Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2013, 00:31:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Rugaciunea celui prigonit de oameni

"Multumesc Tie, Doamne si Dumnezeul meu, pentru tot ce s-a savarsit asupra mea! Multumesc Tie pentru toate necazurile si ispitirile pe care mi le-ai trimis pentru curatirea si tamaduirea sufletului si trupului spurcate, ranite de pacate!

Miluieste si mantuieste uneltele pe care le-ai intrebuintat pentru tamaduirea mea: pe acei oameni ce mi-au pricinuit necazuri. Binecuvanteaza-i si in veacul acesta, si in cel viitor! Socoteste-le intru fapta buna ceea ce mi-au facut! Daruieste-le rasplati imbelsugate din vistieriile tale cele vesnice.

Dar ce Ti-am adus eu Tie? Ce jertfe bineplacute? Nu Ti-am adus decat pacate, decat calcari ale dumnezeiestilor Tale porunci. Iarta-ma, Doamne, iarta-l pe cel vinovat inaintea Ta si inaintea oamenilor! Iarta-l pe cel fara de raspuns! Da-mi mie sa ma incredintez si sa recunosc fara fatarnicie ca pacatos sunt! Da-mi sa lepad dezvinovatirea vicleana! Da-mi pocainta!

Da-mi inima infranta! Da-mi blandete si smerenie! Da-mi iubire de aproapele, iubire fara de prihana, deopotriva fata de toti, atat fata de cei care ma mangaie, cat si fata de cei care ma necajesc! Da-mi rabdare in toate necazurile mele! Fa-ma mort pentru lume! Ia de la mine voia mea pacatoasa si sadeste-mi in inima sfanta Ta voie, ca numai pe aceasta sa o fac cu faptele si cuvintele si gandurile mele.

Tie se cuvine slava pentru toate! Numai a Ta e slava! Singura mea avere e rusinarea fetei si tacerea gurii. Stand inaintea infricosatei Tale judecati in sarmana mea rugaciune, nu aflu in mine nici un lucru bun, nici o vrednicie — si stau, impresurat din toate partile, ca de un nor gros si o bezna deasa, de multimea cea fara numar a pacatelor mele, avand o singura mangaiere in inima mea: cu nadejdea in netarmurita Ta mila si bunatate. Amin." (Sfantul Ignatie Briancianinov)

Tare mult mi-a placut aceasta rugaciune. Daca ati mai intalnit rugaciuni ale Sfintilor Parinti in genul acesteia, va rog sa le postati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2013, 01:03:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Rugăciune către Prea Sfânta Născătoare de DUMNEZEU – La vreme de necaz și de întristare - alcătuită de episcopul Nicolae Velimirovici

Valuri de patimi mă împresoară; mare necaz și strâmtorare îmi umplu sufletul o, întru-tot Sfântă Maică, liniștește sufletul meu cu pacea Fiului tău și alungă deznădejdea și întristarea sufletului meu cu harul Său.

Potolește furtuna păcatelor mele care mă frig precum un vierme în foc și stinge-i flăcările.

Umple-mi inima de bucurie, Preacurată Maică și împrăștie ceața nelegiuirilor mele de la fața mea, căci acestea mă împresoară și mă tulbură.

Luminează-mă cu lumina Fiului tău. Sufletul meu se simte sfârșit; totul îmi este greu, chiar și rugăciunea.

Iată-mă, rece ca piatra. Buzele mele șoptesc o rugăciune, dar inima mea nu tresaltă. Necazurile m-au împresurat de pretutindenea.

Topește gheața din jurul sufletului meu și încălzește-mi inima cu dragostea ta. Nu-mi pun nici o încredere în apărarea venită de la oameni, ci îngenunchez dinaintea ta, o, Prea Sfântă Maică și Fecioară. Nu mă alunga de la fața ta, ci primește rugăciunea robului tău.

Tristețea m-a cuprins. Nu mai pot răbda năvălirile diavolilor. Nu am nici o apărare; nici nu aflu loc de refugiu, om nenorocit ce sunt. Sunt pururea biruit în lupta aceasta și nu am altă mângâiere decât în tine, Preasfântă Maică.

O, nădejde și apărarea tututror credincioșilor, nu trece cu vederea rugăciunea mea. Amin.

Prea Sfântă Maică a lui Hristos, Prea Curată, Prea Binecuvântată Maică a lui Dumnezeu, vezi cum satana mă izbește precum valurile mării lovesc corăbiile!

El mă urmărește ziua și mă tulbură noaptea.
Nu am pace – sufletul meu se pleacă – duhul meu se cutremură.
Grăbește, Prea slăvită Maică și mă ajută!

Roagă-L pe dulcele Domn Iisus Hristos să aibă milă de mine și să-mi ierte păcatele pe care le-am săvârșit. O, Preasfântă Maică a Domnului nostru Iisus Hristos, bunătatea ta cea plină de iubire este nesfârșită și este cel mai mare vrăjmaș al puterilor iadului.

Chiar atunci când cel mai mare păcătos cade în străfundurile iadului, împins de forte diabolice, dacă acesta strigă către tine, tu ești gata să-1 eliberezi din legăturile iadului.

Slobozește-mă și pe mine. Privește cum satana vrea să mă facă să mă împiedic și să-mi zdrobească credința, dar eu îmi pun toată nădejdea în Domnul.

Slavă ție, ceea ce ești mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât Serafimii. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rugaciunea celui prigonit

Thread Tools
Moduri de afișare