Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2010, 13:52:16
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Icoana mea, vestul...

O multime de romani au parasit in ultmii ani Romania.
Adresez o intrebare celor care au plecat : De ce, care a fost/este motivatia ?
In acelasi timp, adresez aceeasi intrebare, celor care au ramas : De ce, care a fost/este motivatia ?

Va multumesc,
si celor care veti raspunde, si celor care, nu veti raspunde, si celor care o sa ma injurati(sper ca cu sarg)...ca sunt destul de mare, si...incape.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2010, 14:21:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eram tinar

si credeam in legende pe stil Europa Libera.Dupa 20 de ani vad totul diferit.Nu stiu daca mai corect dar cu siguranta diferit.Totusi salariul a fost mai bun decat ce primeau cei din tara.Sorry daca raspunsul a fost evaziv.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2010, 14:36:49
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Pai raspunsul este unul relativ simplu si evident. Romanii au inceput sa plece in afara dupa ce a fost "ingenuncheata" industria, multumita babuscai Iliescu. Foarte multi ingineri, printre care si parintii mei, sau muncitori au ramas atunci fara serviciu si trebuiau sa gaseasca o alternativa pentru a-si hrani familiile. Cum o buna parte din ei erau oameni cu studii sau destoinici prin harnicia lor nu le-a fost greu sa-si gaseasca ceva de lucru peste hotare, unde erau si in anumite cazuri inca mai sunt, platiti cu mult mai bine decat in Romania, chiar daca erau nevoiti sa faca o munca cu mult sub capacitatea si nivelul lor de pregatire. Din aceasta categorie de oameni despre care vorbesc sunt exclusi cei care au plecat din tara cu alte motive, mai necinstite, stricand astfel si imaginea romanilor care trudeau pentru familiile lor.

Eu am crescut intr-un oras industrial, ce din asta traia. Ca marturie a celor spuse mai sus zona industriala a orasului natal arata astazi ca un decor scos parca din filmele cu fantome. Este ceva cumplit de apasator sa vezi vechi fabrici, una langa alta, care odinioara lucrau non stop, aservite de mii de muncitori, ca acuma zac in ruina pline de rugina, cu geamurile sparte, ca si cum asteapta o noua vreme ce nu cred ca va mai veni.

Cei care au ramas sunt cei care fie au facut anumite "invarteli" si s-au descurcat in conditiile respective, ba acestea le-au fost chiar favorabile, sau cei care nu au vrut sa riste si s-au descurcat cum au putut, lucrand pentru un salariu mizer la patroni care au ajuns astfel in urma invartelilor despre care am pomenit. Si uite asa intelectualul, muncitorul cinstit si in general oamenii cu principii de alta data au ajuns slugile unor personaje a caror cinste si demnitate umana este mai mult decat dubioasa, deoarece numai un om corupt ar putea profita de un sistem la fel de corupt pentru a se privatiza si asi face avere intr-o perioada in care industria si economia Romaniei era in colaps. Si uite asa sistemul PSD-ist, nu ca cel PD-L-ist ar fi mai bun, dar ma refer la acea perioada, a incurajat ba chiar a sprijinit ascensiunea hotilor care astazi isi spun mari domni, dar carora le lipseste acel tact si rafinament ce ar trebui sa fie caracteristice unor domni in adevaratul sens al cuvantului. Cu asta vreau sa spun ca banii oricat de multi ai avea nu pot face din tine ceea ce nu esti. De aici probabil si lipsa acuta de bun simt de care dau dovada parvenitii din Romania.

Toate cele bune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2010, 14:44:04
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
O multime de romani au parasit in ultmii ani Romania.
Adresez o intrebare celor care au plecat : De ce, care a fost/este motivatia ?
In acelasi timp, adresez aceeasi intrebare, celor care au ramas : De ce, care a fost/este motivatia ?

Va multumesc,
si celor care veti raspunde, si celor care, nu veti raspunde, si celor care o sa ma injurati(sper ca cu sarg)...ca sunt destul de mare, si...incape.
Dar tu de ce ai ales sa ramai? Nu ne-ai spus!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2010, 14:49:35
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Dar tu de ce ai ales sa ramai? Nu ne-ai spus!
Rabdare, toate la timpul lor...

p.s. Rabdarea este mama intelepciunii.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2010, 15:25:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu stiu daca romanul chiar venereaza vestul. Multi aleg sa paraseasca tara deoarece gasesc in alta parte, acel "bine" sau "mai bine", de care sunt lipsiti aici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2010, 15:47:32
dAImon's Avatar
dAImon dAImon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Adresez o intrebare celor care au plecat : De ce, care a fost/este motivatia ?
In acelasi timp, adresez aceeasi intrebare, celor care au ramas : De ce, care a fost/este motivatia ?
Voi pleca doar când va deveni insuportabil traiul în România, datorită guvernării proaste și a legilor și mai proaste, când vor fi taxele prea mari și viața socială împovărată de prea multe căpușe. Nu sunt departe de momentul ăla.

În rest, nu este niciunde raiul cu lapte și miere. Poate doar funcționează mai bine mașinăria socială ..
__________________
()_()
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2010, 15:53:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cineva trebuie sa ramana si in tara aceasta atat de greu incercata, parca mai mult ca oricand.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2010, 16:31:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am plecat cu parintii inainte de revolutie. Era sufocanta, insuportabila atmosfera in Romania atunci.
M-am adaptat incetul cu incetul in occident si acum ma simt acasa aici, nu in Romania.
Dar nu imi place ideea titlului, ca vestul ar fi 'icoana'. Nu e nici o icoana pentru mine, este un loc pe acest pamant unde poti fi acasa in masura in care un crestin este acasa pe pamant.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2010, 16:59:35
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Sunt nenumarate situatii care au dus la plecarea in vest sau la ramanerea in tara. Fiecare este absolut liber sa aleaga ce este mai bine pentru el sau pentru familia lui. Nimeni nu trebuie laudat sau acuzat pentru deciziile luate. Personal consider ca nu exista motiv pentru a pleca din tara decat ca turist. Poate, cu atat mai mult, tara nu trebuie lasata de izbeliste in perioade dificile asa cum este cea de acum. Situatia politica, la un moment dat, nu poate fi, in nici un caz, motiv de plecare. Traim vremea derbedeilor si trebuie sa o traversam si pe aceasta. Desigur, faptul ca eu vad lucrurile asa nu inseamna ca acuz pe cineva in vreun fel. Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne treaca peste toate greutatile lumii acesteia.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43
manasiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 1 29.06.2007 00:07:30