Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 31.03.2010, 14:40:06
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Eu lamaie o folosesc la scrumbie si cand fac icre. La ciorbita folosesc bors de Tecuci. Am si o reteta de umplut borsul in casa dar pentru asta e nevoie de husti si nu se gasesc decat daca avem vreun gospodar pe la sat. Cum eu nu am asa ceva atat de des folosesc ceea ce am scris mai sus. Nu o fac de desteapta scriu cum procedez eu si mai e putin si mancam mancarica dulcica de abia astept.
A si am uitat sa scriu in mesajul anterior lui Axios ca suntem in aceeasi barca...adica si eu ma gandesc numai la mancare...mai ales ca m-am apucat de facut piata si facut liste cu mancaruri...am cumparat ...ghiciti...? verdeata mai intai...!!!
Va pup si mai scrieti si voi retete cum a cerut si zaharia pe care le faceti in casele voastre..please!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 31.03.2010, 15:00:52
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Eu lamaie o folosesc la scrumbie si cand fac icre. La ciorbita folosesc bors de Tecuci. Am si o reteta de umplut borsul in casa dar pentru asta e nevoie de husti si nu se gasesc decat daca avem vreun gospodar pe la sat.
De ce doar la sat? Acest "husti" din ce se face?

Multumesc de raspuns.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 31.03.2010, 15:10:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

hustile sunt taratele ramase dupa ce altcineva a facut bors. Functioneaza ca o maia pentru noul bors. Se gasesc la tara pentru cas orasenii nu prea mai fac bors; cumpara de la magazin. :)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 31.03.2010, 15:14:32
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Offf...ce dor imi e sa merg la piata, sa cumpar legume proaspete si gustoase. Si sanatoase !!!

Io fiind din zona Banat-Ardeal, mancam mai mult supa. Sotul meu e din Calarasi, si era obisnuit cu borsul, si mie imi place borsul, doar ca ma arde la stomac. Prefer supa de casa, hranitoare, pe care mai nou si sotul meu o cere si e mult mai ushoara.

Dupa ce trece si Saptamana Patimilor, am sa postez retete de Pasti pe care le gateam si la mama acasa, si nu numai. :D:D:D


Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Eu lamaie o folosesc la scrumbie si cand fac icre. La ciorbita folosesc bors de Tecuci. Am si o reteta de umplut borsul in casa dar pentru asta e nevoie de husti si nu se gasesc decat daca avem vreun gospodar pe la sat. Cum eu nu am asa ceva atat de des folosesc ceea ce am scris mai sus. Nu o fac de desteapta scriu cum procedez eu si mai e putin si mancam mancarica dulcica de abia astept.
A si am uitat sa scriu in mesajul anterior lui Axios ca suntem in aceeasi barca...adica si eu ma gandesc numai la mancare...mai ales ca m-am apucat de facut piata si facut liste cu mancaruri...am cumparat ...ghiciti...? verdeata mai intai...!!!
Va pup si mai scrieti si voi retete cum a cerut si zaharia pe care le faceti in casele voastre..please!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.03.2010, 15:22:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Offf...ce dor imi e sa merg la piata, sa cumpar legume proaspete si gustoase. Si sanatoase !!!
acum, ca au iesit urzicile, spanacul si stevia, avem ocazia sa ne refacem proviziile de fier din corp. Si sunt si de post.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 31.03.2010, 18:15:44
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=6AH7e3qK0EA
ASTA E SPECIALA PENTRU VOI AMANDOI!!!
Sunteti niste draguti, frumosi.
multumesc aurelia, dar draguta e numai cherub... eu sunt lupul cel fioros care cauta vrajba...
si mai sunt si rau pe deasupra. stii de ce? pentru ca nu pap tot din farfurie...

am strans toate retetele postate pana acum intr-un fisier word. cine le vrea sa le solicite. sunt gratis...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 31.03.2010 at 18:17:58.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 31.03.2010, 21:12:58
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
De ce doar la sat? Acest "husti" din ce se face?

Multumesc de raspuns.
Si cel mai din urma orasean stie ! Forfoteala multa pentru nimic , Mara , Gabriela . . .
Reply With Quote
  #98  
Vechi 31.03.2010, 21:16:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
acum, ca au iesit urzicile, spanacul si stevia, avem ocazia sa ne refacem proviziile de fier din corp. Si sunt si de post.
Ce bine la oranduit Dumnezeu ! Dupa iarna asta lunga , iata vin cele ce ne intaresc , bogate in vitamine si mult fier !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 31.03.2010, 21:19:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Eu lamaie o folosesc la scrumbie si cand fac icre. La ciorbita folosesc bors de Tecuci. Am si o reteta de umplut borsul in casa dar pentru asta e nevoie de husti si nu se gasesc decat daca avem vreun gospodar pe la sat. Cum eu nu am asa ceva atat de des folosesc ceea ce am scris mai sus. Nu o fac de desteapta scriu cum procedez eu si mai e putin si mancam mancarica dulcica de abia astept.
A si am uitat sa scriu in mesajul anterior lui Axios ca suntem in aceeasi barca...adica si eu ma gandesc numai la mancare...mai ales ca m-am apucat de facut piata si facut liste cu mancaruri...am cumparat ...ghiciti...? verdeata mai intai...!!!
Va pup si mai scrieti si voi retete cum a cerut si zaharia pe care le faceti in casele voastre..please!
Esti o buna gospodina , si pana la urma este si asta un mare dar ! Da , e bine sa facem borsul in casa , si sotia mea il face de mult timp . Este chiar indicat ca zilnic sa bem cate un pahar de bors pe stomacul gol
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.04.2010, 08:05:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pace cu axios & co. (si toata lumea)

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
cred ca ma confunzi... sau ti-a picat greu zeama de lamaie... imi cer iertare daca te-am ofensat cu ceva prin stilul meu. insa nu tin minte sa fi avut accese de rautate sau de provocare... dar na, postul e lung, te inteleg...

si apropo de ce am scris mai sus... mai de bun simt nu cred ca se putea. poate ai alt filtru de intelegere. si iar imi cer iertare si pentru faptul ca m-ai inteles gresit. dar n-am avut nicio intentie de a provoca cine stie ce mare scandal... dintr-un bors... si chiar daca am folosit un ton glumet, eram departe de a fi ironic...

cat despre ultima parte a refularii tale... poti sa fii linistita. e ok!

pace?
biiiiiiineeeeee, mai, recunosc, poate ca uneori (sau mai tot timpul) ma cam grabesc eu cu unele concluzii si imi pare ca unele pers. se cam 'reped asupra mea', iar in 'consecintza', sar si eu repede 'in defensiva' (ori cel putin asa cred eu ) bineinteles, PACE! imi cer si scuzele de rigoare!... si Paste binecuvantat si fericit, alaturi de cei dragi, tuturora!... si, evident, pofta buna!...

Last edited by cherub; 01.04.2010 at 08:11:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 15:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 13:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 12:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 21:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 20:26:26