Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.11.2006, 11:25:01
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

O rugaciune foarte folositoare : Paraclisul Maicii Domnului, cea Grabnic Ajutatoare pentru toti cei necajiti. Incearca numai si te vei convinge.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2006, 11:49:18
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Nicole, ma gandeam sa-ti scriu personal, dar poate si altcineva s-ar mai putea folosi de asta, ma gandesc la Julia.

Mai intai ca inteleg situatia ta, si eu am trecut prin asta, dar uneori viata te sileste sa mergi inainte si de unul singur, cand nu ai un Duhovnic care sa-ti calauzeasca pasii. Daca vei gasi o biserica romaneasca ortodoxa mai aproape, ar fi bine sa te duci, dar tot nu inseamna ca ai gasit un Duhovnic.

Am inteles ca ai un Ceaslov, si asta e important.
Sigur ca te poti ruga asa cum simti tu, sa-i spui Domnului chiar ce ai tu de spus. Rugaciunile cuprinse in Ceaslov sint cele care au izvorat din sufletul si din inima unor adanci traitori in sfintenie, si de asta le pretuim atit. Ele ne invata cum sa cerem si ce anume e mai bine sa cerem de la Dumnezeu, zice intr-un loc “si ne invata cum se cuvine a ne ruga pentru toate trebuintele”. Apoi ne ridica si pe noi, pentru ca vin din minti mai luminate, mai induhovnicite decat ale noastre. Daca te indeletnicesti cu acestea iti vor da asa o liniste sufleteasca si atita bucurie launtrica, incat iti vor fi tare dragi.

Bineinteles, asta nu exclude rugaciunea spontana, care iti vine din inima in fiece moment, si care va fi intodeauna fireasca alaturi de rugaciunile Bisericii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.11.2006, 19:23:58
Nic0le Nic0le is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

Bine v-am regasit ! Nu am trecut de ceva timp pe aici ...dar imi face placere sa vad ca persoane cu suflet mare continua sa imi scrie si sa ma ajute cu sfaturi si cu incurajari...Va multumesc din suflet . , aveam nevoie de toate acestea.! Sunt bine si datorita voua am reusit sa ma adun..si sa vad prioritatile.Am slujbe la mine acasa , ascult rugaciuni , acatsite ..si toate astea datorita internetului...si totul a fost atat de simplu ..sa ajung acolo unde imi doream..

Va doresc tuturor multa sanatate si pace sufleteasca !!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.11.2006, 19:31:35
Nic0le Nic0le is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
am oNicole, ma gandeam sa-ti scriu personal, dar poate si altcineva s-ar mai putea folosi de asta, ma gandesc la Julia.

Mai intai ca inteleg situatia ta, si eu am trecut prin asta, dar uneori viata te sileste sa mergi inainte si de unul singur, cand nu ai un Duhovnic care sa-ti calauzeasca pasii. Daca vei gasi o biserica romaneasca ortodoxa mai aproape, ar fi bine sa te duci, dar tot nu inseamna ca ai gasit un Duhovnic.

Am inteles ca ai un Ceaslov, si asta e important.
Sigur ca te poti ruga asa cum simti tu, sa-i spui Domnului chiar ce ai tu de spus. Rugaciunile cuprinse in Ceaslov sint cele care au izvorat din sufletul si din inima unor adanci traitori in sfintenie, si de asta le pretuim atit. Ele ne invata cum sa cerem si ce anume e mai bine sa cerem de la Dumnezeu, zice intr-un loc “si ne invata cum se cuvine a ne ruga pentru toate trebuintele”. Apoi ne ridica si pe noi, pentru ca vin din minti mai luminate, mai induhovnicite decat ale noastre. Daca te indeletnicesti cu acestea iti vor da asa o liniste sufleteasca si atita bucurie launtrica, incat iti vor fi tare dragi.

Bineinteles, asta nu exclude rugaciunea spontana, care iti vine din inima in fiece moment, si care va fi intodeauna fireasca alaturi de rugaciunile Bisericii.
Multumesc pt raspunsul d-voastra !

Pot sa va intreb ce e acela un Ceaslov ?....

Da ..de obicei ..ma rog spontan . . nu fac ritualuri deosebite , nu ma rog ore in sir, in general , am inteles, ca cel mai important este sa-i multumim Tatalui nostru, pt fiecare minut al nostru , pt existenta noastra , pt sanatate, pt tot ceea ce avem in fiecare zi ...
In schimb faptul ca pot asculta slujbe si rugaciuni , aici pe internet , m-au facut sa ma simt mai linistita ...si nu stiu .parca nu mai sunt atat de singura...imi doresc sa ascult si sa stau linistita...

Astept raspunsul D-voastra cu privire la Ceaslov...

Multumesc .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2006, 00:13:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Draga Nicole,Ceaslovul este o carte care cuprinde mai multe rugaciuni cum ar fi:rugaciuni de dimineata si de seara,cele sapte Laude,acatiste,paraclise si multe alte rugaciuni.Preotii,calugarii,dar si foarte multi crestini laici folosesc Ceaslovul pentru hrana lor duhovniceasca.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.11.2006, 12:10:08
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Asa este, e o carte de rugaciuni si slujbe care e folositoare si calugarilor si credinciosilor pentru rugaciunea personala.
Se numeste asa de la cuvantul slav "Ceas" = ora, (dupa greci "Orologion", hora = ora(gr.)) deoarece contine Slujba Ceasurilor (a Orelor), care se face in manastiri la orele consemnate in Scripturi (Ceasul Intai, al treilea, al saselea si al noualea).

Important e sa incepi sa-l cercetezi, vei vedea singura cat si ce anume simte sufletul tau, nu trebuie sa-l parcurgi dintr-o data. Rugaciunile Diminetii si cele de Seara pot fi un inceput. Lasa totul sa mearga firesc, caci e un izvor de bucurie si traire duhovniceasca.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2006, 01:37:15
andradab andradab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

draga Nicole,
am trimis adineauri un mesaj pe adresa ta de e-mail.
nu vei mai fi singura, aici, pe site-ul crestinortodox-cel putin eu asa cred, asa simt, asa sper!
Draga mea maria55,
pe tine te-as intreba doar atat:
oare ce suflet ai sa poti vorbi astfel cu cineva, tocmai pe acest site, tocmai in postul Craciunului?! cum de te lasa sufletul sa amarasti o inima si asa innegrita?
eu cred ca, daca nu pot ajuta pe cineva, mai bine il las in pace decat sa-i fac rau!
oare sa am eu o educatie gresita?
tot ce se poate!
va las pe voi sa ma judecati
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.12.2006, 15:07:37
ama ama is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2006
Mesaje: 4
Implicit

Andradab, si eu mi-am pus aceasi intrebare in legatura cu maria55. In acelasi timp cred ca maria nu a gandit nimic rau, ci a crezut ca este o incapatanare din partea Nicolei sa nu mearga la biserica etc.
Am trecut prin exact aceeasi situatie ca nicole, am intrat pe un forum ortodox si mi-am spus pasul, si in loc sa fiu luata in brate de fratii mei intru Hristos, asa cum ma asteptam, am fost, judecata.
E greu fratilor, greu de tot cand esti judecat de frati de-ai tai. Sa avem mai multa grija pe viitor.

Nicole, ai primit foarte multe sfaturi. Ai grija ca pe cat de bine ai sa te simti o perioada, pe atat de mari iti pot veni greutatile. Noi aici ne dam cu parerea, tu insa ai nevoie de cineva care stie cu adevarat sa te sfatuiasca. Pana sa ajungi la un duhovnic, intra pe site-ul maicii Siluana si spune-i ei ce te doare. Ai sa vezi de acolo ajutor http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.12.2006, 15:53:48
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Nicole, iti spun ce a zis Mantuitorul "Cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da"
Si inca ceva ce mi-a spus un parinte drag mie ( catolic, dar pentru mine nu conteaza) "Dumnezeu iti va iesi in intampinare daca Il cauti" ( poti citi pilda fiului risipitor)
Ti-am zis aceste lucruri ca sa ai speranta, credinta, sa nu te descurajezi, ca se poate intampla si asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de departe merge datoria fata de parinti? arthur_clennam Morala Crestina 35 20.01.2013 18:07:41
Departe si aproape de Dumnezeu tatolivia Intrebari utilizatori 0 12.05.2012 19:05:14
Cat de departe e sfarsitul? Lucian008 Generalitati 21 03.05.2012 17:03:33
Sunt divortata - ce pot face mai departe? Tzantzarika Nunta 103 13.08.2010 17:34:04
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 22:14:13