Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.02.2010, 19:37:41
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Sunt un om curios de cand eram mic (clasele primare) Am vrut sa ma fac preot , dar adolescenta m-a transformat , nu neaparat in rau, dar am uitat aceasta chemare, dar dragostea de Dumnezeu si de adevar mi-au ramas in inima chiar daca acum sunt doar psiholog si nu preot, cum mi-am dorit Am vorbit cu un preot duhovnic dupa Sfestanie si intamplator mi-a povestit de Iad canu este asa cum ni-l inchipuim cu totii , adica draci cu coarne care ne chinuiesc si nici decum asa ceva, ci doar oameni care stau asezati spate in spate si discutia s-a intrerupt brusc si nu am mai avut ocazia sa-l intreb a 2a oara De asta am ramascu o curiozitate despre Iad
Eu ma simt prea umil sa ravnesc vreodata la placerile Raiului si de aceea nu vreau sa intreb de ele, iar atunci din bun simt , vreau sa stiu mai degraba despre Iad
Cred ca preotul care ti-a spus asa ceva despre iad, e superficial, si poate incearca sa-si adoarma propria constiinta. Citeste in Biblie sa vezi ce spune Iisus, si ce spun Sfintii Parinti: "plangerea si scrasnirea dintilor", "viermele cel neadormit", si multe altele. Nu inseamna ca daca ti-a spus un preot asa ceva, gata, e si adevarat. Sa nu ne amagim. Diavolul ne prezinta iadul, ca fiind doar un loc mai intunecos, fara chinuri, ci doar stai spate in spate. Chiar a mintit Mantuitorul? Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.03.2010, 01:55:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
esti paranoic, ce joc sa fac? nici macar nu il cunosc pe almaris. ai o problema cu bagatu mainii in buzunar, unde a zis almaris asta,ca eu nu am vazut? si unde am zis eu asta,sau am insinuat?
mai bine citeste Sfanta Scriptura ca esti cam pe langa cu subiectul.
Almaris daca nu ma insel este adventist, acolo statutul de membru este indirect conditionat de cotizarea cu 10 pana la 20% din venituri.
Chiar si daca n-ar fi, statutul de membru in orice comunitate de acest gen este conditionat material direct sau indirect.

Ca se promite marea cu sarea pentru comozi, asta face lucrurile cred destul de clare cat de mult le pasa de mantuirea amaratilor si cat de buzunarele lor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.03.2010, 14:46:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
dragii mei , nu mai faceti beletristica pe marginea iadului, nu mai prezentati aceasta urgie
in culori pastelate nu chiar atat de greu de suportat; daca nu ai frica de iad nu ai nici frica de Dumnezeu! iadu e o chestiune Foarte serioasa! Sfanta Scriptura o zugraveste super elocvent:
“focul cel veșnic" (Matei 25:41), "focul care nu se stinge" (Matei 3:12), "ocara și rușinea veșnică" (Daniel 12:2), un loc unde "viermele lor nu moare și focul nu se stinge" (Marcu 9:44-49), un loc al "chinurilor" și "văpăilor" (Luca 16:23,24), al "pierzării veșnice" (2 Tesaloniceni 1:9), un loc al chinurilor "în foc și pucioasă" unde "fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor" (Apocalipsa 14:10,11), un "lac de foc și pucioasă" unde cei răi sunt chinuiți "zi și noapte în vecii vecilor" (Apocalipsa 20:10). Domnul Iisus Hristos Însuși arată că pedeapsa iadului este fără sfârșit (Matei 25:46).

vi se pare ca e ceva soft?
Parintele Cleopa Ilie are o carticica frumoasa dar succinta "Drumul sufletului dupa moarte"
daca vreti ceva detaliat recomand cu toata caldura "SUFLETUL DUPA MOARTE" Arhimandrit Vasiliu Bacoiani (Editura Bunavestire,Galati-2002)
Doamne Ajuta!
Daca ar fi Iadul un loc in care nu lipseste nimic in afara de comuniunea cu alte fiinte, numai si pentru acest lucru - singuratatea - trebuie evitat. O singuratate eterna in intunericul cel mai dinafara - mi se pare o perspectiva groaznica!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.03.2010, 22:19:22
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca ar fi Iadul un loc in care nu lipseste nimic in afara de comuniunea cu alte fiinte, numai si pentru acest lucru - singuratatea - trebuie evitat. O singuratate eterna in intunericul cel mai dinafara - mi se pare o perspectiva groaznica!
Iadul va fi un loc in care cei despartiti de Dumnezeu isi vor primi pedeapsa conform cu faptele lor in contrast cu cei care vor mosteni imparatia cerurilor care vor fi rasplatiti tot dupa faptele lor. Mantuirea este intr-adevar prin har insa judecata se va face cu privire la fapte, Domnul insusi spune asta ca sa nu fie un dubiu nimeni.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.03.2010, 22:35:09
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Trebuie sa diferentiem clar termenii de care vorbeste Sfanta Scriptura...

a) Locuinta Mortilor (Sheol sau Hades) in Vechiul Testament: intrau si cei buni si cei rai. Cei buni se odihneau in sanul lui Avraam , cei rai aveau parte de tratamente evident mai dure...

b) Dupa Invierea lui Hristos, se deschid portile Raiului pentru credinciosi. Cei rai continua sa mearga in Locuinta Mortilor (deci daca noi traim viata pacatoasa, mergem in locuinta mortilor; daca ducem o viata in Hristos, nu mai mergem in Sanul lui Avraam ci mergem in Rai)

c) Iazul de Foc, numita si "Gheena" sau "Moartea a doua". La Judecata de Apoi, aici va fi aruncata "Moartea", Locuinta Mortilor, Lucifer cu toti ingerii sai razvratiti si toti oamenii care l-au urmat. Acesta este locul acela sumbru, de unde nu exista nici un fel de scapare, caracterizat prin "plansul si scrasnirea dintilor", etc.

Iadul in care vom merge noi acum daca pacatuim prea mult este parte a Locuintei Mortilor (pct. a si b). E un loc neplacut, fara doar si poate. Dar daca ajungem acolo nu inseamna ca suntem pierduti. Prin rugaciunile celor ramasi, avem o sansa ca Dumnezeu sa se miluieasca de noi si sa ne scoata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.03.2010, 22:46:47
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Imi permit sa vin si eu cu un citat, iar daca nu ma insel l-am gasit in 'Jurnalul fericirii'. Spunea ca iadul este singurul loc in care Dumnezeu nu poate interveni, nu poate schimba nimic. Si intr-adevar asa este. Atata timp cat omul este liber sa aleaga intre bine si rau, iadul va exista. Cred ca s-ar putea spune ca iadul a fost facut de om(intr-un sens mai mult sau mai putin metaforic).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul rafella Generalitati 91 20.06.2011 20:23:40
Iadul drogurilor ecaterina Generalitati 6 07.07.2010 15:33:56
Cine a inventat iadul? catalin755 Generalitati 29 06.07.2010 23:24:49
Iadul exista Mihailescu_Daniel Generalitati 25 01.07.2009 15:40:54
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 21:11:38