Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2011, 13:04:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cred ca a fost lipsit si de dovezi rationale, dar sunt de parare ca daca nu te schimbi dupa Invierea unui mort, de ex Lazar, tanarul din Nain, prin nicio alta demonstrare rationala nu poti ajunge sa descoperi dumnezeirea lui Hristos.
Tocmai aici intervine, cred, dilema lui Iuda. Fariseii au impregnat in oameni ideea ca doar cu puteri necurate cineva poate face astfel de fapte peste firea obisnuita a omului. Nu era convins de nimic, nu traia Cuvantul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.04.2011, 13:12:20
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Petru n-a fost slab in credinta.
Hristos te contrazice: "31. Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu;
32. Iar Eu M-am rugat pentru tine (Petre) să nu piară credința ta. Și tu, oarecând, întorcându-te, întărește pe frații tăi. " Luca 22.


Evidnet ca Hristos s-a rugat pentru credinta tuturor caci fara EL nu putem face nimic, fara ajutorul Lui nu putem crede.

Iuda cuprins de necredinta, a ales in mod liber nu doar sa il vanda pe Iisus Hristos, ci dupa aceea a cazut si in pacatul foarte mare al deznadejdii si s-a sinucis.

Pentru cuprins de necredinta a ales in mod liber sa se lepede de Iisus (dar nu a cautat foloase materiale de pe urma acestui lucru asa cum a facut Iuda) iar dupa aceea nu s-a sinucis ci "a plans cu amar" pocaindu-se, si a asteptat sa fie repus de Iisus in randul Sfintilor Apostoli.

Asadar sa luam aminte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.04.2011, 13:40:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Astfel, Iuda nu are jutificare sau scuza pentru ca L-a vandut pe Iisus (pentru bani). A fost decizia lui libera. Nu l-a impins nimeni, nu l-a fortat nimeni (Doamne fereste sa cugete cineva ca Dumnezeu l-a fortat pe Iuda prin destin sa faca acea fapta). Dumnezeu e dreptul judecator.
Totusi, cineva TREBUIA sa-l vanda pe Iisus, pentru ca El sa fie rastignit, sa patimeasca, sa moara pentru pacatele lumii si apoi sa INVIE .
Deci Dumnezeu stia acest "scenariu" atunci cand l-a trimis pe Fiul Sau pe pamant.Ca doar de aceea L-a trimis, sa ia asupra Lui, pacatele lumii.

Si atunci, de ce sa nu credem ca si Iuda a fost "programat"???Mai mult, oricine l-ar fi vandut, avea acelasi sfarsit.Poate tocmai ca sa intelegem ca NU TREBUIE sa-l vindem pe Dumnezeu niciodata!Poate sinuciderea a fost simbolica. Sa ne arate Dumnezeu cum sfarsesc cei ce il TRADEAZA : in mainile diavolului!

Last edited by Melissa; 22.04.2011 at 13:47:21.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.04.2011, 14:04:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Totusi, cineva TREBUIA sa-l vanda pe Iisus, pentru ca El sa fie rastignit, sa patimeasca, sa moara pentru pacatele lumii si apoi sa INVIE .
Deci Dumnezeu stia acest "scenariu" atunci cand l-a trimis pe Fiul Sau pe pamant.Ca doar de aceea L-a trimis, sa ia asupra Lui, pacatele lumii.

Si atunci, de ce sa nu credem ca si Iuda a fost "programat"???
Tocmai asta e ideea. Nu trebuia cineva anume sa il vanda pe Iisus. Nu confundati prestiinta cu predestinarea. Daca ar exista un Iuda (sau orice alt om) "programat" (destinat, predestinat) sa faca rau atunci Dumnezu nu ar mai fi atotputernic (ca avea nevoie sa fie aujutat de cineva ca sa isi faca planul) si plus de asta nu ar mai fi drept (daca pe unii ii "programeaza" la bine si pe altii in "programeaza" la rau); si mai mult, chiar EL ar fi autorul raului (ca impinge pe om prin destin sa faca raul)... ceea ce este absurd. O asemenea gandire este cu totul straina de ortodoxia crestina! Doamne fereste!

Noi oamenii il vindem pe Iisus prin patimile si pacatele noastre... cand acceptam niste placeri efemere de la cel rau in schimbul vietii noastre (iar Hristos este viata). Deci dam viata (Hristos) pe pacate si patimi nefolositoare.

Dumnezeu este atotputernic. El nu are nevoie de un tap ispasitor, nu are nevoie de diavol pentru a-si face planul Sau, nu are nevoie sa programeze un Iuda pentru a se slavi Iisus!
Daca sustinei ca Iuda era necesar, este ca si cum ati spune ca Dumnezeu este ca pompierul care trimite pe unul sa puna focul si pe urma el pompierul vine sa stinga focul sa arate ce tare popier este el. Departe de ortodoxia crestina aceasta cugetare. Doamne fereste!!!


Proorociile sunt de mai multe feluri.
David a vazut in Duh Sfant viata Mantuitorului, toata drama lui: patimile, moartea... dar si invierea si slava Sa. In acest caz el a proorocit, adica a spus ce a vazut in viitor cu ajutorul lui Dumnezeu. In alte cazuri Dumnezeu cere explicit sa se faca cunoscute cele viitoare.

Sfantul Ilie a proorocit sa se opreasca ploaia trei ani si 6 luni. Nu i-a spus Dumnezeu sa faca asta, ci Ilie a proorocit asa si apoi a spus lui Dumnezeu: Doamne te rog sa implinesti ceea ce am spus si Dumnezeu a implinit cererea rugaciunii Sfantului Ilie.

Unele proorocii despre viitor nu se implinesc daca omul se pocaieste. Spre exemplu cazul cetatii Ninive. Dumnezeu a trimis pe proorocul Iona sa prooroceasca ditrugerile care vor veni asupra lor din cauza pacatelo mari pe care le savarseau. Insa ninivitenii s-au pocait si Dumnezeu nu a mai trimis urgia asupra lor.

Evenimentele din Apocalipsa se intampla pentru ca omul le-a ales iar Dumnezeu da omui ce a ales: viata sau moartea. Deci omul determina acele evenimente tragice nu Dumnezeu prin destin.


Asadar sa luam aminte.

Last edited by Eugen7; 22.04.2011 at 14:26:40.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2011, 14:50:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi a fost predestinat...
Iisus spunea tot timpul (apostolilor lui) despre ceea ce avea sa i se intample.
El stia, undeva era "scris".
Le spunea apostolilor ca unul dintre ei il va vinde si a dat si indicii cine anume.
"Acela care va intinge dupa mine painea".
Si cand a murit pe cruce a spus"Savarsitu-sa"...ceea ce era scris (se intelege).
Exista un plan. Iisus trebuia sa mearga inapoi la tatal.
Ma susrpinde si pe mine pe undav faptul ca Iuda nu a fost salvat.
Nu stiu daca a fost vinovat sau pacatos. El a fost ales de Tatal sa implineasca o fapta, asa cum si Maria a fost aleasa dinainte, predestinata, sa-L poarte in pantecele ei pe Fiul.
Iuda nu s-a pocait, nu s-a schimbat...
Faptul ca si-a pierdut mintile spune multe. Cred ca a regretat amarnic.
Si n-a mai putut trai in felul acela.
Eu cred ca Iuda a fost mai tare decat Petru. Au fost amandoi cu Domnul, dar unul a fost slab si a tot oscilat in credinta (Petru), celalalt nu. Iuda a avut taria sa implineasca prin gestul sau scripturile.
De ce pe unul L-a iubit si salvat si pe celalalt nu, nu stim noi.
Putea sa-l intoarca la drumul bun, asa cum a facut cu Saul, sau cu Toma.
Iisus ar fi avut aceasta putere, asa cum a facut multe cu apostolii Lui.
Nu se spune nimic nicaieri despre viata lui Iuda (acesta care L-a tradat, fiindca se scrie despre alt Iuda).
Si Iisus ar fi putut avea alt destin. Ar fi putut sa se apare, sa faca altceva. Ar fi putut sa-l salveze altii.
Dar s-a intamplat asa cum a vrut Tatal.
Noi toti facem precum voieste Tatal.
Eu asa gandesc. Tatal ne duce de mana in toate si cand nu vrem, ne pedepseste. Atat.
Noi nu alegem.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2011, 14:58:58
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si totusi a fost predestinat...
Daca sunteti adeptul invataturii cultelor protestante sau neoprotestante puteti face aceasta afirmatie.

In teologia crestina ortodoxa nu exista predestinare (destin, "programare"). Omul este liber sa decida pentru actiunile sale si va fi judecat drept doar pentru faptele sale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2011, 15:19:41
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Adevărat că nu există predestinare. Și totuși când vorbea Iisus de anumite lucruri, spunea „ca să se împlineacă cuvântul Scripturii”. Ce să credem?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2011, 15:40:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Totusi, cineva TREBUIA sa-l vanda pe Iisus, pentru ca El sa fie rastignit, sa patimeasca, sa moara pentru pacatele lumii si apoi sa INVIE .
Deci Dumnezeu stia acest "scenariu" atunci cand l-a trimis pe Fiul Sau pe pamant.Ca doar de aceea L-a trimis, sa ia asupra Lui, pacatele lumii.

Si atunci, de ce sa nu credem ca si Iuda a fost "programat"???Mai mult, oricine l-ar fi vandut, avea acelasi sfarsit.Poate tocmai ca sa intelegem ca NU TREBUIE sa-l vindem pe Dumnezeu niciodata!Poate sinuciderea a fost simbolica. Sa ne arate Dumnezeu cum sfarsesc cei ce il TRADEAZA : in mainile diavolului!
Salut Melissa,

Îți răspunde Părintele Galeriu în teza sa de doctorat, "Jertfă și Răscumpărare", la pagina 167. Dacă vă interesează, vă pot trimite pe email cartea scanată, deoarece se găsește foarte greu și numai la anticariate. Eu am citit-o de două ori și o voi reciti probabil.


De asemenea, faptul că «Fiul Omului» pregustă învierea încă înainte de evenimentele care L-au dus pe Golgota, însemnă că taina și puterea învierii nu sînt strict dependente de nici o ambianță -seculară, sînt independente chiar și de Golgota; e un fapt divin absolut liber, dincolo de orice accident sau determinism dinafară. Nu se poate pune deci întrebare simplistă: cum am fi avut revelația învierii, faptul capital al Evangheliei, dacă nu ar fi avut loc trădarea lui Iuda, procesul intentat de Ana și Caiafa și osînda confirmată de Pilat? Nu aceștia sînt factorii determinanți. «Fiul Omului merge precum este scris și vai aceluia prin care se vinde» (Matei XXVI, 24). De aceea nu se poate spune: «dacă Iuda e un instrument al învierii, atunci de ce e osîndit?» El este osîndit în păcatul și nepocăința lui. Învierea se putea descoperi în istoria Bisericii eventual într-un alt context, nu însă fără jertfirea vechiului eon. Nu se poate vorbi în sensul strict al cuvîntului nici de «felix culpa Adami», nici de alte cauze exterioare. Nu păcatul lui Adam ne-a adus darul întrupării și al învierii, ci taina iconomiei divine, al cărei obiectiv este creștinul Păcatul a schimbat doar fața divină a jertfei; a făcut-o hulită, disprețuită și extrem de dureroasă. «Omul a determinat forma întrupării ca iubire crucificată»15. Dar în acest abis al umilirii, Domnul a descoperit o și mai mare strălucire, o și mai infinită putere a iubirii, în cruce; «unde s-a în*mulțit păcatul, a prea prisosit harul» (Rom. V, 20).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2011, 15:41:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Adevărat că nu există predestinare. Și totuși când vorbea Iisus de anumite lucruri, spunea „ca să se împlineacă cuvântul Scripturii”. Ce să credem?
Sa credem si sa cunoastem ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. Voia lui Dumnezeu este viata vesnica intru Iisus Hristos, si nu o predestinare a unor oameni la viata si a altor oameni la moarte (independent de alegerea lor si de voita lor).

Dupa cum am spus in Sfanta Scriptura sunt anumite proorocii despre viitor cand proorocul (David spre exemplu, sau Isaia) a vazut intru Duhul Sfant exact viata Mantuitorului din viitor, asa cum vedem noi un film la cinema spre exemplu. Astfel "ca sa se implineasca cuvantul scripturii" trebuie vazut in acest context si nu in cel al predestinarii absolute.
Hritos Iisus a ales sa vina in lume si EL a ales sa isi dea viata (omeneasca) pentru noi: "Nimeni nu ia viata mea de la Mine. Putere am sa o pun si putere am iarasi sa o iau." (Ioan 10). EL este una cu Tatal si voia este aceeasi: manutirea omului, viata vesnica.

La Dumnezeu nu exista timp, de accea el este omniscient stie toata viata noastra, toate alegerile noastre inainte ca noi sa le facem (vezi psalmul 138). Asa cum ptivim noi o cladire de la parter la ultimul etaj si de la ultimul etaj la parter, asa priveste Dumnezeu timpul si toate alegerile fiecaruia de la nastere pana la moarte si de la moarte pana la nastere. Astfel Dumnezeu prestine dar nu predestineaza ci pe tot omul ce se naste in lume in cheama la viata intru Iisus Hristos prin Sfintele Taine ale Bisericii Sale (Ortodoxe)

Dumnezeu da viata libera si: "in fata omului sunt puse si viata si moartea si fiecaruia i se va da ce va alege".

"Hristos lumineaza pe tot omul ce vine in lume" (Ioan 1) si "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan 6). Deci Hristos nu spune: cei predestinati la mantuire sa vina la Mine iar cei predestinati la osanda sa plece de la mine. Hristos nu spune cei predestinati la fapte bune sa se uneasca cu Mine in Sfanta Euharistie si EU ii voi ajuta iar cei predestinati la fapte rele sa fuga de la Mine. Dimpotriva Hritos pe toti ne cheama la EL, pe toti ne cheama la pocainta si ne daruieste viata vesnica daca alegem sa traim in comuniune cu EL.

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 22.04.2011 at 15:46:25.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2011, 15:44:32
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sa credem si sa cunoastem ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. Voia lui Dumnezeu este viata vesnica intru Iisus Hristos, si nu o predestinare a unor oameni la viata si a altor oameni la moarte (independent de alegerea lor si de voita lor).

Dupa cum am spus in Sfanta Scriptura sunt anumite proorocii despre viitor cand proorocul (David spre exemplu, sau Isaia) a vazut intru Duhul Sfant exact viata Mantuitorului din viitor, asa cum vedem noi un film la cinema spre exemplu. Astfel "ca sa se implineasca cuvantul scripturii" trebuie vazut in acest context si nu in cel al predestinarii absolute.
Hritos Iisus a ales sa vina in lume si EL a ales sa isi dea viata (omeneasca) pentru noi: "Nimeni nu ia viata mea de la Mine. Putere am sa o pun si putere am iarasi sa o iau." (Ioan 10). EL este una cu Tatal si voia este aceeasi: manutirea omului, viata vesnica.

Dumnezeu da viata libera si: "in fata omului sunt puse si viata si moartea si fiecaruia i se va da ce va alege".

"Hristos lumineaza pe tot omul ce vine in lume" (Ioan 1) si "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan 6). Deci Hristos nu spune: cei predestinati la mantuire sa vina la Mine iar cei predestinati la osanda sa plece de la mine. Hristos nu spune cei predestinati la fapte bune sa se uneasca cu Mine in Sfanta Euharistie si EU ii voi ajuta iar cei predestinati la fapte rele sa fuga de la Mine. Dimpotriva Hritos pe toti ne cheama la EL, pe toti ne cheama la pocainta si ne daruieste viata vesnica daca alegem sa traim in comuniune cu EL.

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta.
Mulțumesc mult Eugen!
M-a ajutat și răspunsul lui Florin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E normal ca o tara sa vanda "Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice"? hydro314 Generalitati 61 26.08.2012 09:55:28
Hristos a fost întâmpinat cu răutate și ispite NECTARIE Generalitati 0 29.12.2010 14:40:21
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
A fost Iisus Hristos Dumnezeu? TheBigSmoker Generalitati 20 03.01.2010 13:42:52