Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2010, 17:27:43
mirela1990 mirela1990 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2007
Mesaje: 19
Implicit Ma puteti ajuta?

Am fost acum ceva vreme la o biserica din Bucuresti numai ca spre rusinea mea, i-am uitat numele.
Stiu ca la acea biserica se spune ca, participand de 9 ori la rand la slujba ti se indeplineste o dorinta (nu stiu daca e adevarat)
Si daca tin bine mine, cred ca e prin zona Unirii
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2010, 18:03:41
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit Sf Anton

buna
uite am citit ceva pe net....vezi daca se potriveste...

biserica e Sf Anton cumva?

citate din acest link :

http://forum.desprecopii.com/forum/t...TOPIC_ID=23585

Se tine post ( de care, cum?)in martile respective,se merge la biserica , participi la slujba de dupa-amiaza si te rogi la icoana Sf.Anton. Pt. realizarea unei dorinte se merge 9 marti,ai voie sa spui mai multe doruinte sau pt a se realiza trebuie numai una si apoi pentru alta trebuie sa mergi alte 9 marti.

Catrinel, stii unde este Hanul lui Manuc?
Daca da, biserica este chiar in spatele hanului, este usor de ajuns, deci ca zona:Piata Unirii,iar de acolo, in 5 minute ai ajuns. Si intr-adevar, sunt niste cozi imense, insa lumea este linistita, rabdatoare si timpul zboara..




uite inca un link :

http://www.formula-as.ro/2004/603/sp...tul-anton-4781

Last edited by Mirela0110; 09.09.2010 at 18:11:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2010, 18:18:12
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

De obicei daca te rogi ti se indeplinesc dorintele, te ajuta Dumnezeu sa faci chiar si avere, atata timp cat acele lucruri nu-ti primejduiesc sufletul. Noi ne putem minti pe noi insine sau pe cei din jurul nostru insa Dumnezeu ne cunoaste cel mai bine. Adesea am observat ca persoane cu frica lui Dumnezeu care nu si-au dorit neaparat o stare materiala buna o duc foarte bine pe cand altii care si-au dorit asta dimpotriva. Dumnezeu ne cunoaste intentiile si cele mai ascunse ganduri, de aceea daca anumite lucruri chiar daca noi ni le dorim nu ni le da deoarece ne cunoaste slabiciunile si stie ca mai mult ne-ar putea vatama decat face bine.

Se facea ca aveam un examen foarte greu iar din punct de vedere psihic eram la pamant datorita unor probleme personale, m-am rugat in acea zi inainte de examen desi nu reusiem sa invat mai mult decat primele doua cursuri din 14, la o materie foarte grea. La sfarsitul rugaciunii m-am rugat sa ma ajute macar sa trec examenul, insa imi doream bursa si un gand tainic imi spunea ca am nevoie mai mult de cinci pt asta. A doua zi la examen nu numai ca l-am trecut dar l-am luat cu 9 cu numai primele doua cursuri invatate din 14. Profesorul respectiv era foarte sucit si de multe ori dadea subiecte concentrate in aceeasi parte a materie ca sa se asigure ca studentii nu invata statistic, pe sarite si uite asa mie mi-a picat un subiect cu 2 intrebari exact din primele doua cursuri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2010, 18:51:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu cauta minuni si nu merge in anumite locuri cu o atitudine potrivita mai mult magiei, decat credintei ortodoxe.
Mergi oriunde, inchina'te cat de mult poti, roaga'te, ai pace si nadejde. Insa te fereste de religiozitati psihice.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2010, 20:21:16
mirela1990 mirela1990 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Stiu ca aceasta biserica este ortodoxa, stiu gresit?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2010, 21:06:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela1990 Vezi mesajul
Stiu ca aceasta biserica este ortodoxa, stiu gresit?
Daca are hramul Sf. Anton de Padova, este Biserica Catolica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2010, 21:32:12
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Nu are hramul sf antonie de padova

BISERICA ESTE ORTODOXA SI ARE HRAMUL SF. ANTONIE CEL MARE.
Parerea mea e ca trebuie sa mergi si sa te rogi la acea biserica, nu vad o magie in asta atata timp cat crezi ca Dumnezeu iti va asculta rugaciunile si te va ajuta. ....TREBUIE DOAR SA AVEM CREDINTA IN DUMNEZEU SI EL VA FACE MINUNI.
Eu am fost la acea biserica nu cu gandul magiei ci pt ca aveam sufletul indurerat si credeam ca nu pot sa mai fac fata ispitelor....DUMNEZEU, MAICA DOMNULUI, SF. ANTONIE M-AU AJUTAT SI LE MULTUMESC. DOAMNE AJUTA
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2010, 21:50:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela1990 Vezi mesajul
Am fost acum ceva vreme la o biserica din Bucuresti numai ca spre rusinea mea, i-am uitat numele.
Stiu ca la acea biserica se spune ca, participand de 9 ori la rand la slujba ti se indeplineste o dorinta (nu stiu daca e adevarat)
Si daca tin bine mine, cred ca e prin zona Unirii
Mirela, Dumnezeu nu este o masinarie care automat iti indeplineste o anume dorinta a ta cu conditia sa faci un anume lucru de un anume numar de ori!

Dumnezeu este o Persoana Vie - este Tatal nostru Cel din Ceruri (cu toata dragostea Sa mai perfecta decat a oricarui parinte biologic) cu care poti sa intri in dialog prin rugaciune - si sa stii ca "te aude din prima" - nu trebuie de un anume numar de ori (cum spui tu "de 9 ori la rand").
El te iubeste tot timpul si daca iti este de folos (daca este spre folosul tau), apoi sa stii ca e suficient sa te rogi doar - te asculta si iti ofera si din prima daca El stie ca iti este de folos ceea ce ii ceri tu.

Insa ca si unui parinte sau prieten drag, cu care vrei sa stai de vorba cat mai mult si sa ii fi cat mai aproape, "vorbeste" cu El cat mai mult prin rugaciune, nu numai de 9 ori. Ce tu cu parintii sau cu prietenii tai vorbesti numai de 9 ori? Sau daca ceri ceva parintelui tau sau unui prieten care stii ca tine enorm la tine, crezi ca nu iti va da decat daca ii ceri de 9 ori? Sau crezi ca daca mergi in casa cuiva de 9 ori automat iti va indeplini o anume dorinta?

In orice biserica ortodoxa este Hristos. Mergi deci cat mai mult la orice biserica, asa cum ai merge in casa unui prieten pe care Il iubesti mult si simti nevoia sa il vizitezi cat mai mult. Asa cum ai merge in casa parintilor tai. Asculta-i si implineste-i si tu poruncile Lui, asa cum asculti si faci ce te roaga cei pe care tu ii iubesti. Roaga-te cat mai mult, adica vorbeste si tu prin rugaciune cu Dumnezeu.
Iubeste-L si tu pe Dumnezeu. El deja te iubeste si are grija de tine caci este Tatal Nostru Cel din Ceruri.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2010, 21:56:22
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Dumnezeu nu este

Dumnezeu este

poti sa intri in dialog

"te aude din prima"

El te iubeste

te asculta

iti ofera

te iubeste

are grija de tine
Interesant.

Si pana la urma care e numarul magic daca nu 9 ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2010, 23:11:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mirela, si eu am fost la biserica aceea si m-am rugat Sf. Antonie, care mie imi este foarte drag, si am avut reusita. Ce-i drept, sigur nu am postit in nicio marti si nici nu cred ca am spus rugaciunea aceea de 9 ori la rand. Insa iti pot spune ca rugaciunea cu credinta poate foarte foarte multe. Incearca sa ii citesti acatistul si cu siguranta te vei folosi de el - http://www.crestinortodox.ro/acatist...are-67067.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 15:38:10
am si eu o nelamurire, ma puteti ajuta? gabriela15 Intamplari adevarate 8 29.07.2010 13:49:44
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 08:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 01:14:44
MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT iubire Mari Duhovnici si predicile lor 2 23.08.2007 17:39:19