Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2011, 16:40:57
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Haine de vara + altele

S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09