Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 01.04.2012, 21:56:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutt Vezi mesajul
am mers astazi la o biserica din afara orasului sa ofer parintelui cateva acastiste si o icoana; distanta fiind mare, am hotarat sa plec mai devreme, ora fixata fiind 1:10 si sa ajung acasa pe la 18:00. Cand era in statie a oprit o ocazie care m-a lasat la 300 m de biserica, iar cand am venit spre casa alta ocazie. Am plecat la 1:00 si am ajuns la 2:45. Multumesc sfantului Nectarie pentru ajutor!
Minunat si neintarziat ajutor! Sfintii nu trec cu vederea praznuirea, cinstirea ce li se aduce!

Mi-am amintit ca anul trecut am rugat o prietena din Bucuresti sa duca Sfantului Ioan Rusul un buchet de bujori, in ziua praznicului sau, la policlinica Polizu, unde se afla moaste ale sfantului. Nu i-am trimis bani inainte, urma sa-i pun prin posta atunci in acea zi. Luata de treburi la servici, nu am trimis imediat. Ma suna prietena si-mi spune ca a mers dar n-a gasit bujori, mai intai nu putuse ajunge... etc... diverse. Eu ii spun ca imediat merg sa pun banii in plic, ea, binenteles imi zice ca nu e musai sa-i trimit chiar atunci, dar eu voiam sa-i trimit chiar in acea zi. Merg, pun banii in plic si peste catava vreme, nu mult, ma suna si-mi spune ca a gasit florile ce le voiam!
Tot in acea zi am dus si la Cluj, la o biserica cu alt hram, bujori pentru Sfantul Ioan Rusul. Cand am ajuns, doamna de la pangar tocmai golea o vaza in care fusesera flori, din cate imi amintesc chiar bujori, si-mi zice: chiar acum ma gandeam ca oare nu vine cineva cu flori?
Sfintii ne arata ca se bucura atunci cand ii cinstim....si cumva ne fac sa intelegem toate acestea...

Last edited by Adriana Cluj; 02.04.2012 at 09:58:21.
Reply With Quote
  #592  
Vechi 02.04.2012, 14:57:44
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Cand am fost la spovedanie i-am spus parintelui ca uneori, la servici mai citesc Acatistul Sfantului de pe calculator stand pe scaun; a spus ca este pacat. Astazi am trecut cu vedere sfatul dat de parinte , am deschis wordul si am inceput. In birou mai sunt 2 colegi, dar in momentul de fata era doar unul; cand am inceput sa citesc un condac, colegul primeste un telefon, se ridica si pleaca. Asa ca am ramas cu Sfantul.:)
Reply With Quote
  #593  
Vechi 22.04.2012, 16:15:18
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie, Sfantul Mucenic Efrem cel Nou, Sfantul Ioan Rusul

Vreau sa multumesc din tot sufletul Sfintilor Nectarie, Efrem cel Nou, Ioan Rusul, pentru tot ajutorul primit astazi in timp ce veneam de la Iasi acasa cu microbuzul. Nici nu ajunsesem la jumatatea drumului dintre Iasi si Piatra Neamt cand a inceput sa ma doara capul si o masea. Durerea nu era de neglijat si nici nu aveam vreun calmant la mine. Atunci i-am chemat repede in ajutor pe Sf.Nectarie, Sf.Ioan Rusul, Sf.Mc.Efrem cel Nou si i-am rugat sa ma ajute, sa-mi treaca durerea deoarece eu nu am nici o pastila la mine si le-am promis ca atunci cand ajung acasa am sa scriu negresit despre ajutorul lor. Nu au trecut 5 minute de cand am inceput sa ma rog si durerea a inceput sa scada din intensitate iar la scurt timp nu ma mai durea nimic. Poate pentru altii este o banalitate dar pentru mine a insemnat foarte mult. Multumesc Sfinte Nectarie, Sfinte Mucenic Efrem cel Nou, Sfinte Ioan Rusul, Sfinte Mc.Mina, Sf.Spiridon, Sf.Paraschiva, Sf.Nicolaie, Sf.Xenia, Maicii Domnului si Domnului nostru Iisus Hristos pentru ajutorul primit!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #594  
Vechi 28.04.2012, 09:05:07
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

am ajuns la un acord cu o prietena mea sa citim in fiecare seara acatistul Sfantului Nectarie....timpul trecea....se facuse ora 24:30 si ma gandeam ca a uitat. Atunci l-am intrebat pe Sfant daca este bine sa mai citim acatistul iar minunea a aparut...in 3 secunde am primit un sms cu urmatorul mesajj "vreau sa citesc"... Nu mai este nimic de spus
Reply With Quote
  #595  
Vechi 30.04.2012, 09:26:46
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie!

Vreau sa multumesc din nou Sfantului Nectarie, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Efrem cel Nou, Sfintei Cuvioase Paraschiva, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon pentru ajutorul primit. De trei zile ma rugam Sfantului Nectarie sa ma ajute, sa definitiveze relatia cu fostul meu prieten. An avut o relatie cu un baiat care a plecat in Afganistan si care fara motiv si-a schimbat comportamentul fata de mine. Devenise mai rece, rezervat si nimic din ce faceam/ziceam nu era bine. Cand l-am intrebat daca vrea sa mai continuam relatia, nu mi-a dat nici un raspuns sigur, ba mai mult m-a lasat in stand-by. Ma durea sufletul enorm, nu stiam ce sa fac si cu vreo 2-3 zile in urma am inceput sa ma ung pe piept cu ulei de la Sfantul Nectarie ( multumesc din inima prietenei mele Ana pentru ulei) si ma rugam la sfant sa definitiveze relatia dintre noi 2 asa cum crede el ca e bine pentru ca eu nu mai am puteresi simt ca ma sufoc. Din momentul in care m-am uns cu ulei am simtit o putere neobisnuita si un sentiment ca voi primi un raspuns cat de curand. Ieri am fost la mitropoloie, la Sfanta Paraschiva (sraga noastra sfanta!!!). Cand am intrat in curtea mitropoliei m-a cuprins o emotie de nedescris desi nu era prima data cand mergeam la ea si de frica sa nu uit ce sa spun cand ajung la racla ei am inceput sa ma rog de la usa bisericii. Cand am ajuns la racla am spus asa "Sfanta Paraschiva ajuta-ma sa imi gasesc un loc de munca si ajuta-ma sa se definitiveze relatia dintre mine si Cristi pentru ca eu nu mai am putere, simt ca ma sufoc". Am atins cu mana moastele ei si din momentul acela m-a cuprins o stare, parca pluteam. Cand am ajuns acasa si am deschis calculatorul, problema mea se rezolvase si anume, relatia mea cu acel baiat luase sfarsit. Acum ma simt linistita, Dumnezeu mi-a aratat ca acel baiat nu era pentru mine si ma simt impacata cu gandul ca tot ce a depins de mine am facut.
Multumesc din sufletSfantului Nectarie, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Efrem cel Nou, Sfintei Cuvioase Paraschiva, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Maicii Domnului, Domnului Iisus Hristos pentru ajutorul primit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #596  
Vechi 03.05.2012, 18:07:53
Rozeane Rozeane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Mesaje: 2
Implicit multumiri pentru Sf. Nectarie

Buna ziua tuturor,

Si eu vreau sa ii multumesc Sf Nectarie pe care l-am cunoscut in urma cu 3 ani citind revista Formula As. De atunci de cate ori citesc Acatistul Sfantului ma ajuta in orice, cum ar fi o problema mica de sanatate, cautarea unui job, trecerea examenelor la scoala si multe altele. Poate ca pentru unii nu sunt lucruri importante dar pentru mine sunt si de cate ori i-am cerut ajutor nu a intarziat sa apara si pentru asta vreau sa ii multumesc mult.
As dori sa ii multumesc mult si Sfantului Ioan Rusul, Maicii Domnului pentru ca sunt alaturi de mine mereu. Si eu cred ca daca ne rugam cu sufletul Sfintii ne ajuta. Nu in ultimul rand multumesc Domnului nostru Isus Hristos pentru tot ceea ce face pentru noi.

Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #597  
Vechi 09.05.2012, 12:54:40
crisioana crisioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Mesaje: 2
Implicit

multumim sf nectarie si sf mina pentru ajutorul primit la inscrierea la scoala
Reply With Quote
  #598  
Vechi 22.05.2012, 15:45:38
Rozeane Rozeane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Mesaje: 2
Implicit multumiri pentru Sf. Nectarie, Maica Domnului, Sf. Ioan Rusul

Vreau sa multumesc Sf. Nectarie, Maica Domnului, Sf.Ioan Rusul pentru zilele de sambata si duminica cand nu m-am simtit prea bine si citind Acatistul Sf Nectarie 2 zile mi-am revenit. Alaturi de mine a fost si Maica Domnului si Sf. Ioan Rusul.Multumesc inca o data si daca ne rugam Sfintii ne ajuta.Nu in ultimul rand multumesc Domnului nostru Iisus Hristos pentru ca este alaturi de mine si familia mea.

Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #599  
Vechi 22.05.2012, 15:53:02
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutt Vezi mesajul
am mers astazi la o biserica din afara orasului sa ofer parintelui cateva acastiste si o icoana; distanta fiind mare, am hotarat sa plec mai devreme, ora fixata fiind 1:10 si sa ajung acasa pe la 18:00. Cand era in statie a oprit o ocazie care m-a lasat la 300 m de biserica, iar cand am venit spre casa alta ocazie. Am plecat la 1:00 si am ajuns la 2:45. Multumesc sfantului Nectarie pentru ajutor!
Tu daca nimeresti autobuzele sau masinile de ocazie la fix, ai impresia ca se intampla datorita lui Sf Nectarie?

Stii de cate ori am prins autobuze sau tramvaie exact asa cum vroiam? Chiar si semafoarele erau toate pe culoarea verde si toate astea s-au intamplat aleatoriu, nu datorita lui Nectarie. Alte dati bineinteles ca am si ghinion dar toate astea la nimereala.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 22.05.2012, 16:00:15
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

mare ajutor mi-a oferit si mie bunul meu SF NECTARIE cand acum 4 ani ma vindecat de cancer cu bunatatea LUI imensa....BUCURA-TE SFINTE IERARHE NECTARIE MARE FACATORULE DE MINUNI!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33