Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 27.07.2011, 10:50:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Un debate nu poate tine la nesfarsit. Eu mi-am argumentat pozitia, iar LapetiteMoc nu a adus niciun argument. "Mai citeste" nu tine loc de argument, iar jignirile nici atat. Eu am terminat ce-am avut de spus si ma opresc aici pe partea de gramatica :)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 27.07.2011, 11:03:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Frână oameni buni!
Care dintre noi se oprește primul?

Care era subiectul topicului?
Se stie carora dintre ei nu le place subiectul topicului.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 27.07.2011, 14:57:45
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Intr-o discutie civilizata, o persoana ataca argumentul si nu corectitudinea gramaticala a adversarului. N-ai decat sa ii oferi un mesaj privat in legatura cu greselile sale gramaticale.
In ceea ce priveste raspunsurile care mi-au fost adresate acum cateva mesaje in urma, am spus foarte clar ca asemenea atentate sunt fundamentate pe idei religioase si ideologii politice. Pretext sau nu, un om care recurge la astfel de actiuni este sustinut de alte mii de persoane cu aceeasi viziune ca si a respectivul, insa nu suficient de bolnavi mintal. Consider ca nationalismul de la noi poate da in aceeasi masura nastere unui astfel de criminal.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 27.07.2011, 16:44:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Dragă Arwein

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
ma alatur si eu Coralinei in a-ti multumi pentru raspunsurile tale; acest topic care se umpluse la un moment dat de postari "de umplutura" care repetau obsesiile ateismului a devenit, si datorita explicatiilor tale, un loc de unde aflam repede si la obiect lucruri privitoare la teologia crestina. Acesta este si motivul pentru Forumul este valoros si, in pofida unor voci care considera frecventarea lui drept o pierdere de vreme, eu cred ca multi sporim "venind pe aici". As fi putut sa iti scriu acest mesaj pe "privat", dar am ales raspunsul public pentru ca as vrea sa incurajez astfel discutiile de acest tip si perpetuarea polemicilor inteligente.
Vă mulțumesc pentru încurajare și pentru aprecieri. M-a bucurat mult mesajul dvs. :)
Dumnezeu să fie cu dumneavoastră!

O zi binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #185  
Vechi 27.07.2011, 17:10:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Nu, trebuie citite.
Aceasta este singura obiecție la adresa mesajului meu? Înțeleg că sunteți de acord cu celelalte idei pe care le-am exprimat, ceea ce mă bucură sincer. :)

Desigur că trebuie citite... și trebuie, de asemenea, înțelese corect, în funcție de contextul istoric, în funcție de genul literar al fiecărei scrieri biblice etc. etc. etc. Există, în teologia biblică, reguli clare de hermeneutică, dar... în discuția noastră, important este că textul Bibliei chiar trebuie interpretat pentru a fi înțeles corect. Nu putem citi Biblia fără a avea cunoștințe elementare de teologie, literatură și istorie antică. De ce? Pentru că, altfel, ar fi ca și cum am încerca să citim o poezie, neavând nicio idee despre curentul literar în care se încadrează, necunoscând epoca istorică și contextul cultural în care a trăit autorul etc. Imaginați-vă ce-ar gândi o persoană care, citind un text literar plin de figuri de stil, ar încerca să înțeleagă fiecare cuvânt și expresie în sens denotativ. Astfel, orice text trebuie citit într-o anumită cheie, dintr-o anumită perspectivă. Cu atât mai mult textele vechi (mai ales textul sacru al Bibliei) poate fi înțeles corect doar în anumite condiții.

Toate cele bune!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare