Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2007, 12:48:32
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

AVEM CANOANE FACUTE DE SFINTII PARINTI SI TREBUIE SA NE GHIDAM DUPA ELE.MAI ALES PREOTII..EU CUNOSC PE CINEVA CARE TRAIA IN CURVIE ,CUM SE SPUNE.DAR DUPA CEVA TIMP,S-AU DESPARTIT.EA ALEGAND SA PLECE IN AFARA.SI DUCANDU-SE LA PREOT SA SE SPOVEDEASCA SI SPUNANDU-I CA PLEACA IN STRAINATATE ACESTA II SPUNE CA ARE DEZLEGARE LA IMPARTASANIE.PREOTUL STIIND TRECUTUL FETEI.DAR II DA DEZLEGAREA.EU AM O INTREBARE
CUM SE DA ASA DE USOR DEZLEGARE PT ASA CEVA?
AVAND CANOANE CARE SPUN CUM ,CAND. ADICA FACAND NOI DEZLEGARI SUNTEM MAI LUMINATI DECAT SFINTII PARINTI CARE AU FACUT CANOANELE.
EU ATAI INTREB E BINE?ACEA SFANTA IMPARTASANIE E LUATA SPRE LUMINARE SI AJUTOR SAU SPRE OSANDA?
IERTARE ..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2007, 15:02:01
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

asa e avem acele canoane ,dar mai sunt si alte criterii dupa care se da sf Impartasanie ,depinde de om,de cat vrea el sa se indrepte ,de cat se pocaieste ,daca mai repeta pacatul ,si altele criterii nici eu nu le stiu pe toate,mai e si daca persoana respectiva isi continua viata la biserica ,tine post,canon,etc.si prin aceste criterii unii preoti considera de cuviinta sa faca pogoramant sau nu ,dupa cum considera ei de cuviinta ,si trebuie sa ne amintim ca aceste dezlegari de impartasit se dau la spovedanie ,unde duhovnicul e luminat pt a da anumite sfaturi sau pogoraminte ,caci de fapt Duhul Sfant vb prin acei preoti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare