Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.09.2010, 19:48:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Pentru cei interesati, http://www.petitiononline.com/NU666/petition.html aici puteti semna IMPOTRIVA actelor biometrice.

Veti primi un e-mail pentru confirmarea petitiei. Nu trebuie sa dati date personale de identificare ci numai numele, adresa de E-mail si eventual un comentariu daca doriti.

Doamne ajuta!
Frectie la piciorul de lemn! Ai vazut tu vreo petitie online sa aiba efect? Crezi ca acele "semnaturi" digitale il vor opri pe diavol? Trebuie sa ne exprimam refuzul in public,prin proteste si prin trezirea oamenilor la realitate! Insa BOR tace,ma intristez cand vad ca patriarhul,mitropolitii,staretii etc. acorda atat de putin interes acestui subiect... Cat curaj a avut parintele Amfilohie:

http://www.youtube.com/watch?v=6ad-s0YcNkY

Sunt patru parti. Daca ar fi toti preotii asa... Cata indrazneala a avut sfintenia sa! Ascultati totul cu atentie! Chiar a intrebat daca exista preoti si ierarhi masoni,asta de fata cu stareti si cu starete! Ascultati tot ce spune parintele,e foarte interesant si are extrem de mare dreptate. Pacat ca e singur...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.09.2010, 20:50:05
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Sunt de acord cu tine Raoul insa ce ne ramane de facut?
Daca ne uitam la oameni care au avut ceva reactii rezolvam tot la fel de multe ca si cu petitia.
Hai sa iesim in strada. eu sunt 100% PRO. dar cine mai e cu mine? cam asa sta treaba.
Chiar am vazut acum o saptamana un batran protesta in fata Teatrului National legat cu lanturi de statuie. era SINGUR. nu stiu ce a rezolvat.
Problema e ca toti ne plangem dar in mog sigur multumindu-ne doar cu discutiile de pe forum nu schimbam situatia.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.09.2010, 20:56:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine Raoul insa ce ne ramane de facut?
Daca ne uitam la oameni care au avut ceva reactii rezolvam tot la fel de multe ca si cu petitia.
Hai sa iesim in strada. eu sunt 100% PRO. dar cine mai e cu mine? cam asa sta treaba.
Chiar am vazut acum o saptamana un batran protesta in fata Teatrului National legat cu lanturi de statuie. era SINGUR. nu stiu ce a rezolvat.
Problema e ca toti ne plangem dar in mog sigur multumindu-ne doar cu discutiile de pe forum nu schimbam situatia.
Multe s-ar rezolva si Dumnezeu ne-ar da mai mult ajutor de am iesi 100% la Sfanta Liturghie , de am intra 100% prin Biserici , la Sfintele slujbe din cursul saptamanii ! ! ! Protestele de strada , galagia , nu au nimic de a face cu Smerenia si Dreapta Socoteala ! Deci : 100% in BISERICI ( nu ocazional , la nevoie , cand "ne arde buza " , sau dupa bunul plac al leneviei noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.09.2010, 21:30:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Multumim Dorina !

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multe s-ar rezolva si Dumnezeu ne-ar da mai mult ajutor de am iesi 100% la Sfanta Liturghie , de am intra 100% prin Biserici , la Sfintele slujbe din cursul saptamanii ! ! ! Protestele de strada , galagia , nu au nimic de a face cu Smerenia si Dreapta Socoteala ! Deci : 100% in BISERICI ( nu ocazional , la nevoie , cand "ne arde buza " , sau dupa bunul plac al leneviei noastre !
Intrati si cititi la resurse ortodoxe , ce fac unii crestini , in loc sa protesteze 100% in strada ! Doamne ajuta ! ( Topicul " Nou pe site " )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.09.2010, 22:15:15
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

In prezent nu exista documente personale care sa te impiedice sa iti manifesti credinta. Cred ca atentia ar trebui sa se indrepte la ce te deviaza de la viata crestina.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.09.2010, 02:22:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ca parere personala cred ca Rusia,UE,SUA decat sa plateasca atatia bani sa faca pasapoarte biometrice (in Romania un pasaport e pe la 200 de euro,vreo 65 ii da cetateanu si restu e de la bugetu de stat sponsorizat) mai bine cumparau si donau hrana la saracii din Africa (foarte multi saraci ar fi fost hraniti multa vreme cu banii acestia).Tot asa cu banii de s-au dat sa se faca carti de identitate cu cip.
Iar preabunul Dumnezeu Iisus Hristos i-ar fi pazit pentru aceasta milostenie de atentatele musulmane cu adevarat iar nu cum este cu aceste acte.
Care s-a vazut ca se pot falsifica usor.Si nu se stie cat vor proteja de atentate teroriste.
Vedeti aci in Africa in fiecare zi mor 3000 de copii datorita bolilor si foametei:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...-Bucovina.html
http://www.unicef.org/mdg/poverty.html
600 de milioane de copii traiesc cu mai putin de 1$ pe zi, la fiecare 3.6 secunde un om moare de foame.
Nu in UE,SUA sau Rusia.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 29.09.2010 at 02:26:36.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.09.2010, 23:04:48
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Wink

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Chiar te crezi atat de 'tare' spiritual incat diavolul sa nu aiba ce sa-ti faca decat o operatie pe creer ca sa-ti pierzi mantuirea?
Am impresia,dupa cum scrii,ca tu chiar si cu operatia pe creier ( nu despre aceasta era vorba oricum ) crezi ca o sa te mintuiesti...apropo de " tarie " spirituala.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am totusi pretentia ca cineva care se pretinde ortodox sa stie mai multe despre bazele credintei lui.

Poate ar trebui sa stii ca batalia pentru sufletul omului se da in jurul libertatii lui de alegere.
Daca libertatea lui de a alege este suprimata, omul nu poate fi facut responsabil pentru faptele sale, diavolul nu ii poate cere sufletul.

Mai pune matale mana pe Catehism si lasa SF -urile 'ortodoxe' imprumuate de la fratiorii eretici ca nu-ti fac bine la sufletel ca sa nu mai vorbim ca duc in directii care iti pericliteaza mantuirea chiar fara metode 'high-tech'.
Uite ce batalii duce diavolul pentru inclinarea libertatii de alegere:

" Zeci de mii de preoti, calugari si maici, prigoniti de cekisti sa renunte la credinta in Cuvantul lui Dumnezeu, au fost torturati, impuscati in celule, trimisi in lagare, exilati in tundrele pustii ale nordului indepartat sau au fost scosi in strada la batranete, ca sa piara fara hrana si adapost. Toti acesti mucenici s-a dus la moarte fara sovaire, cazurile de apostaziere au fost putine si rare. " Alexandr Soljenitin

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ii/#more-17204

Sau martirii si mucenicii de la Pitesti,Ajud,Gherla,Canal....mucenicii de la inceputurile crestinismului si mai mereu de atunci incoace.

Libertatea de alegere nu poate fi suprimata prin cip sau " operatie " pe creier,caci sediul libertatii omului si al sufletului si al mintii si al persoanei sale si a lui Dumnezeu,nu este in creier,ci in inima omului.Dar poate fi mult ingradita (lasata sa se manifeste ) prin chinurile si torturile la care vor fi supusi credinciosii. ( acel cip ti se va face si inchisoare,si tortura,si mustrare a constiintei,si neputinta de a mai face semnul sfintei cruci,si lipsa a rugaciunii,si lucrare a amagirii,etc)....parerea mea.


Uite ce spune Sfintul Efrem Sirul despre vremurile de pe urma:

"Luati aminte, fratii mei! Covarsirea fiarei si mestesugirea ei de la pantece incepe. Caci dupa ce va fi stramtorat cineva, de lipsa de bucate, sa fie silit a primi pecetea lui. Nu oricum, ci pe mana dreapta si pe frunte va fi pus semnul. Ca sa nu mai aiba stapanire omul a se pecetlui cu mana dreapta, cu semnul Sfintei Cruci , si nici pe frunte a se mai insemna cu Numele Sfant al Domului, nici cu preasfanta si slavita cruce a Domnului nostru Iisus Hristos. Ca stie ticalosul ca daca se va pecetlui cineva cu crucea Domnului, ii risipeste toata puterea lui. Pentru aceasta pecetluieste dreapta omului, ca aceasta este care pecetluieste toate madularele noastre. Asemenea si fruntea care este ca un sfesnic ce poarta faclia luminii.

Deci fratii mei, infricosata nevointa va fi tuturor oamenilor celor iubitori de Hristos, si pana in ceasul mortii sa nu se teama, nici sa stea cu molesire cand balaurul va incepe a pune pecetea sa, in locul crucii Mantuitorului. Si va face in asa fel incat sa nu se mai faca nici un fel de pomenire Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.

Si aceasta o va face, fiindca se teme si se cutremura de puterea Mantuitorului nostru. Ca de nu se va pecetlui cineva cu pecetea sa, nu va putea fi robit de nalucirile vicleanului, si nici Dumnezeu nu-i va parasi, ci ii va lumina si-i va atrage la Sine." Sfintul Efrem Sirul

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...cele-din-urma/


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Si pune mana nitel si pe Apocalipsa ca sa vezi ca pecetluirea este precedata de inchinarea la Fiara, deci omul trebuie in libertate si cunostinta de cauza sa se lepede de Dumnezeu pentru a fi pecetluit.

Caz in care nu cred ca se mai pune problema sa-l impiedice cineva sa se roage cu cine stie ce tehnologie SF din moment ce el insusi a ales sa-si piarda sufletul.

Uite si despre acelasi lucru aici:
http://blog.pustniculdigital.info/articole/297/
In articolul la care faci referire,lepadarea de Iisus Hristos este explicita,ca aici:

""Crezi în mine?". Iar el a zis: "Cred". Și diavolul i-a zis: "Te lepezi de Hristos al tău?". Iar ticălosul a zis: "Mă lepăd".

....

Daca sugerezi ca asa o sa fie si lepadarea de la sfirsitul vremurilor,eu nu stiu daca asa o sa fie,desi este posibil orice.

Dea lungul vremurilor,majoritatea covirsitoare a celor care nu s-au mintuit sau care nu se vor mintui,nu au facut un astfel de legamint ( lepadare explicita ).Nici Arie cu cei care l-au urmat,nici Nestorie cu cei care l-au urmat,nici Macedonie,nici Origen,nici papii dupa schisma,nici pastorii, nici evreii in credinta lor,nici ecumenistii,nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,nici hotii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii...in toate aceste cazuri fiind vorba de lepadare ( ori prin erezie,ori prin pacate nepocaite ).

Inca o data cuvintele lui Dumnezeu,prin Sfintul Efrem Sirul:

" Ca de nu se va pecetlui cineva cu pecetea sa, nu va putea fi robit de nalucirile vicleanului, si nici Dumnezeu nu-i va parasi, ci ii va lumina si-i va atrage la Sine."

Pentru mine,lepadarea de care vorbesti,este ecumenismul ( caci ateii nu au de ce sa se lepede ) iar ca dovada extrema a necredintei ,raspindirea virulenta a homosexualitatii (" Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=70&cap=1#26 ),cipul implantabil fiind ca o pecete a lor.

Dupa victoriile sau infringerile lor temporare ( ale ecumenismului si raspindirii homosexualitatii,in principal )...se scurteaza sau se mai amina sfirsitul raului pe acest pamint si plecarea noastra Acasa.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.10.2010, 23:02:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Romanii ar putea opta intre Cartea de Identitate si actul biometric. Imaginea amprent

Romanii vor putea opta intre eliberarea unei carti de identitate sau a unei carti electronice de identitate, forma si continutul fiind stabilite prin hotarare de Guvern. Imaginile digitale ale amprentelor se vor sterge automat dupa personalizarea documentului biometric, conform unui proiect MAI, citat de Mediafax.

Optiunea este prevazuta intr-un nou proiect de act normativ supus dezbaterii publice prin care se aduc modificari de substanta OUG nr.97/2005, privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani.

Astfel, prima carte de identitate (CI) sau carte electronica de identitate (CEI) se elibereaza la 14 ani, potrivit optiunii solicitantului, se arata in proiect.

De la data punerii in circulatie a cartii electronice de identitate, cartea de identitate va avea un format identic cu aceasta (fara a contine insa si date in format electronic), tip card, ambele documente fiind emise pentru o perioada de patru ani, pentru persoanele cu varsta intre 14 si 18 ani, respectiv 10 ani, dupa implinirea varstei de 18 de ani.

In noul proiect de act normativ sunt prevazute explicit datele cu caracter personal care se introduc in formatul tiparit. Acestea sunt numele si prenumele titularului, sexul, cetatenia titularului, data si locul nasterii titularului, semnatura olografa a titularului, fotografia titularului, C.N.P, domiciliul titularului. Aceleasi date se vor regasi si in formatul electronic si, in plus, va include prenumele parintilor titularului, certificate digitale, date biometrice ale titularului, constand in imaginea faciala si imaginile impresiunilor papilare a doua degete.

Intrucat CI si CEI contin si alte date decat cele cu caracter personal, forma si continutul acestor acte de identitate se va stabili prin hotarare a Guvernului, cu avizul Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, se arata in noul proiect de act normativ.

De asemenea, sunt prevazute reguli clare in privinta colectarii, utilizarii si stocarii datelor biometrice. Acestea se colecteaza numai cu acordul expres al solicitantului sau, in cazul minorilor si al incapabililor, numai cu acordul expres al unuia dintre parinti ori al reprezentantului legal, pentru a fi inscrise in CEI, in scopul verificarii autenticitatii acesteia si identitatii titularului.

Verificarea identitatii titularului CEI se va face prin compararea directa a datelor biometrice preluate de la acesta, cu ocazia verificarii, si a datelor inscrise in CEI.

Dupa personalizarea si transmiterea CEI la autoritatea competenta sa o elibereze, toate datele stocate in bazele de date de productie se sterg prin procedura automata. Imaginile impresiunilor papilare colectate cu ocazia depunerii cererii de eliberare a CEI se sterg prin procedura automata imediat dupa personalizarea documentului.

MAI a supus dezbaterii publice, pana in 20 august, proiectul de OUG ce reglementeaza folosirea cartii de identitate electronice si care prevede inclusiv definitia acestuia.

Ulterior a fost organizata o dezbatere in cadrul careia mai multi reprezentanti ai ONG-urilor pentru apararea drepturilor omului au criticat legislatia privind introducerea cartii de identitate electronice, sustinand ca aceasta contravine prevederilor Constitutiei si incalca dreptul la viata privata.

Membrii APADOR-CH au aratat ca nu se justifica prelevarea obligatorie de amprente cetatenilor, motivand ca oamenii ar fi tratati ca niste infractori. In plus, membrii ONG-ului au precizat ca nu exista dreptul de optiune al cetatenilor privind cartea de identitate pe care o vor primi, subliniind ca oamenii au toate garantiile sa se indoiasca privind respectarea drepturilor sale.

Nu in ultimul rand, reprezentantii societatii civile au criticat faptul ca prea multe institutii ale statului au acces la o multitudine de date personale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre actele biometrice elena20 Generalitati 1247 11.01.2014 16:29:38
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30
Cat de responsabili suntem de actele noastre? victor.r Nunta 8 17.04.2008 19:12:35