Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.11.2010, 19:20:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

,,Cand sunt slab atunci sunt tare''.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.11.2010, 21:58:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Dumnezeu ne ajuta. Daca noi facem un pas spre El, face si El zece pasi spre noi. De foarte mare folos iti va fi cartea scrisa de Sfantul Iosif Sihastrul (Isihastul) intitulata ,,Marturii din viata monahala." Preiei de acolo cat poti. Poti prelua ravna pentru cele placute lui Dumnezeu sau chiar iubirea lui Dumnezeu. O iubire sincera, simpla si neconditionata.

Apoi, ai putea continua cu alte carti ziditoare de suflet. Mantuirea pacatosilor este o carte scrisa de Sfantul Agapie Criteanul. O vei putea citi daca te vei ruga de fiecare data cand te vei apuca de lectura. Este o carte care si mie mi-a fost recomandata de un calugar. Aceasta este una dintre primele carti religioase traduse in limba romana. Este o carte care transforma.

Despre ea se vorbeste si in cartea Pelerinul rus.

Apoi mai ai nevoie si de cineva care sa te ajute sa pui in practica cele citite. Dumnezeu sa te ajute sa preiei in ritm propriu cele de folos si sa continui cautarile pana cand te vei numara printre prietenii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.11.2010, 00:03:57
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Apropierea de dumnezeu

IIsus Hristos a spus prin SfIntai gura : Unde vor fi doi sau trei
adunati In Numele Meu acolo si Eu ma cobor In mijlocul lor . Si acum Intrebare unde poate sa se adune doi sau tre sau mai multi In Numele lui Hristos , oare nu In Sf. Biserica .
Deci acestai locul IntIlniri cu Hristos Dumnezeu si Mantuitorul nostru, Oare la botezul Domnului nu sa deschis cerurile si sa coborIt Duhul SfInt si Tatal a grait, Acesta este Fiul meu Prea iubit In care am binevoit de el sa ascultatii ( noi sarmani si mult pacatosi )
Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh amin amin amin
+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.11.2010, 01:15:22
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Cred ca inca mai este in librarii o carte "Noi minuni ale Sf Nicolae". Ar prinde bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23