Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.04.2016, 18:21:49
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar daca chestia asta cu sabia si cedrul este adevarata?
Nu dovedeste nimic. Cumpara o sabie ninja, si incearca sa tai cu ea un copac. Voi urmari cu interes. :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.04.2016, 18:42:05
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Catalin, securi si topoare si fierastraie exista din antichitatea timpurie. Adica inaintea erei curente. De ce trebuie sa credem mitul asta gruzin, doar pentru ca gruzinii sint ortodocsi, nu stiu. Daca Camasa Domnului a ajuns din Rasarit in Apus, si acum este in grija Bisericii Catolice, nu e logic sa presupunem ca este autentica, mai ales ca anume teste inclina spre acest adevar?
Oricum, nu cred ca relicvele sint importante. Camasi, lanci, cuie, cruce...nu sustin umanitatea si moralitatea omenirii. Nu au ajutat la asta inainte de mizerabilii ani 1789, 1848, 1917, cu atit mai putin acum, cind ura prostilor fata de Dumnezeu este ceva ce trece drept firesc, ba chiar in curind obligatoriu? A ramine fidel Domnului nu este legat de tot soiul de obiecte, ramasite, morminte, etc. Au existat sfinti si cind o parte din relicve au fost instrainate, distruse, sau cind mormintul Domnului sau al diversilor prooroci si sfinti au fost sub ocupatie non-crestina, de pilda inainte si dupa cruciadel orientale. Daca viermii islamisti au dinamitat mormintul Profetului Iona, asta va scoate acel profet din credinta iudaica si crestina!?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.04.2016, 00:42:53
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Catalin, daca acel arhiepeiscop gruzin se indoia de prezenta camasii acolo, de ce punea minunile pe seama camasii!? E ilogic. O spunea doar din ratiuni pastorale si de propaganda?!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.04.2016, 13:18:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Exista ceva numit drujba (recomand Husqvarna), si ceva numit exhumare. Care ar fi problema? "Piedicile" alea sint legende pioase. Adica nu sint adevarate.
Am glumit cind am scris "samanisme". Serios acum, de ce sa nu trecem legendele, fie ele si crestine, prin filtrul verificarii rationale? Mormintul acela trebuie deschis si investigat, prelevat ADN din osemintele persoanei ingropate acolo, cercetata camasa, daca exista. Daca se dovedeste un mit fals, asta e; e de ppreferat demitizarea tuturor legednelor pioase, decit perssitenta unor brese de minciuna in propovaduirea credintei. Nu trebuie sa lasam adversarilor credintei nici un punct de sprijin!
in acest caz sa nu credem nici ca cel care s-a repezit catre Maica Domnului la adormirea ei a patimit fiindu-i bratul paralizat sau legendei conform careia tentativele de construire ale templului din Ierusalim nu au reusit ,ba mai mult din pamant au iesit flacari.
Si multe alte minuni care nu pot fi explicate rational.
Un crestin nu verifica minunile sa vada daca sunt minciuni sau nu acele intamplari ci se cerceteaza pe el mai degraba ,sa vada in ce stadiu se afla ,cum gandeste ,cum se comporta ,daca este placut Domnului.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.04.2016, 13:48:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Faptul ca nu se poate taia un cedru cu sabia nu e o minune. Minune ar fi fost sa-l fi taiat.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.04.2016, 13:58:50
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
in acest caz sa nu credem nici ca cel care s-a repezit catre Maica Domnului la adormirea ei a patimit fiindu-i bratul paralizat sau legendei conform careia tentativele de construire ale templului din Ierusalim nu au reusit ,ba mai mult din pamant au iesit flacari.
Si multe alte minuni care nu pot fi explicate rational.
Un crestin nu verifica minunile sa vada daca sunt minciuni sau nu acele intamplari ci se cerceteaza pe el mai degraba ,sa vada in ce stadiu se afla ,cum gandeste ,cum se comporta ,daca este placut Domnului.
Oricum nu cred in legende pioase. Tocmai, ca un crestin trebuie sa aiba discernamint. Prefer sa nu cred in vreo minune, altele decit cele din Biblie, decit sa pun mai presus miracolul fata de, de exemplu, moralitate.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.04.2016, 21:22:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Catalin, securi si topoare si fierastraie exista din antichitatea timpurie. Adica inaintea erei curente. De ce trebuie sa credem mitul asta gruzin, doar pentru ca gruzinii sint ortodocsi, nu stiu. Daca Camasa Domnului a ajuns din Rasarit in Apus, si acum este in grija Bisericii Catolice, nu e logic sa presupunem ca este autentica, mai ales ca anume teste inclina spre acest adevar?
Am scris raspunsul la punctul doi din mesajul meu: nu exista nicio sabie in poveste, a fost doar o incurcatura. Daca citesti mesajul si link-urile, scrie ca sunt mai multe bucati in mai multe orase. Sfanta Elena ar fi gasit si sfanta camasa si a daruit-o orasului Trier (Germania). Inainte de asta Sfanta Nina s-a dus in Georgia sa vada sfanta camasa, era o poveste ca se afla acolo (din sec. I).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.04.2016, 21:24:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Catalin, daca acel arhiepeiscop gruzin se indoia de prezenta camasii acolo, de ce punea minunile pe seama camasii!? E ilogic. O spunea doar din ratiuni pastorale si de propaganda?!
Cred ca spunea ca unii se indoiesc, pentur ca nu au vazut-o, dar acolo se intampla minuni, pentru ca se afla acolo.
Reply With Quote
Răspunde