Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2011, 14:08:56
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit draga calatoare

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Da...e frumos sa conteze in ochii intelegerii izvorata din iubire celalalt...Cel de langa tine...cel caruia nu-i soptesti ca nu-l poti iubi pt e prea departe kilometric....cel caruia ii pretuiesti sincer toti talantii si nu cauti prin manopere subtile parsiveniei sa-l ataci luandu-l in deradere total neelegant...cel caruia nu-i vei dezvalui ca este in fapt "o masca"....si joci anonim un biet rol...Si as putea continua...fiind inegurata de norii micimii cuiva plin de dulceturi ...aparente....
DA...SUNT, CHIAR SUNT IMPORTANTI CEILALTI....ca daca nu intelegem sa-i iubim pretuindu-i, nu-L iubim pe EL si nici pe noi....Asadar eu va iubesc pe toti, chiar si pe "iuda" prietenul inchipuit....A....si iubindu-l il si iert!
Toti am aruncat vreodata margaritare... As vrea sa-ti iau chiar si numai o parte din tristete si rana pe care o simt sa o acopar cu balsam.ESTI LA FEL DE IMPORTANTA CA SI CEILALTI.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.04.2011, 14:13:32
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Multumesc mult Cocorule...Zborul tau consacra sublimul din grandoarea zborului tau..semanand mai mult cu cel al unui minunat condor!

Last edited by calator prin ploaie; 12.04.2011 at 14:43:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.04.2011, 15:15:30
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Ceilalti sunt la fel de importanti ca si noi,pe noi ca si pe ceilalti new iubeste Dzeu la fel, ba chiar as putea spune ca pe cel "neajutorat" chiar mai mult, doar El ne-a invatat pilda cu pastorul care Isi lasa cele 99 de oi plecand s-a caute pe cea ratacita, daca am putea macar sa ne bucuram cand ea este adusa in staul de catre El, nu s-o hulim, nici s-o blamam ci doar sa ne bucuram ca si ea s-a intors ACASA!!

Dar multi dintre noi, care-si inchipuie ca implinesc mai mult, iau cu usurinta pozitia vamesului de care nici macar nu-si dau seama, sa ne vedem intotdeauna in aproapele pe noi insine, prea bine stiind ca fiecare dintre noi gresim cu ceva cuiva sau Lui!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.04.2011, 21:07:42
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit te salut calatorule

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Da...e frumos sa conteze in ochii intelegerii izvorata din iubire celalalt...Cel de langa tine...cel caruia nu-i soptesti ca nu-l poti iubi pt e prea departe kilometric....cel caruia ii pretuiesti sincer toti talantii si nu cauti prin manopere subtile parsiveniei sa-l ataci luandu-l in deradere total neelegant...cel caruia nu-i vei dezvalui ca este in fapt "o masca"....si joci anonim un biet rol...Si as putea continua...fiind inegurata de norii micimii cuiva plin de dulceturi ...aparente....
DA...SUNT, CHIAR SUNT IMPORTANTI CEILALTI....ca daca nu intelegem sa-i iubim pretuindu-i, nu-L iubim pe EL si nici pe noi....Asadar eu va iubesc pe toti, chiar si pe "iuda" prietenul inchipuit....A....si iubindu-l il si iert!
oare mie imi suna toate aceste rele?iartama daca eu sunt vina.si cred ca balsamul meu nu te face bine,as vrea ca Dl.IIsus sa iti stearga tristetea sa te unga cu balsamul duhovnicesc si sa iti stearga lacrimuta din coltul ochilor,sa iti dea sanatate si dragoste duhovniceasca si atunci tu vei fi deasupra si tot raul va curge fara sa te afecteze.
Dumnezeu sa te bucure.Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.04.2011, 21:12:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
oare mie imi suna toate aceste rele?iartama daca eu sunt vina.si cred ca balsamul meu nu te face bine,as vrea ca Dl.IIsus sa iti stearga tristetea sa te unga cu balsamul duhovnicesc si sa iti stearga lacrimuta din coltul ochilor,sa iti dea sanatate si dragoste duhovniceasca si atunci tu vei fi deasupra si tot raul va curge fara sa te afecteze.
Dumnezeu sa te bucure.Amin.
NU NU NU TIE!!!!!Altcuiva draga Alin...Dar iti multumesc pentru cuvintele tale sincere si pline de iubire!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2011, 11:08:40
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit iubire fatala

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Da...e frumos sa conteze in ochii intelegerii izvorata din iubire celalalt...Cel de langa tine...cel caruia nu-i soptesti ca nu-l poti iubi pt e prea departe kilometric....cel caruia ii pretuiesti sincer toti talantii si nu cauti prin manopere subtile parsiveniei sa-l ataci luandu-l in deradere total neelegant...cel caruia nu-i vei dezvalui ca este in fapt "o masca"....si joci anonim un biet rol...Si as putea continua...fiind inegurata de norii micimii cuiva plin de dulceturi ...aparente....
DA...SUNT, CHIAR SUNT IMPORTANTI CEILALTI....ca daca nu intelegem sa-i iubim pretuindu-i, nu-L iubim pe EL si nici pe noi....Asadar eu va iubesc pe toti, chiar si pe "iuda" prietenul inchipuit....A....si iubindu-l il si iert!
Draga calatoare se pare ca ti-a fost fatala iubirea asta... sau iertarea sa fi fost de vina? Sper ca acolo pe unde haladuiesti acum sa nu mai fie atatea ploi cate te-au plouat pe-aici si lumina soarelui sa te te incalzeasca pana in suflet!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.04.2011, 07:46:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Frumoase postarile lui Alin si Cocorel, speram sa mai aline tristetea calatoarei noastre, care nus' pentru ce motiv vad ca a si primit un 'ban' intre timp.

Din partea mea, un buchet de flori care sper sa o inveseleasca daca mai arunca vreo privire pe aici pe forum..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.04.2011, 09:16:19
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Sunt foarte importanti, acest lucru reiese si din cele 10 porunci dumnezeiesi: pe primul loc trebuie sa fie Dumnzeu, apoi ceilalalti.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.04.2011, 17:42:03
D3cebal D3cebal is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Mesaje: 2
Implicit

"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Asta spune tot.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2012, 07:36:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sartre spunea ca "iadul sunt ceilalti". Aceasta este insa o perspectiva pesimista ce nu tine seama de chipul lui Dumnezeu din om.

Nu cred ca gresim daca afirmam ca, in crestinism, "raiul sunt ceilalti". Nimeni nu se mantuieste de unul singur, ci numai aflandu-se in comuniune cu Dumnezeu si cu semenii.
De fapt am uitat cine a spus ca cei care mostenesc iadul sunt oamenii egoisti,cei care se iubesc pe ei, in detrimentul altor fiinte.
Deci iata ca egoismul,nepasarea fata de aproapele te conduce pe drumul pierzaniei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 15.12.2012 at 07:42:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 21:17:39
Apostolul Toma mai curajos decat ceilalti Apostoli? costel Generalitati 16 27.06.2012 15:00:29
Si voi strainilor spuneti noi nu suntem importanti? mihaiB Generalitati 14 15.06.2012 02:39:44
Dumnezeul crestin si ceilalti Dumnezei RaduIoan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 12.10.2009 21:42:18
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 17:45:55