Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.04.2017, 14:56:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ma intrebi de ce ma exclude Biserica Ortodoxa? Pentru ca recunosc tainele Bisericii Catolice.
Pai e foarte bine, toti ortodocsii fac asta. Doar credem intru Una Soborniceasca (Catolica) si Apostoleasca Biserica :)

Acum, daca vroiai sa zici romano-catolici, atunci tu nu esti in masura sa le recunosti.

Cel mult poti sa incalci dispozitiile canonice care spun ca n-ai voie sa apelezi la asa ceva.

De altfel, regula este aceeasi si pentru romano-catolici in majoritatea situatiilor. Indiferent ce "recunosc", n-au voie sa faca uz de ele decat, probabil, in situatii exceptionale - exceptie care nu exista in Biserica Ortodoxa care crede mai mult in Providenta.

Adica daca esti ortodox si esti vrednic, cu siguranta nu vei ajunge intr-o astfel de situatie "exceptionala" in care sa fii in nevoie imediata si sa nu ai access la Tainele Bisericii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.04.2017 at 14:59:12.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.04.2017, 16:45:51
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica Catolica ia drept valide Sfintele Sacramente savarsite in cadrul Bisericilor ortodoxe, precum si in cazul Bisericilor non-calcedoniene (=pre-calcedoniene), stiliste, a unei parti a Bisericii Anglicane (numita "High Church") si peste tot unde preotia autentica si descendenta apostolica s-au pastrat. Imprejurarea ca un preot este pacatos, aderand cu deplina intelegere si intentie la schisma, nu afecteaza validitatea sacramentelor, in care Gratia Sfintitoare actioneaza independent de starea sufletului ministrului care o savarseste ci prin lucrarea lucrarii insasi (=ex opere operato).

Conditiile de validitate a unui Sacrament sunt: 1) savrasitorul (=minsitrul) sa fie potrivit 2) sa aiba intentia de a savarsi sacramentul si 3) sa existe materia prescrisa. Iar conditia pentru ca Gratia transmisa prin Sacrament sa fie eficace este ca cel care il primeste sa fie in dispozitie necesara. Exemplificand prin Taina Euharistiei: conditiile de validitate sunt: savarsitorul sa fie presbiter sau episcop, sa aiba intentia prefacerii si materia asupra careia isi exercita aceasta intentie sa fie paine si vin. Conditiile pentru ca Gratia transmisa sa fie eficace sunt: sa nu fi mancat o perioada de timp prescrisa de Biserica si constiinta sa sa fie descarcata de pacate.

In ceea ce priveste comunitatile ecleziale in care nu exista preotie sacramentala, ori descendenta apostolica este intrerupta, asa cum sunt comunitatile protestante, neoprotestante, adventiste etc) sunt valide numai cele doua sacramente pentru care savarsitorul nu trebuie neaparat sa fie preot ordinat prin Taina Hirotoniei (Sacramentum Ordinis), ci isi poate exercita oficiul in baza preotiei sale de obste: Botezul si Casatoria.

Multumesc! Exista anumiti pasi de urmat? Probabil ca, primul lucru pe care trebuie sa-l fac, este sa vorbesc cu un preot greco-catolic sau catolic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.04.2017, 16:59:44
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai e foarte bine, toti ortodocsii fac asta. Doar credem intru Una Soborniceasca (Catolica) si Apostoleasca Biserica :)

Acum, daca vroiai sa zici romano-catolici, atunci tu nu esti in masura sa le recunosti.

Cel mult poti sa incalci dispozitiile canonice care spun ca n-ai voie sa apelezi la asa ceva.

De altfel, regula este aceeasi si pentru romano-catolici in majoritatea situatiilor. Indiferent ce "recunosc", n-au voie sa faca uz de ele decat, probabil, in situatii exceptionale - exceptie care nu exista in Biserica Ortodoxa care crede mai mult in Providenta.

Adica daca esti ortodox si esti vrednic, cu siguranta nu vei ajunge intr-o astfel de situatie "exceptionala" in care sa fii in nevoie imediata si sa nu ai access la Tainele Bisericii.
Asta cu "tu nu esti in masura sa recunosti" ma obliga sa-ti raspund. Reformulez: eu cred ca tainele ambelor Biserici sunt valide.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.04.2017, 17:08:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Dar nu vei avea o problema sa spui „care de la Tatal si de la Fiul purcede”? Si celelalte invataturi de credinta specifice catolicilor. Practic, pentru a le imbratisa pe unele trebuie sa le parasesti pe celelalte, ca nu se potrivesc, iar uneori chiar se ciocnesc.
Deci intrebarea este, practic, cum si ce crezi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.04.2017, 17:29:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Eu recunosc tainele ambelor Biserici, ma refer, bineinteles, la Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica. Biserica Ortodoxa ma exclude, clar, nu stiu daca, Biserica Catolica ma accepta. Poate un catolic sa ma lamureasca? Multumesc!
Biserica lui Hristos nu cred ca a mai exclus pe nimeni de foarte mult timp, ma indoiesc sa inceapa cu tine. Sinodul BOR din 2008 a hotarat oprirea de la impartasire daca te impartasesti la catolici, pe perioada in care o faci.
In rest sunt o multime de ortodocsi cu idei ecumeniste, nu ai fi singura. Trebuie doar sa te intrebi daca tu esti mai induhovnicita si mai inteleapta decat toti sfintii si ai descoperit adevarul iar ei s-au inselat. Adevarul il afli daca te informezi si daca te rogi sa ti-l descopere Dumnezeu, din "asa cred eu" nimeni nu a aflat ceva vreodata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.04.2017, 17:53:43
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar nu vei avea o problema sa spui „care de la Tatal si de la Fiul purcede”? Si celelalte invataturi de credinta specifice catolicilor. Practic, pentru a le imbratisa pe unele trebuie sa le parasesti pe celelalte, ca nu se potrivesc, iar uneori chiar se ciocnesc.
Deci intrebarea este, practic, cum si ce crezi.
Ortodoxia in care cred eu, e utopie. Sa dea Dumnezeu, sa gasesc Ortodoxia in Biserica Catolica!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.04.2017, 18:02:08
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica lui Hristos nu cred ca a mai exclus pe nimeni de foarte mult timp, ma indoiesc sa inceapa cu tine. Sinodul BOR din 2008 a hotarat oprirea de la impartasire daca te impartasesti la catolici, pe perioada in care o faci.
In rest sunt o multime de ortodocsi cu idei ecumeniste, nu ai fi singura. Trebuie doar sa te intrebi daca tu esti mai induhovnicita si mai inteleapta decat toti sfintii si ai descoperit adevarul iar ei s-au inselat. Adevarul il afli daca te informezi si daca te rogi sa ti-l descopere Dumnezeu, din "asa cred eu" nimeni nu a aflat ceva vreodata.


Mi-e greu sa inteleg logica ta.
Nu trebuie sa ma intreb daca sunt mai induhovnicita si mai inteleapta decat toti sfintii (chiar toti cred la fel?), este vorba de credinta mea personala, eu trebuie sa-i cred, ca sa-i urmez, nu?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.04.2017, 18:14:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Mi-e greu sa inteleg logica ta.
Nu trebuie sa ma intreb daca sunt mai induhovnicita si mai inteleapta decat toti sfintii (chiar toti cred la fel?), este vorba de credinta mea personala, eu trebuie sa-i cred, ca sa-i urmez, nu?
Nici eu nu inteleg logica asta cu credinta personala. Deci tu (sau altcineva) daca incepi sa crezi ca pamantul e patrat nu te gandesti care e adevarul sau de ce toti oamenii zic altceva? Te apuci sa cauti un grup care sustine ca pamantul e patrat, pentru ca ratiunea ta nu o poti pune la indoiala. Inainte toti oamenii aveau credinta lor personala, fiecare credea in divinitatea lui personala si isi crea o sculptura care sa-i reprezinte zeul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.04.2017, 18:23:18
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici eu nu inteleg logica asta cu credinta personala. Deci tu (sau altcineva) daca incepi sa crezi ca pamantul e patrat nu te gandesti care e adevarul sau de ce toti oamenii zic altceva? Te apuci sa cauti un grup care sustine ca pamantul e patrat, pentru ca ratiunea ta nu o poti pune la indoiala. Inainte toti oamenii aveau credinta lor personala, fiecare credea in divinitatea lui personala si isi crea o sculptura care sa-i reprezinte zeul.
Hai sa nu divagam in halul asta! N-are rost, nu crezi?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.04.2017, 18:39:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Hai sa nu divagam in halul asta! N-are rost, nu crezi?
Era o comparatie, ca sa arat ca adevarul e unul singur, nu tine de credinta cuiva. Ca sa afli daca adevarul e in Biserica ortodoxa sau in cultul catolic trebuie sa cercetezi, nu tine de ce ii spune instinctul cuiva. Daca cineva crede ca pamantul e plat nu are o mare importanta asupra vietii lui, dar ceea ce tine de religie are cea mai mare importanta din toata viata lui, pentru ca inseamna ce va face milioane si milioane de ani dupa ce moare. Pentru ca, daca nu exista Sfinte Taine in afara Bisericii Ortodoxe inseamna ca, de exemplu, la catolici nu exista botez, impartasire, etc. Esti sigura ca vrei sa-ti risti mantuirea fara sa cercetezi adevarul?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare