Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.06.2009, 14:17:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Rugaciunea a treia, ce se citeste la Vecernia plecarii genunchilor: "Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Care inca in aceasta viata cu noi fiind, ai dat oamenilor pacea Ta, si darul Preasfantului Duh il daruiesti pururea celor credinciosi, spre mostenire nestricata iar astazi, mai aratat, ai trimis acest dar Ucenicilor si Apostolilor Tai, si ai intarit buzele lor cu limbi de foc, prin care tot neamul omenesc primind cunostinta de Dumnezeu in a sa limba si in auzul urechilor, ne-am luminat cu lumina Duhului si am scapat din inselaciune, ca dintr-un intuneric; si prin impartirea limbilor de foc celor vazute, cu lucrarea cea mai presus de fire, ne-am invatat a crede in Tine Dumnezeu, impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant: o Dumnezeire, o Putere si o Stapanire.

Tu, dar, Cel ce esti raza Tatalui si chipul neschimbat si nemutat al fiintei si al firii Lui, Izvorul intelepciunii si al harului, deschide-mi si mie pacatosului buzele si ma invata, cum se cuvine si pentru ce trebuie sa ma rog. Ca Tu esti Cel ce stii multimea cea multa a pacatelor mele, dar milostivirea Ta va covarsi noianul acestora; ca, iata, cu frica stau inaintea Ta, punand deznadajduirea sufletului meu in fata adancului milei Tale. Indrepteaza viata mea, Cel ce indreptezi toata faptura cu cuvantul si cu puterea cea negraita a intelepciunii. Cel ce esti liman lin al celor cuprinsi de valuri, si-mi arata calea pe care sa merg. Da gandurilor mele duhul intelepciunii Tale; daruieste nepriceperii mele duhul intelepciunii; adumbreste faptele mele cu duhul temerii de Tine, duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele si cu duh stapanitor intareste alunecarea cugetului meu.

Ca in toate zilele, fiind indreptat, cu Duhul Tau cel bun, spre ceea ce este de folos, sa ma invrednicesc a implini poruncile Tale si pururea sa-mi aduc aminte de venirea Ta cea slavita, care va cerceta faptele noastre; si sa nu ma lasi ca sa ma amagesc cu placerile cele stricacioase ale lumii acesteia, ci intareste-ma sa doresc castigarea bunatatilor celor viitoare, ca Tu ai zis, Stapane: Oricate va cere cineva in numele Tau, fara impiedicare va lua de la Dumnezeu, Parintele cel impreuna vesnic cu Tine.


Pentru aceasta, si eu, pacatosul, la Pogorarea Sfantului Tau Duh, ma rog bunatatii Tale: Cate am cerut, da-mi mie spre mantuire. Asa, Doamne, Care esti daruitor bun si bogat, datator de toata facerea de bine, implineste rugaciunea mea, caci Tu esti indurator, miluitor, partas fara de pacat al trupului nostru si Te pleci cu iubire si milostivire spre cei ce-si pleaca la Tine genunchii, curatind pacatele noastre. Pentru aceasta da, Doamne, poporului Tau, indurarile Tale; auzi-ne pe noi din cerul cel sfant al Tau; sfinteste-ne pe noi cu puterea dreptei Tale celei mantuitoare; acopera-ne pe noi cu acoperamantul aripilor Tale; nu trece cu vederea faptura mainilor Tale.

Tie Unuia am gresit, dar Tie Unuia si slujim. Nu stim sa ne inchinam vreunui dumnezeu strain, nici sa tindem mainile noastre, Stapane, la alt dumnezeu. Iarta-ne noua gresealele, primeste rugaciunile noastre, cele cu plecare de genunchi, tinde-ne noua, tuturor, mana de ajutor. Primeste rugaciunea tuturor ca o tamaie bine-primita, ce se inalta inaintea imparatiei Tale celei prea bune."
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.06.2009, 22:35:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugăciune pentru ușurarea sufletului,la întristări și tulburări

[COLOR=darkred]Dumnezeule întru numele Tău mântuiește-mă și într-u puterea Ta mă judecă.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Dumnezeule ascultă rugăciunea mea;pleacă urechia Ta la glasurile gurii mele.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Ia aminte spre mine și mă ascultă,că m-am mâhnit într-u îngrijorarea mea și m-am abătut.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Inima mea s-a tulburat într-u mine și frica morții a căzut asupra mea.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Temere și cutremur a venit peste mine și întunericul m-a acoperit.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Doamne,Dumnezeul mântuirii mele,ziua am srtigat și noaptea înaintea Ta.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Să ajungă până la Tine rugăciunea mea;că s-au umplut de rele sufletul meu și viața mea de iad s-a apropiat![/COLOR]
[COLOR=darkred]Miluește-mă Doamne că neputincios sunt! Vindecă-mă că s-a tulburat foarte sufletul meu.[/COLOR]
[COLOR=darkred]În toate nopțile îmi stropesc patul meu cu lacrimile mele și în ele îmi scald așternutul.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Pentru ce ești mâhnit suflete al meu și pentru ce mă tulburi?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Nădăjduiește spre Dumnezeu și mă voi mărturisi Lui,mântuirea feței mele și Dumnezeul meu.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Domnul este luminarea mea și mântuitorul meu de cine mă voi teme?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Domnul este sprijinitorul vieții mele de cine mă voi înfricoșa?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Iubite-voi Doamne virtutea mea![/COLOR]
[COLOR=darkred]Domnul este întărirea mea și scăparea mea și izbăvitorul meu [/COLOR]
[COLOR=darkred]Dumnezeu este ajutorul meu și voi nădăjdui într-u Dânsul.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Apărătorul meu și puterea mântuirii mele și sprijinitorul meu.Amin.[/COLOR]
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.06.2009, 23:12:37
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

O rugaciune care a miscat sufletul meu

Rugaciunea Sfantului Francisc din Assisi
Doamne, fă din mine un ajutorAl pacii Tale mijlocitorUnde este ură eu să aduc iubire,Unde este vină eu să aduc iertare,Unde este dezbinare, eu să aduc unire,Unde-i rătăcire, eu să aduc adevărul,Unde-i îndoială, eu să aduc credintă,Unde-i disperare, eu să aduc sperantă,Unde-i întuneric, eu să aduc lumină,Unde-i suferință, eu să aduc bucurie. Doamne, ajută-mă ca mai curând eu să mângâi pe alții decât să fiu mângâiat,Ca eu să-i înteleg pe alții decât eu să fiu înteles,Ca eu să iubesc pe altii decât eu să fiu iubit.Caci când ma uit pe mine însumi atunci ma găsesc,Când iert atunci găsesc iertare,Când mor pentru mine, atunci înviu la viata de veci. Amin.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.06.2009, 10:06:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Adu-Ți aminte , Doamne , de toți cei ce cheamă întru adevăr numele Tău, de toți cei ce ne voiesc binele și de toți cei ce ne voiesc răul , că toți suntem oameni și deșertăciune e tot omul. Și ne rugăm Ție , Doamne , dăruiește - ne marea milă a milostivirii Tale.
Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.06.2009, 11:10:48
ileana02 ileana02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Mesaje: 3
Implicit rugaciune

Da-mi Doamne Iubirea,Lumina,Iertarea Ta pentru ca eu sa pot fi azi iubire,lumina si iertare.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.06.2009, 15:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doamne, Dumnezeul meu +

Doamne , Dumnezeul meu , ca un bun și de oameni iubitor, multe mile ai făcut cu mine , pe care nu mă așteptam să le văd. Cu ce , oare , voi răsplăti bunătățile Tale , Doamne, Doamne al meu ? Mulțumesc numelui Tău celui mult lăudat, mulțumesc milostivirii Tale celei negrăite ce o ai spre mine , mulțumesc îndelungii Tale răbdări celei neasemănate, și Te rog sprijinește-mă și de acum încolo și mă ajută ! Ferește-mă Stăpâne al tuturor, ca să nu mai greșesc înaintea Ta ! Că tu cunoști alunecarea cea lesnicioasă a firii mele. Tu știi nepriceperea mea, Tu cunoști cele făptuite de mine , cele întru cunoștiință și întru necunoștință , cele de voie și cele fără de voie , cele din noapte și cele din zi , cele cu mintea și cu gândul. De aceea, ca un Dumnezeu bun și de oameni iubitor, șterge-le.
Preabunule Doamne , cu roua milei Tale și ne mântuiește, pentru Sfânt numele Tău , cu judecățile care știi ! Pentru că Tu ești lumina și adevărul și viața și Ție slavă înălțăm : Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.07.2009, 14:04:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfântă Fecioară Doamnă ! +

O , Maică iubitoare de fii , arată-mi iubirea ta de Mamă și mie , celui ce sunt străin, orfan și sărac , că tu cu adevărat ești Maica milostivirii și a îndurării. Nu înceta a mă acoperi, mijlocește neâncetat pentru mine , până când mă vei aduce în cămările cerești ale Dumnezeiescului tău Fiu , Căruia I se cuvine cinstea, slava și închinăciunea , dimpreună cu Tatăl și cu Preasfântul Duh , în vecii vecilor .
Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.07.2009, 15:17:32
libra_y2005's Avatar
libra_y2005 libra_y2005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru libra_y2005
Implicit Rugaciune mult folositoare sufletului, in orice imprejurare

Ridicavoi ochii mei la ceruri,
De unde va veni ajutorul meu?
Ajutorul meu?
De la Domnul
Cel ce a facut cerul si pamintul.

Catre Domnul pasii mei voi duce
Si Legea Lui va fi indreptarea mea.
Doamne, Doamne,Doamne,Doamne
Glasul meu auzi, cind ma rog eu Tie
Intru Tine eu mi-am pus toata nadejdea mea,
Nu ma lepada de la fataTa

Aliluia, Aliluia, Aliluia
Slava Tie Dumnezeul nostru,
Slava Tie!

Aceast dulce rugaciune mi-a fost sprijin de nadejde in clipe grele, de boala si este deosebit de draga sufletului meu.
__________________
mikajulia
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.07.2009, 15:22:48
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit Rugaciunea Sf.Efrem Sirul

Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l da mie.

Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei daruieste-mi-l mie, sluga Ta. Asa, Doamne Imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele si sä nu osandesc pe fratele meu. Ca binecuvantat esti Tu in vecii vecilor. Amin.
__________________
Cautam in tinuturi indepartate temple sfinte in care sa ne inchinam, dar locuim zi de zi in cel mai sfant dintre temple, si nu ne dam seama de aceasta. Suntem prea putin constienti ca propriul nostru trup este un templu in care salasluieste Duhul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.07.2009, 23:35:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ileana02 Vezi mesajul
Da-mi Doamne Iubirea,Lumina,Iertarea Ta pentru ca eu sa pot fi azi iubire,lumina si iertare.
Foarte frumoasă rugăciune, scurtă dar atât de cuprinzătoare. Să fim : iubire , lumină și iertare ! Trei cuvinte ce definesc însăși Dumnezeirea : lumina cea de necuprins, iubirea și iertarea făr de margini , făr de sfârșit . Suntem creați după chipul și asemănarea Lui și imposibil să nu avem în sufletele noastre rămase măcar o fărâmă de lumină, iubire și iertare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57