Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.06.2010, 21:57:01
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit multumesc,cu plecaciune

dragul meu frate intru Hristos,sfaturile tale sunt nepretuite ,si o mare parte din ele le-am indeplinit cu sfintenie,iar celelalte le voi indplini cand voi veni in concediu acum in vara ,iarasi acasa,eu sunt ceva mai noua pe acest sitte,pentru ca nu l-am descoperit de mult,dar mi-a fost de real folos tot ce am vizitat aici,pot spune ca chiar m-am savat viata descoperind toate indrumarile cele necesare mantuirii si castigarii iertarii DOMNULUI nostru ISUS HRISTOS...........iar cat despre matusea mea ,nu e cazul necurateniei....fizice ci doar.................morale mai degraba,pentru ca are o situatie foarte bine pusa la puct,si putine gospodarii in comuna arata ca al lor..............desigur ca ideile dumneatale cu privire la ei sunt foarte bune,si e bine sa fie amintite sa fie luate in calcul,si aceste ipoteze............dar nu in cazul lor.............iti multumesc inca o data,si domnul sa te binecuvanteze.DOAMNE AJUTA.
Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Neyra, in primul rand trebuie neaparat sa mergi la o biserica sau manastire unde sa cauti un preot duhovnic la care sa te spovedesti (spovedanie generala, cat mai detaliata, dupa un indreptar de spovedanie - iti poti cumpara unul de pe la vreun magazin bisericesc - ti l-as recomanda pe cel al par. Cleopa Ilie, dar daca gasesti si de alt autor, tot bine este), si sa ii ceri sa iti citeasca rugaciunile pentru dezlegari de blesteme. De impartasit, doar daca-ti va da voie, dupa spovedanie, iar daca nu, poti sa bei agheasma mare pe nemancate si sa iei anafora, sa te miruiesti etc. Si (sa cauti sa-ti faci timp, zilnic) sa faci canonul pe care ti-l va da parintele duhovnic la sfarsitul spovedaniei, caci este F. important, ajuta F. mult la vindecare. Sa-ti cumperi niste smirna/tamaie de pe la vreo bis. ortodoxa, ca sa ai acolo, si sa mai aprinzi si sa tamaiezi prin casa, macar din cand in cand (daca nu in mod regulat). La fel si apa sfintita/agheasma, sa-ti iei intr-o sticla din plastic si sa o pastrezi, sa mai bei din ea dimineata pe nemancate, in zilele de post, si sa stropesti si prin locuintza. Ar mai trebui sa tii si o candela cu ulei aprinsa in casa, macar in zilele de post, daca nu zilnic.

Si ar mai trebui sa mergi si pe la slujbe de Sf. Liturghii si Masluri (afla cand si unde se fac, in bis. din orasul tau), iar daca nu ai posibilitatea din cauza ca locuiesti in diaspora si pe acolo nu se prea fac sau nu ai vreo bis. ortodoxa prin apropiere etc, atunci macar cand ajungi prin tara in concediu/vacanta, macar lasa pomelnice pt. 40 de zile sau chiar si pt. 1 an de zile, pe la vreo cateva bis. si manastiri, dupa cum ai posibilitati financiare (dar de obicei, nu trebuie sa lasi prea multi bani, depinde). Sau poti oricand trimite pomelnice (incluzand si o mica suma de bani) chiar si de acolo de unde te afli, pe la unele manastiri mai puternice din tara (cum ar fi, spre ex. Frasinei, Sihastria, Neamt, Petru Voda, Sihla, Varatec, Secu etc, sau la Radu-Voda din Bucuresti, unde se afla si o particica din moastele Sf. Nectarie, sau la man. Cernica de langa Bucuresti, sau la Schitul Darvari din Bucuresti, unde se afla icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, copie dupa Prodromita din Sf. Munte, sau la man. Antim din Bucuresti etc), le gasesti adresele pe internet. In rest, roaga-te si tu cat mai mult, citeste frecvent 'Paraclisul Maicii Domnului', caci ajuta F. mult, sau 'Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului', sau 'Acatistul Buneivestiri', psalmi din 'Psaltirea Maicii Domnului' etc, precum si alte acatiste si paraclise de Sfinti (Sf. Ciprian si Iustina - aparatori de vraji, Sf. M. Mc. Mina - aparator de pagube si pierderi, Sf. Nectarie, Sf. Nicolae, Sf. Cuv. Parascheva de la Iasi, Sf. Spiridon al Trimitundei s.a.), si dupa cum ai timp etc.

Iar in ceea ce priveste rudele respective, care nu v-au primit decat la poarta si nu v-au invitat dincolo de poarta, poate ca nu a insemnat numaidecat ostilitate din partea lor... mai gandeste-te ca poate or fi avand prea deranj, poate ca nu aveau curatzenie prin casa/curte si gospodarie/ograda, si le-o fi fost jena/rusine sa te primeasca acolo si sa se fi prezentat intr-o atare situatzie in fatza ta care veneai din strainatate etc - parerea mea. Cel putin asta ar fi o varianta de interpretare a lucrurilor, si totodata, o incercare de gasit unele circumstantze atenuante... dar poate ca lucrurile chiar stau altfel, tu poate ca stii mai bine situatzia...
  #52  
Vechi 04.06.2010, 22:29:44
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Red face Doamne daruiestene iubire ca sa ne bucuram si noi de bunatatea ta

BUNA,draga mea sora intru Hristos, da stiu ca este greu inca ,greu imi este si mie,nu mi-a trecut in totalitate,ce e drept acum pot sa dorm,fara calmante dar imi e tama de ispite care sunt la tot pasul si ma rog si pe drum mergand,sa am putere si sa nu mai fac greseli.....incercari la tot pasul,sa le pot depasi cu bine ca sa nu-L mai manii pe DOMNUL nostru ISUS HRISTOS ,PENTRU CA NU PUTEM FI SLUGA LA DOI STAPANII, nu sunt in masura draga mea sa-ti dau sfaturi,dar daca doresti sa ma intrebi ceva ,pe privat iti voi raspunde cu toata dragostea......si persevereaza in ceia ce ai inceput,cu credinta,caci DOMNUL ISUS nu intoarce spatele nimanui,care ILcheama din adancul sufletului sau.....,iar rugacinile dragei tale mame fii sigura ca au fost auzite,pt ca Dumnezeu vede ca are propriile ei suferinte datorate si anilor dansei dar cu toate acestea ea nu a ezitat sa.............uite de dansa si sa se roage pt tine,Doamne cate asemanari avem....tot la fel a facut si maicuta mea cea draga,pana in clipa cand s-a stins........................si eu iti multumesc ca scriindu-ti tie,de fapt mi-am facut cunoscut propriile mele necazuri bucurandu-ma astfel si eu de nepretuitele sfaturi ale fratilor de pe acetst sitte,si poate ca daca nu vedeam povestea ta ,nici a mea nu era cunoscuta.........multumesc,Domnul sa te binecuvanteze si sa se indure de noi totii robii Sai..........DOAMNE AJUTA.............AMIN.
Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Îti multumesc pentru mesaj, dragă Neyra.
E uluitor cât de multă lume se implică în asa ceva - a merge la „vrăjitori” - , fără nici cea mai mică frică de Dumnezeu sau pur si simplu, fără a-si pune întrebări în ce se bagă.

E de la sine înteles că oricine ajunge să aibă de-a face cu astfel de necazuri ia măsuri si se apropie de Dumnezeu cât poate mai mult. (Evident, fără excese si nu „de capul lor”, asa cum am mai subliniat, pentru că fără binecuvântarea duhovnicului, ar trebui să fii inconstient, să nu realizezi riscurile la care te expui dacă actionezi de unul singur.)

În momentul de fată, iau o pastilă numită ”Somn usor” (se găseste la farmacie fără retetă) cu o oră înainte de culcare si mă consider o mare „fericită” pentru că am „avansat” la un nivel la care tracasările se opresc după vreo oră - o oră jumătate după ce mă culc, în loc să mă tină trează până dimineata, cum se întâmpla până acum. Deci, în loc să mă chinui până la 5-6 dimineata (si după), suport zgâltâielile de rigoare doar până pe la vreo 1:30-2.

Sunt cu totul de acord că păcatele noastre si ale celor din familie - plus, una peste alta, lipsa de spovedanie si de practică bisericească (mersul la biserică etc) - se adună si, în cazul unui incident nefericit precum vrăjile, se îngrămădesc toate în capul unui individ.

Pe lângă păcatele care se acumulaseră la mine, am mai spus, este clar că pe mine m-a găsit povestea asta total descoperită, fără nici cea mai mică protectie, nemergând niciodată la biserică până atunci.

Să ne rugăm bunului Dumnezeu în continuare să ne dea putere să rezistăm si să nu ne pierdem smerenia, realizând că nu putem face nimic fără El. Efectiv, nu se poate face nimic altceva, decât continuat cu o viată duhovnicească mai bună, masluri/molifte/pomeniri etc, asa cum zice si Cherub, cu măsură, fără exasperări si exagerări, chiar dacă ne vine foarte greu. Din câte înteleg, Neyra, tu ai trecut deja o etapă grea. Eu mai am de lucru... Doamne-ajută si mă rog ca Maica Domnului să aibă milă de neajunsurile si neputintele mele si să mă scoată din acest necaz, încet-încet.

__________________________________________________ ____

P.S. Văzând că cu o seară înainte, am fost nederanjată fără să iau pilula aceea, azi-noapte n-am mai luat-o. Rezultatul: tracasarea începuse iar, sistematic, cu acelasi spor, si era deja 3:30. Asa că m-am sculat si iar am luat acel „Somn usor” - si am dormit.

Nu pun schimbarea, totusi, numai pe seama pastilelor (desi dă, într-adevăr, o stare de somnolentă, pentru scurt timp, pe prospect văd că scrie că în primul rând e un supliment alimentar, bazat pe plante) - ci si (mai ales) pe faptul că am tot continuat să merg la slujbe. (Mama mi-a spus cu toată sinceritatea că nu mai stă noaptea să citească - si o cred; am rugat-o mult să nu mai stea, pentru că nici nu e normal si nici nu vreau să mă bazez exclusiv pe efortul dânsei. Atât timp cât ne tinem amândouă de rugăciunile de seară (indiferent ce decidem noi să citim, dar să ne tinem de ele), mă gândesc că e suficient.)

Doamne-ajută tuturor.
  #53  
Vechi 06.06.2010, 03:21:51
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Chiar nu stiu ce să fac.

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
BUNA,draga mea sora intru Hristos, da stiu ca este greu
Multumesc, dragă Neyra.

Uite că, cu pastile sau fără pastile, „el” îsi face treaba si mă trezeste... În functie de cum adorm - mai usor sau mai adânc - văd că mă miscă de umăr, de picior, ca de obicei si reuseste să mă trezească. E foarte „delicat”. Cum spuneam la început, nu mai îmi trimite sperieturi (nu povestesc eu, câte chestii am avut...), dar e foarte „harnic” cu stilul ăsta nou de tracasare. Uite-asa, usurel, cum adormi un pic, cum te trezeste.

Sincer, nu stiu ce să mai fac.

E adevărat că m-am culcat foarte târziu, ultimele două nopti. Dar târziu m-am culcat si week-end-ul trecut (am fost într-o deplasare si conjunctura a fost de asa manieră încât m-am culcat foarte târziu) - si, după 2-3 zgâltâieli, m-a lăsat în pace.

Apoi, când mai „prind” un somn cât de cât normal, stau la calculator si parcă recuperez toate lucrurile, comunic cu lumea, lucrez, privesc, ascult, scriu. Si trec orele si zic, lasă, mă culc când mă culc, nu mai fac. Într-un cuvânt, ritmul meu e dat peste cap.

Durează din martie. Deci, eu vreau să termin cu chestia asta.

Uneori am senzatia că parcă e totul o bătaie de joc. Nu am nici un spor, nu avansez deloc, nu ajung nicăieri. Stau si îndur. Fără dramatisme ieftine, privind la rece, chiar nu stiu cât o să mai rezist.

Singura solutie pe care o văd e să plec din lume, să nu mai stau aici, pentru că pur si simplu nu îmi pot duce viata normal, nu pot munci, în conditiile astea. Cel putin, dacă mă retrag undeva (sper că se întelege unde, că nu mai vreau să-mi fac planuri în gura mare), acolo cel putin stiu că numai de rugăciune si de biserică am să mă tin, că asta e menirea oamenilor care trăiesc acolo.

Altceva nu văd. Îmi pare foarte, foarte rău si nu sunt pregătită pentru asa ceva, însă aici nu pot rămâne, în conditiile astea, nu-mi pot câstiga pâinea normal. Degeaba mai stau.

Nu stiu unde mă împinge Dumnezeu si ce a avut El în vedere când a încercat să-mi întoarcă acest incident nefericit în ceva util pentru soarta mea. Habar nu am. Credintă am, am venit la ea si am mai spus de multe ori aici că mi se pare lucrul cel mai minunat. Însă în afară de asta, văd că stagnez.

Chiar devin din ce în ce mai convinsă că orice as face - luat după preoti bine-intentionati care-mi spun să nu-mi pierd nădejdea si alte lucruri asemenea etc, mers la masluri/molifte, dat pomelnice, sau luat după medici - luat medicamente etc - nu rezolv nimic.

În momentul ăsta nu sunt disperată, cred în Dumnezeu, dar practic, nu văd nici o iesire din impasul în care sunt. E ora 3:20 dimineata. Iată.

Chiar nu stiu ce să fac, în afară de varianta pe care am mentionat-o si care mi se pare singura posibilă.

Doamne-ajută.
  #54  
Vechi 06.06.2010, 03:38:50
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Deci, luasem si pilula aia, îmi era si foarte somn, eram si foarte obosită (acum două nopti n-am dormit deloc, recunosc, am stat - si pentru lucru, si pentru că m-am luat cu vorba, cu diverse ispite - si... pur si simplu e o sământă de lehamite când mă gândesc să mă întind în pat... doar o sământă, mică, dar există). Deci, aveam de recuperat. M-am întins în pat la 2:00, acum. Cu capul plin de somn si de oboseală si de pilulă, am adormit de vreo 6-7 ori. M-a trezit de fiecare dată. Până când se duce si ultima fărâmă de somn si practic, m-am ridicat (a câta noapte de genul ăsta este...) si o să mă apuc de lucru.

Nu doresc nimănui asa ceva.
Repet... nu e nici distractiv, nici fascinant, nici interesant, nici eroic. E mizerabil. E foarte aiurea.
  #55  
Vechi 06.06.2010, 05:04:57
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Mda... Cred că stiu cam care e problema. Am uitat ce era mai important: eu am un angajament luni, o să lucrez cu niste clienti.

De regulă, mă tracasează cam cu două nopti înainte, ca să fiu buimacă bine.

Cred că am spus mai la începutul discutiei, că 2008, de pildă, a fost, practic, plin de incidente de genul ăsta. Fix înaintea angajamentelor de lucru, nu mă lăsa să dorm. 10 sau 15 sau câte am avut, că a fost vorba de-o zi, de două sau de o săptămână sau mai mult, am fost nedormită.

Dar în restul zilelor dormeam. Mă deranja numai înainte de lucru.

Acum e cu de toate. Si înainte de lucru, si după, si între. Tot timpul. Diferenta e, observ, că „între” zilele de lucru, mai apuc si eu să dorm normal, undeva de la 1:30-2:00 încolo.

Am senzatia că după fiecare pas strâmb pe care-l fac (=păcat), deschid o poartă mare, mare, care lasă să intre din ce în ce mai multe probleme, care sunt din ce în ce mai greu de stăvilit.

Altfel nu-mi explic.
În cazul ăsta, foarte dură plată dau eu acum, pentru ce-am făcut astă-iarnă.
  #56  
Vechi 06.06.2010, 09:10:12
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit Se spune ca somnul este dar de la Dumnezeu !

Catisma, eu zic ca trebuia sa o asculti pe prietena X sa vezi ce are de spus,nu sa faci misto de ea ca toti ceilalti, poate trebuia sau trebuie sa o ajuti !!! Probail tu nu poti sa dormi noaptea cum nu poate nici ea...Incearca sa o gasesti sa vorbesti cu ea sa o ajuti!
  #57  
Vechi 06.06.2010, 16:06:12
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Nu stii ce spui...

Nu am făcut misto de ea, am fost incredulă si mi-a fost teamă, n-am vrut să am nimic de-a face cu ea.

X nu vroia ajutor, vroia să mă atragă în negurile ei paranormale si în vocile pe care le auzea si fiintele pe care le vedea. Toate conversatiile cu ea, atâtea câte au fost, au fost înfricosătoare. Nu mai vorbiti de lucruri pe care nu le stiti, că n-ati avut de-a face cu astfel de persoane.

Era o persoană în afara bisericii, care se juca cu lucruri pe care nu le cunostea. Nici măcar nu vroia să aibă de-a face cu Biserica. De-asta am tot spus că m-am mirat că n-a recurs niciodată la ea, dar mă îndoiesc foarte tare că ar fi stat să mă asculte pe mine (nici nu m-as fi priceput eu ce să-i spun, la ora aceea). X nu a venit la mine pentru ajutor sau pentru dialog. X era pasionată de paranormal si foarte adânc „împlântată” în lumea asta a ei. Repet, toată experienta îmi inspira o teamă foarte profundă si nu stiu dacă îsi dă seama cineva cum e să fii în situatia asta, dar reactia mea a fost să o evit. Pe astfel de oameni nu eu pot să-i ajut, ci numai Biserica, si numai dacă sunt deschisi spre asa ceva.

Eu nu văd demoni si nu vorbesc cu ei. Si chiar dacă as vedea, n-as încerca să atrag pe nimeni în chestiile astea. Era o persoană rătăcită. Chiar nu se întelege lucrul ăsta? Să vă ferească Dumnezeu să întâlniti o astfel de persoană, care, cine stie, să se mai si „răzbune”. Da, am ajuns în situatia în care problemele mele seamănă cu ale ei... De bine ce vroia „ajutor”, nu?... Dacă mergem pe logica asta.

Dacă vrei să o ajuti, n-ai decât să o cauti, desi nu-i mai stiu numele de familie, dar bănuiesc că as putea încerca să-l găsesc. Dar nu te-as sfătui. Părintele Argatu recomandă nici să nu te mai gândesti la persoana care ti-a făcut vrăji; să o lasi în plata lui Dumnezeu, pentru că păcatul ei e foarte mare si e riscant să te rogi pentru vrăjitori. Trebuie să o ierti, în nici un caz să o blestemi sau să îi doresti si tu răul si să încerci să nu te mai gândesti la ea... Atât.
  #58  
Vechi 06.06.2010, 16:19:52
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Tot despre X

E reactia normală a oricărui om care n-a mai avut de-a face cu asa ceva. Ce să faci? Vine una la tine si-ti spune că a văzut pe cineva invizibil care „i-a spus” să te scoată afară din cameră, „că are să-ti spună ceva”. X n-avea nimic speriat în ea, avea doar aerul unei persoane care are un mesaj foarte important de transmis.

Păi ti se ridică părul pe ceafă.

Nu stiam despre ce e vorba - „nebunie” sau demoni - dar mi-a fost o frică grozavă la ora aia. Nici acum, după atâtia ani si când văd mai bine situatia, nu stiu dacă m-as lăsa atrasă într-un astfel de dialog. Nu stiu dacă Sfintii Părinti ar fi recomandat lucrul ăsta.
  #59  
Vechi 06.06.2010, 18:27:14
lupanbogdan's Avatar
lupanbogdan lupanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Brasov, Romania, Europa, Terra....
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lupanbogdan
Implicit

Doamne ajuta! scuze ca deranzej..... dar ar fii bine ca mama ta sa se roage pentru tine din nou... rugaciunea mamei pentru copilul ei este inaintea tuturor... Doamne Ajuta!
  #60  
Vechi 06.06.2010, 18:38:30
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lupanbogdan Vezi mesajul
Doamne ajuta! scuze ca deranzej..... dar ar fii bine ca mama ta sa se roage pentru tine din nou... rugaciunea mamei pentru copilul ei este inaintea tuturor... Doamne Ajuta!
Nu-i nici un deranj, Bogdan. Am să-i spun, în noaptea asta chiar am nevoie, că e clar că tracasările se intensifică înainte de o zi de muncă.
Doamne-ajută...!
Subiect închis

Tags
chinuiri de la diavol, farmece, părintele argatu, privare de somn, vraji

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 02:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13