Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.10.2006, 11:06:33
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

O.K. Am priceput. Sinucidearea e un pacat mare... Dar nu exista rugaciuni pentru cei care vor sa moara? Adica, eu nu mai vreau sa traiesc si sa fac acea rugaciune pentru ca Dumnezeu sa o trimita pe doamna cu coasa la mine? ???
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.10.2006, 12:58:28
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
O.K. Am priceput. Sinucidearea e un pacat mare... Dar nu exista rugaciuni pentru cei care vor sa moara? Adica, eu nu mai vreau sa traiesc si sa fac acea rugaciune pentru ca Dumnezeu sa o trimita pe doamna cu coasa la mine? ???
Draga Stefan, sa stii ca obsesia asta nu este buna. si eu am avut la 16 ani aceasta obsesie, stiu cum este. Nu vine de la Dumnezeu. Distrage-ti atentia cu orice care sa te amuze. Cred ca ti-o fi rau, dar gandeste-te ca multor oameni le este rau, dar daca te gandestyi mai bine nu este chiar asa de insuportabil cum pare. Obsesia asta cu moartea face parte din boala ta pe care Dumnezeu te va ajuta sa o invingi, ci eu si fratele meu am avut aceasdta boala, si uite ca acum ne simtim mult mai bine, va trece. In concluzie ai rabdare, fa ceva care sa te distreze, mananca ceva bun, plimba-te, asculta muzica si te asigur ca Dumnezeu nu-si uita copiii. Uite, o sa ma rog eu pentru tine si Dumnezeu o sa ma asculte pentru ca si eu am suferit! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.10.2006, 18:33:36
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de Stefan500
O.K. Am priceput. Sinucidearea e un pacat mare... Dar nu exista rugaciuni pentru cei care vor sa moara? Adica, eu nu mai vreau sa traiesc si sa fac acea rugaciune pentru ca Dumnezeu sa o trimita pe doamna cu coasa la mine? ???
Draga Stefan, sa stii ca obsesia asta nu este buna. si eu am avut la 16 ani aceasta obsesie, stiu cum este. Nu vine de la Dumnezeu. Distrage-ti atentia cu orice care sa te amuze. Cred ca ti-o fi rau, dar gandeste-te ca multor oameni le este rau, dar daca te gandestyi mai bine nu este chiar asa de insuportabil cum pare. Obsesia asta cu moartea face parte din boala ta pe care Dumnezeu te va ajuta sa o invingi, ci eu si fratele meu am avut aceasdta boala, si uite ca acum ne simtim mult mai bine, va trece. In concluzie ai rabdare, fa ceva care sa te distreze, mananca ceva bun, plimba-te, asculta muzica si te asigur ca Dumnezeu nu-si uita copiii. Uite, o sa ma rog eu pentru tine si Dumnezeu o sa ma asculte pentru ca si eu am suferit! Doamne ajuta!
Mai vreau sa-ti spun ca viata este frumoasa, trebuie sa stii sa vezi aceasta parte a ei. Uite, aceste zile de toamna cu pomi portocalii si cu soare bland, care ne mangaie. Afla ca fericirea nu inseamna numai casatoria sau o relatie de iubire intre el si ea. Eu cred ca tu ai o tulburare psihica si asta este duar un pretext, ti se par toti oamenii niste ticalosi, totul trist, de fapt tie iti este rau, eu stiu pentru ca AM O BOALA PSIHICA. asta nu trebuie sa te sperie mai rau, ci trebuie sa te ingrijesti. Mergi la un meduic bun psihiatru, eu iti dadusem niste nume in care poti avea incredere. In 14 ani am experienta, mai ales ca si tata si fratele meu au fost bolnavi. Menajeaza-te cum am mai zis fa lucruri care sa te relaxeze.
Eu la 16 ani am vrut sa mor pentru ca mi se parea ca nu imi voi mai reveni, cand m-am facut cat de cat sanatoasa am simtit ca m-am nascut a doua oara! Ai sa vezi ca si tu vei depasi aceasta stare depresiva, nu tin prea mult depresiile. Vorbeste totusi cu un medic, cel putin cu un psiholog, sunt mai specializati pe astfel de probleme decat preotii. Fiecare cu rolul lor. Ai incredere ca te vei reface si incearca sa vezi binele din orice.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.10.2006, 19:37:01
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nu o sa asteăpt niciodata nici o fata. Nu o sa salvez niciodata nici o chestie vechie. Niciodata n-o sa fiu apreciat pentru ceea ce sunt. Si nici de mila nu mai pot sa-mi plang ca e o mare prostie.
Se zice ca trebuie sa sper pentru niste vremuri mai bune, dar, mie, in utima vreme imi merge din ce in ce mai rau. De exemplu, ma intelegeam bine cu verisoara (bine, uneori erau exagerari din partea mea), si ea mi-a fost luata... Adica trebuie sa-mi fie frica sa o sun pe verisoara mea, ca risc sa raspunda un idiot. Si asa va fi cu totul. Nimic nu va fa mai fi la fel... Tot ce am avut frumos si inca a ramas in viata mea va disparea! Si atunci de ce sa mai traiesc? Sa ma chinui?
Ar trebui sa mai vorbesc cu Dumnzeu. Dar ce, Dumnezeu are nevoie de unul care ba este cu El, dar atunci cand ii merge greu Il injura. Nu, nu are nevie de asa un om. Acum sunt suparat pe el, si poate din mandrie, poate pentru ca stiu ca N-o sa ma ierte, nu mai vreau si nu pot sa-I mai cer iertare...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.10.2006, 11:10:06
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Nu o sa asteăpt niciodata nici o fata. Nu o sa salvez niciodata nici o chestie vechie. Niciodata n-o sa fiu apreciat pentru ceea ce sunt. Si nici de mila nu mai pot sa-mi plang ca e o mare prostie.
Se zice ca trebuie sa sper pentru niste vremuri mai bune, dar, mie, in utima vreme imi merge din ce in ce mai rau. De exemplu, ma intelegeam bine cu verisoara (bine, uneori erau exagerari din partea mea), si ea mi-a fost luata... Adica trebuie sa-mi fie frica sa o sun pe verisoara mea, ca risc sa raspunda un idiot. Si asa va fi cu totul. Nimic nu va fa mai fi la fel... Tot ce am avut frumos si inca a ramas in viata mea va disparea! Si atunci de ce sa mai traiesc? Sa ma chinui?
Ar trebui sa mai vorbesc cu Dumnzeu. Dar ce, Dumnezeu are nevoie de unul care ba este cu El, dar atunci cand ii merge greu Il injura. Nu, nu are nevie de asa un om. Acum sunt suparat pe el, si poate din mandrie, poate pentru ca stiu ca N-o sa ma ierte, nu mai vreau si nu pot sa-I mai cer iertare...
Nu trebuie sa te rogi daca nu poti. Iisus este plin de mila! nu inseamna ca daca la necaz gandesti multe, cum ca esti ateu sau suparat pe Dumnezeu, El tine cont. Ii este mai mila de tine dacat de un om echilibrat si vesel. Nu a zis Iisus "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi".
Dragul meu Stefan, este suficient sa iti faci semnul crucii, si incearca sa nu mai vezi totul in negru. Eu insist ca viziunea asta sumbra a ta se datoreaza unei stari depresive. In consecinta ingrijeste-te. Daca nu vrei sa mergi la un doctor bun care sa te ajute, macar ia vitamine, b-uri in mod special, miere de albine, odihneste-te si nu mai vedea pe toti oamenii ticalosi, toti avem ceva bun in noi, si toti avem scuze pentru greselile noastre. Nu mai suferi asa dupa verisoara ta. Nu inseamna ca daca are un prieten, tu nu mai esti varul ei. Sunt doua lucruri diferite, tu ii esti ca un frate.
Promite-mi ca nu mai deznadajduiesti. eu am trecut prin deznadejde la 16 ani, si mie mi se parea ca nu mai pot continua, nu ma mai atragea nimic, eram trista imi rea rau, de fapt aveam o depresie puternica si o astenie de la invatat pe un substrat de predispozitie la boala. Dupa vreo 5 luni de chin, s-a ivit iar soarele in viata mea si am simtit ca renasc. Nu dispera, iti spun ca daca te ingrijesti de sanatate vei vedea viata cu totul altfel. Iar Dumnezeu sa stii ca ne iubeste neconditionat, vesnic si ne ajuta, dar noua uneori ni se pare ca a incatat sa o faca, este fals. Iti doresc numai bine!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.10.2006, 00:12:49
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Am comis-o. Am luat 60 de pastile de Extraveral. Dar am fost salvat... A vazut sora ca nu m-am trezit (era ora 5). A vazut biletul si m-a intrebat... A vanit si mama. Nu m-am simtit deloc bine... Am fost si la spital, cu perfuzii desigur.
Imi pare bine ca le am langa mine, dar uneori parca moartea ma cheama din cauaza tristetgtii. Azi mama a fost suparata - stiu ca avea dreptate - dar vroiam sa nu ma certe deloc zilele astea. Verisoara (nu puteam s-o uit si pe ea) a zis ca m-ar bate... Sper sa fiu bine... :thumbsup:
Nu mai ssciu acuma ca nu simt prea bine.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.10.2006, 10:58:38
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Am comis-o. Am luat 60 de pastile de Extraveral. Dar am fost salvat... A vazut sora ca nu m-am trezit (era ora 5). A vazut biletul si m-a intrebat... A vanit si mama. Nu m-am simtit deloc bine... Am fost si la spital, cu perfuzii desigur.
Imi pare bine ca le am langa mine, dar uneori parca moartea ma cheama din cauaza tristetgtii. Azi mama a fost suparata - stiu ca avea dreptate - dar vroiam sa nu ma certe deloc zilele astea. Verisoara (nu puteam s-o uit si pe ea) a zis ca m-ar bate... Sper sa fiu bine... :thumbsup:
Nu mai ssciu acuma ca nu simt prea bine.
Du-te las psihiatru. Dumnezeu sa te aiba in paza.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.10.2006, 11:01:50
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Si noi speram sa fii bine, sa te miluiasca Dumnezeu si sa te lasi de prostiile astea. Viata e prea scumpa frate, alta sansa nu mai ai, daca de asta iti bati joc. Si ma rog frumos pt ce "ai comis-o"? Pt ca nu te iubeste verisoara? Dar geme lumea de fete, mai copile. Si ce e o femeie la urma urmelor? Tot hoituri ajungem, ma-ntelegi. Sa te ajute Dumnezeu ca EL te iubeste mai mult decat toti, ca te asteapta si ca te iarta- numai tu sa vrei sa fii iertat. Si inca un lucru: sinucigasii ajung intr-un loc cumplit, cu adevarat cumplit dincolo, crede-ma pe cuvant ca am citit mai multe marturii.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.10.2006, 20:29:45
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nu pentru ca nu ma iubeste verisoara... I-am zis lui Dumnezeu ca daca nu vorbesc cu verisoara vineri o fac. Si poate as fi uitat ca nu vorbesc cu verisoara, dar vineri n-am reusit sa fac aproape nimic.
Si credeti-ma, nu scap de ideea sinuciderii. Vreau sa am o prietena si nu am, iar asta conteaz pentru mine foarte mult. Sa am pe cineva pe care sa strang in brate, sa-i spun ca o iubesc, s-o mangai pe manute. Nu am asa ceva si ma doare mult inima. De 8 ani si ceva vreau sa am o prietena.???
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.10.2006, 20:42:10
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Stiu ca exista si aici oameni care se roaga pentru mine... dar sunt asa de dezamagit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11