Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.09.2011, 08:29:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stilistii intra tot la eterodocsi, adica cei ce nu sunt in BO. De ce trebuie sa fac eu treaba pe care trebuie sa o faca administratorul, asta tot intreb.

???
"Eterodox" nu înseamnă cineva care nu este înrolat formal în entitatea eclezială difuză numită "BO". "Eterodox" înseamnă cineva care are altă credință decât aceea a apostolilor și Sfinților Părinți. Întrebare: care anume este partea din credința apostolilor și Sfinților Părinți pe care stiliștii o contestă ?

În anii comunismului, parohia care își spunea "ortodoxă română" din Paris a refuzat să se mai afle sub omoforul Patriarhului Marina. Întrebare: au devenit acei credincioși, astfel, eterodocși ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.09.2011 at 08:33:47.
  #132  
Vechi 18.09.2011, 16:46:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
M-am uitat in alte postari, vad ca esti prietena cu jenica (eduard), a spus ca pleaca pentru ca e nemultumita de administrarea forumului. Si uite si aici imediat dupa mesajul tau ce scrie Adriana Cluj: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=354
Da, sunt prietenă și cu Jenica (și nu numai). Prietenia nu se limitează doar la acest forum, vorbim la telefon uneori, ne vizităm și mergem în pelerinaje, când avem o problemă ne rugăm și ne trecem pe pomelnice pe care le dăm la bisericile ori mânăstirile unde ajungem.
Ne sprijinim moral și chiar material. Acest forum a înlesnit apropiarea între oameni care au depășit bariera virtualului și au devenit prieteni în lumea reală.
Felul cum trăiește și gândește un user, credința ortodoxă reflectată în postările sale, în albumele pe care le arată prietenilor sunt criterii serioase de selectare a prietenilor.
Scopul unui astfel de forum este socializarea virtuală și de ce nu stabilirea unei comuniuni între persoane de aceiași credință și de vârstă duhovnicească apropiată care se află în locații îndepărtate, nu întreținerea unor discuții sterile cu cei care vin aici cu scopul nu de a zidi ci de a nărui.
Te asigur (deși văd că ești destul de vechi pe aici) că orice lucru bun poate fi și mai bun dacă gândești pozitiv și știi să semeni cele ce trebuie.
La acestea scrise adaug și cele scrise în iscălitura mea...
  #133  
Vechi 18.09.2011, 18:39:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
???
"Eterodox" nu înseamnă cineva care nu este înrolat formal în entitatea eclezială difuză numită "BO". "Eterodox" înseamnă cineva care are altă credință decât aceea a apostolilor și Sfinților Părinți. Întrebare: care anume este partea din credința apostolilor și Sfinților Părinți pe care stiliștii o contestă ?

În anii comunismului, parohia care își spunea "ortodoxă română" din Paris a refuzat să se mai afle sub omoforul Patriarhului Marina. Întrebare: au devenit acei credincioși, astfel, eterodocși ?
Era de fapt un raspuns dat lui Theodor care m-a intrebat de ce nu spun si de stilisti, am spus numai eterodocsi. Eu am spus ca la eterodocsi i-am inclus si pe stilisti, nu printre ortodocsi.

Eu folosesc cuvantul eterodox pentru cei ce sunt in afara BO. Daca ne uitam in dex vedem ca sunt mai multe definitii, de exemplu "ETERODÓX ~xă (~cși, ~xe) Care este de altă credință decât cea creștină ortodoxă." Deci s-ar putea folosi si pentru cei ce nu sunt in BO. Acum daca un hindus are credinta ortodoxa (adica el crede ce crede si un ortodox) si ramane tot hindus nu inseamna ca e ortodox.

Eu cred ca ei sunt doar schismatici, dar unii duhovnici, de exemplu Par. Arsenie Papacioc spune ca botezarea a doua oara e o erezie, asadar ar cadea si in erezie. Dar sa spunem ca sunt doar schismatici, adica despartiti de BO.
In legatura cu acel caz, din ce cuget eu ca sa fie scineva schismatic trebuie sa fie rupt de toata BO. De aceea am spus BO si nu BOR, pentru ca stilistii sunt rupti de toate BO din toate tarile ortodoxe.
E de exemplu cazul BO Ruse din SUA (si cea romana s-a aflat in ruptura cu BOR pana acum cativa ani). Aceasta din SUA pastra insa comuniunea cu BO Sarba si a Ierusalimului, doar cativa ani a intrerupt-o.
Un ultim aspect, probabil daca se rupe comuniunea o scurta perioada nu se pierde harul, pentru ca nu e o stafeta, e dat si retras de Dumnezeu.
  #134  
Vechi 18.09.2011, 18:41:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu nu plec nicaieri, mie imi place de voi asa cum sunteti!
Tu nu ai cum sa fii „om cu mine”. Esti prea indoctrinat(a) in lupta impotriva crestinilor diferiti de tine. Am vazut asta la destui oameni inclusiv in confesiunea mea. Decat un miracol al lui Dumnezeu sau multi ani de informare, de invatatura si educatie crestina te mai pot transforma.

Dar poate nici nu e nevoie. Vei putea intra in Rai si cu aversiunea pe care o ai fata de alti crestini. O faci din nestiinta. Daca eu te pot ierta, iti imaginezi ca si Dumnezeu poate.
  #135  
Vechi 18.09.2011, 18:45:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nici eu nu plec va accept pe toti asa cum sinteti.
Esti un partener de discutie neplacut, de joasa factura intelectuala si agresiv prin negarea oricarui argument care si numai iti pune in discutie “ortodoxia”. Toate interventiile mele sint documentate prin trimitere la surse. Tu, insa, tii cu tot dinadinsul sa te prostituezi intelectual facind tot felul de afirmatii fara acoperire.
  #136  
Vechi 18.09.2011, 19:17:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Aceste mesaje le-am primit in ultimul timp doar pentru ca am scris ceva despre cultul acelei persoane din perspectiva ortodoxa. As fi putut sa las acele mesaje o zi si apoi dadeam explicatia, probabil v-ati fi suparat putin.
Probabil nu e placut sa primesti astfel de mesaje, dar cum e sa primesti constant si adminul nici macar sa atraga atentia.
Al doilea mesaj e de la un stilist, dar nu m-a deranjat prea tare pentru ca il stiam, mai vorbisem cu el si cand avea vechiul nick si stiam ca asa vorbeste. Totusi, el a continuat in nota asta, devenind destul de agresiv. Mai deranjant a fost cand a aparut si cineva sa il incurajeze dupa ce mi-a scris un mesaj.
Primul mesaj e de la un penticostal si a fost deranjant pentru ca era deja a zecea oara cand facea asta, ma ataca pentru ca scriam ceva despre penticostalism. Si apoi o alta persoana a laudat si incurajat mesajul.

Si aici m-am referit doar la mine. Asadar daca asta este un lucru normal si frumos intr-un forum inseamna ca am o alta normalitate. Cum spuneam, cei ce scriu doar la subiecte placute e normal sa nu aiba nicio problema.
Si intrebam la inceput, solutia e sa nu mai scriem decat despre vremea de afara si efectul asupra ortodoxiei, nu e un forum ortodox?
Nu trebuie sa ne spunem si credinta?
  #137  
Vechi 18.09.2011, 19:39:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Scopul unui astfel de forum este socializarea virtuală și de ce nu stabilirea unei comuniuni între persoane de aceiași credință și de vârstă duhovnicească apropiată care se află în locații îndepărtate, nu întreținerea unor discuții sterile cu cei care vin aici cu scopul nu de a zidi ci de a nărui.
Observi ca nu am spus de membrii forumului, ci de admin sau administrator. daca forumul e doar pentru socializare de ce se mai numeste ortodox, astfel de forumuri sunt forumurile publice, nu e nevoie sa se numeasca ortodoxe.
Eu cred ca e inevitabil sa nu existe si discutii pe tema credintei pe un forum ortodox. Asta si pentru ca pe forum nu sunt numai ortodocsi si chiar dintre ortodocsi, sunt si care au conceptii diferite. Eu de exemplu nici nu doresc discutii, eu doar scriu despre credinta ortodoxa, asta a fost scopul pentru care am intrat pe forum. Cu catolici sau alte culte puteam discuta si pe alte forumuri.
Si daca ne bagam capul in nisip si avem grija doar sa ne fie noua bine nu stiu cat de bine este. Nu-mi doresc neaparat sa port discutii, as fi foarte usurat daca ar screi zece persoane acele lucruri si eu doar sa citesc si sa mai scriu din cand in cand un mesaj de completare. Penticostalul ma acuza tot timpul ca doar eu (si inca 2-3 fanatici ortodocsi) nu recunosc cultul penticostal si "lucrarea Duhului" de la ei, pentru ca ceilalti ortodocsi de pe forum nu spuneau nimic.

In concluzie, adminul a tolerat acei useri si acele mesaje, pentru faptul ca nu a atras nimanui atentia (mi-a atras mie odata) inseamna ca a aprobat si incurajat. Asadar cum pot sa spun ceva bun despre admin cand el practic a incurajat acei useri? Pot doar sa-i arat obrazul, nu-i asa?
O sa scriu mai mult la subiecte despre ortodoxie si sfatuiesc sa faca la fel si cei ce discutau cu cei din alte culte. O sa las pe cei ce scriau doar la celelalte subiecte sa scrie si ei la astfel de discutii.
  #138  
Vechi 18.09.2011, 20:54:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In concluzie, adminul a tolerat acei useri si acele mesaje, pentru faptul ca nu a atras nimanui atentia (mi-a atras mie odata) inseamna ca a aprobat si incurajat. O sa scriu mai mult la subiecte despre ortodoxie si sfatuiesc sa faca la fel si cei ce discutau cu cei din alte culte. O sa las pe cei ce scriau doar la celelalte subiecte sa scrie si ei la astfel de discutii.
Exista o lipsa de transparenta in ceea ce priveste deciziile administratorul forumului, insa probabil asta e politica forumului, nu putem si nici nu suntem noi indreptatiti sa o schimbam. Nu ne convine, plecam, nu ne obliga nimeni sa activam pe crestinortodox.ro Degeaba incerci sa revitalizezi alte sectiuni ale formului, fara “secte si alte culte” forumul acesta ar fi mort ... din pacate. Asta se datoreaza si insistentei amicilor nostri adventisti caci datorita "sagetilor" ironice pe care le arunca sistematic in invatatura ortodoxa, lumea se abtine cu greu sa nu le raspunda.

Last edited by ioanna; 18.09.2011 at 21:05:27.
  #139  
Vechi 18.09.2011, 21:39:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Observi ca nu am spus de membrii forumului, ci de admin sau administrator. daca forumul e doar pentru socializare de ce se mai numeste ortodox, astfel de forumuri sunt forumurile publice, nu e nevoie sa se numeasca ortodoxe.
Eu cred ca e inevitabil sa nu existe si discutii pe tema credintei pe un forum ortodox. Asta si pentru ca pe forum nu sunt numai ortodocsi si chiar dintre ortodocsi, sunt si care au conceptii diferite. Eu de exemplu nici nu doresc discutii, eu doar scriu despre credinta ortodoxa, asta a fost scopul pentru care am intrat pe forum. Cu catolici sau alte culte puteam discuta si pe alte forumuri.
Si daca ne bagam capul in nisip si avem grija doar sa ne fie noua bine nu stiu cat de bine este. Nu-mi doresc neaparat sa port discutii, as fi foarte usurat daca ar screi zece persoane acele lucruri si eu doar sa citesc si sa mai scriu din cand in cand un mesaj de completare. Penticostalul ma acuza tot timpul ca doar eu (si inca 2-3 fanatici ortodocsi) nu recunosc cultul penticostal si "lucrarea Duhului" de la ei, pentru ca ceilalti ortodocsi de pe forum nu spuneau nimic.

In concluzie, adminul a tolerat acei useri si acele mesaje, pentru faptul ca nu a atras nimanui atentia (mi-a atras mie odata) inseamna ca a aprobat si incurajat. Asadar cum pot sa spun ceva bun despre admin cand el practic a incurajat acei useri? Pot doar sa-i arat obrazul, nu-i asa?
O sa scriu mai mult la subiecte despre ortodoxie si sfatuiesc sa faca la fel si cei ce discutau cu cei din alte culte. O sa las pe cei ce scriau doar la celelalte subiecte sa scrie si ei la astfel de discutii.
Acest site îți oferă și alte posibilități, în afară de discuții pe forum pe diferite teme de credință ortodoxă sau de altă natură, în secțiunea GRUPURI unde inviți doar pe cei care îi consideri potiviți pentru dialog constructiv, și îi poți exclude pe acei care te supără. Acolo, pe grupul format de tine moderezi discuțiile cum dorești.
Dacă ești bine documentat , ai cunoștințe teologice solide, dacă ai un talent literar care te diferențiază de alți useri poți scrie articole pe pagina de deschidere a sitului, articole care vor fi citite comentate și apreciate.
A fi creștin ortodox înseamnă să rabzi, să ierți să taci când vrei să strigi și să vorbești doar când poți mângâia sau da un sfat într-o problemă de viață trăită și depășită de tine. Am fost și eu atacata, jicnită, provocată dar m-am retras cum face ariciul și mi-am spus așa cum m-a învățat părintele Proclu "La-s că-i zâc , da nu az. Mâne", și mâine la fel am zis tot ca părintele Proclu.

Foarte bine dacă scrii despre ortodoxie dar să nu fie subiecte care s-au mai abordat.

(P.S. Cele spuse sunt valabile doar pe forum. În viața reală nu tac, spun. Mulți se supără dar mă consolez gândindu-mă că este o modalitate de a vedea calitatea oamenilor. "Să nu-l cerți pe cel rău că te va urâ. Ceart-l pe cel bun și îți va fi prieten"(din Apostol citat cu aproximație)

Last edited by dorinastoica14; 18.09.2011 at 21:50:16.
  #140  
Vechi 18.09.2011, 21:58:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Esti un partener de discutie neplacut, de joasa factura intelectuala si agresiv prin negarea oricarui argument care si numai iti pune in discutie “ortodoxia”. Toate interventiile mele sint documentate prin trimitere la surse. Tu, insa, tii cu tot dinadinsul sa te prostituezi intelectual facind tot felul de afirmatii fara acoperire.
Văd că ți-ai propus să tai în carne vie. Dincolo de monitor se află totuși un om. Dacă cineva nu deține o cultură teologică substanțială bunul simț, bunătatea și sociabilitatea cuiva care se află la celălalt capăt al pământului atârnă cu mult mai greu în balanță decât obrăznicia și tupeul unor "erudiți" docți în toate.
Eu o iubesc pe Vasilica așa cum este și te rog tare mult să nu o jicnești că nu ai nici un motiv. Nu cred că te-a supărat cu ceva.
În rest...Pace și răbdare.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36