Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2007, 19:42:55
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Dunezeule vesnic si Facatorule al tuturor lucrurilor, care in neajunsa Ta unatate m-ai adus din nefiinta la viata, care mi-ai daruit harul botezului si al nasterii celei de sus, care ai pus peceta Sdantului Duh pe madularele trupului meu in taina mirungerii, si care mi-ai dat dorinta de a Te cauta, Tu singurul Dumnezeu Ceresc, Te rog iarta-ma si auzi ruga mea.
Eu n-am viata, eu n-am bucurie, eu n-am lumina, intelepciune decat numai intru Tine, Dumnezeule!Nu indraznesc sa ridic ochii mei spre Cer din cauza nedreptatilor mele.Dar Tu ai zis ucenicilor Tai:"Tot ce veti cere in rugaciune cu credinta veti primi"si inca "tot ce veti cere in Numele Meu voi face".De aceea indraznesc si u sa te chem.
Curateste-ma de toata intinaciunea trupului si a sufletuluisi invata-ma sa ma rog Tie.Binecuvinteaza aceasta zi pe care mi-ai daruito mie, nvrednicului Tau rob si fa-ma vrednic de a vorbi si de a lucra in slava Ta cu suflet curat, cu iubre, smerenie, blandete si cu rabdare,cu pace si inteleociune si de a fii mereu patruns de prezenta Ta.
In nemarginita Ta bunatate,Doamne, arata-mi calea voii taqle si da-mi sa pasesc fara de pacat sub privirea Ta.Doamne, Tu care cercetezi inimile stii de ce am nevoie.cunosti orbirea si neputinta mea,vezi necredinciosia mea,dar Tu cunosti si dorinta mea, durerile inimii mele si suferintele sufletului meu.de aceea Te rog, ascult-ma prin Duhul Tau cel Sfant,arata-mi calea pe care voi merge!Prin puterea iuirii tale, daruieste-mi sa ma alipesc de bine.Pazeste-made tot cuvantul sie toata fapta care Te-ar putea jigni,sau ar putea rni pe fratele meu.Invata-ma ceea ce trebuie sa spun.daca voia Ta este sa tac, inspira-ma sa pazesc tacereaintr-un duh de pace si sa nu pricinuiesc nici o intristare aproapelui meu.Intareste-ma pe calea porunclor Tale si pana la ultima mea suflare nu ingadui sa ma departez de la lumina cuvintelor Tale,astfel ca legile Tale sa devina singura lege a fiintei mele, atat in lumea aceasta cat si in cea vesnica.Da Doamne, Te rog ai mila de mine, cruta-ma de necazul si deznadejdea mea si nu-mi ascunde calea mantuirii.
Multe si mari sunt cererile mele Doamne si totusi eu nu uit raciunea pacatului meu.Ai mila de mine.Nu ma lepada pe mine de la fat Ta din pricina indraznelii mele ci mai vartos sporeste intru mine aceasta indrazneala is daruieste-mi mie, celui mai pacatos dintre robii tai sa Te iubesc dupa cum ai poruncit:din tot sufletul, cu toata inima si cu toata fiinta mea.Da, Doamne, prin Duhul Tau cel Sfant invata-ma bunatatea, viata dreapta si cunostiinta dreapta.Da-mi sa sporesc adevarul Tau inainte de ma pogori in mormant.Nu ma smulge la jumatatea zilelor mele nici in rastimpul cand sufletul meu est inca orb.Cand Iti va placea sa pui capat vietii mele spune-mi cesul mortii mele, pentru ca sa-mi pot pregati sufletul sa Te intalneasca.In acest ceas de temut fii cau mine, Doamne, daruieste-mi bucuria mantuirii Tale.Curateste-ma de greselile asciunse si de toata nedreptatea tainuita intru mine si daruieste-mi raspuns bun inaintea Infricosatei Tale Judecati.Da, Doamne, intru marea ta milosivire si intru nemarginita Ta iubire de oameni, Te rog, primeste si rugaciunea mea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PS Sofronie al Oradiei Grigorie Biserica Ortodoxa Romana 31 19.01.2011 12:58:31
Rugaciunea Cuviosului Sofronie Saharov la revarsatul zorilor George.m Rugaciuni 1 11.12.2010 19:00:56
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
Rugaciunea de dimineata a Parintelui Sofronie Saharov andrei_im Generalitati 2 19.02.2010 02:02:24
Sfantul Sofronie cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.11.2008 22:45:44