Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.08.2007, 15:52:59
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

este ok veilur. m-am obisnuit sa fiu luat peste pe picior sau sa fiu rastalmacit.

vroiam sa punctez altceva. daca este permis sa ai relatii sexuale neproductive - "placeri orgasmice" cum le-ai numit atunci banuiesc ca sunt permise si prezervativele si anticonceptionalele. daca nu este permis sa ai relatii sexuale doar pentru orgasm atunci bineinteles ca sunt interzise si prezervativele, anticonceptionalele.

sau pot sa intreb altfel, pentru a nu mai exista dubii. este permisa preventia sarcinii? nu am spus inlaturarea. nici nu stiu la ce ar trebui sa ma gandesc pentru a nu fi din nou rastalmacit de cineva.


Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.08.2007, 16:13:37
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

foliculina este un hormon secretat de catre glandele gonade (ovar, testicul), atat la femei cat si la barbati. la femei are rol in permeabilitatea mucuasei uterului inainte de ovulatie. toodada asigura caracterele sexuale secundare la femei. fara foliculita nu ar putea exista ovulatie (nu ar fi create ovule).

anticonceptionalele contin un hormon estrogen si un alt hormon ne-estrogen care se numeste progesteron. acestea impreauna creaza o perioada de falsa-sarcina, astfel nu exista perioada ovulatorie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.08.2007, 18:47:49
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Fara foliculita?! Sau foliculina?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.08.2007, 00:19:59
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

potrivit bisericii, metodele contrceptive sunt pacat. si avortul este pacat. unii zic ca de cat sa fac avort mai bine folosesc contraceptii... dar ambele sunt pacate.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.08.2007, 16:11:53
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
-Exemplele tale legate de femeile care sunt fertile pana la 45 -50 de ani, sau cu cele care pot "teoretic" sa nasca si 36 de copii sunt exceptii, eu de exemplu nu cred legat de fetitele de 3, sau 5 ani decat posibilitatea unor trucaje fotografice josnice menite sa castige bani si public.

- Am o mentiune legat de faptul ca m-ai corectat in privinta contraceptivelor orale: nu am afirmat ca "STIMULEAZA" ovulatia, ci ca o "PERMIT". Si nu atunci cand sunt administrate incorect, ci conform cercetarilor de pana acum, in medie cam o data la 3,4 luni, se produce ovulatie in ciuda inhibarii productiei hormonale a glandelor in directia hipotalamus- hipofiza- ovare, etc.
Eu nu consider ca se poate numi sinucidere nasterea de prunci, iar despre femeile care mor la nastere se stie ca imbraca haina muceniciei. Uneori se intampla asta si la prima nastere, nu e nevoie sa faci 10 copii ca sa mori, tot mori de ceva o data si-o data. Nici nu consider ca Sfanta Scriptura ar contine in ce priveste femeia si rolul ei pe lumea asta, indicatii misogine, prin care femeia ar fi nedreptatita sau lipsita de demnitate.
Ovulatie la trei luni de la nastere am avut si eu, nu este ceva neobisnuit cand nu mai alaptezi, ba inca si in timpul alaptarii se poate, insa nu este nici asta din urma o regula ci mai degraba o exceptie.
Din punctul meu de vedere, nu consider deloc necesar sa tinem pasul cu societatea, dimpotriva, trebuie sa tinem pasul cu Dumnezeu.
Si daca a-I respecta atat cat se poate poruncile in viata de zi cu zi, inseamna dorinta de a iesi in evidenta pentru slava desarta, atunci milostiv sa-mi fie mie Domnul, ca sunt pacatoasa. Eu cred ca parintele se referea la altfel de mod de a iesi in evidenta: acela prin care smintim si pe altii.
Eu am cam spus ce am avut de spus.
Doamne ajuta!

Nu ai inteles nici acum mesajul dar unii se ingramadesc sa traga conluzii fara a citi nici macar mesajul. Daca o femeie teoretic poate avea in timpul vietii 36 de copii asta inseamna ca ar trebui sa ai toti copii sau ar trebui sa te si protejezi cu metodele ?naturale


Iar mentiunea ta legata de contaceptia orala esgte gresita. Citeste pe acest site sau alege oricare altul) si vei observa contraceptia orala NU PERMITE ovulatia ci o INHIBA.
(adica impiedica eliminarea ovulelor din ovare).Si doar cand pilula nu e administrata corect, se produce ovularea. Ai internet, foloseste-l cu curaj...
http://www.calmens.ro/anticonceptionale-efecte-negative.html
"Contraceptivele orale sunt preparate din estrogen si progesteron sintetic cu eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii. Pilulele combinate care se folosesc in prezent contin doze foarte mici de hormoni. Efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei."

Dupa sarcina nu se produce ovulatia in timpul alaptarii (daca alaptezi copilul de mai multe ori pe zi (daca il alaptezi rar ovulatia poate reapare). Acum depinde si de corpul fiecarei femei.
Si iata articolul : fetita de 5 ani ce mai tanara mama
http://www.snopes.com/pregnant/medina.asp
Si este altceva sa mori din accident in timpul unei nasteri (moartea prin accident de masina de ex nu este consdierata sinucidere), si este altceva sa stii ca ai sanse foarte mari sa mori in cazul unei sarcini localizate in trompe sau alte cazuri care pun in pericol viata mamei. Iar ideea unora ca femeia trebuie sa moara pe altarul nasterii de copii...mai rumegati-o...
Multiexpun aici astfel de idei...mucenice prin sinucidere etc...dar in realitate or sa mearga la doctor speriata.
Invataturile sfintilor parinti si sfatul lui Hristos a fost sa NU SMINTIM LUMEA. Adica sa tinem pasul cu societatea dar in limitele impuse de LEGEA IUBIRII a lui Hristos.Iar sinuciderea este pacat impotriva Duhului Sf.

Arata-mi ce porunci sunt incalcate?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.08.2007, 02:38:49
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Dillema, pui foarte multa pasiune in ce scrii! Am inteles foarte bine mesajul tau, ma tem ca te grabesti sa judeci fara sa stii ca l-am si citit de cateva ori inainte de a posta un raspuns.
Mentiunea mea legata de permiterea ovulatiei in timpul tratamentului cu AC, nu este nici pe departe gresita, este rezultatul unor studii de cercetare. Link-ul pe care mi l-ai oferit este precum altele asemenea, unul care nu ar sustine nimic din ceea ce nu are ca rezultat promovarea produsului contraceptiv in sine. Si nu specifica niciunde ca inhibarea ovulatiei este continua si permanenta pe tot parcursul administrarii AC.
Cu privire la ovulatia aparuta in timpul alaptarii, se tot intampla sa se obtina sarcini cand inca se mai alapteaza. Nu stiu unde ai vazut sa ma fi referit eu la alaptarea intensiva sau sporadica, sau mai stiu eu de care fel. Ia mai citeste o data fraza, ca poate nu ai inteles corect.
Cunosc articolul cu fetita de 5 ani, l-am primit demult, si nu cred o iota, pe tine ce te-a "convins"? Poza aia pe care o pot truca si eu? Sau ai facut cumva vreo expertiza si ai demonstrat ca nu s-a "umblat" la ea?
Eu inteleg sa folosesti net-ul cu curaj, cum spui tu, dar sa crezi tot ce apare pe net...
Iar cand spui:
"Si este altceva sa mori din accident in timpul unei nasteri (moartea prin accident de masina de ex nu este consdierata sinucidere), si este altceva sa stii ca ai sanse foarte mari sa mori in cazul unei sarcini localizate in trompe sau alte cazuri care pun in pericol viata mamei. " - nu inteleg cum poate muri cineva in timpul nasterii...in accident de masina :dontgetit:, ca mie mi-e greu sa-mi imaginez o femeie care naste, cum naste lumea, adica la spital (nu in masina :D), si sa moara totusi in accident de masina!
Eu ma refeream la moartea obisnuita, datorata complicatiilor survenite in timpul nasterii (atentie! In timpul nasterii, nu sarcinii).
Si...o intrebare: cum poti sti de la inceput ca ai sanse sa mori datorita unei sarcini extrauterine?! Sau mai concret, cum stii ca sarcina este extra. Sugerezi cumva ca nasterea de copii este similara sinuciderii doar pt ca exista riscul ca sarcinile sa se dezvolte pe trompe sau malformate, sau altfel de riscuri care ar putea conduce la decesul femeii? Si ca este mai bine sa ne ferim sa ramanem insarcinate?
Ca altfel...chiar nu pricep ce sens au exemplele tale...
As dori sa-ti marturisesc ceva: nu m-am certat cu tine nici la topicul asta nici la altul.
Am simtit nevoia sa-ti spun asta, pt ca m-a surprins usurinta cu care te grabesti sa cataloghezi si sa subestimezi partenerul de discutie pe forum, doar pentru ca nu-i poti vedea infatisarea si diplomele.
In final, sensul postarilor mele la acest subiect este in mod exclusiv acela de a fi de folos celor care doresc mai multe informatii din perspectiva medicala si crestin ortodoxa, a celor care pretuiesc binecuvantarea lui Dumnezeu si porunca (Facerea: 1-28).
Nu pot sa reduc invataturile Mantuitorului Hristos si ale Sfintilor Parinti la A NU SMINTI LUMEA. Adica eu ma fac roaba pacatelor acestor vremuri, ca sa tin pasul cu societatea, doar ca nu cumva sa fiu diferita de ceilalti? Cu ce sminteste pe cineva acela care nu doreste sa se alinieze la tot ceea ce impune societatea? Si aici ma refer la cele rele, care in timpurile noastre sunt atat de variate si la tot pasul: alcool, violenta, avort, contraceptie, homosexualitate, eutanasie, drog, desfranare, minciuna, inselaciune, clonare, ateism, ucideri, trandavie, iubire de arginti si de inavutire, ura, lacomie, etc.
Este buna iubirea de aproape, dar sa-L iubim si pe Dumnezeu si sa avem grija ca nu cumva iubindu-l pe aproapele nostru sa ne pricinuim uciderea sufletului.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.08.2007, 17:59:18
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
1.Dillema, pui foarte multa pasiune in ce scrii! Am inteles foarte bine mesajul tau, ma tem ca te grabesti sa judeci fara sa stii ca l-am si citit de cateva ori inainte de a posta un raspuns.

2 Mentiunea mea legata de permiterea ovulatiei in timpul tratamentului cu AC, nu este nici pe departe gresita, este rezultatul unor studii de cercetare. Link-ul pe care mi l-ai oferit este precum altele asemenea, unul care nu ar sustine nimic din ceea ce nu are ca rezultat promovarea produsului contraceptiv in sine. Si nu specifica niciunde ca inhibarea ovulatiei este continua si permanenta pe tot parcursul administrarii AC.
Cu privire la ovulatia aparuta in timpul alaptarii, se tot intampla sa se obtina sarcini cand inca se mai alapteaza. Nu stiu unde ai vazut sa ma fi referit eu la alaptarea intensiva sau sporadica, sau mai stiu eu de care fel. Ia mai citeste o data fraza, ca poate nu ai inteles corect.
3. Cunosc articolul cu fetita de 5 ani, l-am primit demult, si nu cred o iota, pe tine ce te-a "convins"? Poza aia pe care o pot truca si eu? Sau ai facut cumva vreo expertiza si ai demonstrat ca nu s-a "umblat" la ea?
Eu inteleg sa folosesti net-ul cu curaj, cum spui tu, dar sa crezi tot ce apare pe net...
4.Iar cand spui:
"Si este altceva sa mori din accident in timpul unei nasteri (moartea prin accident de masina de ex nu este consdierata sinucidere), si este altceva sa stii ca ai sanse foarte mari sa mori in cazul unei sarcini localizate in trompe sau alte cazuri care pun in pericol viata mamei. " - nu inteleg cum poate muri cineva in timpul nasterii...in accident de masina :dontgetit:, ca mie mi-e greu sa-mi imaginez o femeie care naste, cum naste lumea, adica la spital (nu in masina :D), si sa moara totusi in accident de masina!
Eu ma refeream la moartea obisnuita, datorata complicatiilor survenite in timpul nasterii (atentie! In timpul nasterii, nu sarcinii).
Si...o intrebare: cum poti sti de la inceput ca ai sanse sa mori datorita unei sarcini extrauterine?! Sau mai concret, cum stii ca sarcina este extra. Sugerezi cumva ca nasterea de copii este similara sinuciderii doar pt ca exista riscul ca sarcinile sa se dezvolte pe trompe sau malformate, sau altfel de riscuri care ar putea conduce la decesul femeii? Si ca este mai bine sa ne ferim sa ramanem insarcinate?
Ca altfel...chiar nu pricep ce sens au exemplele tale...
6 As dori sa-ti marturisesc ceva: nu m-am certat cu tine nici la topicul asta nici la altul.
Am simtit nevoia sa-ti spun asta, pt ca m-a surprins usurinta cu care te grabesti sa cataloghezi si sa subestimezi partenerul de discutie pe forum, doar pentru ca nu-i poti vedea infatisarea si diplomele.
In final, sensul postarilor mele la acest subiect este in mod exclusiv acela de a fi de folos celor care doresc mai multe informatii din perspectiva medicala si crestin ortodoxa, a celor care pretuiesc binecuvantarea lui Dumnezeu si porunca (Facerea: 1-28).
Nu pot sa reduc invataturile Mantuitorului Hristos si ale Sfintilor Parinti la A NU SMINTI LUMEA. Adica eu ma fac roaba pacatelor acestor vremuri, ca sa tin pasul cu societatea, doar ca nu cumva sa fiu diferita de ceilalti? Cu ce sminteste pe cineva acela care nu doreste sa se alinieze la tot ceea ce impune societatea? Si aici ma refer la cele rele, care in timpurile noastre sunt atat de variate si la tot pasul: alcool, violenta, avort, contraceptie, homosexualitate, eutanasie, drog, desfranare, minciuna, inselaciune, clonare, ateism, ucideri, trandavie, iubire de arginti si de inavutire, ura, lacomie, etc.
Este buna iubirea de aproape, dar sa-L iubim si pe Dumnezeu si sa avem grija ca nu cumva iubindu-l pe aproapele nostru sa ne pricinuim uciderea sufletului.

Doamne ajuta!
1.Sper ca pasiunea mea sa nu fieclasificata drept defect...:)Speram ca aceste informatii sa fie de folos si nu sa creeze tensiuni. Si iti reintorc sfatul, citeste si cu mai multa atentie mesajele mele dupa care sa tragi concluzii si nu eronate sper.

2. mentiunea ta cu ovulatia este eronata...anticonceptionalele INHIBA ovulatia, si ovulatia SE PRODUCE uneori in momentul cand tratamentul nu este respectat cu strictete ( si poate imi dai si mie postarea unde am sustinut ca inhibarea ovulatiei este permanenta si continua...de aceea am specificat in multe randuri ca ovulatia se produce doar cand tratamentul nu este respectat). Anticonceptionalele sunt prescrise si in cazul chisturilor pe ovare, in cazul pilozitatii (datorat in multe cazuri din cauza prezentei chisturilor pe ovare -la unele femei), in cazul acneelor severe la adolescente( datorat tot chisturilor) etc. datorita efectului de inhibare a ovulatiei a anticonceptionalelor care permit eliminarea chisturilor in timpul menstruatiei provocata artificial de hormonii continuti in anticonceptionale. In timpul ovulatiei (datorita unei functii defectuoase a ovarelor datorita stresului etc. )ovulele nu se elimina dar se depoziteaza (uneori facand imposibila chiar procreerea). Nu sfatuiesc acest tratament pentru a evita procreerea dar poti cere sfatul duhovnicului in caz de tratament (unii preoti mai ales calugarii sunt impotriva anticonceptionalelor luat ca tratament). Si chiar sarcina poate contribui la stagnarea chisturilor.

3. Iar sarcina in timpul alaptarii poate fi prevenita (un fel de preventie naturala a sarcinii) doar daca alaptezi macar de 4 ori pe zi o anumita cantitate de lapte (daca ai fi citit cu atentie mesajul ai fi gasit si mentiunea ...ca sunt femei cu un metabolism diferit sau nu alapteaza suficient lapte sa mentina ovulatia inhibata. Laprima sarcina am alaptat 1o luni si prima menstruatie am avut-o dupa ce am oprit alaptarea. Si reciteste mesajul poate ai sa observi ca am mentionat si expectiile daca nu va e cu suparare.

4. In Africa fetitele incep normal menstruatia la varsta de 8-9 ani pe cand in Europa intre 14-18 ani. Si cum sunt reguli sunt si exceptii. Nu stiu de ce ar minti cu acel articol si ce ar obtine acea organizatie falsificand informatiile. Ce inseamna "s-a umblat la ea?"


5. Citeste inca o dat mesajul (chiar nu l-ai citit in diagonala). Am zis una e sa mori insarcinata intr-un accident si alta e SA STII CA VEI MURI DATORITA ACELEI SARCINI-CARE INSEAMNA SINUCIDERE. Si in cazul sarcinii localizate in trompe finalitatea este fara exceptie moartea femeii si implicit a embrionului. Embrionul localizat in trompa chiar daca e normal-sanatos , pana la 8 luni dimensiunile lui distrug trompa, urmeaza hemoragie interna si moartea pacientei, iar embrionul va muri dupa moartea mamei. In cazul sarcinilor normale dar femeia moare dupa un accident dupa nastere sau in timpul nasterii (hemoragii neasteptate etc.) este un accident. Dar cand doctorul iti spune ca sarcina nu are nici o finalitate si pune in pericol viata mamei si viata fatului...asta e sinucidere. Ai vrea tu sa pari o "crestina" dar nu ti se potriveste caci realitatea este cu totul altceva. Si mai mult prefer o femeie vie si care isi poate ispasi pacatul rugandu-se si crescand si educand ceilalti copii pe care ii are sau ii poate face decat sa moara si femeia si embrionul si sa se destrame si o familie. sarcina extrauterina o poti afla acum cu ajutorul stiintei (ecograf sau alte metode de detectare- hemoragii in primele saptamani de sarcina etc.) pe care tot de la D-zeu o avem si ar fi bine sa o utilizam cu folos). Si nu am sugerat nici decum ca sarcina ar fi similara sinuciderii (cu toate ca in trecut foarte multe femei au murit din aceasta cauza ), te rog sa nu mai tragi concluzii pripite caci sunt spre dezavantajul tau si nu al meu...mesajul meu e foarte clar CITESTE CU ATENTIE SI NU CONCLUZIONA CE DORESTI TU CI CEEA CE ESTE EVIDENT).
6.NU te-ai certat? probabil ar trebui sa recitesti nu doar mesajele mele dar si ale tale observ ca esti tare ingaduitoare cu mesajele tale dar foarte critica cu mesajele altora...sa inventezi informatii sau sa acuzi nefondat si neverificat este mult mai grav decat cearta (ca am fost banata pe alte forumuri pe cand eu frecventez doar asta ca imi este de ajuns si mai de folos)
Toate insa se fac si cu binecuvantarea duhovnicului. Poti avea toate diplomele din lume...si nimic in cap...asa ca nu ma intereseaza diplomele ci mesajele de folos. De aia esti aici probabil...Si daca esti orbit de gelozie si vezi doar diploma dar nu si continutul mesajului ...acea persoana isi pierde timpul aici.

Si versetul Facerea 1/28 . "Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti; si stapaniri peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate animalele, peste toate vietatile ce se misca pe pamant si peste tot pamantul!" face parte din VEchiul testament care dupa se stie este doar o scruta trecere in revista a istoriei poporului evreu (obiceiurile si credinta iudaica a evreilor) si nu din NOUL TESTAMENT care e baza crestinismului si acel verset se refera la populatia nu prea numeroasa acum mii de ani (adica pe timpul lui Adam si Eva:)))). Nu cred ca se mai aplica acum cand suntem aprox 6 miliarde jumate de suflete pe pamant (si poate se refera inca la evrei care sunt doar (15 milioane):))). Si daca recitesti, versetul spune "cresteti si va inmultiti ".SI NU ca trebuie sa murim .

Eu credeam sa iubirea de aproape zideste...ca de aia una din cele 10 porunci este "iubiti-l" pe aproapele vostru. Si tot Hristos spunea... cine isi iubeste aproapele Il iubeste pe Hristos.

DOAMNE AJUTA!:)


Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.08.2007, 18:05:50
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Embrionul localizat in trompa chiar daca e normal-sanatos , pana la 8 luni dimensiunile lui distrug trompa, urmeaza hemoragie interna si moartea pacientei, iar embrionul va muri dupa moartea mamei.
scuze...8 saptamani (2 luni), embrionul localizat in trompe duce la hemoragii si moartea femeii
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.08.2007, 21:32:07
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

nu inteleg de ce atatea probleme pe capul vostru. ce spune in indreptarul de spovedanie. v-ati ferit de la a face copii? si aici intra in calcul inclusiv anti conceptionalele si prezervativul. deci? concluzie: este pacat. punct.
si pentru linistea voastra, numai Dumnezeu stie cati copii puteti avea intr-o viata. si va da atat cat puteti duce. nimic in plus nimic in minus...:)
Doamne ajuta dragele mele!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.08.2007, 21:43:08
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Dillema, o singura mentiune mai am, incearca sa te exprimi mai clar, daca doresti sa fii inteleasa corect. Si sa citesti cu mai multa atentie. Dovada, eu am spus ca ai fi fost banata pe alte forumuri, nu ca ai fost banata, intelegi diferenta? In alta ordine de idei, parerile tale sunt ale tale, iar ale mele difera intr-o masura oarecare. Si oricine are dreptul sa-si expuna/pastreze parerile.
Nu sunt singura care sustine si crede ca a te feri sa ai copii este pacat. Situatiile medicale si le discuta fiecare cu duhovnicul in particular.
O seara binecuvantata!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor FiulRisipitor Biserici Protestante 12 07.09.2017 15:23:48
Metode contraceptive Andra_07 Nunta 74 15.12.2012 15:21:20
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14