Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 07.10.2018, 22:02:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cum vine asta? 3 milioane de semnatari trebuia sa fie informati? toata lumea a stiut despre ce este vorba acolo, dar n-au vrut sa mearga. pentru mine este o imensa surpriza, am trecut pe la 2 dupa masa pe trotuarul de vizavi, prin fata scolii unde suntem arondati si n-am vazut decat doi paznici in curte, nu era nimeni in drum spre sau dinspre zona de votare, dar niciuo singura persoana.
mi-a zis soacra-mea ca un preot a spus ca nu-i mai primeste pe oameni la impartasanie daca nu voteaza si mi-am adus aminte ce am citit ca zicea ambrozie despre bizantini, ca au confiscat impartasania...

inainte de orice, apropo de ce a postat cristiboss, este o infrangere incredibila a bisericii, toate iesirile in public ale inaltelor fete bisericesti au facut rau "cauzei", asta este concluzia esentiala ce se poate trage. eu v-am scris aici, dar nu m-ati crezut, in general oamenii nu au incredere in preoti si in multe cazuri e chiar mai rau.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 07.10.2018, 22:35:39
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

locuiesc in it, la noi in localitate parintele a fost contactat pt a gasi 3 persoane disponibile sa faca parte din comisia de votare, altfel nu s-ar fi asigurat sectie de votare si la noi...azi la biserica dansul ne-a zis ca ieri, pe toata regiunea noastra( nu oras, regiune), au votat 273 persoane. ieri dimineata celor din comisie li s-a dus un nr de 2000 de formulare de vot, iar cand parintele a intrebat de ce nu sunt mai multe, ca na, fiind vb dee o regiune intreaga e posibil sa nu ajunga, i s-a raspuns ca oricum se stie ca nu va merge lumea la vot si ca se doreste boicotarea...iar aseara, aceleasi persoane i-au ras in nas, la vederea esecului...asta asa, ca informare la cald... pacat...
Reply With Quote
  #263  
Vechi 07.10.2018, 23:02:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ! ! !......

Asociația ACCEPT salută rezultatul referedumului și precizează că prin mișcarea #boicot s-a demonstrat că cetățenii doresc o țară în care respectul și egalitatea ghidează societatea, subliniind că prezența scăzută la vot arată că românii sunt îngrijorați, în realitate, de alte probleme.
„Asociația ACCEPT salută rezultatul referendumului de astăzi. Împreună, prin #boicot, am arătat că noi, cetățenii, dorim o Românie a valorilor democratice, o țară în care respectul, egalitatea și bunul simț ghidează societatea. Astăzi am arătat că nu putem fi păcăliți de o agendă politică care ne îndeamnă la ură și dezbinare, am arătat că cei mai mulți dintre noi credem că drepturile omului nu se votează la referendum”, au precizat reprezentanții ACCEPT printr-un comunicat de presă.
Sursa citată mai spune că prin absenteism, electoratul și-a afirmat, încă o dată, atașamentul față de parcursul european al țării noastre și față de valorile noastre comune, bazate pe demnitatea fiecărui om, indiferent de orientarea sa sexuală.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #264  
Vechi 07.10.2018, 23:06:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Un urias esec al PSD-ului, al lui Liviu Dragnea, al BOR-ului si al sistemului bizantin numit cezaropapism. Sistem care e bine mersi in Romania, dar azi a inregistrat o mare infrangere.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #265  
Vechi 07.10.2018, 23:08:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mobilizarea slabă la vot este o reacție la atitudinea clasei politice superficiale care nu a cheltuit bani pe problemele importante, susține sociologul Ciprian Necula, precizând că numărul mic de alegători este o palmă dată lui Liviu Dragnea de către baronii locali, care nu s-au mobilizat.
“Referendumul a fost un exercițiu democratic în care cetățenii români au luat o poziție față de tema Referendumului, iar o poziție poate fi inclusiv boicotul, ceea ce s-a întâmplat în România. (...) Oamenii au decis să nu creadă unele mișcări conservatoare. Votul nu ar schimba nimic. Indiferent de situație, gay nu se puteau căsători în România. Nu asta era miza voturilor, miza era constituirea unor grupări de extremă dreaptă, în România, încercând să ocupe locul lui Vadim Tudor, care a lăsat un spațiu destul de larg în ceea ce se numește dreapta”, a declarat, pentru MEDIAFAX, sociologul Ciprian Necula.
Necula mai precizează că boicotul a fost o atitudine civică europeană la un act politic antieuropean, iar faptul că mobilizarea a fost slabă a depins de mai mulți factori.
“Oamenii nu au fost convinși de necesitatea acestui Referendum și nu au fost convinși de cei care l-au promovat. (...) Asta a fost o palmă dată lui Liviu Dragnea de către baronii locali. Baronii locali nu s-au implicat la nivel local pentru mobilizare oamenilor, pentru a-i demonstra lui Liviu Dragnea că fără ei nu există PSD”, a mai adăugat scoiologul.
Atribuția bisericii în mobilizarea oamenilor a fost mică, potrivit lui Ciprian Necula, care explică faptul că imaginea Bisericii Ortodoxe Române a fost afectată în contextul Referendumului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #266  
Vechi 07.10.2018, 23:10:29
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Când s-a pus problema, acum câteva zile, câ întrebarea pusă este vagă, CpF nu a zic nimic, spera că acest lucru o să le aducă un avantaj. Acum sunt supărați pe tema asta.

Dau vina pe guvern, pe partide, de parcă asta a fost o inițiativă a partidelor politice. Chiar nu-și văd paiul din ochi? Am avut mesaje electorale și-n pâine. Vina le aparține, nu au reușit să mobilizeze populația, poate au comunicat prost, poate populația a fost dezinteresată, poate faptul că s-a mizat pe aportul partidului de guvernământ a fost o greșală - are o imagine destul de pătată și au fost voci care au acuzat că au acceptat referendumul doar ca perdea de fum. Sau poate primarii din țară l-au boicotat pe Dragnea ca să-i arate că la ei e puterea... Cine știe.

Cert e că această alianță nefirească între biserici, culte și unii politicieni a arătat ca un fel de „fă-te frate cu aghiuță până treci puntea”. Și te-a trecut puntea, dar rezultatul tot nu e cel scontat și ai ieșit cu buza umflată. C-așa lucrează aghiuță, ce dă pe-o parte, ia înzecit pe cealaltă.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 07.10.2018, 23:11:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

P. S. Am fost azi la un parastas. Ortodox.

Pentru un baiat care a murit acum 40 de zile de cancer, la 17 ani, dupa ce statul i-a refuzat, prin act administrativ, finantarea pentru continuarea tratamentului pe care il facea in alta tara si care dadea oarecari rezultate.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #268  
Vechi 07.10.2018, 23:20:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Unul dintre liderii Coaliției pentru Familie a început să plângă în timpul conferinței de presă de după închiderea urnelor. Motivul: referendumul pentru revizuirea Constituției nu a întrunit pragul de prezență.
„Români, poate nu ne-ați crezut, dar va veni o vreme când ne veți da crezare. Rămân în linia întâi“, a spus unul dintre liderii Cpf imrdiat după închiderea urnelor.
Coaliția pentru Familie a recunoscut eșecul referendumului, acuzând o campanie de dezinformare. „E ciudat că partide care au votat legea de revizuire și-au retras sprijinul”, a declarat și liderul CpF, Mihai Gheorghiu, după închiderea urnelor.
„​Cred că trăim o zi istorică chiar dacă țelul nostru e neîmplinit și nu am putut revizui Constituția. Data viitoare vom reuși. Nimeni nu va mai putea spune că sunt doar niște semnături. E vocea unei părți a poporului român și această voce trebuie să cântărească. (...) Să fim bucuroși pentru această zi. Acest vot creștin există. Există o parte acestui popor de patru milioane care a trecut peste campania de dezinformare. Nu se mai poate legifera împotriva unei astfel de voci”, a declarat Gheorghiu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #269  
Vechi 07.10.2018, 23:36:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O opinie despre credibilitatea PSD și BOR....

Senatorul PMP Traian Băsescu a declarat că prin eșecul referendumului pentru familie, românii și-au luat singuri diploma de maturitate europeană, adăugând că Preafericitul Daniel și "Preacondamnatul" Dragnea au folosit poporul român ca să le crească credibilitatea.
"Românii și-au luat singuri diploma de maturitate europeană! Preafericitul Daniel și Preacondamnatul Dragnea, au împins poporul român în aventura unui referendum din care fiecare a crezut că va avea mari foloase de creștere a propriei autorități și credibilități în fața românilor. Preafericitul Daniel s-a bizuit pe capacitatea armatei PSD de activiști și primari de a-i mâna pe români la vot iar Preacondamnatul Dragnea s-a bizuit pe capacitatea armatei de preoți de a-i mâna pe enoriași la vot după slujba de Duminică"a scris Traian Băsescu, duminică seară pe Facebook.
Fostul președintele a precizat că cei doi au primit "o lecție usturătoare" de la români, prin neparticipare la vot, lucru care scade credibilitatea BOR și PSD.
"Iar românii le-au dat celor doi Prea… o lecție usturătoare prin neparticipare la vot, cu efecte majore ale eșecului pentru societatea românească, pentru credibilitatea BOR, pentru credibilitatea guvernului și pentru PSD, plus banii cheltuiți . În plus, eșecul referendumului a dovedit că tandemul BOR / PSD nu poate controla votul popular. Rezultatul pozitiv al eșecului referendumului? Românii și-au luat singuri diploma de maturitate europeană . P.S. – Rămân un susținător al familiei formată prin căsătoria dintre o femeie și un bărbat și așa o să-mi educ cei patru nepoței, dar îi voi considera egali în drepturi și pe cei care trăiesc în familii monoparentale și pe homosexualii care trăiesc în parteneriat civil", a conchis Băsescu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #270  
Vechi 08.10.2018, 01:05:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
P. S. Am fost azi la un parastas. Ortodox.

Pentru un baiat care a murit acum 40 de zile de cancer, la 17 ani, dupa ce statul i-a refuzat, prin act administrativ, finantarea pentru continuarea tratamentului pe care il facea in alta tara si care dadea oarecari rezultate.
Cine a refuzat sa permita/finanteze continuarea tratamentului trebuie sa plateasca penal si moral. Bine, cu partea de penal tu stii mai bine, dar e clar ca acei oameni au singele acelui baiat pe miini.



Dumnezeu sa il ierte si odihneasca!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare