Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2011, 16:43:09
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit intrebare

Buna. Sunt un baiat de 17 ani si inca nu am avut niciodata prietena.
Am intalnit recent o fata superba din toate punctele de vedere. E frumoasa, desteapta, credincioasa, prietenoasa etc.
De cand am intalnit-o incontinuu la ea ma gandesc. Problema e ca ea sta la peste 100 km distanta de mine si nici macar nu imi pot da seama daca ea ma place. Pur si simplu nu mi-o pot scoate din cap. Poate doar cred ca ea e cea mai potrivita pentru ca e prima pe care o plac "asa", dar chiar tin la ea foarte mult. Mi-ati putea sugera ce sa fac? Sa astept si doar sa povestesc cu ea pe mess de toate? Sa ii spun ce v-am scris mai sus? sa renunt la ea? ce sa fac?

Nu stiu ce sa fac. Sincer nu ma cred un baiat potrivit pentru ea fiindca nu ma pot ridica la nivelul ei. Dar totusi cred ca am macar putina sansa la ea.

Va rog dati-mi un sfat, daca puteti.

Multumesc mult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2011, 17:36:34
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
De cand am intalnit-o incontinuu la ea ma gandesc.
Deci esti indragostit. Bravo!

Citat:
Problema e ca ea sta la peste 100 km distanta de mine si nici macar nu imi pot da seama daca ea ma place.
100 km sunt nimic. Eu am curtat-o pe nevasta-mea peste granita:)

Citat:
Sa astept si doar sa povestesc cu ea pe mess de toate?
Pai incepe cu mess-ul, dupa aia treci la telefon. Nu de alta, dar dupa un pic de comunicare, o sa iti dai seama daca chiar iti place, sau e doar o "flama".

Citat:
Sa ii spun ce v-am scris mai sus?
Nu. Optiunea asta merge doar daca esti un tip super nostim, relaxat si care poate avea un impact major la prima vedere. Daca nu, ia-o mai usor.

Citat:
sa renunt la ea?
De ce ai face-o? Ca e greu? Dar ce, te-ar mai interesa daca ar fi usor?:)

Citat:
Sincer nu ma cred un baiat potrivit pentru ea fiindca nu ma pot ridica la nivelul ei.
Aha. Nici nu a inceput meciul, si tu te vezi la podea:)

Hai sa iti spun o treaba: nu conteaza cat de frumoasa/desteapta/incredibila crezi tu ca e o femeie. Ce e important e cat de frumoasa/desteapta/incredibila se crede ea. Da-i o sansa, s-ar putea sa fie mult mai "umana" decat crezi.

Succes!
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2011, 17:44:26
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Aha. Nici nu a inceput meciul, si tu te vezi la podea:)

Hai sa iti spun o treaba: nu conteaza cat de frumoasa/desteapta/incredibila crezi tu ca e o femeie. Ce e important e cat de frumoasa/desteapta/incredibila se crede ea. Da-i o sansa, s-ar putea sa fie mult mai "umana" decat crezi.
Bine punctat. Ideea e sa fii cat relaxat, sa nu fii timid ca nu te mananca. Daca tu nu ai incredere si respect fata de tine, ea nici atat nu o sa aiba.
Restul depinde de tine. Nu te astepta sa te invete cineva aici mai multe. Viata te va invata tot ce trebuie sa stii.

Bafta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2011, 17:45:53
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul



100 km sunt nimic. Eu am curtat-o pe nevasta-mea peste granita:)


Ce tare sunteti! :))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2011, 17:51:32
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai incepe cu mess-ul, dupa aia treci la telefon. Nu de alta, dar dupa un pic de comunicare, o sa iti dai seama daca chiar iti place, sau e doar o "flama".
Dar dupa ce pot sa imi dau seama daca ma place macar un pic sau nu? Chiar nu ma pricep DELOC la asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2011, 18:05:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Dar dupa ce pot sa imi dau seama daca ma place macar un pic sau nu?
Dar de ce pleci de la premiza că ea știe dacă te place sau nu ? Ai auzit că băieții vin de pe Marte și fetele vin de pe Venus ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2011, 18:08:05
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si defapt si fetele si baietii vin de la Dumnezeu? :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2011, 18:13:31
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar de ce pleci de la premiza că ea știe dacă te place sau nu ? Ai auzit că băieții vin de pe Marte și fetele vin de pe Venus ?
Nu va suparati, dar nu inteleg. Nu ma prea pricep la jocurile de cuvinte asa ca va rog sa imi spuneti mai direct, daca se poate.

Multumesc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2011, 18:14:38
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Nu va suparati, dar nu inteleg. Nu ma prea pricep la jocurile de cuvinte asa ca va rog sa imi spuneti mai direct, daca se poate.

Multumesc
In sensul ca fetele si baietii sunt atat de diferiti, incat parca am fi venit de pe planete diferite.
S-a inteles?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2011, 18:30:48
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

da, s-a inteles, multumesc. Dar tot nu stiu ce sa fac? Ce sa ii spun cand voi vorbi cu ea? Pot sa ii spun ca e frumoasa si chestii din astea, sau ar fi prea devreme?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare