Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.07.2007, 01:24:40
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Intrebarea-mi pune mintea la contributie. Ce-mi place ?
Imi plac oamenii simpli, modesti. Imi plac pelerinajele, excursiile in orice anotimp si in orice parte a tarii sau in afara ei, imi place sa conduc masina. Imi place sa zambesc, sa fiu vesela, imi place sa cant,imi place sa citesc carti cumparate din manastiri si nu numai, imi place sa ajut omul la nevoie, imi place meseria mea de contabila,imi place sa vorbesc la telefon, imi plac cainii si pisicutele, imi plac fructele parguite dar nu coapte, imi plac produsele lactate, imi plac florile de gradina si mor de dragul nepoteilor.
Ce nu-mi place ? pai stiu eu ? nu-mi place sa fiu mintita, nu-mi plac maslinele, mierea de albine si pestele la cuptor, nu-mi place sa urc cu liftul, nu-mi plac barfele, ce am de zis spun in fata, fara ocolisuri. Nu-mi mai place televizorul si pe politicieni ii ignor, sunt groaznici si-mi provoaca ganduri rele. Nu-mi plac bananele, pepenele galben si ananasul. Cam atat. Cu mut drag, icamilin DOAMNE AJUTA !
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.07.2007, 11:42:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ador toamna cu transformarile ei,de cand eram mica,toamna imi creea niste trairi interioare mai profunde,si pana astazi acest anotimp capricios reuseste sa-mi intensifice sentimentele cu aceiasi nota misterioasa.Nu stiu de ce,dar toamna ma copleseste uneori,vantul ei razvratit imi zadarniceste in suflet amintiri de mult uitate,mirosul ei de camara imbogatita cu legume ma duce cu gandul la vastele pregatiri de iarna,din manastiri,frunzele...of!,frumzele multicolore care hoinaresc pretutindeni imi induc in suflet senzatia de prima iubire,cu toate ca nu m-am indragostit niciodata toamna,ci mai degraba m-am despartit.Paradoxal,nu!!!!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.07.2007, 18:22:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pai uite ca si dupa haine se cunoaste omul, dar e bine sa nu judecam numai dupa haine. Daca vei intalni si o persoana care este imbracata "de firma", dar fiind credincioasa? Asa cum sunt si persoane imbracate cu zdrente si carpe ce hulesc pe Dumnezeu si pe cei din jur!
va rog mult nu judecati dupa haine.....va implor.....trebuie sa admitem ca sunt si persoane mai complexe care traiesc pe doua palnuri,unul material si unul spiritual:D:D:rolleyes:
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.07.2007, 21:03:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
trebuie sa admitem ca sunt si persoane mai complexe care traiesc pe doua palnuri,unul material si unul spiritual:D:D:rolleyes:
adica ce vrei sa spui, alexandra? emoticoanele alea mai ales m-au bagat in ceata...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.07.2007, 22:55:03
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

suntt mai multe lucruri care imi plac.cred ca cel mai important este ca imi place sa ajut pe altii. nu imi plac oamenii rai, mincinosi, barfitori, galcevitori si nesimtiti
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.07.2007, 17:16:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again

va rog mult nu judecati dupa haine.....va implor.....trebuie sa admitem ca sunt si persoane mai complexe care traiesc pe doua palnuri,unul material si unul spiritual:D:D:rolleyes:
eu am inteles ce a vrut sa sugereze, nu spun, ramane intre mine si alexandra28again ;)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.07.2007, 05:06:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
cred ca cel mai important este ca imi place sa ajut pe altii.
:) sper sa nu sune a lauda, ca nu e, dar si mie imi place sa ajut pe altii (material si nu numai, dupa posibilitati) si sa fac cadouri deosebite, frumoase si utile.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.07.2007, 10:47:15
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

si mie imi place sa gatesc. si totodata sa mananc ceea ce gatesc. si sucul de mere si socata si slanina cu branza de burduf si cu ceapa si rosii mancata pe carpator. sa ascult cate o nana depanandu-si amintirile din tinerete sau cate un mos vorbind despre canal sau sau razboi.

mirosul de la placinta cu mere si scortisoara cat sta in ler.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.07.2007, 19:32:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Deja mi-ai adus aminte de placinta cu mere si scortisoara, uh cat as vrea sa mai mananc...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.07.2007, 20:01:22
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

le pun la nimereala:
ce-mi place :
sa meditez la nemurirea sufletului
istoria
mincarea simpla
sinceritatea
natura - in special muntele
simplitatea
linistea



ce nu-mi place
ipocrizia
minciuna
lasitatea
manelele
galagia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00