Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 14.11.2013, 12:15:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un caz nu poate face regula, corect.

Dar deficientele regimului vegan nu se limiteaza doar la fier, proteine si B12
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 14.11.2013, 12:23:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Am fost si eu surprinsa cand am vazut articolul (repet intamplator).
Pe de alta parte eu cred ca si alimentatia are un cuvant de spus in toate, dar nu numai.
Cred ca exista mai multi factori care concura.

Explicatia cu aportul de anumite substante necesare sarcinii (si nu numai) mi s epare corecta.
Acum nu stiu, n-am inteles diferenta intre sursele animale si cele vegetale. De ce unele sunt mai bune si altele mai rele.
Este posibil ca organismele sa proceseze in mod diferit si poate ca anumite substante sunt procesate mai usor din produse animale.
Da, or manca si vacile numai vegetale. Daca au nevoie de B12 nu stiu. Daca ele il produc in organism nu stiu. Am inteles ca unele organisme il produc.
Din ce? Nu stiu. S-ar putea sa n-aibe treaba cu alimentatia.
Conteaza totusi foarte mult metabolismul substantelor. Nu este suficient sa le iei din natura ci si sa le foloseasca organismul (se le retina, sa le proceseze).

2. Cazul ala cu indienii eu nu-l cred. Si n-am auzit sa fie indieni, buddhisti si vegetarieni mai fertili.
Am citit tot felul de teorii: ca femeile supraponderale n-ar fi fertile, ca dimpotriva alea slabe n-ar fi, ca cele anorexice n-ar fi fertile etc.
Ceea ce insa am auzit de la mai toate gravidele: ca trebuie sa se alimenteze ca lumea, echilibrat, cu de toate. Macar in timpul sarcinii, sau pentru sarcina.
Ca daca lor le lipsesc niste lucruri, pot face rau copiilor. Si ca au poftele cele mai ciudate.

3. Exista si alte aspecte in conceperea si nasterea de prunci, care inca nu au explicatie. Adica eu n-am inteles.

De ex. am auzit si eu de mai multe cazuri de femei care au ramas insarcinate si nascut de la 50 in sus copii pe cale naturala, si mai ales gemeni.
Pai pe de o parte toata lumea striga de ceasul biologic si ca femeile dupa o anumita varsta nu mai sunt fertile nici cu tratament, iar pe de alta parte totusi sunt fertile si inca fac gemeni.

Mai intai ce fel de menopauza au femeile astea?

4. Sunt oameni care totusi nu suporta acele legume sau cerealele (alergii, colite etc.). Ei ce sa manance?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare