Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.08.2012, 00:07:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Cand ma gandesc la manipulator, imi vine in minte cazul [COLOR=#000000]Saccsiv si securistii din spatele lui. Mai ca au facut o secta ca cea de la Penza.
[/COLOR]
http://saccsiv.wordpress.com/

vorbesti de acest site ? de unde stii ca au legatura securistii cu acest site ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.08.2012, 01:01:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

securisti nesecuristi, sectari cel putin prin atitudine tot sunt.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.08.2012, 01:20:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-sunt ei putin mai altfel sa zic asa dar sunt ortodocsi ,cel putin asa se vede din articolele de pe site,eu zic ca au si chestii bune:

sunt impotriva ecumenismului
-http://apologeticum.wordpress.com/20...ecumenismului/

-au pe sit-ul lor articole faine :

Cum salvam pe cei cazuti in capcana ereticilor papistasi, protestanti,sectari

http://saccsiv.wordpress.com/2012/08...tc/#more-16300

Evlavia pentru Maica Domnului cuprinsa in icoana de la man. Neamt. Indemn la citirea minunilor facute de Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu:

http://saccsiv.wordpress.com/2012/08...eu/#more-16226

Incepe Postul Adormirii Maicii Domnului! Lasa-vom sec si de rautate, de cleveteala, de duh lumesc?:

http://saccsiv.wordpress.com/2012/08...sc/#more-16215

"...Postitor adevărat este cel care își pune pază gurii sale și se abține de la flecăreli, de la vorbe murdare, de la nebunii, clevetiri, osândiri, lingușeli, minciuni și de la orice defăimare....."Sfântul Ierarh Tihon de Zadonsk

-deci sectari nu sunt

Last edited by antiecumenism; 21.08.2012 at 01:32:56.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.08.2012, 01:21:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si stilistii sunt tot antiecumenisti.

Si sectarilor le place Biblia de exemplu.

Dar tot nu sunt ortodocsi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.08.2012, 01:50:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-pai cei care scriu pe sacciv au articole despre sfinti,maica Domnului deci clar ca sunt ortodocsi si nu sectari

-unele articole deranjeaza si poate de aceea sunt priviti ciudat:

Parintele Mihai Valica despre neregurile din cadrul BOR:

http://saccsiv.wordpress.com/2012/07...or/#more-16185


Preotul exercită nu un „mandat”, ci o misiune, care include imperios un apel la cultura dialogului permanent, la toate nivelurile. Această evidență este una dintre trăsăturile definitorii ale Evangheliilor. De aceea Apostolii întreabă mereu pe Iisus Hristos: Nu te înțelegem! Lămurește-ne! Ce ai vrut să spui? Explică-ne! (vezi Matei 13, 36; Luca 8, 9; Ioan 13, 22-30).
Faptul că Apostolii cer lămuriri, arată că nu erau simpli admiratori sau ascultători necondiționați ai Fiului Omului, un fel de fani religioși fără discernământ, sau manipulați și purtați de impulsuri emoționale. Ei doreau să creadă în cunoștință de cauză și să acționeze ca atare. Iisus Hristos le răspunde de fiecare dată, oferindu-ne un exemplu minunat de conlucrare a libertății cu responsabilitatea și a ascultării cu discernământul, contând mereu pe capacitatea ființei umane de a înțelege, fie și numai în parte, Tainele Împărăției lui Dumnezeu.
Iată de ce, episcopul, preotul și credinciosul aflați în comuniune de credință și de har în Biserica lui Hristos nu trebuie să tacă, atunci când sunt unele lucruri neclare sau nefirești. În acest caz tăcerea, sigur, nu-i de aur.
...........................
Sf. Ioan Gură de Aur spune că „trebuie să fie prea mare primejdia din afara corabiei, ca să poți suporta putoarea din interiorul corabiei… apele mari au invadat totul, necazul și moartea planează peste o lume vinovată. O singură scăpare rămâne, o unică mântuire, celor care nu vor să piară: să intre în corabia protectoare! Toți cei care nu sunt cuprinși în ea sunt pierduți fără nădejde… capul văzut era Noe; capul adevărat, cu toate că era nevăzut, era Dumnezeu”[23].
Nimeni nu a ieșit din corabie, decât corbul, care „este trimis și care simbolizează răul, păcatul urât, erezia, necredința, doar acestea se separă de Biserică; porumbița singură îi va rămânea fidelă”[24], spune, mai departe, Sf. Ioan Gură de Aur.
Sf. Ioan Gură de Aur descrie dumnezeiește lungul drum spre îndumnezeire, atunci când compară Biserica cu corabia lui Noe. El scrie: „…corabia a luat numai necuvântătoare și a salvat necuvântătoare; Biserica a luat oameni cuvântători și nu numai că i-a mântuit, ci i-a și schimbat; corabia a luat corb și a dat drumul tot unui corb; corb ia și Biserica, dar îi dă drumul porumbiță; ia lup, și-i dă drumul oaie…care își dă până și lâna ei[25].
Pentru a atinge și a împlini o asemenea chemare, slujitorii Bisericii trebuie să lupte cu timp și fără timp, să îndure potrivnicia lupilor și a fiarelor sălbatice din Corabia mântuitoare, să rabde până la prigoană, dar nicidecum să-i accepte așa, să le urmeze exemplul rău sau să părăsească Corabia, pe motiv că nu le mai suportă mizeria, ci scopul lor este să-i transforme în ființe eclesiale hristice, lucrători ai iubirii prin consecvență și statornicie în adevărul cel veșnic, Iisus Hristos și în păzirea poruncilor lui Dumnezeu.
Acesta este și scopul scrierii acestui studiu teologic și de atitudine preoțească. Doresc îndreptarea și transfigurarea lor în lucrători cu iubire în Biserica lui Hristos și nu vătafi sau stăpâni peste Biserica lui Hristos!
Sf. Ioan Gură de Aur spune că omul în viață nu este numai grâu, ci și neghină. În clipa în care cineva vrea să smulgă neghina în locul lui Dumnezeu, atunci îi ia acelei persoane șansa de a deveni grâu, îi ia șansa de a se transforma din lup în oaie, iar cine pretinde să facă separarea sau judecata de pe acum, se substituie lui Dumnezeu și se opune răbdării Lui[26].
9. Iertare, îndreptare și răbdare
Personal, îmi cer scuze și iertare față de cei mai mari ai Bisericii și față de evlavia și bunul simț al credincioșilor, de teama de a nu-i sminti, pentru faptul că am scris despre o situație jenantă internă a Bisericii recente, nu iremediabilă, și despre atitudinea ne-bisericească a câtorva nevrednici lucrători tocmiți la vie, pe care i-am surprins, în mica mea intervenție, de data aceasta în faza de neghină, dar personal am răbdare și sper împreună, să-i vedem transfigurați și metamorfozați și în faza de grâu, spre folosul nostru duhovnicesc și spre întărirea Trupului Tainic al Bisericii lui Hristos.
Cu frățească dragoste,
Pr. dr. Mihai VALICĂ
20 iulie 2012
praznicul Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul,"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.08.2012, 09:15:42
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt mai multe chestiuni. Pe langa articolele despre Maica Domnului, Sfinti etc. mai sunt si articole anti sistem, anti chip etc.-care sunt majoritare. Se sfatuia sa nu se primeasca nici un document cu cip si mai ca le spunea sa plece in pesteri si in paduri, exact cum a facut tacanitul ala din Rusia.

Vasile Vieru a fost condamnat DEFINITIV în recurs, la 5 ani de închisoare, la 8 septembrie 2008* la care era deja bine prins în mișcarea antisistem/anticip, cu buletinele de identitate, în loc să închis. Condamnare definitivă înseamnă cu executare imediată, înseamnă cazul Năstase: pronunțare după amiază, poliție la ușă seara.
Faptul că Vasile Vieru, infractor recidivist era ocupat cu bloguri antisistem la data la care se judeca recursul său, în condițiile în care fusese condamnat în apel în luna februarie a aceluiași an 2008, la 6 ani cu executare, este relevant. În acest răstimp numitul Vieru Vasile avea drept preocupare principală documentarea despre Noua Ordine Mondială și despre evrei.
Vasile Vieru nu se putea ascunde de poliție până în acest an, rămânând în țară și având activitatea pe care i-o cunoaștem. Este suficient să urmăriți doar sentințele de condamnare pentru înșelăciuni, cu CONDAMNĂRI cu executare de la judecătoriile Brașov, Buftea, Galați, Curtea de argeș, București S4, Cluj-Napoca, Făgăraș, Baia Mare, fără a ne referi la prejudicii.
Un astfel de infractor este una dintre vedetele Poliției române și este automat luat în grijă atât de IGPR cât și de SRI-Crima organizată/Penitenciare. Nu se pune problema ca acesta să poată evita executarea pedepsei, “ascunzându-se” în București, participând telefonic la emisiuni TV și altfel de inițiative de acest gen.
Faptul că el a rămas în libertate se datorează, asemeni cazului Gorbunov, care se antrena în sala de forță a D.I.A.S. Brașov, unor interese din afara justiției, a serviciilor secrete ale Ministerului de Interne sau ale SRI-ului. De regulă un astfel de subiect este exploatat în comun, de oricare dintre servicii găsește de cuviință.

condamnarea din 2008:

http://portal.just.ro/InstantaDosar....AwMDAwMDQ0MjU5
http://portal.just.ro/InstantaDosar....AwMDAwMTYyNzA2

complet despre subiect: CAZUL SACCSIV. Intrebari necesare
poza lui vasile vieru alias saccsiv apare in articolul asta:
http://ziarobiectiv.ro/index.php/fap...a-dentist.html
Si nu s-au apucat cei de la RIC sa barfeasca, treaba se discuta pe mai multe bloguri dupa ce a fost arestat, inainte sa isi spuna si RIC parerea. E ciudata toata treaba, eu am renuntat la acel site de ceva vreme, mai ales ca impingea lumea ba la proteste, ba sa isi vanda tot, ba sa plece la tara si in pesteri etc. Si cel mai tare m-a deranjat ca il folosea pe bunul Pr.Iustin Parvu, dupa ce ca saracul sta intr-o inchisoare cu geam si este dezimformat, i se mai pun si vorbe in gura si este folosit ca paravan.

Daca se doresc informatii legate de ecumenism se pot citi informatiile de la mirem sau din surse sigure. Asa orice isi poate face blog si sa manipuleze.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2012, 04:14:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
ory, oamenii astia se numesc sociopati. Exista o carte foarte buna despre acestia si se numeste "Psihopatul de alaturi" de Martha Stout. Din pacate, e usor sa spui sa te feresti de ei, nu-ti dai seama ca esti prins in mrejele lor decat cand este prea tarziu. Ei tocmai asta manipuleaza ceea ce ei nu simt si anume dragostea si afectiunea pentru cineva.
Astia au trei faze: tatonare, manipulare si abandon. In perioada de manipulare victimele au creierele "spalate". Cred absolut tot ceea ce le spune manipulatorul, sunt absolut "vrajiti" de ceea ce face sau le spune acesta.
Ai perfecta dreptate, nu este de glumit cu asemenea oameni, chiar nu este, sora mea este victima unui asemenea om, iar acum vrea sa se descotoroseasca de el, insa toate planurile sale manipulatorii se pare ca i-au cam inchis portitile de evadare. Exact asa se manifesta, cel manipulat sufera si este nedreptatit sistematic, insa nu vede realitatea fiindca este, practic, vrajit de manipulator. Iar manipulatorul nu simte dragoste si afectivitate pentru nimeni, dar detine o gramada de arme pentru a-i manipula pe cei din jur, in special minciuna si vorbaria multa....Foarte trist!
Eu sunt in Japonia acum, vreau sa fac tot posibilul sa o ajut pe sora mea sa iasa cu bine din aceasta relatie, practic i-au fost incalcate toate drepturile de mama, de sotie, de om, de catre acest manipulator bolnav, credeti-ma, eu il vad clar!!! Este dus de-acasa, este atat de prefacut, de mincinos, nu are scrupule, este atat de egoist si atat de slab in personalitatea lui incat nu incearca sa supravietuiasca decat facand rau celor din jur, iar sotia lui este cea mai buna fiinta din lume si de sufletul ei bun isi bate joc si profita cat poate. Pur si simplu ma ia de la stomac cand ma gandesc.
Va multumesc din suflet pentru postari!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.08.2012, 04:20:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poti sa te referesti..altfel o persoana care sufera de asa ceva la modul patologic nu se vindeca cu una cu doua, este un fond psihic foarte profund si nu stiu in ce masura se (mai) poate schimba ceva.

O persoana credincioasa (la modul cat de cat autentic) si practicanta poate mai este o sansa sa-si reevalueze sistemul de valori altfel de ce ar face-o atat timp cat prin felul acesta de a fi isi ating scopurile in majoritatea situatiilor?
Nu, nu se mai poate schimba...categoric! Nu este o persoana credincioasa, de fapt este chiar atee, nu are valori umane, traieste doar sugand energia celor din jur, minte cu nerusinare, afiseaza o sumedenie de masti, nu are demnitate de sine si nici intelepciune....cand vorbesti cu el, iti da impresia ca este cretin, ca nu intelege nimic, dar de fapt asta vrea sa crezi despre tine. Este, cu adevarat, un om rau, il simt! A reusit, prin manipulare, sa-si atinga toate scopurile, desi se foloseste de cei din jur, nimanui nu-i fac bine scopurile lui, ci doar lui, si nu sunt cinstite. Nu-i pasa de nimeni si de nimic, doar el conteaza, este un parazit psihopat, iar singura solutie este sa ramana singur, numai asa poate sa traiasca fara sa-si manifeste darul nociv al manipularii.
Desi a fost botezat la ortodoxie....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.08.2012 at 04:28:05.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.08.2012, 04:41:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Este vorba despre psihopati,persoane care sufera de tulburari de personalitate.
Chiar si in terapie este foarte greu de lucrat cu ei si nu cu rezultate grozave,iar asta pe de o parte pentru ca au niste mecanisme de aparare foarte puternice,iar in al doilea rand pentru ca ei nu sunt constienti de faptul ca au o problema.
Aceasta modificare a personalitatii nu survine peste noapte,ci apare in timp,inca din copilarie-adolescenta si se datoreaza faptului ca individul insusi a avut un astfel de model toxic in familie sau a trait intr-un mediu disfunctional.
Nu stiu daca asta incalzeste neaparat pe cineva,dar se spune ca se atenueaza odata cu inaintarea in varsta.
Intr-adevar exista carti care te invata cat de cat cum sa abordezi acest gen de personalitati dificile,insa,in momentul in care ajungi sa interactionezi cu ei zilnic,sa ai o relatie mai apropiata sau poate sa locuiesti sub acelasi acoperis...lucrurile astea sunt cam frectie la picior de lemn,adica nu te ajuta cu mare lucru.Impactul asupra celor apropiati este tare nociv...
Pana acum am avut ocazia sa interactionez pe termen mai lung cu doua astfel de persoane,dintre care una mi-a fost apropiata.Nu doar ca manipula asa cum respira,dar mintea la modul patologic,chiar si atunci cand era evident pentru toata lumea acest lucru...nu se putea abtine.Isi mintea duhovnicul,psihoterapeutul la care ajunsese la un moment dat la sugestia mea (mintea si ca isi doreste sa faca astfel de sedinte),persoanele apropiate (pe care incerca sa le faca sa nu se intalneasca unele cu celelalte pentru ca nu cumva sa vorbeasca intre ele si sa ii fie demascate minciunile),intotdeauna juca rolul victimei,care dealtfel prindea de minune la firile mai slabe de inger (asta pana bineinteles realizau ca sunt trase pe sfoara si folosite).Uneori am ajuns la concluzia ca aceasta persoana nici ea nu mai stia bine unde este adevarul sau minciuna,deja traia o realitate dubla.Asta ca sa nu mai spun ca atunci cand chiar nu avea incotro si ii erau demascate inselatoriile,din victima devenea agresor!
Uneori aceste tulburari de personalitate se asociaza sau pot conduce in unele cazuri si la depresii,psihoze etc.
Avand in vedere ca anul acesta incep un master pe clinica,probabil voi reusi sa inteleg si mai multe despre acest fenomen.Nu pot crede ca nu exista nici o solutie,insa,iti spun sincer,ca pe mine m-a depasit situatia la acel moment si oricum ar fi,nu poti face pe terapeutul cu oamenii apropiati.
Cred ca singura solutie,pentru cei implicati,este sa caute sa se distanteze de aceste persoane pe cat pot si sa inteleaga ca sunt efectiv niste oameni cu probleme,iar daca exista cat de cat o receptivitate de partea cealalta,indicata ar fi psihoterapia,mai ales cea de grup,pentru ca membrii grupului actioneaza ca niste oglinzi care il ajuta pe cel in cauza sa se perceapa intr-un mod cat de cat realist,obiectiv si sa constientizeze anumite aspecte ale personalitatii sale.Din pacate,insa,prea putine astfel de persoane ajung sa urmeze sedinte de psihoterapie...
Ar fi foarte multe de spus in acest sens, si eu ma gandesc sa fac o lucrare amanuntita despre manipulare, avand ca studiu de caz relatia surorii mele care este bazata pe manipularea absoluta.
Exact, ai mare dreptate in ceea ce spui...mai ales cu minciuna, ei ar face orice(necinstit) ca sa insele pe cei din jur, sa le capete increderea, sa capete bani, sa capete dragoste....orice, doar cu mijloace necinstite. Sunt extrem de prefacuti si de calculati in acest demers. De fapt, ei nu iubesc nimic, nu sunt capabili de asa ceva, dar pot simula(nu prin fapte, ci doar prin gesturi si vorbe) acest sentiment.
Exact cum spune autoarea Martha Stout: "oameni fara constiinta si fara moralitate".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.08.2012 at 04:50:18.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2012, 08:04:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

http://wiki.answers.com/Q/Emotional_...and_narcissism
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ultima arma a diavolului: Eu nu exist ! bubulyna Intrebari utilizatori 15 05.03.2010 10:49:47
creatia omului dram Din Vechiul Testament 15 18.06.2008 18:43:57
nat. geographic-o arma impotriva crestinismului? alexandra28 Generalitati 61 02.09.2007 02:05:03
Libertatea omului Laurentiu Generalitati 0 05.07.2007 11:12:44