Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2018, 20:46:08
Garlik82 Garlik82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2018
Mesaje: 1
Exclamation Prea multe probleme.

Salut,eu sunt Gabi si am aproape 16 ani. Simt ca de cand ma stiu am fost o persoana depresiva si stresata. Chiar si in copilarie am dat nas in nas cu depresia. Insa nu era mare lucru. Cam de vreo 4 ani lucrurile s-au inrautatit..depresia mi s-a agravat,anxietatea sociala la fel si sunt tot timpul stresat de anumite lucruri. Am incercut multe chestii,in trecut am fost si la psiholog insa rezultatele au fost temporare si nu foarte eficiente. De mic am fost invatat sa ma rog. In copilarie ma rugam destul de des,in clasa a 4 a am reusit sa invat Crezul si Psalmul 50 deoarece le citeam foarte des. In fine..anii au trecut si toate se inrautatesc,nu inteleg cu ce am gresit atat de tare incat sa primesc "palme" atat de dureroase de la viata. Am numai 15 ani,fiecare fata pe care am placut-o si m-a atras,ma ura. Nu inteleg de ce. Nu am multi prieteni,sa zicem vreo 2-3 insa nici ei nu-mi sunt foarte apropiati. Am numai ghinion,mi s-a intamplat chiar sa merg pe strada si sa fiu luat la misto de oameni pe care nu i-am mai intalnit vreodata. Nu inteleg ce vrea viata asta de la mine,nu sunt bogat,nu sunt frumos,nu am prieteni,n-am avut niciodata o prietena,sunt depresiv,am anxietate sociala si chiar atacuri de panica...e destul de nasol. Ideea e ca nu stiu ce sa mai fac...Sunt la o varsta la care ar trebui numai sa ma bucur,sa ies cu prietenii si chestii de genu..insa totul e pe dos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2018, 22:24:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Garlik82 Vezi mesajul
Sunt la o varsta la care ar trebui numai sa ma bucur,sa ies cu prietenii si chestii de genu..insa totul e pe dos.
Nu e adevarata "chestia de genu", adevarata e viata ta. Iisus cum crezi ca a trait?
Nu te mai mintii! Esti asaltat cu binecuvantari si tu vrei desertaciuni?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2018, 16:55:49
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

salut, gabi! ai dreptate, asa ar fi frumos si bine, ca la varsta asta sa avem liniste si bucurii. dar... shit happens, e nasol sa fim dintre ceilalti. partea buna e ca avem timp sa le indreptam pe toate si te felicit ca incerci sa gasesti un sfat aici.
trebuie sa-ti schimbi preocuparile si este necesar sa-ti descoperi telul in viata, pasul cel mai important este studiul. cei care nu suntem nici bogati, nici frumosi, nici prea norocosi, trebuie sa razbim singuri, sansa noastra este studiul. invata carte, invata o meserie macar, una este un salariu de zilier necalificat, alta este sa stii o meserie buna. mergi la scoala mai departe sau mergi la o scoala profesionala, dar nu te lasa pana nu-ti iei diploma. asta este cel mai important lucru pentru tine acum, studiul.
apoi, lasa fetele, va veni si vremea cand vei intalni pe cineva cu care sa fii compatibil, sigur, ochii vad inima cere, dar rareori se implineste. prietenii care nu te accepta asa cum esti nu-ti sunt prieteni, in viata trebuie sa-i acceptam pe oameni asa cum sunt.

e bine sa te rogi, e o senzatie placuta, linistitoare, fa-o in continuare, dar nu exagera si nici nu astepta ceva miracole, tu esti singurul care te poate ajuta. nu te compara cu nimeni, suntem unici asa cum suntem si trebuie sa mergem mai departe, sa luptam si sa izbandim.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare