Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 14.02.2017, 23:17:21
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Crezi ca e schisma?Nu cumva cei care nu condamna Sinodul sunt asemenea celor care il condamna?Unii spun ca e erezie,ca ne ducem in iad,ceilalti spun ca e schisma,rupere de Biserica,iar din aceste atitudini nu se creeaza altceva decat dezbinare si neliniste,unde este DUHUL DISCERNERII?
E simplu: Biserica este acolo unde este episcopul. Cititi pe sfintii: Ignatie teoforul, Ciprian Cartaginezul, Dionisie Pseudoareopagitul, si multi, multi altii.
Da, episcopii nostri, asa cum sint ei, au, in acest caz, dreptate: oriunde este miscarea nepomenitorilor, este schisma. Biserica este ierarhie, nu bataie de joc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #662  
Vechi 14.02.2017, 23:19:49
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Si nu ne ducem in Iad pentru un fleac ca acesta: ca niste episcopi, cam ca toti ierarhii din Biserica, de dupa iesirea din catacombe, au scris niste chestii nitel diplomatice in Creta.
E posibil sa fie si mina ruseasca la mijloc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #663  
Vechi 14.02.2017, 23:37:17
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si nu ne ducem in Iad pentru un fleac ca acesta: ca niste episcopi, cam ca toti ierarhii din Biserica, de dupa iesirea din catacombe, au scris niste chestii nitel diplomatice in Creta.
E posibil sa fie si mina ruseasca la mijloc.

Din fleacuri din acestea ajungem pe nesimtite in prapastie!
Reply With Quote
  #664  
Vechi 14.02.2017, 23:40:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Din fleacuri din acestea ajungem pe nesimtite in prapastie!
Ma tem ca nu inteleg pozitia dvs.: ori sintem cu Biserica, ori inafara ei! Tertium non datur!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 14.02.2017, 23:42:56
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ma tem ca nu inteleg pozitia dvs.: ori sintem cu Biserica, ori inafara ei! Tertium non datur!

Observ ca nu ai citit nimic din ce am postat pana acum!
Reply With Quote
  #666  
Vechi 14.02.2017, 23:54:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
L-am vizionat,dar eu unul nu stiu daca e ceea ce trebuie.Urmareste filmarea cu Mitropolitul Moldovei cum spune despre faptul ca pe vremea Patriarhului Teoctist Biserica Ortodoxa Romana a semnat un act prin care monofizitii erau considerati ortodocsi.Pai asta nu e erezie?Lumea de ce nu a sarit atunci?De ce tocmai acum?Trebuie discernere;eu sunt nedumerit atat datorita din partea celor care condamna Sinodul cat si din partea celor care nu il condamna.Se observa si in filmarea aceea de la Schit unde a venit Parintele Hariton sa preia schitul,dar reactia mirenilor de acolo mi-a produs tulburare,nu liniste,ceea ce imi arata ca ceva este in neregula.Faptul ca preotii care au venit sa preia schitul nu au avut raspuns la unele intrebari iar imi creeaza tulburare.DAR nu sunt si nici nu cred ca este cineva care sa spuna cu mana pe inima ca au DISCERNERE(DAR DE LA DUHUL SFANT),mai ales ca de cand cu digitalizarea aceasta au aparut multi cunoscatori de Pidalion!Si iar spun:"Eu ca un om pacatos si mizerabil care nu sunt in stare sa ma rog,sa postesc,nu am facut o fapta buna,cum de imi permit sa ma fac si cunoscator de DOGME?Sunt de acord ca orice crestin trebuie sa aibe notiuni de cateheza,dar Sfintii Parinti spun sa ne ferim de vorbirea de DOGME si pana la urma,un crestin autentic,traitor al credintei vii este luminat de Duhul Sfant,ori aceasta in cazul meu nu se intampla.De ce continuati sa tot puneti link-uri de pe anumite site-uri si sa nu incercam cu dragoste unul fata de celalalt sa discutam intelegator si pe subiect,sa dezbatem problema aceasta.
Cand ai o infectie, iei antibiotice, ca sa-i stopezi evolutia. Pe tine te intereseaza sanatatea corpului tau, nu evolutia infectiei in corpul tau! Eu inteleg teologia uite-asa, babeste. Citesc si eu din mai multe surse.

Nu-mi place sa comentez reactia satenilor de la Radeni. Daca ai avea un copil si cineva ar veni sa ti-l ia, nu stiu daca ti-ai controla cuvintele, ca sa se auda armonios, in caz ca te filmeaza cineva. Li s-a explicat ce s-a intamplat la Creta si au simtit ca ei trebuie sa-si protejeze biserica si credinta. Intr-un mod simplu, nesofisticat. Nu s-a ocupat nimeni de ei sa-i dirijeze, sa le spuna cand sa vina cu copii, cand sa vina cu flori, cand sa obtina efecte artistice cu telefoanele...

Am pus acest link, deoarece se refera la sinodul din Creta. Unii spun ca nu s-a intamplat nimic, altii spun ca acolo s-au semnat erezii. Unii recomanda pozitii radicale pentru a stopa erezia, altii spun ca se face schisma daca nu respecti pozitia BOR.

In filmulet este vorba despre un grup de calugari rusi athoniti care au anatemizat sinodul si pe cei care il promoveaza, documentele biometrice si cipurile si pe cei care le primesc precum si pe realizatorii filmului smintitor ,,Matilda", film care promoveaza hule la adresa lui Iisus Hristos.

Dumnezeu sa ne ajute sa pricepem ce avem de facut!
Reply With Quote
  #667  
Vechi 15.02.2017, 00:24:54
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Nu m-am referit la acel link,ci la nenumaratele link-uri ptr. ca consider ca trebuie sa discutam intre noi.In privinta reactiei oamenilor de la schit eu nu am vazut lucrurile asa, punctul tau de vedere fiind diferit("mantuirea se savarseste cu multa povata").Referitor la acel grup de monahi care dau anatema si pe cei care au primit actele biometrice(eu am pasaportul)sunt anatema?Imi aduc aminte de o intamplare cu Sfantul Calinic de la Cernica care mergea impreuna cu ucenicul sau duminica prin sat.Pe drum au vazut un om care muncea,iar Sfantul l-a blestemat ptr ca muncea duminica.Ajungand la manastire,ucenicul i-a spus Sfantului ca atunci cand a rostit blestemul a vazut cum un vultur ii dadea tarcoale asupra capului sau.Atunci Sfantul Calinic a mers la acel om si intrebandu-l de ce lucra duminica stiind ca e pacat,acela i-a raspuns ca el muncea la un boier de luni pana sambata si nu avea timp sa se ocupe si de casa sa.Cred ca este lesne de inteles aceasta intamplare.Imi cer scuze daca nu am reprodus-o cuvant cu cuvant caci nu imi mai amintesc detaliile.Cam asa ceva poate se intampla si cu acest grup de monahi care dau anatema.Ma bucur ca in sfarsit putem discuta pe subiect.Cat despre acel film, te rog sa imi spui daca este vorba de filmul Matilda din anul 1996 cu acea fata care avea puteri paranormale.Si mai repet,atunci cand Biserica Ortodoxa Romana a semnatul documentul in care monofizitii erau considerati ortodocsi de ce nu a iesit nimeni sa zica ca este erezie?Ceva este in neregula.

Last edited by nouneim; 15.02.2017 at 00:29:47.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 15.02.2017, 00:37:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
E simplu: Biserica este acolo unde este episcopul. Cititi pe sfintii: Ignatie teoforul, Ciprian Cartaginezul, Dionisie Pseudoareopagitul, si multi, multi altii.
Da, episcopii nostri, asa cum sint ei, au, in acest caz, dreptate: oriunde este miscarea nepomenitorilor, este schisma. Biserica este ierarhie, nu bataie de joc.
Pozitia ta este catolica, nu ortodoxa.

Biserica ortodoxa este acolo unde este Adevarul. In ortodoxie, nu exista episcopi infailibili. Da, suntem saraciti de cele materiale, insa pe cele spirituale le putem pastra chair mai bine decat daca am fi fost bogati. Avem nevoie de o credinta curata, in primul rand.

Episcopii nostri ii caterisesc fara mila pe cei mai buni preoti ortodocsi pentru singura vina ca isi apara credinta. Ei ar trebui sa ne invete acrivia in pastrarea Ortodoxiei. In acest caz, ascultarea ar fi imbinata cu evlavia si ar fi mantuitoare. Daca ascultarea este inlocuita cu supunerea oarba fata de episcop, indiferent ce propovaduieste acesta, atunci vom da raspuns, ca unii ce ne-am facut partasi la erezie. In aceste vremuri pot cadea si cei alesi, caci asa scriu prorociile. ,,Scapa cine poate!" - spunea parintele Adrian Fageteanu. cei ce se vor mantui in aceste vremuri vor fi foarte putini.

Sa nu avem impresia ca mantuirea ni se cuvine.

Nepomenitorii nu fac schisma, ci ii atentioneaza pe episcopi sa se intoarca la ortodoxie. Sigur ca in plan personal nepomenitorii trebuie sa aiba si alte preocupari duhovnicesti, fara de care mantuirea nu e posibila. Ortodoxia a mai trecut prin astfel de momente. Tu intelegi ca nu poti sa semnezi documente prin care sa recunosti ca sunt biserici adunaturile care o hulesc pe Maica Domnului ori declara vreun om infailibil si sa pretinzi ca esti ortodox? Pur si simplu. Cineva trebuie sa spuna lucrurilor pe nume. Eu doar repet ce spun altii. Hristos S-a rastignit pentru noi toti, deci exista pocainta si pentru cei care au gresit semanand documente straine de Duhul Ortodoxei. Dumnezeu sa ii ajute sa marturiseasca Ortodoxia, ca astfel sa ii putem asculta cu toata evlavia, nu de frica jandarmilor!
Reply With Quote
  #669  
Vechi 15.02.2017, 01:11:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Nu m-am referit la acel link,ci la nenumaratele link-uri ptr. ca consider ca trebuie sa discutam intre noi.In privinta reactiei oamenilor de la schit eu nu am vazut lucrurile asa, punctul tau de vedere fiind diferit("mantuirea se savarseste cu multa povata").Referitor la acel grup de monahi care dau anatema si pe cei care au primit actele biometrice(eu am pasaportul)sunt anatema?Imi aduc aminte de o intamplare cu Sfantul Calinic de la Cernica care mergea impreuna cu ucenicul sau duminica prin sat.Pe drum au vazut un om care muncea,iar Sfantul l-a blestemat ptr ca muncea duminica.Ajungand la manastire,ucenicul i-a spus Sfantului ca atunci cand a rostit blestemul a vazut cum un vultur ii dadea tarcoale asupra capului sau.Atunci Sfantul Calinic a mers la acel om si intrebandu-l de ce lucra duminica stiind ca e pacat,acela i-a raspuns ca el muncea la un boier de luni pana sambata si nu avea timp sa se ocupe si de casa sa.Cred ca este lesne de inteles aceasta intamplare.Imi cer scuze daca nu am reprodus-o cuvant cu cuvant caci nu imi mai amintesc detaliile.Cam asa ceva poate se intampla si cu acest grup de monahi care dau anatema.Ma bucur ca in sfarsit putem discuta pe subiect.Cat despre acel film, te rog sa imi spui daca este vorba de filmul Matilda din anul 1996 cu acea fata care avea puteri paranormale.Si mai repet,atunci cand Biserica Ortodoxa Romana a semnatul documentul in care monofizitii erau considerati ortodocsi de ce nu a iesit nimeni sa zica ca este erezie?Ceva este in neregula.
Pe vremea semanrii documentului cu monofizitii, eram in plin comunism. sufla cineva? Exista internet, ca sa mai afli din alte surse cate ceva? Eu habar nu avem ca s-a semnat ceva. La radio era laudat stii tu cine, nu Dumnezeu. Ziarele il slaveau pe acelasi om. Cine sa ia atitudine daca habar nu avea?

Nu stiu ce contine filmul la care se refera acei monahi. În privinta anatemelor, trebuie sa stii ca in Rusia s-a inceput microciparea populatiei. Documentele biometrice preced pecetluirea. Iar pecetluirea cu semnul diavolului este anatemizata pentru a proteja duhovniceste pe cei care habar nu au ca crestinii nu au voie sa accepte asa ceva. ( Apocalipsa cap 13-15) Cei care primesc cip implantat se demonizeaza oricum, căci se supun Sistemului care-i controleaza total, nu lui Dumnezeu. Accepta in locul numelui de botez un numar al carui semn este 666, deci fac exact invers decat cum scrie in Apocalipsa! iti dai seama ca esti controlat 24 de ore din 24?

Stiind ca si acceptarea documentelor biometrice este anatemizata, vei cauta sa nu devii dependent de aceste acte.

Fiind bolnava, cineva din familie mi-a adus la spital cardul de sanatate, de la medicul de familie, pe care eu il refuzasem. In aceeasi zi, mi-am pierdut un pandantiv pe care erau Iisus Hristos si Maica Domnului. Pur si simplu nu l-am mai gasit. Stateam in pat si ar fi trebuit sa-l gasesc. In plus, nu aveam liniste. Eram mult mai nervoasa decat inainte. L-am dus de urgenta la casa de asigurari si am cerut adeverinta de sanatate. Banii mi-i scot de la banca, dar fara card.
Reply With Quote
  #670  
Vechi 15.02.2017, 11:31:12
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe vremea semanrii documentului cu monofizitii, eram in plin comunism. sufla cineva? Exista internet, ca sa mai afli din alte surse cate ceva? Eu habar nu avem ca s-a semnat ceva. La radio era laudat stii tu cine, nu Dumnezeu. Ziarele il slaveau pe acelasi om. Cine sa ia atitudine daca habar nu avea?

Nu stiu ce contine filmul la care se refera acei monahi. În privinta anatemelor, trebuie sa stii ca in Rusia s-a inceput microciparea populatiei. Documentele biometrice preced pecetluirea. Iar pecetluirea cu semnul diavolului este anatemizata pentru a proteja duhovniceste pe cei care habar nu au ca crestinii nu au voie sa accepte asa ceva. ( Apocalipsa cap 13-15) Cei care primesc cip implantat se demonizeaza oricum, căci se supun Sistemului care-i controleaza total, nu lui Dumnezeu. Accepta in locul numelui de botez un numar al carui semn este 666, deci fac exact invers decat cum scrie in Apocalipsa! iti dai seama ca esti controlat 24 de ore din 24?

Stiind ca si acceptarea documentelor biometrice este anatemizata, vei cauta sa nu devii dependent de aceste acte.

Fiind bolnava, cineva din familie mi-a adus la spital cardul de sanatate, de la medicul de familie, pe care eu il refuzasem. In aceeasi zi, mi-am pierdut un pandantiv pe care erau Iisus Hristos si Maica Domnului. Pur si simplu nu l-am mai gasit. Stateam in pat si ar fi trebuit sa-l gasesc. In plus, nu aveam liniste. Eram mult mai nervoasa decat inainte. L-am dus de urgenta la casa de asigurari si am cerut adeverinta de sanatate. Banii mi-i scot de la banca, dar fara card.
Antonia, mai minti mult pentru scirboasa cauza a schismei? Documentul prin care miafizitii/ortodocsii orientali sint recunoscuti ca frati ai nostri, ortodocsii bizantini, a fost semnat in 1994. Da, este adevarat ca primle contacte cu ei in scopul impacarii au fost pe vremea comunismului.Dar, lucru "ciudat", tot pe vremea comunismului, cei mai multi din "marii duhovnici", pe care unii din nepomenitori ii pupa toata ziua, nu au ridicat glasul, decit cel mult in intimitate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde