Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2006, 14:08:12
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Sfanta Evanghelie dupa Matei
Intrarea in Ierusalim...
"16. Si I-au zis: Auzi ce zic acestia? Iar Iisus le-a zis: Da. Au niciodata n-ati citit ca din gura copiilor si a celor ce sug Ti-ai pregatit lauda?
17. Si lasandu-i, a iesit afara din cetate la Betania, si noaptea a ramas acolo."

ca o completare...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2006, 14:58:00
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

jezisovi_pivo_nelej
dar tie cine ti-a spus sau pe ce te bazezi cand afirmi ca fiecare este stapan pe viata lui???
Tu ti-ai dat viata singur cumva ca sa ai dreptul sa ti-o iei???
Cred ca ar fi cazul sa meditezi putin la urmatoarele cuvinte : ceea ce avem si stapanim ni s-a dat in grija de adevaratul Stapan...noi nu trebuie decat sa intretinem si sa ducem la bun sfarsit mostenirea ce ni s-a dat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2006, 15:30:49
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
De ce nu avem dreptul la sinucidere sau eutanasie? fiecare e propritar asupra vietii sale.
tu ai hotarat sa te nasti? daca da, zi-mi si mie ziua cand vrei sa mori si iti trimit un buchet de flori.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2007, 23:38:46
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eu va dau 100 de mii de lei...ma considerati un om generos. Daca va spun insa si cum sa ii folositi nu m-ati considera un tiran si un asupritor? Dar daca v-as cere socoteala dupa ce i-ati cheltuit mi-ati mai fi recunoscatori?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2007, 04:56:04
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Offf, acum ce vreti sa spuneti?
Draga Alexandr_Bazil, nu cred ca poti compara viata cu "100 de mii de lei". Viata nu are valoare materiala.
Intr-adevar, avem libertatea de a alege. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa-L urmeze, dar cel care nu-L va urma nu va ajunge in Imparatia Cerurilor. Asta nu inseamna ca e asupritor sau tiran.
Si cine spune ca e stapan pe viata lui sa se mai gandeasca, pentru ca o astfel de gandire clar nu este a unui credincios.
Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2007, 09:05:57
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Foarte bine zis Alexandr_Bazil. Si continua, dupa ce le-ai cere socoteala, daca nu ti-ar conveni raspunsul lor, le-ai da si cu bata in cap.
De multe ori sinuciderea reprezinta o forma de libertate, de exprimare a vointei proprii, venit poate datorita prea multor infranari si supuneri.
Daca trebuie sa fim atat de supusi, ascultatoi, sa ne infranam orice dorinta, pentru ce l-a lasat Dumnezeu pe om cu spiritul liber? de ce l-a lasat cu posibilitatea de a se sinucide? Viata este o continua incercare, provocare, din partea lui Dumnezeu, ne testeaza sa vedem daca meritam imparatia cerurilor? Atunci cum se poate numi Dumnezeu? Daca ne-a lasat cu spiritul liber, ratiune, inseamna ca asa ne-a vrut, nu si-a dorit o mare de oameni supusi, fara gandire, libertate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2007, 09:20:48
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Bine spus Erzbet.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2007, 12:35:29
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Draga Alexandr_Bazil, nu cred ca poti compara viata cu "100 de mii de lei". Viata nu are valoare materiala.
Intr-adevar, avem libertatea de a alege. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa-L urmeze, dar cel care nu-L va urma nu va ajunge in Imparatia Cerurilor. Asta nu inseamna ca e asupritor sau tiran.
Si cine spune ca e stapan pe viata lui sa se mai gandeasca, pentru ca o astfel de gandire clar nu este a unui credincios. "

Era o simpla alegorie. E totuna si daca ti-as fi dat o casa, un servici si o masina...ar fi totuna si daca ti-as da viata. Tot nu ai accepta sa iti spun cum sa o folosesti si tot nu ai fi vrut sa iti cer socoteala, ba(vorba lui erzbet) sa te iau la palme daca nu imi place cum ai decis sa folosesti viata.
Si ca sa ma refer la un alt topic, posibilitatea de a ne sinucide, este un alt garant al libertatii noastre, si, garantandu-ne libertatea vointei, ne garanteaza posibilitatea individualitatii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2007, 21:57:36
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

daca nici macar dreptul sa ne gestionam propria viata, boala si moarte atunci nu mai avem nimic. sunt de acord cu eutanasia. nu vreau sa ajung o povara pentru partener, familie, societate si chiar mine insumi. astfel la comuna in caz de incident am ales sa eutanasia si donarea de oragane postmortem.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2007, 17:45:38
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
daca nici macar dreptul sa ne gestionam propria viata, boala si moarte atunci nu mai avem nimic. sunt de acord cu eutanasia. nu vreau sa ajung o povara pentru partener, familie, societate si chiar mine insumi. astfel la comuna in caz de incident am ales sa eutanasia si donarea de oragane postmortem.
Uite ca iar trebuie sa-i raspund álui negru din tine!
De cand crezi tu ca poti sa dispui pe "propria ta viatza"?
Te-ai nascut cu vointa ta? Ai crescut tot cu vointa ta? Fa-mi si mie macar un fir de par ca cel care creste de la "sine" pe crestet, ca sa ma convingi... Vezi, ca nu poti!... nici macar atata lucru sa faci?
Deci, gestionam viata care ni s-a daruit dupa conditiile Celui care ne-a dat-o! Dupa cum ai zis si tu, NU avem nimic de la noi. Ai refuzat conditiile, ai refuzat viata, deci esti mort , desi mai respiri inca trupeste!
Scuza-ma ca sunt uneori mai dur! Nu e vina ta! Ci a celui cauia i-ai dat voie sa te folosesca ca sa scoti aberatiile de mai jos!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
Permite biserica ortodoxa eutanasia la pisici ? LOREDANAPOPESCU Eutanasia 188 28.01.2014 17:37:56
E eutanasia un pacat? Tudor Morala Crestina 133 07.09.2013 20:05:35
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
sinuciderea brainiac_x Eutanasia 51 26.01.2008 09:24:56