Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.05.2012, 07:55:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
<offtopic>Ce să-ți povestesc, de parcă la spital cere cineva ceferticatul de botez ca să vadă ce confesiune are criminala.</offtopic>
[și mai]offtopic: Nu cred că în România sunt milioane (!!) de adventiști...
  #72  
Vechi 09.05.2012, 08:00:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hm, ca unul care i-am cunoscut pe adventisti de f. aproape, ma indoies ca detasarea de erorile fariseilor va reuseste chiar asa bine.
Mă rog... unora ne reușește mai bine, alții suntem mai stângaci... Fiecare confesiune se poate "lăuda" cu fariseii ei.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate, limitarea la cele 10 porunci din decalog este o greseala.
Sunt de acord. Însă este esența, celelalte porunci pot fi circumscrise acestora 10. Uite, de exemplu:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De exemplu invidia fatza de pozitia altuia in cadrul adunarii nu pare a fi condamnata expres deci poate fi practicata.
Aceasta intră în porunca a X-a (Ieșirea 20,17): să nu dorești/poftești cu invidie la poziția aproapelui tău...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel si zgarcenia sau avaritia sau inselarea fratelui.
Aceasta se încadrează la porunca a VIII-a (Ieșirea 20,15).
  #73  
Vechi 09.05.2012, 09:01:38
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar secta dumneavoastră îngăduie?

Am o rugăminte: când mai citiți o declarație oficială a Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea, încercați să citiți mai mult decât un singur cuvânt. Pe de altă parte, puteți fi liniștit: Biserica mea condamnă avortul. Încercați să lămuriți problema prin alte ogrăzi, respectiv pe acolo pe unde în ultimii ani s-au efectuat milioane (!!) de avorturi.
Domnule, Biserica mea nu îngăduie avortul în nicio circumstanță, pentru nici un motiv. Avortul este o crimă, un păcat de moarte. Avortul înseamnă excomunicare automată pentru cei vinovați. Avortul înseamnă uciderea celei mai vulnerabile și mai nevinovate ființe - copilul nenăscut.

Adventiștii de ziua a șaptea îngăduie, în anumite circumstanțe, avortul, uciderea copilului nenăscut. Punct.
  #74  
Vechi 09.05.2012, 09:15:54
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Iisus Hristos este domn al Sambetei, asa cum este domn al tuturor zilelor. Crestinii muncesc sase zile, iar dupa se odihnesc, adunandu-se in jurul Euharistiei ce face sa creasca si sa se maturizeze comunitatea. Duminica este modelul natural pentru a intelege si a celebra, in cursul anului liturgic, intregul mister al lui Hristos, de la Intrupare si Nastere pana la Inaltare, la ziua de Rusalii si la asteptarea sperantei fericite si a intoarcerii Domnului, asa cum Sambata a fost pentru evrei memorialul iesirii din Egipt.Sabatul este instituit odata cu randuirea sarbatorii Pastelui evreiesc si a mancarii mielului pascal ,in noaptea scoaterii evreilor din robia Egiptului (les. 12:40), miel care preanchipuia pe Hristos "Mielul lui Dumnezeu, Care ridica pacatele lumii" (Ioan 1:29). Duminica este Pastele saptamanal al crestinului,Sambata- Pastele saptamanal al evreului.

Dumnezeu s-a odihnit de toate lucrurile Sale in ziua a saptea pe care a sfintit-o si a binecuvantat-o (Facerea 2, 2:3) Este extrem de lipede textul, nu este nominalizata o zi anume, dintr-un calendar anume, ci a 7-a zi te odihnesti, dupa ce 6 zile ai muncit.
poti demonstra cu Scripturile ca Duminica este a saptea zi? daca Scripturile desemneaza Sambata a saptea zi, de ce sa nu respectam Scripturile?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu, penticostala fiind, consideri ca nu respecti porunca a 4-a? In mod constient si deliberat o incalci?[/font]
cand am precizat eu ca apartin vreunei confesiuni penticostale?
  #75  
Vechi 09.05.2012, 09:20:57
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Porunca a 4a din cele 10 tine de partea ceremoniala, asa cum si in partea ceremoniala a Legii sunt porunci morale.
Domnul Isus, cand a fost intrebat, a spus: daca vrei sa intri in viata, tine poruncile (Matei 19:17). Care? evident, Decalogul. Acum, de ce sa nesocotim ceea ce ne spune Insusi Mantuitorul??? Pentru ce crezi ca au fost grupate zece porunci pe tablele de piatra? deoarece sunt fundamentale pentru omenire si obligativitatea Sabatului este la pozitia nr.4 !
  #76  
Vechi 09.05.2012, 09:21:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Domnule, Biserica mea nu îngăduie avortul în nicio circumstanță, pentru nici un motiv. Avortul este o crimă, un păcat de moarte. Avortul înseamnă excomunicare automată pentru cei vinovați. Avortul înseamnă uciderea celei mai vulnerabile și mai nevinovate ființe - copilul nenăscut.

Adventiștii de ziua a șaptea îngăduie, în anumite circumstanțe, avortul, uciderea copilului nenăscut. Punct.
Nu știu dacă este chiar așa, de fapt nici nu știu care e "biserica dumneavoastră". Dacă e adevărat că biserica dumneavoastră "nu îngăduie avortul în nicio circumstanță", înseamnă comite o greșeală mai mare decât a martorilor lui Iehova. Aceștia măcar îngăduie soluții alternative transfuziei de sânge, dumneavoastră nu "îngăduiți" nicio șansă de supraviețuire mamei în cazurile medicale grave (acelea în care ceilalți creștini admit avortul). Dar e treaba dumneavoastră, nu vă judec. Acum putem reveni la topic? Mulțumesc.
  #77  
Vechi 09.05.2012, 09:24:41
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Totusi, adventistii sunt foarte putin numerosi, in tara de origine sunt doar in jurul a un milion.
care ar fi problema?

Matei 7:14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viață, și puțini sunt cei ce o află.
  #78  
Vechi 09.05.2012, 09:49:53
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu știu dacă este chiar așa, de fapt nici nu știu care e "biserica dumneavoastră". Dacă e adevărat că biserica dumneavoastră "nu îngăduie avortul în nicio circumstanță", înseamnă comite o greșeală mai mare decât a martorilor lui Iehova. Aceștia măcar îngăduie soluții alternative transfuziei de sânge, dumneavoastră nu "îngăduiți" nicio șansă de supraviețuire mamei în cazurile medicale grave (acelea în care ceilalți creștini admit avortul). Dar e treaba dumneavoastră, nu vă judec. Acum putem reveni la topic? Mulțumesc.

Deci dumneavoastră sunteți de acord să ucideți o ființă umană pentru a salva viața alteia ?

Dar de pe site-ul dumneavoastră oficial rezultă că și în cazuri de viol sau incest este permis avortul.

Și în caz de malformații ale fătului.
  #79  
Vechi 09.05.2012, 09:52:34
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
de ce scoti de la “naftalina” subiectele vechi?:)[/font][font=Verdana] S-a discutat despre Ziua Domnului in zeci de topice, da-i un search si le gasesti.
Am cautat chiar de prima data cand m-am inscris pe acest forum un topic despre Sabat, pentru a putea discuta insa majoritatea le-am gasit inchise. Dar iata ca acesta este deschis.
Pot sa aduc o dovada incontestabila ca Sabatul este sfant si trebuie tinut cu mare atentie!
Iata cuvintele Domnului Isus :
Matei 24:20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
cand avea sa fie aceasta fuga? in anul 70 e.n., an in care a avut loc caderea Ierusalimului si cei avertizati de Domnul au fugit din acest oras. Cand a avut loc nasterea bisericii crestine? multi sunt de parere ca la evenimentul Penticostei pe care-l situam in anul 33 e.n. deci cu 37 ani inaintea fugii din Ierusalim. Ce ne spune asta? ca biserica crestina a continuat sa tina Sabatul cel putin 37 de ani dupa nasterea ei, pentru ca avem ca dovada cuvintele lui Isus, care anuntau o necesitate de a se starui in rugaciune pentru ca fuga sa nu fie intr-o Sambata. De ce? este evident de ce, pentru ca crestinii urmau sa se odihneasca atunci, si nu puteau sa-si desfasoare asa cum trebuie fuga! la fel si in cazul femeilor insarcinate, acestea ar fi avut probleme deoarece trebuiau sa-si ia cu ele bunurile agonisite si sa se deplaseze intr-un ritm alert, incarcate fiind!
Daca nu exista obligativitatea tinerii Sabatului, ce conta ca fugeau intr-o marti, miercuri sau in orice alta zi a saptamanii, inclusiv Sambata???
  #80  
Vechi 09.05.2012, 09:57:59
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Romani 14:5
Unul socotește o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui.
evident cu exceptia Sabatului.

iar daca o luam altfel, dumneavoastra nu celebrati Duminica? deci tot celebrati o zi pe post de Sabat, dar nu adevaratul Sabat, daca aduceti acest verset ca argument ca putem sa nu celebram nicio zi (adica sa facem cum dorim, cum ne taie capul), atunci luati aminte ca dumneavoastra celebrati fiecare Duminica!!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 16:15:31