persoanele care au fost ajutate de Sf. Nectarie in nenumarate randuri, si ca si multumire pentru tot ce a facut pt mine, i-am promis ca voi incerca sa ajung la manastirea Radu Voda cat de des pot( si pana acum din mai am ajuns aproape in fiecare zi), dar cateodata ma vad depasita de probleme si nevrednica de mine il mai intreaba pe Sf. Nectarie, de ce, de ce.
Ultima mea patanie a fost faptul ca m-am despartit de persoana cu care trebuia sa-mi intemeiez o familie din doar de el stiute, pentru ca pur si simplu nu a mai vorbit cu mine fara nici o explicatie. Este adevarat ca este si o distanta foarte mare intre noi, dar asta nu l-a impiedicat pana acum sa vorbeasca cu mine.
De aceea stau si ma intreb de ce a trebuit sa-l cunosc?
De ce nu mai vorbeste cu mine?
De ce nu imi da macar o explicatie? La telefon nu imi raspunde, pe net atunci cand este nu vorbeste cu mine.
Este adevarat ca si tacerea este un raspuns, dar un raspuns la ce, pentru ca ultima oara cand am vorbit totul era bine, si acum ma ignora total.
Cu toate acestea sunt convinsa ca Sf. Nectarie nu ma va lasa, si voi primi macar o explicatie pentru comportamentul lui, consider ca macar atat merit ,pentru ca la o reconciliere nu vreau sa-mi fac sperante desarte.
Este adevarat ca-mi doresc astaa foarte mult, dar nu stiu ce sa mai cred...
Draga mea, si eu am trecut prin aceeasi situatie ca si tine si nu numai o singura data, ci de mai multe ori. A lasa pe cineva cu "ochii in soare" (te rog sa nu te simti jignita) este ceva specific barbatilor (sau a unora dintre ei, spun asa ca persoanele de gen masculin de pe acest forum sa nu se simta si ei la randul lor jignite) si nu tin cont de suferinta pe care o lasa in urma. Dupa umila mea parere, cred ca era mult mai corect daca iti spunea decizia lui, aceea de a nu mai continua relatia, fata in fata si fara ascunzisuri. Practic, el cam asta face, se ascunde de tine prin a nu-ti raspunde sub o nici o forma deoarece probabil nu are ce sa iti reproseze. Stiu ca te doare sufletul, ca iti este greu, crede-ma ca te inteleg perfect insa ceea ce trebuie sa faci tu este sa te rogi lui Dumnezeu, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa te ajute sa treci cu bine peste aceasta situatie, sa iti dea putere. Asa cum Sfantul Nectarie te-a ajutat pana acum, o va face si de data asta si iti va arata sub o forma sau alta daca acest baiat este sau nu pentru tine. Iar daca s-a intamplat ca "ruptura" sa se produca acum, a fost poate pentru ca daca se intampla mai tarziu (cand deja erai casatorita cu el, sau aveati un copil) aveai mai mult de suferit. Nu deznadajdui, roaga-te in continuare Sfantului Nectarie ca sa te intareasca si ai sa vezi ca pe zi ce trece o sa te gandesti la el din ce in ce mai putin iar daca acest baiat este pentru tine Sfantul Nectarie ii va lumina mintea si se va intoarce la tine. Cat despre baiat, chiar daca te doare trateaza-l cu indiferenta, nu ii da satisfactie deoarece exista probabilitatea sa nu se lase impresionat de suferinta si de sinceritatea ta, din contra se va bucura stiind ca exista cineva care "depinde" intr-un fel sau altul de el si se va comporta ca si cum ar fi castigat un trofeu iar acest trofeu este sufletul tau care nu merita sa fie "jucat in picioare" de cineva care nu stie cu adevarat ce este iubirea. Maica Domnului si Sfantul Nectarie sa te ocroteasca si sa iti ajute!!!!!!!!!

P.S. Imi cer iertare daca am fost putin cam dura sau daca am gresit cu ceva in ceea ce am scris.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #439  
Vechi 22.01.2011, 16:55:31
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Draga mea, si eu am trecut prin aceeasi situatie ca si tine si nu numai o singura data, ci de mai multe ori. A lasa pe cineva cu "ochii in soare" (te rog sa nu te simti jignita) este ceva specific barbatilor (sau a unora dintre ei, spun asa ca persoanele de gen masculin de pe acest forum sa nu se simta si ei la randul lor jignite) si nu tin cont de suferinta pe care o lasa in urma. Dupa umila mea parere, cred ca era mult mai corect daca iti spunea decizia lui, aceea de a nu mai continua relatia, fata in fata si fara ascunzisuri. Practic, el cam asta face, se ascunde de tine prin a nu-ti raspunde sub o nici o forma deoarece probabil nu are ce sa iti reproseze. Stiu ca te doare sufletul, ca iti este greu, crede-ma ca te inteleg perfect insa ceea ce trebuie sa faci tu este sa te rogi lui Dumnezeu, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa te ajute sa treci cu bine peste aceasta situatie, sa iti dea putere. Asa cum Sfantul Nectarie te-a ajutat pana acum, o va face si de data asta si iti va arata sub o forma sau alta daca acest baiat este sau nu pentru tine. Iar daca s-a intamplat ca "ruptura" sa se produca acum, a fost poate pentru ca daca se intampla mai tarziu (cand deja erai casatorita cu el, sau aveati un copil) aveai mai mult de suferit. Nu deznadajdui, roaga-te in continuare Sfantului Nectarie ca sa te intareasca si ai sa vezi ca pe zi ce trece o sa te gandesti la el din ce in ce mai putin iar daca acest baiat este pentru tine Sfantul Nectarie ii va lumina mintea si se va intoarce la tine. Cat despre baiat, chiar daca te doare trateaza-l cu indiferenta, nu ii da satisfactie deoarece exista probabilitatea sa nu se lase impresionat de suferinta si de sinceritatea ta, din contra se va bucura stiind ca exista cineva care "depinde" intr-un fel sau altul de el si se va comporta ca si cum ar fi castigat un trofeu iar acest trofeu este sufletul tau care nu merita sa fie "jucat in picioare" de cineva care nu stie cu adevarat ce este iubirea. Maica Domnului si Sfantul Nectarie sa te ocroteasca si sa iti ajute!!!!!!!!!

P.S. Imi cer iertare daca am fost putin cam dura sau daca am gresit cu ceva in ceea ce am scris.
Imi primul rand vreau sa va spun ca nu ati fost dura deloc, ati fost cat se poate de realista, dar avand in vedere ca am mai fost "patita" in sensul acesta, i-am spus de la bun inceput ca as prefera sa imi spuna cand are ceva sa-mi reproseze, si a durat foarte mult timp sa am incredere in ceea ce-mi spunea el, pentru ca eu mereu trebuia sa fiu suspicioasa la orice zicea sau facea, si incerca sa ma convinga ca el nu este deloc asa, si ca ceea ce patisem eu era in trecut, si nu se va repeta si in viitor cu el, dar se pare ca ar fi trebuit sa continui cu suspiciunea mea si sa nu-i dau crezare in nici un fel.
Dar stau si ma intreb pana cand o sa mai fiu pusa in situatia asta?
Reply With Quote
  #440  
Vechi 22.01.2011, 17:34:26
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de whyme80 Vezi mesajul
Imi primul rand vreau sa va spun ca nu ati fost dura deloc, ati fost cat se poate de realista, dar avand in vedere ca am mai fost "patita" in sensul acesta, i-am spus de la bun inceput ca as prefera sa imi spuna cand are ceva sa-mi reproseze, si a durat foarte mult timp sa am incredere in ceea ce-mi spunea el, pentru ca eu mereu trebuia sa fiu suspicioasa la orice zicea sau facea, si incerca sa ma convinga ca el nu este deloc asa, si ca ceea ce patisem eu era in trecut, si nu se va repeta si in viitor cu el, dar se pare ca ar fi trebuit sa continui cu suspiciunea mea si sa nu-i dau crezare in nici un fel.
Dar stau si ma intreb pana cand o sa mai fiu pusa in situatia asta?
Stii cum se spune ca "o data fript suflii si in iaurt". Eu te inteleg foarte bine si iti spun si de ce. Si eu am trecut prin situatii similare cu situatia ta, spun "situatii" deoarece nu putine au fost momentele in care am realizat ca am iubit pe cine nu trebuia si ca cel de langa mine nu a facut altceva decat sa se foloseseasca de sentimentele si sinceritatea mea. Apoi vazand ca in fata baietilor nu sunt decat ceva de ocazie, sau doar o placere am hotarat de altfel ca si tine sa fiu mai rezervata atunci cand trebuie sa "investesc" sentimente pentru persoana de langa mine deoarece am ajuns la concluzia ca atunci cand suferi pentru cineva, acel cineva se simte mandru ca tu suferi pentru el, se simte ca un trofeu pentru care tu lupti sa il castigi insa el nu realizeaza ca "lupta" ta se rezuma la lacrimi si durere sufleteasca. Dintotdeauna barbatii au fost mai sceptici fata de suferinta femeii si pe deplini victoriosi cand vad ca aceasta sufera. In acelasi timp, o femeie desteapta, cu demnitate si principii pentru ei este un pacat, nu suporta sa fie inferiori femeilor si tocmai de aceea draga mea capul sus si cu Sfantul Nectarie inainte caci el nu te lasa!!!!! Fii indiferenta fata de barbatul respectiv (cu toate ca te doare sufletul), arata-i ca viata ta continua foarte frumos si fara el, fa-te frumoasa, daca vrei poti incerca sa iti legi noi prietenii, poate ai sa cunosti pe altcineva si gata!!!!!!!!!!!!!! Daca el intr-adevar te iubeste se va intoarce la tine caindu-se pentru ce ti-a facut. Pana atunci, "discuta" cu Sfantul Nectarie cat de mult poti, roaga-l sa te intareasca si ai sa vezi ce bine ai sa te simti. Maica Domnului si Sfantul Nectarie sa te ocroteasca. Chiar sunt curioasa care va fi finalul povestii tale....:)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33