Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.07.2011, 22:34:19
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit Pentru cei care se gandesc la sinucidere

Nu mai căutați să le fiți pe plac celorlalți, preocupați-va să Îi fiți pe plac lui Dumnezeu.
Sinuciderea e o ispită diavolească.
Spun asta pentru că și eu am căzut în aceasta ispita.

Oh, mare este mila Ta, Doamne!


Din rugăciunile începătoare:
"Din somn sculându-mă, mulțumescu-Ți Ție, Preasfânta Treime, că pentru multă bunătatea Ta și pentru îndelungă-răbdarea Ta, nu Te-ai mâniat pe mine leneșul și păcătosul, nici nu m-ai pierdut cu fărădelegile mele, ci ai făcut iubire de oameni după obicei; și în deznădăjduire zăcând eu, m-ai ridicat, ca să mânec și să slăvesc puterea Ta."
Reply With Quote
  #212  
Vechi 04.07.2011, 22:44:24
politist crestin politist crestin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2011
Mesaje: 7
Implicit

In familia mea au fost 3 siucideri bunicul,mama si tata.Si eu aveam ganduri de sinucidere, Dumnezeu m-a salvat.Laudat sa fie Dumnezeul viu Tatal,Fiul si Duhul Sfant.Acest lant al sinuciderilor s-a rupt in momentul unei rugaciune speciale facute de un om a lui Dumnezeu cu ungere cu untdelem in numele Domnului Isus.Puterea cuvintelor puterea expresiei spala-ma in sangele Tau Isuse a declansat la mine o reactie a unui duh necurat care era pozitionat sub limba in gura mea.Duhul lui Dumnezeu m-a eliberat ,m-a curatit si am primit si botezul cu Duhul Sfant.Multumesc Dumnezeului viu.

Faptele apostolilor 10

44 Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.
45 Toți credincioșii tăiați împrejur care veniseră cu Petru au rămas uimiți când au văzut că darul Duhului Sfânt s-a vărsat și peste Neamuri.
46 Căci îi auzeau vorbind în limbi și mărind pe Dumnezeu. Atunci Petru a zis:
47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?”
48 Și a poruncit să fie botezați în Numele Domnului Isus Hristos. Atunci l-au rugat să mai rămână câteva zile la ei.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 05.07.2011, 00:28:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de politist crestin Vezi mesajul
In familia mea au fost 3 siucideri bunicul,mama si tata.Si eu aveam ganduri de sinucidere, Dumnezeu m-a salvat.Laudat sa fie Dumnezeul viu Tatal,Fiul si Duhul Sfant.Acest lant al sinuciderilor s-a rupt in momentul unei rugaciune speciale facute de un om a lui Dumnezeu cu ungere cu untdelem in numele Domnului Isus.Puterea cuvintelor puterea expresiei spala-ma in sangele Tau Isuse a declansat la mine o reactie a unui duh necurat care era pozitionat sub limba in gura mea.Duhul lui Dumnezeu m-a eliberat ,m-a curatit si am primit si botezul cu Duhul Sfant.Multumesc Dumnezeului viu.
Duh necurat pozitionat sub limba in gura ta?Tu faci misto de noi?:-))))
Reply With Quote
  #214  
Vechi 10.07.2011, 22:50:42
politist crestin politist crestin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2011
Mesaje: 7
Implicit

Cand vorbesc despre Dumnezeul viu(Tatal,Fiul Isus si Duhul Sfant) nu glumesc.Tot ce am relatat este adevarat.Nu vreau sa intru in diverse contradictii intercofesionale ci vreau sa ajut pe aceea care au trecut sau trec prin ce am trecut eu.Poti scapa de sinucideri,de blesteme de satan dar daca nu iti schimbi viata,daca nu te pocaiesti si daca nu asculti de Mantuitor prin implinirea Scripturii in viata ta degeaba scapi acum pentru ca eternitatea o vei petrece alaturi de cine alegi sa-ti petreci viata pe Pamant,adica cu Dumnzeu sau cu satan.Am un coleg de serviciu care in urma unor vrajitorii vedea un duh necurat si se temea nu putea scapa de el desi a incercat mergand la diferite biserici nu dau nume insa la o simpla rugaciune facuta cu credinta si ungere cu untdelemn a unui om a lui Dumnezeu a scapat ,insa de atunci viata lui nu s-a schimbat,este acelasi a apelat la Dumnezeu doar cand a fost in probleme acum asculta din nou soapta satanei si duce o viata nu pe placul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 05.03.2012, 17:07:46
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Stefan, depresiile care conduc la tendinte suicide sunt boli. O depresie netratata prinde radacini adanci in suflet. Antidepresivele ajuta..dar nu sunt suficient. eu as recomanda pastilele pe baza de extract de valeriana si vitaminele antistress. dar nu sunt psihiatru. Eu am suferit de depresie de doliu, si stiu cam in ce mod afecteaza viata si relatiile o depresie..in cazul tau cred ca e de natura emotionala.
Oricum mai ajuta foarte mult sa vorbesti despre problemele tale, si eventual daca iti e difficil sa iti gasesti de lucru sau daca inca esti student, poti sa cauti voluntariat. Voluntariatul sau pur si simplu munca pentru o cauza nobila este Magic! Cred ca in bucuresti gasesti organizatii de voluntari. Asta iti restabilizeaza increderea de sine.
Numai bine
Reply With Quote
  #216  
Vechi 23.05.2014, 22:47:37
Alebia1989 Alebia1989 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 4
Implicit

Si eu am perioade cand imi doresc sa ma sinucid , pentru ca simt ca numai are rost nimic in viata asta.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 23.05.2014, 23:28:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alebia1989 Vezi mesajul
Si eu am perioade cand imi doresc sa ma sinucid , pentru ca simt ca numai are rost nimic in viata asta.
De ce nu cauti lucruri care au rost in viata asta?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 25.05.2014, 01:49:10
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alebia1989 Vezi mesajul
Si eu am perioade cand imi doresc sa ma sinucid , pentru ca simt ca numai are rost nimic in viata asta.
O sa imi permit sa intervin..
Nu mai are rost nimic in viata asta? As putea da sute de raspunsuri la aceasta afirmatie, asta daca este nevoie de un raspuns sau o parere.
O sa incerc astfel:

1) Crezi in invataturile Bisericii Ortodoxe? cum ca exista rai si iad, iar dupa a 2-a venire a lui Hristos va fi judecata?
- Daca crezi in acest lucru, e foarte simplu. Nu numai ca in aceasta viata nu are rost mai nimic. Asta pentru ca nimic nu rezista, plecand de la viata omului, care de cand se naste e din ce in ce mai aproape de moarte, pana la toate obiectele din jurul omului, nimic nu exista vesnic, (mi-am facut o casa, ok, dar poate in 30 de ani o sa se darame, cu ce m-a aleg?) , (sunt plin de bani dar poate peste cativa ani o sa mor, cu ce m-a aleg?). Absolut totul in aceasta viata merge catre pierzare. Din momentul in care o cladire e construita, e doar o chestiune de timp pentru disparitia ei. Nimic nu rezista, probabil de aici pleaca cele mai multe depresii, cum de altfel si eu le-am avut inainte sa inteleg scopul vietii.
Dar, daca aceasta viata e doar un test, iar prin ea decidem unde sa locuim pentru eternitate, cum stau lucrurile? Cu siguranta nu putem avea pretentia sa fiim in rai de vreme ce nu dam doi bani pe creatia lui Dumnezeu, alegand sa i punem capat.... Pot fi mai multe explicatii pe aceasta tema dar consider ca aceasta este ce-a mai importanta.

2) Crezi in karma si reincarnare?
- Aceste crezuri te invata cum sa atingi "nirvana", sa ajungi la depersonalizare, mai exact, te indruma sa lupti sa ajungi nimic. Daca totusi crezi in aceste crezuri, nu crezi ca e mai bine sa ai sute sau mii de vieti repetate decat sa fii nimic? totusi esti ceva...
Alegand sa iti iei viata nu faci decat sa te intorci din nou sub o alta forma. Cert e ca sunt putine sanse sa te intorci tot ca om, te poti reincarna in stir/palamida/loboda sau lucerna... sau te poti reincarna desigur in vierme, nevastuica, broasca sau melc... Eu cred ca e mai important sa iti traiesti aceasta viata de om pana la capat, nu?

3) Esti ateu? nu crezi in nimic dupa moarte? Crezi ca dupa ce mori e ca si cum ar fi un somn fara vise?
- Atunci ce rost are sa iti iei viata sa grabesti sa apara acest nimic? de vreme ce mai ai destul timp sa simti cum e sa fii ceva?

Nu stiu daca mai exista si un alt crez la ce se va intampla dupa moarte, dar cred ca aceste 3 sunt cele mai raspandite. Consider ca pentru fiecare dintre noi e valabil textul de mai sus..

Doamne ajuta!
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
Reply With Quote
  #219  
Vechi 21.06.2014, 22:29:11
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Cand eram copil intre 7-10 ani sufeream destul de mult ca luam bataie in principal , asta ma durea , copii de la scoala , apoi cei de la bloc , apoi mama si ma tot gandeam dca as muri poate ar regreta ca m-au chinuit.Dar nicidecum nu as fi indraznit sa atentez la viata mea ca imi era foarte frica si asa ca ramaneam doar cu gandurile. Aveam si o constitutie firava , structura de intelectual ca asa au fost si stramosii mei , nu prea mancam , si cam neastamparat , timid ,sensibilos, asa ca o incasam regulat.
Apoi am crescut si m-am straduit sa pun ceva muschi care m-au ajutat sa nu mai fiu victima preferata.Nu am mai avut ganduri din alea.
Au venit la momentul pocaintei totale o vreme de care nimeni nu scapa pentru a se mantui , cand regreti ca te-ai nascut ca traiesti , cand zilele par luni si saptamanile ani .Invidiam pe cei ce mureau cum invidiaza oamenii pe cei mari si tari bogati.Dar sa ma sinucid nicidecum , frica imi era nespus mai mare decat in copilarie ca stiam ce inseamna : O SUFERINTA MULT MAI MARE DECAT CEA PREZENTA LIPSITA DE MANGAIERE SI NADEJDE PE DEASUPRA.Deci daca pe asta nu o pot suporta pe aia cum o voi duce si vesnic ?! Deci nu e alternativa , sinuciderea nu aduce usurare de loc.Plus ca aici nu inceteaza niciodata mangaierea , nadejdea ca poate scapi si asa si este pana la urma calvarul se sfarseste ,raul e mincinos si zice ca e vesnic insa tot ce incepe se si sfarseste , doar Binele a fost si este etern ,dupa Golgota vine explozia de lumina si putere dupa ce dai de talpa iadului incepe o inaltare vesnica spre infinit, pentru care am fost creati .Cred ca Maica Domnului ne tine sa nu cedam , multi au spus la fel , ea e da acea mangaiere in iadul cel mai de jos , ne ia in brate cand suntem gata sa crapam , si ne duce acasa .Fericiti cei ce o cheama neincetat , cei ce merg cu ea ajung la mantuire.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 21.06.2014, 23:32:03
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Vad ca mesajul este vechi daca cel care a initiat topicul mai activeaza ii las cateva materiale

http://www.librariasophia.ro/carti-M...-so-10640.html

http://www.librariasophia.ro/carti-S...e-so-8379.html

http://www.librariasophia.ro/carti-S...e-so-5016.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-1817.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-2864.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-3568.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-3859.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-4476.html

http://www.librariasophia.ro/carti-S...a-so-6202.html

Si seminarul iertarii

Site-ul este minunat tot ce trebuie sa faci este sa te documentezi

http://www.sfintiiarhangheli.ro/sa-ne-vindecam-iertand
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11