Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 22.06.2013, 14:42:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-ancuta Vezi mesajul
Nici eu nu-mi gasesc jumatatea si uneori ma cuprinde o stare de tristete si deznadejde. Nu stiu cum si unde sa il caut...iar uneori ma gandesc ca poate o s araman singura toata viata...ce trst, nu?!
Nu neaparat.
Sa te mariti cu un badaran, un alcoolic, sau un impatimit de femei, jocuri de noroc, etc. sa vezi atunci tristete adevarata, profunda, fara nici o doza de melodramatic..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 22.06.2013, 14:47:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E un mit.

In prim

Adevarul: in primul rand, ideea circula in cercurile "sex4fun", si nu "femeie pentru maritat".
Celor care le sta capul la casatorie, iau in considerare multi alti factori (mult mai importanti).

In al doilea rand, in cercurile amintite, se stie cele mai fecioare sunt nitel mai greu de corupt (e greu pana prima data, pe urma..) iar astfel de afirmatii sunt menite sa trezeasca complexe in cele "fecioare" dar care vor totusi sa tina pasul cu LUMEA, deci sa le faca sa cedeze mai usor.
:) Parintele Tanase a spus ca destui tineri i-au spus lui ca nu si-ar lua ca sotie o femeie fecioara ptr. ca nu are experienta. Nu cred ca Parintele inventa.

Last edited by Parascheva16; 22.06.2013 at 14:56:39.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 22.06.2013, 14:52:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-ancuta Vezi mesajul
Nici eu nu-mi gasesc jumatatea si uneori ma cuprinde o stare de tristete si deznadejde. Nu stiu cum si unde sa il caut...iar uneori ma gandesc ca poate o s araman singura toata viata...ce trst, nu?!
Draga Ancuta, sa te bucuri de timpul si situatia in care esti acum. Cu siguranta la timpul potrivit si cu rugaciune iti vei gasi jumatatea. Nu te lasa cuprinsa de ganduri negre care vor sa te intristeze. Timpul acesta trebuie valorificat, nu este doar o asteptare ci si o pregatire. Din postura de mama si sotie, realizez acum cate puteam sa fac pana la acest pas. Nu este un regret, slava Domnului, ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate, dar puteam sa valorific timpul cu mai mult folos.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 22.06.2013, 14:53:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De luat vroiau sa o ia dar nu cred ca de nevasta.
In mod cert nu la casnicie le statea mintea care coborase pana acolo.

Sau probabil au mostenit o definitie particulara a casnicie, pe linie de familie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 22.06.2013, 14:54:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nuamai cand ajung pe aproape de 30 si vad ca tot singure au ramas
Sunt femei care pana in 30 de ani isi iau propria masina.
Defapt in vest, e ceva normal sa ai propria masina de la 16 ani, baiat sau fata. Nu prea e vorba de masina, ci ce fel de masina.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 22.06.2013, 14:59:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreit Vezi mesajul
Importanta e masina are mare priza la femei . Ce sa fi baiat muncitor , respectuos , educat , fara masina nu esti om . Poate exagerez insa sunt destule care aplica regula asta.
Daca nu ai masina este un fel de proba eliminatorie in favoarea ta. Eu stiu multi baieti care s-au insurat fara masina si de asemenea multe fete deosebite care nu au avut astfel de pretentii. Viitoarea sotie trebuie sa fie indragostita de tine, si nu impresionata de masina sau contul in banca :-)
Reply With Quote
  #197  
Vechi 22.06.2013, 15:44:06
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Daca nu ai masina este un fel de proba eliminatorie in favoarea ta. Eu stiu multi baieti care s-au insurat fara masina si de asemenea multe fete deosebite care nu au avut astfel de pretentii. Viitoarea sotie trebuie sa fie indragostita de tine, si nu impresionata de masina sau contul in banca :-)
Adevarat. Insa mai sunt si femei, chiar si din cele care merg la Biserica, care prefera luxul.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 22.06.2013, 18:21:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Alesul

Cred ca prea mult teoretizam niste chestiuni- aici pur si simplu e ceva ce vine la sine, iar orice barbat sau femeie (normal dezvoltat / dezvoltata psihic si fizic) isi poate da seama cand se indragosteste de o persoana de sex opus! E un sentiment pe care n-as putea sa-l zic in cuvinte- pur si simplu simti!

iar ca v-ati referit la a aveea sau nu masina personala:

-Din pacate astazi multa lume nu-si mai ea masina personala, pentru ca i-ar fi necesara pentru o utilitate practica, ci doar asa ca moft!
-Inteleg sa aiba masina cineva care trebuie sa ajunga repede dintr-un punct in altul (oameni de afaceri, patroni, cei care presteaza servicii de reparatii la domiciliul, cei care au firma de constructii si trebuie sa transporte materiale ori muncitori, atunci cand ai o persoana bolnava in familie ce trebuie transportata des la spital), insa in rest chiar nu vad utilitatea unei masini personale!
-Daca esti profesor, mecanic de locomotiva, strungar, muncitor in fabrica, lucrezi in domeniul culturii, sofer de troleibuz, etc atunci chiar nu vad la ce ti-ar trebui masina personala!
-Din pacate si statul nu incurajeaza utilizarea transportului in comun, cum e in alte state civilizate! Trebuie pus accentul pe transportul in comun, care poluiaza mult mai putin! Eu unul cand trebuie sa calatoresc intr-un loc prefer trenul sau daca in aceea zona nu circula trenuri de calatori, autobuzul!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 22.06.2013, 20:18:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cand ai familie e necesara o masina, dar o masina normala, nu de zeci de mi de euro. Mergi cu copiii la medic, la scoala, ii duci la bunici, colo colo, e de inteles ca o familie sa aiba o masina.

Daca s-ar limita toti oamenii la o masnia normala nu ar fi asa paguba.
Asa, oricum nu te duci la magazinul din cartier cu masina, ci mergi pe jos.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 23.06.2013, 00:21:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt femei care pana in 30 de ani isi iau propria masina.
Atunci e dreptul lor sa pretinda un barbat cat de cat descurcaretz.

Citat:
Defapt in vest, e ceva normal sa ai propria masina de la 16 ani, baiat sau fata. Nu prea e vorba de masina, ci ce fel de masina.
Da, cadou de la parinti.

In orice caz, ce discutie in jurul masinii..

Iarasi un fals mit.
Pentru ca barbatii modesti, draguti, cuviinciosi, credinciosi mai ales, n-ar trebui sa li se scurga ochii dupa femeile care vor barbati cu masini, pentru ei, cei cu discernamant si bune criterii, femeile astea nici n-ar trebui sa existe deci si problema in sine devin inexistenta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2013 at 00:29:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25