Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2013, 12:48:01
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred că părintele ar fi mai bucuros dacă L-am căuta pe Hristos și L-am urma, decât dacă am căuta minunile și senzaționalul. Mai bucuros ar fi dacă am împlini învățăturile și sfaturile pe care părintele ni le-a lăsat.
Si eu cred la fel! Mai bine cautam pe Hristos decat senzationalul si minunile! Traseul spiritual nu ar trebui sa fie transformat de minunile si prezenta de la mormantul parintelui ci de Hristos Mantuitorul!

Last edited by aubergine; 26.11.2013 at 13:09:59.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.11.2013, 18:10:30
Ilisie Sergiu Ilisie Sergiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Aiud, Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi tocmai asta ceri: ”rugăciunea care a făcut minunea”, probabil forma de invocare pe care vrei să o adopți și tu pentru a descoperi minunea.
Iarta-ma pentru forma mai putin politicoasa ce am abordat-o aseara de a raspunde, am fost putin mai suparat din motive personale. Poate ca din postarea mea reiese ca incerc sa adopt forma de invocare pentru a descoperi minunea, dar nu asta am incercat sa fac deschizand topicul. Cred ca sunt foarte multi "la inceput" cum spunea Mosh-Neagu, care cauta minunile pentru a crede, mai ales in randul celor ce sunt de alte religii si poate le-ar fi de ajutor.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dumnezeu să-ți ajute să ajungi prin mijlocirea părintelui.
Doamne Ajuta!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apropo ai citit vreuna din scrierile părintelui sau numai ce se scrie despre părintele?
Am cetit o parte din "Cuvinte vii". Din pacate momentan timpul nu imi prea permite sa citesc.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pace in suflet si calatorie cu folos, sa-ti dea Dumnezeu!
Multumesc pentru sfaturi, Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.05.2015, 21:51:04
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

In toamna trecuta am reusit, dupa un drum lung si cateva piedici, sa ajung la Prislop la mormantul parintelui Arsenie Boca. Cei care au fost deja stiu ca acolo este o maicuta care nu te lasa sa ingenunchezi la mormantul parintelui. Probabil ca nefinnd canonizat nu este voie. In fata mormantului insa mi-a trecut ceva prin cap: Mi-am zis in mintea mea ca nu o sa ma inchin parintelui, dar ce-ar fi daca m-as inchina Sfintei Cruci care este la mormant? Si nu stiu daca maicuta a stiut ce vreau sa fac sau a avut un moment de neatentie dar am reusit sa ma inchin. In momentul cand am vrut insa sa ating mormantul parintelui maicuta m-a oprit si mi-a spus: N-ai voie! Am auzit dupa aia si oameni vorbind ca nu-i voie sa te inchini la mormantul parintelui. Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.05.2015, 22:15:04
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
In momentul cand am vrut insa sa ating mormantul parintelui maicuta m-a oprit si mi-a spus: N-ai voie! Am auzit dupa aia si oameni vorbind ca nu-i voie sa te inchini la mormantul parintelui. Voi ce credeti?
Trebuia sa-i spui scurt si ferm :"Tanti poate n-ai voie tu.Dar eu sunt liber."
Daca eu vreau sa ma inchin la un bolovan e treaba mea.
Astia probabil sunt vechii securisti.

Citat:
Probabil ca nefinnd canonizat nu este voie.
Daca cineva iti spune ceva si Dumnezeu iti spune/arata contrariul spuselor lor , tu ce faci?
Faci ascultare de om(oricare ar fi el) sau de Dumnezeu ?
Ascultarea (de oricine) se face pana la pacat.Pai si care ar fi pacatul in cazul asta ?
Pai sa stii ca acolo la mormant lui Boca, binecuvanteaza Duhul Sfant prin minunile pe care le savarseste
si tu sa refuzi a recunoaste asta(inchinarea mai inseamna si recunostiinta=>ne-inchinarea mai inseamna si
ne-recunostiinta) inseamna pacat impotriva evidentei.Asta este un mare pacat.Este ignoarea lui Dumnezeu.

Este ca si cum te-ai ruga si te-ai ruga la Dumnezeu sa-ti dea un semn ca exista si atunci cand o face
si te cheama sa vezi asta tu refuzi sa recunosti minunea , prin urmare refuzi sa recunosti ceea ce ai cerut.

Ori ce parerei ai tu, daca cineva te roaga insistent sa-l ajuti, si tu cand vrei s-o faci, te face ca nu te cunoaste,
ba chiar nici nu recunoaste ca te-a rugat ceva vreodata ? Tu ce parare ai avea ?

PS:mai pe scurt.Trebuia s-o ignori complet ca si cum nici nu ar fi existat acolo.

Last edited by oaie_cugetatoare; 10.05.2015 at 22:28:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.05.2015, 22:49:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Trebuia sa-i spui scurt si ferm :"Tanti poate n-ai voie tu.Dar eu sunt liber."
Daca eu vreau sa ma inchin la un bolovan e treaba mea.
Astia probabil sunt vechii securisti.

PS:mai pe scurt.Trebuia s-o ignori complet ca si cum nici nu ar fi existat acolo.
Mormântul este în incinta mănăstirii. "Tanti" este o reprezentantă a mănăstirii. Dacă "tanti" îți cere ca, în incinta mănăstirii, să ai un anumit comportament, ai două variante: o asculți sau pleci. Și dacă vrei să te rogi Părintelui, o poți face și în afara mănăstirii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.05.2015, 22:57:35
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mormântul este în incinta mănăstirii. "Tanti" este o reprezentantă a mănăstirii. Dacă "tanti" îți cere ca, în incinta mănăstirii, să ai un anumit comportament, ai două variante: o asculți sau pleci. Și dacă vrei să te rogi Părintelui, o poți face și în afara mănăstirii.
Tu n-ai auzit de hartuire niciodata ?
Probabil imi vei zice despre regulamentul, etc, etc.Bun.
Sa-mi dea in scris "tanti aia" sau chiar staretza in scris ca nu am voie
sa ma inchin in fata mormantului.Si sa semneze cele scrise.
Daca iti da in scris si semneaza atunci lucrurile trec intr-alt registru.
Daca refuza sa dea in scris atunci ignori tot ce zic ele, ca si cum n-ar fi acolo.
Simplu, simplisimo.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.05.2015, 23:01:49
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Tu n-ai auzit de hartuire niciodata ?
Probabil imi vei zice despre regulamentul, etc, etc.Bun.
Sa-mi dea in scris "tanti aia" sau chiar staretza in scris ca nu am voie
sa ma inchin in fata mormantului.Si sa semneze cele scrise.
Daca iti da in scris si semneaza atunci lucrurile trec intr-alt registru.
Daca refuza sa dea in scris atunci ignori tot ce zic ele, ca si cum n-ar fi acolo.
Simplu, simplisimo.
Tu mă inviți, sau îmi permiți accesul, la tine în casă. După care eu decid că am chef să mă sui pe masă și să cânt Traviata.

Iar atunci când tu îmi spui politicos că nu e voie, eu îți cer să-mi aduci dovada scrisă de la proprietarul tabular al apartamentului. Până nu mi-o aduci, mă fac că nu ești acolo și continui să cânt Traviata. Simplu, simplisimo.

Știi tu, la mănăstire e o chestie care se cheamă "ascultare". Oare o fi și pentru vizitatori ? Hmm.......

Last edited by GMihai; 10.05.2015 at 23:06:48.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.05.2015, 23:15:49
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Tu mă inviți, sau îmi permiți accesul, la tine în casă. După care eu decid că am chef să mă sui pe masă și să cânt Traviata.
Nope.
In primul rand nu te invit, ci tu decizi daca vrei sa vii la mine sau nu.Insa la
mine in casa exista obiecte care nu-s proprietatea mea ci apartin
tuturora.
Eu sunt doar custodele.Deci si tu ai dreptul la acel obiect.
Iar daca acel obiect care apartine tuturora este aceea masa care a fost
construita explicit pt a te sui pe masa si a canta Traviata pe ea, ei bine
tu vrei de la mine inscris si semnat ca-ti refuz acest lucru.Ca apoi stii
tu ce sa faci.De la mine ai nevoie doar atat: o declaratie a mea si o semnatura a mea pe cele declarate.Nimic mai mult.

Citat:
Iar atunci când tu îmi spui politicos că nu e voie, eu îți cer să-mi aduci dovada scrisă de la proprietarul tabular al apartamentului. Până nu mi-o aduci, mă fac că nu ești acolo și continui să cânt Traviata. Simplu, simplisimo.
Nu.Eu cand iti spun ca nu voie , tu imi cer sa declar in scris ca nu e voie si
sa semnez pt acest lucru.

Nush cum sa-ti spun eu tie.Semnatura este "sfanta".L-ai prins pe unul ca
a semnat pe nush ce, este ca si cum l-ai prins in ringul de box l-ai facut
KO.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2015, 23:17:35
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Tu mă inviți, sau îmi permiți accesul, la tine în casă. După care eu decid că am chef să mă sui pe masă și să cânt Traviata.
Nope.
In primul rand nu te invit, ci tu decizi daca vrei sa vii la mine sau nu.Insa la
mine in casa exista obiecte care nu-s proprietatea mea ci apartin
tuturora.
Eu sunt doar custodele.Deci si tu ai dreptul la acel obiect.
Iar daca acel obiect care apartine tuturora este aceea masa care a fost
construita explicit pt a te sui pe masa si a canta Traviata pe ea, ei bine
tu vrei de la mine inscris si semnat ca-ti refuz acest lucru.Ca apoi stii
tu ce sa faci.De la mine ai nevoie doar atat: o declaratie a mea si o semnatura a mea pe cele declarate.Nimic mai mult.


Citat:
Iar atunci când tu îmi spui politicos că nu e voie, eu îți cer să-mi aduci dovada scrisă de la proprietarul tabular al apartamentului. Până nu mi-o aduci, mă fac că nu ești acolo și continui să cânt Traviata. Simplu, simplisimo.
Nu.Eu cand iti spun ca nu voie , tu imi cer sa declar in scris ca nu e voie si
sa semnez pt acest lucru.

Nush cum sa-ti spun eu tie.Semnatura este "sfanta".L-ai prins pe unul ca
a semnat pe nush ce, este ca si cum l-ai prins in ringul de box l-ai facut
KO.
De aceea, majoritatea refuza sa declare in scris si sa semneze cele declarate.
Pt ca mint .Iar semnatura obliga la responsabilitate.

Citat:
Știi tu, la mănăstire e o chestie care se cheamă "ascultare". Oare o fi și pentru vizitatori ? Hmm.......
Da, dar ascultarea asta este o mare taina vezi tu.In plus , ai grija sa nu incalci "ascultarea" la
mireni cu cea a clericului.Dar in mod cert, ascultarea merge pana la pacat.Acolo se opreste.
Ori daca tu ma impiedici pe mine sa-mi manifest credinta, eu am datoria teoretic sa te pun de urgenta la
respect, intr-o forma sau alta.

Last edited by oaie_cugetatoare; 10.05.2015 at 23:24:25.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2015, 23:22:08
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Măi, americanul are o vorbă: Put your money where your mouth is.

Data viitoare cânt te duci la Prislop, dă-mi un mesaj, ca să ne întâlnim acolo. Iar odată ajunși acolo, promite-mi că o să te comporți așa cum sfătuiai aici pe alții; că nu o să respecți regulile impuse, că o să ceri în scris, sub semnătură de la maica stareță, cum și în ce fel ai voie să te comporți tu în mănăstire etc. Merge ?

"daca tu ma impiedici pe mine sa-mi manifestez credinta, eu am datoria teoretic sa te pun de urgenta la
respect, intr-o forma sau alta."


Deci, mergem împreună la Prislop ca să îmi arăți cum le pui tu la respect pe maicile de acolo ?

Last edited by GMihai; 10.05.2015 at 23:24:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare