Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2010, 12:30:59
sardamira
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciunea pentru celalalt

Am si eu o intrebare: e nevoie sa cer dezlegare (binecuvantare) de la parintele meu duhovnic daca vreau sa incep sa ma rog 40 de zile pentru cineva pentru a-l ajuta Dumnezeu sa se lase de fumat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2010, 16:51:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Habar nu am sa iti dau un raspuns exact.Dar gestul tau e frumos oricum,cui ar putea dauna?
Oricum targetul tau pare cam limitat.De ce sa te rogi doar sa se lase de fumat?NU ar fi mai bine sa te rogi intr-un context mai general,pentru sanatatea lui,sau,si mai bine,pentru mantuirea lui ?
Si numarul de zile,40,desi asa stiu ca se face si e o regula,totusi,de unde stim ca 40 sunt suficiente ? Mai bine zii : ma voi ruga pana ce se va lasa de fumat. Adica sa nu pleci de la inceput cu ideea unui numar fix de zile.
Daca tu insa vrei doar aceea informatie exacta care ai ceurt-o,ignora mesajul asta.Oricum gestul tau e frumos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2010, 21:03:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sardamira Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: e nevoie sa cer dezlegare (binecuvantare) de la parintele meu duhovnic daca vreau sa incep sa ma rog 40 de zile pentru cineva pentru a-l ajuta Dumnezeu sa se lase de fumat?
In general este bine sa ceri sfatul duhovnicului si sa iei binecuvantare...asa vei fi tu acoperita de ispite
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2010, 21:17:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sardamira Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: e nevoie sa cer dezlegare (binecuvantare) de la parintele meu duhovnic daca vreau sa incep sa ma rog 40 de zile pentru cineva pentru a-l ajuta Dumnezeu sa se lase de fumat?
Este bine ca in tot ce faci sa iei binecuvantarea duhovnicului. Rugaciunea facuta sub ascultare are mai multa putere!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2012, 01:03:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cat de frumos vorbeste Parintele Porfirie Kavsokalivitul despre rugaciunea facuta pentru celalalt:

"Rugaciunea pentru ceilalti facuta in chip delicat si cu adanca dragoste, ferita de interes personal, are un mare folos duhovnicesc. Il umple de har si de bucurie pe cel ce se roaga, dar umple de bucurie si pe acela pentru care se roaga - ii aduce harul dumnezeiesc".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea sotiei pentru sotul ei mihaelatoporas Intrebari utilizatori 4 06.08.2012 00:06:03
Rugaciunea parintilor pentru copii tatolivia Intrebari utilizatori 7 20.04.2012 09:24:25
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
Rugaciunea sotului pentru sotia sa Intrebari utilizatori 0 07.07.2010 16:07:09
Hai ca ma suna cineva pe celalalt mobil Ioan_Ciobota Generalitati 6 12.10.2008 20:48:18