Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2010, 08:27:12
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
Mai ales Stefan cel Mare a fost un sfant extraordinar. Omora cum avea chef in tara lui si avea si o gramada de "femei". Dar deh, a ridicat manastiri hai sa il facem sfant. Tot respectul pentru cum a condus Moldova, dar a fost ce vreti voi mai putin sfant. Serios, si pe Becali cred ca o sa il faca sfant peste cateva sute de ani. Nu glumesc!
Nu biserica face sfintii. Dumnezeu ii face .Biserica doar constata si afirma .canonizarea unui sfant se face foarte greu .Pot trece sute de ani pana la recunoasterea unuia, altii raman chiar necunoscuti . Doar Bunul Dumnezeu hotaraste asta, tot din iubire de oameni .. Eu personal am incredere in Biserica . Ea nu greseste pentru ca cine o conduce nu greseste in veci!!!!!!!!!Dar doar Biserica care este Biserica are mijloacele pentru a face si din cel mai mare pacatos un Sfant. Mostenirea lasata de Stefan a zidit milioane de suflete, a nascut multime de sfinti si rugatori pentru patria pe care a aparat-o ca un leu. Pentru asta este Sfant ! A pastrat credinta stramoseasca la fel ca Brancoveanu. Aceste nume grele va lovesc tare sub centura .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.04.2010, 09:14:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Ateismul nu iarta

Daca nici martiriul nu il mai intelegeti, fratilor, e trist.

Nu doar ca nu aveti credinta, nu aveti nici macar puterea sa va transpuneti in situatia acelor oameni. De exemplu a lui Constantin Brancoveanu.

Cu siguranta ca dvs. ati fi fost aceia care mai degraba ati fi trecut de 1000 de ori la islam decat sa va pierdeti viata. Dar ce zic eu viata?? Lumea actuala ne invata pragmatismul, deci probabil ati fi adoptat islamul si daca v-ar ameninta ca va ia casa, sau masina.

De-asta ar fi important ca manualele de istorie sa nu ocoleasca adevarul. Voi vreti manuale de istorie masluite, in care sa nu scrie ca Brancoveanu a murit martir, ca Stefan cel Mare era crestin sau ca Neagoe Basarab il invata pe fiul sau sa fie credincios.

Iar cand pe forum mai apare, timida, o postare care spune adevarul, probabil va arde, la fel cum apa sfintita arde un demonizat, de unde si reactiile nestapanite.

Hristos va cheama la mantuire, nu va obliga. La fel si pe forumul asta, nu va obliga nimeni sa postati.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.04.2010, 09:54:04
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ma plec cu respect in fata lor

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Sa cautam si noi, alaturi de Dan Puric, sa intiparim in inimile noastre acest gand de vesnicie, luand pilda copilului Matei Brancoveanu - „Eu pot sa privesc Europa, SUA, lumea intreaga si sa zic asa - Vreau sa mor crestin. Loveste! Asta este testamentul clar si conditia mantuirii noastre.”

Dan Puric:

„…Atunci (martiriul Sfintilor Brancoveni) a fost un mega-show organizat de Ahmed Pasa, cu ambasadori din Rusia, din Imp. Habsburgic, din Marea Britanie etc, era, deci un show, cu surle si trambite, si, in mijloc, era un pusti de 12 ani, cu fratii lui si cu tatal sau, care in acea zi implinea 60 de ani. Mergeau desculti, cu capul gol, el, batranul fiind torturat de trei luni de zile. Dupa acest „eveniment”, organizat de pasa pentru a isi arata muschii in fata puterilor europene, un jurnal francez, Gazette de France, a scris „un domnitor roman a fost executat pentru ca nu si-a platit datoriile”. Ei (puterile europene, n.mea) nu aveau nicio treaba cu marturia crestina (inca de pe atunci! - n.mea).

(…)Batranul si-a vazut copii decapitati. Si, inainte de a incepe decapitarea, le-a spus urmatorul lucru, pe care ar trebui poporul roman sa si-l reaminteasca. Brancoveanu a spus asa: „Stati tari. Nu luati seama la moarte. Priviti la Mantuitorul nostru Iisus Hristos, Care atat a patimit atatea pentru noi si ce viata de ocara a avut.” Din clipa aceea a inceput masacrul. Dar batranul le-a spus: „Stati tari. Nu luati seama la moarte”.

A fost un stop, la baiatul cel mic, Matei, caruia i-a fost frica. A fost, daca vrei, tremuratul fiintei, sau daca vreti, acea neliniste pe care a avut-o Insusi Hristos cand a spus „Tatal Meu, de ce Ma lasi?“

Fiti atenti unde este frumuseata crestina a crucificarii romanesti! Copilul asta a avut un balans cristic. Si a spus - „nu pot, eu trec la islamism”. Si atunci, tatal lui, batranul, i-a spus: „Neam de neamul nostru nu s-a dezis (de credinta ortodoxa n.mea). Daca s-ar putea sa mori de mii de ori pentru ea.” Si, in clipa aceea s-a produs un scurt circuit, care a facut coloana vertebrala a dainuirii neamului nostru. Copilasul s-a uitat la calau si i-a zis asa: „Vreau sa mor crestin. Loveste.”

Privindu-l pe Brancoveanu, privindu-l pe Matei, si privindu-l si pe imparatul Constantin, care a vazut, inaintea unei batalii, semnul crucii pe cer, fiind scris: „Prin aceasta vei izbandi” avem cele trei priviri ale neamului acesta. (Stati tari in credinta. Nu luati seama la moarte!; Vreau sa mor crestin. Loveste!; Prin acest semn (Crucea) vei izbandi - acestea sunt cele trei priviri mantuitoare, cele trei pilde sintetizate de artistul Dan Puric - n.mea).

Putem sa ii scoatem pe acesti martiri din fiinta noastra? Putem sa ii relativizam si pe acestia? Adica, haide domne sa ne luam dupa Gazette de France! Eu nu pot sa ma iau dupa Gazette de France! Eu ma iau dupa Brancoveanu. Si asta este foarte bine. Un copil pe mine ma intoarce. Acel copil, care este sfant, Matei Brancoveanu, a privit in ochi calaul si a spus: „Vreau sa fiu crestin. Loveste!”

Eu pot sa privesc Europa, SUA, lumea intreaga si sa zic asa - Vreau sa mor crestin. Loveste! Asta este testamentul clar si conditia (mantuirii noastre, n.mea).”



Redam mai jos si un scurt fragment din viata sfintilor pentru a avea si tabolul mai exact al firului muceniciei lor:

“In Saptamana Patimilor din anul 1714, in urma tradarii unor boieri, care l-au clevetit ca unelteste impotriva turcilor, la Bucuresti a sosit o multime de ostasi trimisi de sultanul Ahmed al III-lea, care l-au luat pe Constantin Voda cu fiii si ginerii sai si l-au dus la Inalta Poarta, in jalea tuturor locuitorilor orasului. Luandu-si ramas bun, Constantin a zis noului domnitor si celor din apropierea lui: “Daca aceste nenorociri sunt de la Dumnezeu pentru pacatele mele, faca-se voia Lui! Daca sunt insa fructul rautatii omenesti, pentru pieirea mea, Dumnezeu sa ierte pe dusmanii mei“.

(…)

Marturisitorii lui Hristos au fost dusi pe strazile orasului lui Constantin, imbracati numai in camasi, desculti, cu capetele descoperite si legati in lanturi, intocmai ca raufacatorii. La locul de taiere astepta multime de popor, sultanul Ahmed al III-lea, vizirul sau si ambasadorii marilor puteri europene. Acolo mucenicii fiind pusi in genunchi, mult patimitorul Constantin i-a imbarbatat pe fiii sai: “Fiii mei, iata, toate avutiile le-am pierdut. Sa nu ne pierdem si sufletele! Stati tari, barbateste, dragii mei, si nu bagati seama la moarte. Priviti la Hristos, Mantuitorul nostru, cate a rabdat pentru noi si cu ce moarte de ocara a murit! Credeti tare in aceasta si nu va miscati din credinta ortodoxa pentru viata si lumea aceasta! Aduceti-va aminte de Sfantul Pavel, ce zice: ca nici sabie, nici imbulzeala, nici moarte, nici alta orice nu-l va desparti de Hristos; ca nu sunt vrednice muncile si nevoile acestea de aici spre marirea ceea ce o va da Hristos. Acuma dara, o dulcii mei fii, cu sangele nostru sa spalam pacatele noastre”.

(…)

Deci au cazut capetele vistiernicului Ianache Vacarescu, apoi al fiului celui mare, Constantin, dupa aceea al lui Stefan si al lui Radu. Iar cand a venit randul copilului Mateias, care avea numai 12 ani, si calaul a ridicat sabia sa-i taie capul, acesta s-a inspaimantat si a strigat sultanului sa-l ierte ca se va face musulman. Atunci tatal sau, plin de barbatie, i-a zis: “Din sangele nostru n-a mai fost nimeni care sa-si piarda credinta. Daca este cu putinta, sa mori de o mie de ori, decat sa-ti lepezi credinta stramoseasca pentru a trai cativa ani mai multi pe pamant”. Atunci copilul s-a intarit si, intinzandu-si linistit gatul pe taietor, a zis calaului: “Vreau sa mor crestin. Loveste!”
Extraordinar exemplu.Merita tot respectul si toata admiratie.Cuvintele sunt de prisos.Cine este tata va intelege cu atat mai mult exemplul cutremurator al acelui om.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.04.2010, 10:03:29
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Om fi noi saraci si multe or fi neputintele noastre, nu ne lasa Dumnezeule sa privim cu mahnire si sa ne judecam aproapele nostru.
Suntem oameni supusi greselii, si din nestiinta, nepasarea ori uitarea noastra avem atatea si atatea lipsuri, dar ce nelipseste cu desavarsire e dragostea. Sa ne ajute Bunul Dumnezeu, sa invatam si noi a iubi, a iubi aproapele..poate intr-o zi om fi si noi mai smeriti si lumina va calauzi pasii aproapelui nostru, caci trebuie sa ne pese..sa ne pese de tot omul, asa cum o fi el.
Pacatele acestea or fi tare grele, sa hulesti impotriva Duhului Sfant e strigator la cer. Cuvintele or fi ele multe, si or fi multe si multe "palavrajeli", dar sa stim cu totii ca in foc, da in foc, se lamureste omul. Sfintii nostri martiri au primit moartea cu bucurie, o bucurie pe care cei ce sunt lasi, cei ce sunt in nefiinta nu o pot cuprinde, nu o pot intelege. Caci toti spunem ca traim, dar nu toti slujim cui trebuie. Lipsiti fiind de viata, rataciti de la adevar am ajuns intr-un mare intuneric si de acolo incepem sa hulim, sa hulim pe cele Sfinte.
Draga Mithra cand vom sti de unde venim, vom sti si incontro ne indreptam, istoria aceasta ne invata, si chiar de se vor ascunde multe, tare multe..vor fi ascunse pentru cei intunecati la minte. Adevarul si viata sunt mai presus de toate, si nu are nimeni puterea de a le ascunde..aceasta o fi viata sa traiesti in dreapta credinta, si sa mori in dreapta credinta slujind Domnului Iisus Hristos.
Martirii, aceasta e viata sfanta a unui martir, au primit moartea slujind Dumnezeului Cel vesnic, dragule Erzbet nu-ti cer a zidi o manastire, sau chiar mult mai multe precum a facut marele voievod, m-as bucura doar sa intri in cele zidite si Dumnezeu te va lumina, caci Stefan cel Mare este Sfantul nostru aparator al neamului impotriva paganilor, si noi il vom cinsti si i vom multumi neincetat.
Pentru rugaciunile Sfintilor Martiri Brancoveni, ale Sfantului Stefan cel Mare, ale Sfantului Daniil Sihastrul, Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi pacatosii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.04.2010, 10:34:41
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

muica...noi nu ne lasam de credinta nostra ...ca Brancoveanu.

taranii din satul meu,care nu au scoala prea multa..alunga sectantii cu vorba asta..

si balada ..minunata balada
http://www.trilulilu.ro/beautyhasgrace/661b0cdb7c3317
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.04.2010, 12:45:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

de fiecare data imi dau lacrimile cand recitesc viata sf martiri.
sunt sfintii romani cei mai dragi sufletului meu. pe buna dreptate se spune ca brancoveanu a murit in ziua aceea de 6 ori:de patru ori cu fiii sai mult iubiti, o data cu ginerele si sfetnicul sau drag Ianache vacarescu iar la sf martirajul sau sublim.
acest lucru nu il putea realiza niciodata decat daca era un crestin adevarat, un sfant in viata.
mare a fost durerea sa, multa e la Domnul si plata sa.
iar noi, crestinii, il cinstim ca pe unul ce s-a invrednicit de slava cea vesnica pentru marea lui dragoste catre DOmnul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.05.2010, 22:08:10
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mithra Vezi mesajul
Draga Sofia. Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos. In primul rand, ai o gramatica jalnica, un caps lock etern apasat si o punctuatie de mai mare lipsa. In al 2-lea rand nu trebuie trecut niciun exemplu in cartile de istorie, pentru ca acestea sunt pentru a invata istoria nu pentru a invata ce a zis un individ senil. Deja sunt impuiate manualele cu tot felul de idiotenii crestinesti, lucruri inutile introduse doar la presiunile bisericii. Istoria e istorie, religia e religie. Incetati sa incercati sa induceti cu forta credinta pentru ca nu asta va invata dumnezeul vostru.
uite draga un alt exemplu:http://moldovlah.blogspot.com/2009/0...u-si-scos.html
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2012, 12:57:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Inca de la primele ore ale diminetii zilei de 16 august 2012, in cea mai mare parte, canalele media de la noi se intrec in a oferi cat mai multe detalii (si cat mai "proaspete") legate de "mega-concertul" ce urmeaza sa aiba loc in Piata Constitutiei din Bucuresti. Ma asteptam sa aud macar o simpla amintire a acestor vrednici de pomenire mucenici ai neamului romanesc, Sfintii Brancoveni. O asteptare ce se arata zadarnica.

Parca tot mai evident se arata faptul ca sub povara propriilor pacate si a banalitatii prezentului putem ajunge sa traim o stare de amnezie generala. Uitam trecutul. Ignoram tocmai dimensiunea sa sfanta.

Biserica ne descopera insa acel trecut mereu viu, oricand actual, prin lucrarea de taina a Sfantului Duh, "Cel care va va aduce aminte toate". Astfel, Biserica ne reda acele "amintiri" intru si inspre mantuire.

De aceea, ne chema nu atat la a rasfoi biografiile sfintilor, cat la a ne ruga lor. La a-i chema in rugaciuni ca mijlocitori ai nostri inaintea Domnului.

Sfintilor Brancoveni rugati-va pentru noi!

Last edited by Marius22; 16.08.2012 at 13:10:32.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2012, 13:41:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Inca de la primele ore ale diminetii zilei de 16 august 2012, in cea mai mare parte, canalele media de la noi se intrec in a oferi cat mai multe detalii (si cat mai "proaspete") legate de "mega-concertul" ce urmeaza sa aiba loc in Piata Constitutiei din Bucuresti. Ma asteptam sa aud macar o simpla amintire a acestor vrednici de pomenire mucenici ai neamului romanesc, Sfintii Brancoveni. O asteptare ce se arata zadarnica.

Parca tot mai evident se arata faptul ca sub povara propriilor pacate si a banalitatii prezentului putem ajunge sa traim o stare de amnezie generala. Uitam trecutul. Ignoram tocmai dimensiunea sa sfanta.

Biserica ne descopera insa acel trecut mereu viu, oricand actual, prin lucrarea de taina a Sfantului Duh, "Cel care va va aduce aminte toate". Astfel, Biserica ne reda acele "amintiri" intru si inspre mantuire.

De aceea, ne chema nu atat la a rasfoi biografiile sfintilor, cat la a ne ruga lor. La a-i chema in rugaciuni ca mijlocitori ai nostri inaintea Domnului.

Sfintilor Brancoveni rugati-va pentru noi!
Se fac demersuri ca peste doi ani sa se deschida mormantul Sfintilor martiri Brancoveni din biserica Sf. Gheorghe Nou.
Sa ne rugam lor sa mijloceasca pentru aceasta tara atat de greu incercata de pacate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2012, 13:54:47
Paul Cocei Paul Cocei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Mesaje: 1
Implicit

Ma intreb de cateva zile de ce oare la noi nu se tine aceasta sarbatoare cu praznic? Sfintii Brancoveni sunt la nivelul Sfintilor 40 de Mucenici, si sunt romani. De fapt, daca ma uit cu atentie, nu avem niciun sfant roman cu praznuire in calendar. Poate ar putea fi ei primii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soc la Manastirea Brancoveni ! ! ! . . . cristiboss56 Generalitati 268 18.12.2010 16:14:15
Toti pot fi martiri andreicozia Secte si culte 28 21.05.2010 22:22:36
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40