Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.05.2012, 23:18:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ca să nu puteți pretinde că nu-i adevărat, iată textul de pe site-ul oficial:

http://www.adventist.org/beliefs/gui...in-guide1.html

"Prenatal human life is a magnificent gift of God. God's ideal for human beings affirms the sanctity of human life, in God's image, and requires respect for prenatal life. However, decisions about life must be made in the context of a fallen world. Abortion is never an action of little moral consequence. Thus prenatal life must not be thoughtlessly destroyed. Abortion should be performed only for the most serious reasons."

În traducere: "Avortul trebuie făcut doar pentru motive dintre cele mai serioase"

Deci, cum e cu ciocolata ? Cum e cu creștinismul, domnule ? O sectă care îngăduie în mod oficial avortul poate fi numită creștină ?!!!!!

Destul ne-ați scos ochii cu porunca a 4, pe care oricum o respectăm, cum rămâne cu porunca a 6-a, domnule ? Se fac sau nu se fac avorturi în spitalele adventiste ?

E cam trasa de par afirmatia dumitale.

Poate trebuia sa fii mai la obiect:

"Abortions for reasons of birth control, gender selection, or convenience are not condoned by the Church. Women, at times however, may face exceptional circumstances that present serious moral or medical dilemmas, such as significant threats to the pregnant woman's life, serious jeopardy to her health, severe congenital defects carefully diagnosed in the fetus, and pregnancy resulting from rape or incest. The final decision whether to terminate the pregnancy or not should be made by the pregnant woman after appropriate consultation. She should be aided in her decision by accurate information, biblical principles, and the guidance of the Holy Spirit. Moreover, these decisions are best made within the context of healthy family relationships."

Un motiv din motivele enuntate e acceptat si in Biserica Ortodoxa, avortul care este facut pentru a salva viata mamei, desi nu are o incarcatura morala pozitiva, nu este condamnat nici in Biserica Ortodoxa.

Restul sunt puncte de vedere controversate care de altfel nu fac subiectul acestui topic - ar fi trebuit sa deschizi unul separat.
  #62  
Vechi 08.05.2012, 23:28:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un motiv din motivele enuntate e acceptat si in Biserica Ortodoxa, avortul care este facut pentru a salva viata mamei, desi nu are o incarcatura morala pozitiva, nu este condamnat nici in Biserica Ortodoxa.
Este adevărat ? Există un motiv legitim pentru avort, în viziunea BO ?
  #63  
Vechi 09.05.2012, 00:20:42
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este adevărat ? Există un motiv legitim pentru avort, în viziunea BO ?
Socant. Pai nu zic multi parinti si sfinti, mai ales greci, slavi, dar si romani, ca o femeie care moare la nastere devine mucenica, si deci toate pacatele ii sunt sterse?! Sunt la fel de socat ca fratele Mihai; e sinistru ce simplu a fost pentru Ala sa gaseasca aceasta portita "canonica", sanchi.
Si stiti de ce? Pentru ca, inclusiv psihologic, omul e o fiinta cazuta, ca in atatea alte privinte. Cand e vorba de "esentialitati ale vietii terestre", precum sanatatea, averea, afectiunea, majoritatea noastra, fiind pacatosi, sarim repede la adapostul celor mai de carton castele ale (auto)justificarii.
Nu sunt femeie, dar ideea de avort imi produce o greata spre groaza. Poate in limbile cu adevarat stravechi exista un cuvant clar pentru aceasta stare. Sincer. Cand o sa intelegem ca tipii aia non-corporati cu maleficitate deplina in ce sunt si ce fac, sunt experti in largiri de fisuri spirituale?! (Primii autori ai fisurilor, fiind, de sigur, noi, coroana ruginita nu a Creatiei, ci a caderii Creatiei).
Fara mana dumnezeiasca a Sfintei Biserici, toti am cadea.
  #64  
Vechi 09.05.2012, 00:28:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este adevărat ? Există un motiv legitim pentru avort, în viziunea BO ?
Din cate stiu nu se condamna avortul pentru motivele care pun in pericol viata mamei desi asumarea sarcinii cu pretul vietii este intr-adevar o mare virtute.

Este o linie subtire aici si nu poti da sentinte absolute si universale.

Era chiar aici pe forum un caz despre o reductie de sarcina (de la 4 la 2) chipurile facute sub motive medicale - fara a se incerca insa sa se ceara parerea altui doctor, practic fara nici o lupta sau impotrivire - asa ceva se poate explica (presiuni din partea familiei, lipsa de credinta, etc.) dar nu cred ca se poate justifica moral.


Si sunt cred si alte cazuri in care subiectivitatea umana isi face simtita prezenta in practica cred ca mai rar intalnesti cazuri care sa fie "neutre" moral.

"neutre" - pentru ca o neutralitate absoluta oricum nu exista.

Last edited by AlinB; 09.05.2012 at 00:34:43.
  #65  
Vechi 09.05.2012, 00:30:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Socant. Pai nu zic multi parinti si sfinti, mai ales greci, slavi, dar si romani, ca o femeie care moare la nastere devine mucenica, si deci toate pacatele ii sunt sterse?! Sunt la fel de socat ca fratele Mihai; e sinistru ce simplu a fost pentru Ala sa gaseasca aceasta portita "canonica", sanchi.
Si stiti de ce? Pentru ca, inclusiv psihologic, omul e o fiinta cazuta, ca in atatea alte privinte. Cand e vorba de "esentialitati ale vietii terestre", precum sanatatea, averea, afectiunea, majoritatea noastra, fiind pacatosi, sarim repede la adapostul celor mai de carton castele ale (auto)justificarii.
Nu sunt femeie, dar ideea de avort imi produce o greata spre groaza. Poate in limbile cu adevarat stravechi exista un cuvant clar pentru aceasta stare. Sincer. Cand o sa intelegem ca tipii aia non-corporati cu maleficitate deplina in ce sunt si ce fac, sunt experti in largiri de fisuri spirituale?! (Primii autori ai fisurilor, fiind, de sigur, noi, coroana ruginita nu a Creatiei, ci a caderii Creatiei).
Fara mana dumnezeiasca a Sfintei Biserici, toti am cadea.
Autentica condamnare a pacatului este doar cea insotita de compasiune pentru cel cazut.

Cea insotita de sentimente viscerale nu e de la Dumnezeu ci tine de capriciile naturii umane cazute aici intrand si o doza de orgoliu si din pacate nu de putine ori cei care ajung sa gandeasca astfel mai devreme sau mai tarziu ajung in situatia celui care l-au osandit astfel facand aceleasi pacate care candva ii repugnau chipurile.
  #66  
Vechi 09.05.2012, 07:41:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Harul e de mai multe feluri, daca ai citit Scriptura :)
Mda, cu toate acestea nu am citit să existe un "har al ignoranței"

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe..nu toate aspectele sunt la fel de evidente.
Cum să nu? Ce vrei mai evident decât "să nu..." Forma aceasta negativă e atât de evidentă încât aproape că nu mai trebuie să-ți pui întrebări, trebuie doar să respecți porunca. Cât privește partea pozitivă ("Adu-ți aminte de ziua sâmbetei") e într-adevăr mai greu... îți solicită mușchiul cognitiv până la epuizare: trebuie să numeri până la 7!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbim de sabath si alte obiceiuri dragi adventistilor de dragul de a fi mai altfel si supra-virtuosi fata de restul crestinilor.
Vorbim de un "obicei" drag tuturor sfinților (dar absolut tuturor!) din VT și NT. Luca 4,16; Fapte 17,2; Apoc.14,12.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te referi cumva la argumentul adventist "Iesirea 20:8" care ar trebui sa salveze prestanta de profet a lui Ellen White versus ignoranta ei in cele ale Scripturii "completata" de ea cu fantezii, ignorand Iesirea 16:23 la care se refera in cel mai fericit caz si in nici un caz anterior iesirii din Egipt cum sustine cucoana si restul turmei adventiste care arata ca tocmai , gandirea drapta si impartiala in cele ale Scripturii nu e posibila si e nevoie de sprijinul "duhovnicesc" al pseudo-profetesei?
Mă refer la ce am scris: Ieșirea 20,8. Acela e textul poruncii scris de Însuși degetul lui Dumnezeu (Deut.9,10), restul sunt comentarii referitoare la acea poruncă.
  #67  
Vechi 09.05.2012, 07:44:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ce ambalaj domnule. Secta dumneavoastră îngăduie avortul. Punct.
Dar secta dumneavoastră îngăduie?

Am o rugăminte: când mai citiți o declarație oficială a Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea, încercați să citiți mai mult decât un singur cuvânt. Pe de altă parte, puteți fi liniștit: Biserica mea condamnă avortul. Încercați să lămuriți problema prin alte ogrăzi, respectiv pe acolo pe unde în ultimii ani s-au efectuat milioane (!!) de avorturi.

  #68  
Vechi 09.05.2012, 07:47:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh..ca sa-ti aduc aminte, te intreb..de ce nu tine advnetistul toata Legea Veche, cu toate poruncile care au fost date in contextul Decalogului?

Mergi matale la capitolul respectiv din manual si ai in mare parte raspunsul, vii aici cu el si mai completam.
Acesta nu este un răspuns, ci o eschivare. Ca să-ți readuc aminte, întrebarea era:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume e ceremonial în porunca a IV-a? Și care porunci morale sunt în legile ceremoniale?
După care, îți voi răspunde și la întrebare. Cu completările de rigoare cu tot...
  #69  
Vechi 09.05.2012, 07:49:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
...Încercați să lămuriți problema prin alte ogrăzi, respectiv pe acolo pe unde în ultimii ani s-au efectuat milioane (!!) de avorturi.
<offtopic>Ce să-ți povestesc, de parcă la spital cere cineva ceferticatul de botez ca să vadă ce confesiune are criminala.</offtopic>
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #70  
Vechi 09.05.2012, 07:52:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si acela tot ceremonial este si cum ziceam [...]
Cum nu ziceai (vezi întrebarea de mai sus).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
s-o fi odihnit Dumnezeu in a 7a zi dar Sabath nu zice Scriptura ca ar fi tinut nici Adam nici urmasii lui pana la iesirea din Egipt ba chiar dimpotriva, exista marturii ca asta NU s-a intamplat.
Luati matale cartea parintelui Cleopa cea adresata sectarilor si gasiti detalii acolo.
O fi cartea părintelui Cleopa remarcabilă în a ne vinde en gros et en detail gogoși cu privire la ce NU s-a întâmplat, dar totuși... nu e Biblia!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Porunca de a nu lucra duminica este o porunca bisericeasca, o porunca ceremoniala daca vrei, nu o lege morala.
Asa cum sunt si perioadele de post de exemplu.
Dar asta nu inseamna ca e optionala pentru cei care prentind ca au legatura cu Biserica.

Nu-mi zi ca ai aflat asta pentru prima data..
O știam mai demult, dar acum e prima dată când văd un ortodox recunoscând acest lucru. Catolicii recunosc deschis că Biserica [Catolică] a transferat sfințenia sabatului asupra duminicii, din ceea ce-mi spui înțeleg că porunca duminicii este o "poruncă bisericească". Mă declar mulțumit cu acest răspuns.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 16:15:31