Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.07.2015, 16:44:17
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Nu exista astfel de spitale unde sa fie cineva internat definitiv
Dumnezeu sa va ajute sa rezistati necazurilor si sa va trimita oameni prin care sa fiti ajutata!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.07.2015, 23:18:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Si faptul ca au cazut pe capul tau si nu le gasesti o rezolvare este asa o coincidenta
de prost-gust, nu ?
Ramai amuzata si continua sa tragi in continuare.
Tu continua sa pui pe seama societatii si a faptului ca nimeni nu s-a mai intalnit cu
astfel de probleme, sau ca asa a fost soarta, sau ca probleme tale ar fi niste efecte
logice ale unor decizii facute de altii, si toate se intampla sa se sparga in capul tau, nu ?
Ei bine NU. TOATE SE LEAGA.Nimic nu este intamplator.
Toate au legatura. Si atat timp cat citesti si cat crezi porcariile alea de HP ,Dumnezeu te
ajuta dupa credinta ta.
De fapt ceea ce ti se intampla este un semnal de la Dumnezeu ca nu esti pe drumul cel
drept.


NU. Vreau sa spun sa renunti a mai amesteca "iubirea" lui HP cu Sfanta Liturghie si
a nu mai amesteca notiunea de "magie" cu Dumnezeu.
De altfel nu prea ai inteles ce am spus eu mai sus.No problem.Vei sta in aceasta situatie
si cu aceste probleme pana cand vei intelege.

A da, si mai termina cu prostia asta cu "predistinarea".Nu exista tampenia asta.
Fie ai fire duplicitara si ceaa ce ne spui noua aici nu-i spui duhovnicului, fie duhovnicul
tau este pe alta planeta sau mai stii de alta religie in ascuns.Se poate.Orice se poate azi.
Ceea ce faci tu este o chestie de prost gust si se cheama hartuire si inca a unei persoane care are niste probleme serioase.

Daca tu nu poti ajuta, macar abtine-te sa aduci problemele tale infantile si obsesive pe topicul lui.

Daca a zis ca are duhovnic, e problema lui, nu-l cunosti tu ca sa-l poti judeca.

Daca ar fi mintit, singura isi face rau si iarasi, nu e problema ta pentru ca oricum nu stii nimic sigur despre asta, ca despre multe altele de altfel desi iti place sa crezi contrariul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.07.2015, 23:50:47
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce faci tu este o chestie de prost gust si se cheama hartuire si inca a unei persoane care are niste probleme serioase.
Dar nu fac nici o hartuire, ii pun in fata niste legaturi ascunse pe care ea nu le sesiseaza.
Citat:
Daca tu nu poti ajuta, macar abtine-te sa aduci problemele tale infantile si obsesive pe topicul lui.
Dar nu-s infantile.Totul in lumea asta se leaga. Pana si faptul cand te impiedici (din
neatentie si te lovesti) nu-ti dai seama ca are legatura cu injuratura despre sfintii
pe care ai zis-o cu 4 ore inainte.

Citat:
Daca a zis ca are duhovnic, e problema lui, nu-l cunosti tu ca sa-l poti judeca.
Corect, asa este.Dar acolo unde mireanul se intelege cu duhovnicul nu se bate pasul pe loc.

Citat:
Daca ar fi mintit, singura isi face rau si iarasi, nu e problema ta pentru ca
Pai poate ii place sa se insele.Oameni de frica sau din stres prefera sa nu recunoasca
realitatea din fatza ochilor desi stiu ca realitatea este alta.Chestia asta poate veni
din cauza oboselii cronice sau din alte cauze.

Citat:
oricum nu stii nimic sigur despre asta, ca despre multe altele de altfel desi iti place sa crezi contrariul.
Yam, Yam, imi place cand iti faci autocaracterizarea.Este inceput de smerenie.
Da-i bataie ca esti pe drumul cel bun.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.07.2015, 23:58:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Dumnezeu sa va ajute sa rezistati necazurilor si sa va trimita oameni prin care sa fiti ajutata!
Multumesc, Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.07.2015, 13:43:54
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Dar nu fac nici o hartuire, ii pun in fata niste legaturi ascunse pe care ea nu le sesiseaza.

Dar nu-s infantile.Totul in lumea asta se leaga. Pana si faptul cand te impiedici (din
neatentie si te lovesti) nu-ti dai seama ca are legatura cu injuratura despre sfintii
pe care ai zis-o cu 4 ore inainte.


Corect, asa este.Dar acolo unde mireanul se intelege cu duhovnicul nu se bate pasul pe loc.


Pai poate ii place sa se insele.Oameni de frica sau din stres prefera sa nu recunoasca
realitatea din fatza ochilor desi stiu ca realitatea este alta.Chestia asta poate veni
din cauza oboselii cronice sau din alte cauze.


Yam, Yam, imi place cand iti faci autocaracterizarea.Este inceput de smerenie.
Da-i bataie ca esti pe drumul cel bun.
Am impresia ca dvs nu ati trecut prin asa ceva (nici nu va doresc!) de vorbiti cu asa o usurinta si faceti asa observatii si legaturi. Sper sa nu treceti prin asa ceva si sa va vedem pe forum tot la aceasta rubrica.

Iar daca te impiedici si te lovesti este pentru ca ai fost cascat, nu ca ai injurat pe nu stiu ce sfant. Sfantul acela nu te pedepseste, pentru ca e sfant si deci bun.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.07.2015, 13:51:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Sfantul acela nu te pedepseste, pentru ca e sfant si deci bun.
Să înțeleg că la modul general pedepsele sunt de la cel rău?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.07.2015, 14:12:34
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul

Iar daca te impiedici si te lovesti este pentru ca ai fost cascat, nu ca ai injurat pe nu stiu ce sfant. Sfantul acela nu te pedepseste, pentru ca e sfant si deci bun.
Asta nu implica ca putem injura :)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 08.07.2015, 14:46:32
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Dar nu fac nici o hartuire, ii pun in fata niste legaturi ascunse pe care ea nu le sesiseaza.

Dar nu-s infantile.Totul in lumea asta se leaga. Pana si faptul cand te impiedici (din
neatentie si te lovesti) nu-ti dai seama ca are legatura cu injuratura despre sfintii
pe care ai zis-o cu 4 ore inainte.



Corect, asa este.Dar acolo unde mireanul se intelege cu duhovnicul nu se bate pasul pe loc.
Trufie si egocentrism la greu. Geniu' lu' peste!

Superstitie. Nu exista reguli sau dovezi in acest sens.

Idealism si fanatism, ingustime
..
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.07.2015, 16:50:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Sunt deznadajduita si dezamagita.
Daca si in centrele patronate de sf biserica "Contribuția beneficiarilor este de 1900 lei/loc în cameră dublă cu baie proprie." .........
http://ziarullumina.ro/un-loc-primit...ani-96978.html
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.07.2015, 17:46:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Lasă ziarul. Du-te acolo, prezintă-ți cazul, cere ajutor...
Nu se știe niciodată...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde