Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 01.04.2014, 21:21:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am o colega la munca si azi a venit cu o problema existentiala.
Are un copil si la scoala face religie. In afara de faptul ca ea era oricum revoltata de faptul ca face religie, azi a dus problema la urmatorul nivel.
Ea nu crede in Biserica. Nu e neaparat ca nu crede in Dumnezeu, dar nu crede in Biserica, in preoti... etc. Necrezand in asa ceva, nu si-a invatat copilul sa isi faca cruce, sa se roage, de Dumnezeu... nimic.
In parte pot sa inteleg asta. Exista oameni care nu cred. Exista oameni care cred in altceva. Este greu sa convingi pe cineva sau sa ii schimbi convingerile. Asta e o realitate si nu cred ca solutia este sa ocolesti altii oameni indiferent de convingerile lor religioase. Asa ca, revenind la subiect, nu mi se pare foarte ciudat ca nu si-a invatat copilul sa se roage. Nici macar in a-si face cruce.
Doar ca la scoala pe copil l-au invatat de Dumnezeu, de rugaciune, de fapte bune, de mers la biserica... Asa ca, a venit contrariata ca vrea copilul sa isi faca rugaciune seara. A incercat sa il convinga ca nu e chiar asa, ca nu trebuie sa creada chiar tot ce ii spune profesorul (este de apreciat ca un astfel de profesor a reusit sa convinga un copil, la o ora pe saptamana sa se roage, atat timp cat acasa nu i s-a vorbit niciodata). Dar copilul nu a vrut sa accepte. Asa ca are o problema: cum isi convinge copilul ca "practicile astea sunt superstii si prostii"? Ca ii "spala astia copilului creierul".
Dar, spre deosebire de majoritatea, ce ma contariaza pe mine, nu este faptul ca ea nu crede sau ca nu vrea sa creada nici copilul ei. Ma contrariaza faptul ca o astfel de persoana, care evident considera ca a depasit "barierele manipularii si indoctrinarii", care nu vrea sa ii "prosteasca" nimeni copilul si sa ii impuna acestuia convingeri face exact asta. Ok, tu nu crezi. Nu vrei sa ii impuna nici copilului tau cineva sa creada. "Credinta este pentru inapoiati". Dar oare cand tu vrei sa iti convingi copilul ca propria ta credinta este cea corecta, cand ii iei libertatea de a alege nu faci exact ce ii acuzi ca fac pe cei care iti invata copilul religie?
Ateii sunt indoctrinati cu idei ateiste si incearca sa ii indoctrineze si pe altii cu ideile lor. Sunt revoltati pentru ca Satana ii lucreaza cum vrea el pentru a sminti si pe cei mai mici. Saracul copil, vai si amar de el, ca are o astfel de mama, stiu pentru ca si tatal meu , ateu fiind m-a indoctrinat la randul lui cu astfel de idei, si cat am avut de suferit din cauza lui.
Reply With Quote