Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.08.2010, 15:22:22
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm!... Ma ghindiam io!...
Nu, eu nu prefer capra si nu prefer bleaga. Punct!
In fata lui Dumnezeu, a sta vertical inseamna a fi mult prea plin de sine! Mai incearca si alta pozitie, ca tot veni vorba de "capra". (No offence: vorbeam de smerenie si nu altceva!!!)
Iar de la manastire tocmai ce m-am intors. Iar daca ar fi fost sa ma folosesc de metodele tale, poate ca ar fi trebuit sa ma iau la bataie din prima zi cu monahul-bucatar, sau cu un altul care nu m-a tratat ca pe un VIP. Dupa ceva timp, insa, s-au schimbat impresiile si de o parte si de cealalta!!!

Iar posedarea?... Dac-ai sti cati ne stapanesc pe fiecare-n parte nu te-ai mai simti deranjata de sesizarea mea. Faptul ca eu sunt aici pe forum in loc sa ma ocup de ceva mult mai important pentru suflet, tine de dependenta si deci, intr-un fel sau altul, NU fac voia lui Dumnezeu ci a altcuiva. Iar daca ma stapaneste, trebuie sa recunosc ca inca nu m-am hotarat sa-l "scuip" afara!
Ce vrei sa subliniezi,nu e posesie,ci un oarecare tip de influenta demonica,de care scapi rapid,mai ales cand esti om de manastire!asa ca nu are rost sa arati dracul unde nu e!exemplul tau cu Vipul e total deplasat,nu exista nici o analogie cu situatia de la Prislop.nici una!credeam ca poti fi serios,ca poti pricepe,dar esti un om bun si atat!cat despre stat capra,de acolo vin!am stat destul,calarita de ce nu era cazul,m-am smerit destul,insa mi-am recapatat demult pozitia verticala si am de gand sa raman acolo!m-am smerit si umilit cat pentru o viata intreaga!si statul capra se administreaza in doze,nu e normal sa ti se aplice tone,deodata!cand reusesti sa te ridici,preferi sa ramai vertical,chit ca ptr unii asta se traduce prin trufie.....je m'en fiche!
  #122  
Vechi 31.08.2010, 15:29:07
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
parintele Teofil era un vizionar,a vazut ce altii nu vedeau!...
Harul de "inainte-vazator", nu apare apasand pe telecomanda. Chiar aici pe acest topic, se facea referire la un moment in care Parintele Arsenie, s-a rugat sa-i spune despre cineva...
Prima zi cand am mers la Parintele Ciprian, m-a "citit" de parca ma cunostea de-o viata. Nu mi-a facut molivta si nu m-am spovedit. Nu eram "pregatit" dinainte sa spun ceva si m-am pomenind vorbind ca si cum n-as fi fost eu, iar asta dupa vreo 60 de scunde de tacere, cand ne priveam unul pe celalalt si cand el a spart gheata cu un zambet si cu o intrebare: "Ei, cum e? Nu-i asa ca-i bine?"
Acum, dupa nici doua luni, am revenit la el, dupa ce inainte cu o seara tocmai vorbiseram vreo doua minite si m-a ajutat cu cazarea. Era obosit abatut, si cred ca il durea si capul ingrozitor. Nu m-a recunoscut. M-a luat punctual, intrebandu-ma de pacatele tineritii, scriind pe un biletel un canon cam lung. In final, cand am spus ceva fara importanta (dupa parerea mea) si-a revenit si a dat biletelul la o parte. "Dar tu ai mai fost la mine! TOATA BINECUVANTAREA MEA! Continua sa faci ceea ce faci. Si vino cand poti cu familia!" Modul cum a spus "Toata binecuvantarea" mi s-a parut ca o spune din strafundul sufletului. Si nu se referea la ce fac eu pe-aici, ci la cu totul altceva...
Deci, trebuie sa intelegem ca si "vazatorii cu duhul" au scaparile lor. Te-a sarit randul? Asa a vrut Dumnezeu. Ridica-te si ia-o de la capat! Intr-o zi vei fi rasplatita, iar bucuria aceea o sa vrei s-o spui la toata lumea!...

...........
Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
(...)m-am smerit destul... (...)
Foarte relevant! No coment!
  #123  
Vechi 31.08.2010, 15:31:54
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

nu pretind sa intelegi.........e o limita in tot,inclusiv in smerenie!cand te incovoi prea mult,s-ar putea sa nu te ma ipoti ridica......
  #124  
Vechi 31.08.2010, 15:37:08
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

[quote=OmuBun;283997]Harul de "inainte-vazator", nu apare apasand pe telecomanda. Chiar aici pe acest topic, se facea referire la un moment in care Parintele Arsenie, s-a rugat sa-i spune despre cineva...
Prima zi cand am mers la Parintele Ciprian, m-a "citit" de parca ma cunostea de-o viata. Nu mi-a facut molivta si nu m-am spovedit. Nu eram "pregatit" dinainte sa spun ceva si m-am pomenind vorbind ca si cum n-as fi fost eu, iar asta dupa vreo 60 de scunde de tacere, cand ne priveam unul pe celalalt si cand el a spart gheata cu un zambet si cu o intrebare: "Ei, cum e? Nu-i asa ca-i bine?"
Acum, dupa nici doua luni, am revenit la el, dupa ce inainte cu o seara tocmai vorbiseram vreo doua minite si m-a ajutat cu cazarea. Era obosit abatut, si cred ca il durea si capul ingrozitor. Nu m-a recunoscut. M-a luat punctual, intrebandu-ma de pacatele tineritii, scriind pe un biletel un canon cam lung. In final, cand am spus ceva fara importanta (dupa parerea mea) si-a revenit si a dat biletelul la o parte. "Dar tu ai mai fost la mine! TOATA BINECUVANTAREA MEA! Continua sa faci ceea ce faci. Si vino cand poti cu familia!" Modul cum a spus "Toata binecuvantarea" mi s-a parut ca o spune din strafundul sufletului. Si nu se referea la ce fac eu pe-aici, ci la cu totul altceva...
Deci, trebuie sa intelegem ca si "vazatorii cu duhul" au scaparile lor. Te-a sarit randul? Asa a vrut Dumnezeu. Ridica-te si ia-o de la capat! Intr-o zi vei fi rasplatita, iar bucuria aceea o sa vrei s-o spui la toata lumea!...

..........
da,omulete,dar eu nu eram in situatia ta!tu esti pe taramul credintei,eu nu eram atunci!tu nu duceai in carca ce duceam eu!tu nu erai un copil ca mine,nepregatit sa inteleaga refuzul unui adult!ma asteptam sa vada aceste lucruri!acum evident ca as vedea altfel lucrurile!dar atunci,atitudinea lui a fost total nepotrivita!nu era pe intelesul meu si nu mi-a folosit la nimic!mi-a luat speranta !inteleg perfect ce vrei a spune!el nu era asaltat de lume in acel moment.......venea din tihna chiliei lui.....is multe diferente intre cele 2 situatii......
  #125  
Vechi 31.08.2010, 15:42:21
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o intrebare

@omu bun sincer vreau sa va intreb pt. ca am vazut ca ati pomenit acest lucru si eu nu stiam,am procedat oare bine ca l-am trecut pe dragul Parinte Arsenie pe unul din pomelnicele mele?poate stiti mai multe despre aceste lucruri,n-am avut la Prislop pe cine sa-ntreb si am indoieli asupra acestui lucru
  #126  
Vechi 31.08.2010, 15:44:00
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

nu dauneaza in nici un fel......e indicat,ptr ca automat ti-l faci oarecum dator sa te ajute!
  #127  
Vechi 31.08.2010, 15:52:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Draga mea

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Nu ,nu avea!eu eram picata din picioare de acasa,nu din cauza drumului lung!eu de parerea lui aveam nevoie!cand am mers nu era nimeni,parintele se odihnea in chilie!nu avea nici un motiv sa imi spuna ce mi-a spus,decat o ratacire nepermisa!
Intr-adevar, nici un motiv. Decat acela ca se odihnea si dansul. Oare dupa cati vizitatori irascibili, nerabdatori? N-o sa ma las antrenata intr-o disputa. Sunt prea multe pe acest forum. Sa-ti ajute Dumnezeu sa intelegi ce am vrut sa spun, iar pe noi pacatosii sa ne ierte si sa ne miluiasca.

Last edited by Adriana Cluj; 31.08.2010 at 15:54:52.
  #128  
Vechi 31.08.2010, 15:58:03
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

ei,omulete,apreciaza ca am dat doar exemplul inocent cu parintele teofil si nu am pomenit despre un anume staret in a carui manastire venisem ptr molifte si care nu m-a lasat sa ma rog ziua in biserica,si m-a trimis sa ma rog in camp,ca Dumnezeu e pretutindeni!si pe deasupra m-a facut si ''slut'',ca sa nu zic cuv romanesc!sau nu am dat exemplul unui preot cu o mare statura duhovn,care m-a intrebat daca doresc sa prestez cu el anumite trebi conjugale.deci nu imi reprosa faza cu par Teofil,ca e nimic pe langa pataniile mele cu preoti.....nu ptr ca asa trebuia ,ci ptr atunci cand iti cauti leac,dracul mereu isi baga coada acolo unde nu te astepti......in cei ce trebuie sa te ajute!
  #129  
Vechi 31.08.2010, 16:02:35
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Intr-adevar, nici un motiv. Decat acela ca se odihnea si dansul. Oare dupa cati vizitatori irascibili, nerabdatori? N-o sa ma las antrenata intr-o disputa. Sunt prea multe pe acest forum. Sa-ti ajute Dumnezeu sa intelegi ce am vrut sa spun, iar pe noi pacatosii sa ne ierte si sa ne miluiasca.
Nu era nimeni,nimeni,decat eu!tatal meu se recupereaza repede dupa fiecare pacient si parintele teofil nu se obosea mai mult decat tata,parintele doar dadea sfaturi.din nou,nu ii cauta scuze....tata nu trimite acasa copiii care in mod clar au probleme,nu le spune:de ce nu ai mers la alt medic.?tatal meu de multe ori a mers in weekend la cabinet ptr urgente,parintele de ce nu a putut sa ma serveasca intr-o zi obisnuita,in care era liber?...
  #130  
Vechi 31.08.2010, 16:05:42
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

tatal meu momentan e mai in varsta decat era parintele atunci,si nu il aud ca spune ca nu isi poate face datoria zilnica,in conditiile in care jumate de zi e la cabinet,jumatate la tara,unde presteaza munci fizice!parintele teofil nu presta munci fizice,facea doar liturghia,si ma gandesc ca nu era zilnica!deci unde e acea oboseala supraomeneasca de nu a putut sa imi spuna o vorba buna?hai sa judecam corect lucrurile!realist,obiectiv!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31