Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2008, 17:56:47
AF AF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

mda..am avut si eu cam aceleasi intrebari. am citit cartea MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE si de curand am avut prilejul sa citesc din Lazarev. cum a spus cineva inainte, e bine sa nu judecam(nu ma refer la opinii obiective). Este usor sa judeci un lucru..mai ales cand vine vorba de subiecte sensibile cum este acesta. Din cate am putut sa observ, Lazarev pune accent pe un lucru esential, existent si la biserica noastra, si anume: "smerenia" - "cauta greseala in tine. nu-i invinui pe ceilalti. fi bun cu cei de langa. iubeste-L pe Dumnezeu". Clar, nu e lucru rau. Apoi lucrurile legate de "reintrupare" pot fi asimilate au ba. Nu constituie subiectul central. Poti citi textul si sa nu fii de acord, atata timp cat asimilezi cu bine mesajul principal, cred eu ca e ok. Viziunea sa este cred eu, in proportie de 80% in acord cu cea crestin ortodoxa. Comparati un om "ideal" in viziunea lui Lazarev si ve-ti avea o imagine(zic eu) apropiata a oricarui Sfant Crestin: iubire, detasare de material-spiritual, pastrarea numai a iubirii pentru Dumnezeu, sacrificarea(daca este necesar)in numele ei. De aceea zic ca parerea sa este de bun simt. Si daca judec dupa o mica experienta personala, f realista. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2008, 18:39:25
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

lazarev este un impostor fost crestin ortodox, convertit la smechereala. i-am citit o carte intr-o zi si m-am amuzat bine.
preia unele idei din Sfintul Teofan Zavoritul. Dar asta se poate sesiza doar daca sint citite in paralele scrierile lor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.12.2008, 13:42:02
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Implicit parere

Hello la toti!
Sint nou pe site si am citit cu interes parerile voastre de pina acum!Am citit mai ales forumul despre tema Lazarev!Parerea mea ca multi din cei care si-au expus parerile aici nu inteleg unele chestii!Lazarev spune ca iubirea neconditionata indreptata catre DUMNEZEU este cel mai important lucru din viata si ea trebuie sa fie temelia lumii spirituale!Nu stiu unde vedeti voi greseli si satanism in cartile si invattaturile lui!Poate ca unele cuvinte gen karma sau altele asemanatoare va deranjeaza asta pentru ca dati foarte multa importanta semanticii in detrimentul intelegerii!Lazarev a zis clar foloseste-ti sufletul si dupa aceea constiinta!Poate asa o sa intelegem ca el se refera la Dumneyeu si ca tot la asta se refera si ceilalti oameni sfinti Mahomed,Isus,Budha si multi altii!In definitiv parerea mea e ca exista un singur Dumneyeu fie ca unii il numesc Mahomed,Moise sau mai stiu eu cum.Si modalitatile de a ajunge la el sint nenumarate inclusiv maditatie zoga sau poate si alte chestii mai ciudate.Dar in definitiv ce conteaya drumul,ce conteaya cum ajungi la el!Important
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.12.2008, 13:50:38
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Smile parere

Hello la toti!
Sint nou pe site si am citit cu interes parerile voastre de pina acum!Am citit mai ales forumul despre tema Lazarev!Parerea mea ca multi din cei care si-au expus parerile aici nu inteleg unele chestii!Lazarev spune ca iubirea neconditionata indreptata catre DUMNEZEU este cel mai important lucru din viata si ea trebuie sa fie temelia lumii spirituale!Nu stiu unde vedeti voi greseli si satanism in cartile si invattaturile lui!Poate ca unele cuvinte gen karma sau altele asemanatoare va deranjeaza asta pentru ca dati foarte multa importanta semanticii in detrimentul intelegerii!Lazarev a zis clar :foloseste-ti sufletul si dupa aceea constiinta!Poate asa o sa intelegem ca el se refera la Dumneyeu si ca tot la asta se refera si ceilalti oameni sfinti Mahomed,Isus,Budha si multi altii!In definitiv parerea mea e ca exista un singur Dumnezeu fie ca unii il numesc Mahomed,Moise sau mai stiu eu cum.Si modalitatile de a ajunge la el sint nenumarate inclusiv meditatie zoga sau poate si alte chestii mai ciudate.Dar in definitiv ce conteaza drumul,ce conteaza cum ajungi la el!Important este sa ajungi acolo si sa vezi adevarul dincolo de toate canoanele legate de practica religioasa!Multe cutume si practici religioase sint inventate de oameni si unele nu contin decit niste naluciri!Dumnezeu pretuieste pe cei care incearca sa descopere minunile lumii acesteia si faptul ca tot ce este aici este EL asa ca sa lasam la o parte ideologii invechite si sa l cautam fiecare cum putem!Nici un drum nu este gresit atit timp cit ne duce la EL!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.01.2009, 16:26:39
camicluj camicluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru camicluj
Implicit Lazarev

L-am citit si pe Osho si pe Lazarev...Mai intai Osho iar apoi ca din intamplare ,Lazarev...Si nu m-am gandit niciodata sa-i judec prin prisma materialitatii tocmai pt ca una din ideile dezvoltate de amandoi e ca ,,nu e un pacat sa fi bogat ci sa te atasezi de fericirea materiala si sa lucrezi doar pt aceasta"
Amandoi m-au influientat enorm.Esenta cartilor lor e doar una:iubeste-L pe Dumnezeu si tot ce apartine lui...Si ce poate fi mai inalt decat asta?
Lazarev e extraordinar si Osho la fel...Cartile lor nu sant beletristica...si nu chiar oricine le poate citi.Trebuie sa traiesti cel putin un dezastru ca sa percepi in cartile acelea un strop de lumina...Si nu sant de acord ca sant carti ,,pt tineri"...sant carti pt oricine vrea sa-l simta pe Dumnezeu nu doar de Pasti si de Craciun...
Impresionant e ca amindoi nu iti impun o anumita religie(Osho chiar condamna actualele religii si luptele dintre ele);ei vor doar SA CREZI.Atat.Sa iubesti!
Lazarev mi-a schimbat radical viata.La inceput,mi-i se parea imposibil de inteles si de urmat.Cum sa accept umilirea cand am atatea la indemana sa o anihilez?Si totusi,totusi cand am acceptat-o am castigat inzecit...Si asta e doar un exemplu,unul din multele...Tot ce vreau sa spun e ca odata respectand ,,legile"lui Lazarev nu ai decat de castigat.Te schimbi,devi un om mai bun si adesea ,odata cu tine si cei din jurul tau...Pe nesimtite simti fiecare zi o sarbatoare...frica,orgoliile dispar...ramane doar bucuria de a trai ziua de AZI!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.01.2009, 19:48:39
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu pot sa spun ca am inceput sa intru puternic in credinta cu lazarev.
prin cartile lui am invatat smerenia si iubirea.m-au influentat enorm.Dar,dupa ce am inceput sa cunosc mai multe,am descoperit in cartile lui anumite practici pagane.Si asa,le-am lasat deoparte si m-am apropiat mai mult de ortodoxie.dar pentru un cautator de spiritual,un initiat in cele spirituale,sunt bune.Asta daca stie si sa faca diferenta dintre bun si rau.Adica sa aleaga decat ce este bun in cartile lui.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2009, 19:52:57
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
Hello la toti!
Sint nou pe site si am citit cu interes parerile voastre de pina acum!Am citit mai ales forumul despre tema Lazarev!Parerea mea ca multi din cei care si-au expus parerile aici nu inteleg unele chestii!Lazarev spune ca iubirea neconditionata indreptata catre DUMNEZEU este cel mai important lucru din viata si ea trebuie sa fie temelia lumii spirituale!Nu stiu unde vedeti voi greseli si satanism in cartile si invattaturile lui!Poate ca unele cuvinte gen karma sau altele asemanatoare va deranjeaza asta pentru ca dati foarte multa importanta semanticii in detrimentul intelegerii!Lazarev a zis clar :foloseste-ti sufletul si dupa aceea constiinta!Poate asa o sa intelegem ca el se refera la Dumneyeu si ca tot la asta se refera si ceilalti oameni sfinti Mahomed,Isus,Budha si multi altii!In definitiv parerea mea e ca exista un singur Dumnezeu fie ca unii il numesc Mahomed,Moise sau mai stiu eu cum.Si modalitatile de a ajunge la el sint nenumarate inclusiv meditatie zoga sau poate si alte chestii mai ciudate.Dar in definitiv ce conteaza drumul,ce conteaza cum ajungi la el!Important este sa ajungi acolo si sa vezi adevarul dincolo de toate canoanele legate de practica religioasa!Multe cutume si practici religioase sint inventate de oameni si unele nu contin decit niste naluciri!Dumnezeu pretuieste pe cei care incearca sa descopere minunile lumii acesteia si faptul ca tot ce este aici este EL asa ca sa lasam la o parte ideologii invechite si sa l cautam fiecare cum putem!Nici un drum nu este gresit atit timp cit ne duce la EL!
Dan,vezi cum te-au influentat un pic si negativ acest tip de carti..pentru ca acest gen de carte te face sa crezi ca toate religiile sunt bune si ca toate sunt de la Dumnezeu.
Nu exista nici un dumnezeu numit Mohammed,ci poate un profet..sau ,mai bine zis,un asa zis profet,..care a omorat,a violat,a fost pedofil,a talharit si care indeamna la un razboi mondial pentru suprematia islamului.Acest profet este profetit de Biblie ca si unul fals.Deci,nu baga toate religiile intr-o oala,pentru ca toate se contrazis una pe alta.Decat iudaismul si crestinismul au legatura una cu alta si sunt de la Dumnezeu.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.01.2009, 22:18:30
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Cool ei na!

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Dan,vezi cum te-au influentat un pic si negativ acest tip de carti..pentru ca acest gen de carte te face sa crezi ca toate religiile sunt bune si ca toate sunt de la Dumnezeu.
Nu exista nici un dumnezeu numit Mohammed,ci poate un profet..sau ,mai bine zis,un asa zis profet,..care a omorat,a violat,a fost pedofil,a talharit si care indeamna la un razboi mondial pentru suprematia islamului.Acest profet este profetit de Biblie ca si unul fals.Deci,nu baga toate religiile intr-o oala,pentru ca toate se contrazis una pe alta.Decat iudaismul si crestinismul au legatura una cu alta si sunt de la Dumnezeu.
haide mai Alexandra!te credeam fata desteapta!nu am auzit prostie mai mare decit ce ai zis tu ca doar crestinismul si iudaismul sint de la Dumnezeu!Sint foarte multi musulmani care sint mai aproape de Dumnezeu decit foarte multi crestini!si ce importanta are cum se numeste religia sau profetul ei cind Dumnezeu este unul singur!
asta a inteles si Lazarev si Osho si cind ei au spus niste kestii elementare care cuprind invatamintele tuturor religiilor!tu crezi ca islamul indeamna la razboi pentru ca asa vezi la tembelizor ca se spune si daca se spune la tv inseamna ca asa e!nu mai asculta toate timpeniile astea!la un moment dat si inchizitia a zis ca reprezinta cuvintul Domnului si ca trebuie eliminati ereticii!Interpretarile date de niste ultras musulmani sint niste prostii!
Dumnezeu ne iubeste pe toti neconditionat si noi trebuie sa-l iubim pe El neconditionat si in orice situatie si sa intelegem ca El este in toti si in toate!deci noi trebuie sa iubim toti oamenii pentru ca toti il au in ei pe Dumnezeu!toti de la medic,taran,profesor,profet,criminal,hot,soldat,po litician,traficant-oricine,trebuie sa-i iubim pe toti!e greu de facut asta,nu??????
lumea spune:cum sa iubesc pe criminal,pe hot,pe traficant????nu e normal asta-spune lumea!
eeeeeeee!
Dumnezeu este in toti si in toate asa ca dragostea noastra tre sa se reverse asupra tuturor!
Lazarev a spus asta,si au spus si multi altii inaintea lui!
e foarte greu de inteles si de aplicat dar cei care au ajuns sa inteleaga asta sint fericiti!Asa L-am cunoscut!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2009, 13:48:37
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
deci noi trebuie sa iubim toti oamenii pentru ca toti il au in ei pe Dumnezeu!toti de la medic,taran,profesor,profet,criminal,hot,soldat,po litician,traficant-oricine,trebuie sa-i iubim pe toti!e greu de facut asta,nu??????
lumea spune:cum sa iubesc pe criminal,pe hot,pe traficant????nu e normal asta-spune lumea!
de la o ruda de-a mea care a citit putin din Lazarev dar are gandirea lui, am auzit ceva si doresc sa va impartasesc si, totodata, sa comentez:
daca eu [adica el] merg pe strada si fur de la cineva 500ron, dar acela, la randul lui, luase prin mijloace murdare de la altcineva acesti bani, eu [adica el] nu am facut pacat deoarece prin aceasta actiune am facut o echilibrare

Deci aceasta persoana nu considera ca a pacatuit in momentul in care fura. Ci mai pacatuieste justificandu-si pacatul.
Chiar Lazarev, declarandu-se ortodox, inseamna ca si cele 10 porunci le are, deci si : "Sa nu furi.", deci, conform acestei porunci, a fura este pacat, fara nici o forma de toleranta.

Adica, daca furi o paine dupa 10 zile de nemancare, este pacat mai mic, iar daca furi bani pentru a pleca in excursie este pacat mai mare, dar toate sunt pacate si, implicit, ar trebui urmate, cel putin, de pocainta, daca nu si de intoarcere. Iar persoanei respective ii lipseste si pocainta, dar sa se mai intoarca si sa nu mai fure ! Deci aceasta gandire o da Lazarev.
Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
Dumnezeu este in toti si in toate asa ca dragostea noastra tre sa se reverse asupra tuturor!
Lazarev a spus asta,si au spus si multi altii inaintea lui!
e foarte greu de inteles si de aplicat dar cei care au ajuns sa inteleaga asta sint fericiti!Asa L-am cunoscut!
Nu ti se pare destul de ciudat ca sa ajungi la un moment dat sa faci referire de mai multe ori la Lazarev decat la Dumnezeu si la Domnul nostru Iisus Hristos si la Preasfanta si Preacurata lui Maica, Mama noastra, a tuturor? Deoarece aceasta am observat la persoanele care il venereaza pe Lazarev : "Lazarev a spus...", "...am citit in Lazarev...", "da, asa spune si Lazarev...", "pentru ca Lazarev..."...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.05.2009, 14:02:32
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Slava Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos !

Persoana respectiva care a crezut ca citind Lazarev ii face bine, s-a intors la credinta noastra ortodoxa. Slava Domnului!
S-a intors printr-o minune a Preacuratei Maicii Domnului nostru Iisus Hristos datorita marii ei milostiviri si a rugaciunilor celor apropiati, dar, nu in ultimul rand, datorita unei cautari sincere.

Nu as putea sa va spun parerea acestei persoane despre Lazarev deoarece inca mai simte aceasta influenta (care include: relativitatea multor aspecte, simtiri de duhuri necurate pe timpul noptii si nu numai, rareori ganduri precum roiul de albine, instabilitate emotionala...).

Multumesc pentru eforturile de a ma ajuta,

Daca mai este cineva care are o parere legata de Lazarev, il rog sa scrie aici si alte aspecte nementionate pana acum.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 23:54:19