Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2014, 03:34:18
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit Sunt ateu si am cateva nelamuriri

Salutari tuturor si la multi ani!

Acest topic se vrea a fi unul constructiv, fara retorica si fara a ataca convingerile persoanelor care doresc sa participe la discutie.
Mentionez ca nu am citit in totalitate cartea sfanta, doar fragmente, desi intentionez sa o citesc din scoarta in scoarta. Totusi, nu am rabdare si pe masura ce trec pasajele, cu permisiunea dumneavoastra as dori sa va adresez cateva intrebari. Am cateva concepte in cap pe care nu pot sa le inteleg.
Cateva despre mine. In esenta, am crescut intr-o familie religioasa dar care mi-a lasat libertatea sa-mi aleg propriile convingeri bazate pe propria constiinta. Sunt tanar, dar nu mai sunt un copil si tind sa gasesc explicatii stiintifice la absolut toate fenomenele. Momentan tratez ezoteric biblia si sper ca la finalul lecturii sa inteleg aspectele neelucidate.

Generice:
1 - Daca dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, etc, teoretic nu ar trebuie sa stie din totdeaua cine se va mantui si va ajunge in rai sa se bucure de viata vesnica si cine va ajunge in iad la chinul etern? Pentru ce deranjul?
2 - Cele mai religioase tari din lume, in general sunt tari sub dezvoltate, cu o economie la pamant, guverne corupte si sisteme de sanatate aproape inexistente. De ce dumnezeu, cu puterea lui nu eradica epidemia de polio si HIV care curma vietile a sute de mii de oameni in Africa si Asia?
3 - Religia, a fost motiv de cearta intotdeauna. Este raspunzatoare pentru moartea a milioane de oameni(Cruciadele, Inchizitia, Jihad si Milkhemet Mitzvah). De ce a permis dumnezeu asta?
4 - Tatal, fiul si sfantul duh. De ce nu exista si o mama?

Pe capitole:
Facerea:
1 - Dupa ce lucrarea divina s-a incheiat, dumnezeu a fost multumit de munca sa. Cateva capitole mai tarziu se declara nemultumit de om si ii pare rau ca l-a facut. Dumnezeu si-a dat seama ca a gresit? Dar nu stia asta de dinainte?
2 - Dumnezeu nu stia de dinainte ca Adam si Eva vor manca din fruct ispititi de sarpe? De ce nu l-a oprit pe sarpe sa-si duca la bun sfarsit planul? Si de ce si-a trimis fiul sa sufere pentru pacatul lor cand toata istoria crestina, uneori tragica, putea fi evitata prin simpla sa interventie in acele secunde de slabiciune al oamenilor naivi.
3 - Adam si Eva au avut doi baieti Cain si Abel. Cain il omoara pe Abel si apoi impreuna cu sotia sa are un fiu pe nume Enoh. Sotia de unde a aparut?


Sper ca o sa fie o discutie interesanta.
Va multumesc
Reply With Quote