Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2018, 12:00:00
mihamm mihamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2018
Mesaje: 2
Question Familie problematica

Am 21 de ani si am foarte multe probleme in familie si nu sunt sigura daca felul in care actionez este corect sau bun si speram ca m-ati putea sfatui.
Fratele meu de 26 de ani care este copilul mamei din alta relatie nu a muncit niciodata, a renuntat la facultate si nu face absolut nimic in casa (doar sta in camera lui la calculator). Cu toate relatia mamei cu tata este ingrozitoare ea nu poate parasi aceasta casa exact din cauza lui si a indiferentei sale fata de problemele ei (pur si simplu nu ii pasa ca ea este trista aici, el nu vrea sa munceasca). Eu as putea sa continui sa traiesc cu tata ca sa o usurez pe mama, dar chiar si asa ea nu poate pleca pentru ca ar trebui sa aiba grija de fratele meu in timp ce sta cu chirie pe un salariu de invatator.
Partea pe care nu o pot intelege este ca ea s-a conformat cu comportamnetul fratelui meu si imi cere mie sa am grija de el dupa ce ea nu va mai fi in viata. Mai exact sa ii cumpar o garsoniera si sa ii asigur TOATE cheltuielile pentru toata viata sa. Eu nu sunt deloc de acord, cu mentiunea ca eu si fratele meu nu ne intelegem deloc, el este o persoana tare rea din punctul meu de vedere, ma injura si la simpla vedere, daca fac ceva care il incuca putin, ca de exemplu folosesc un lucru de care are si el nevoie la acel moment injura si mai rau. Asta este doar un exemplu ar rautatii lui, eu oricum nu imi amintesc cand am purtat o conversatie cu el ultima oara, poate acum 2 ani cand l-am dus la doctor cu masina si era doar noi 2 in masina am schimbat 3 vorbe.
Ca solutie i-am zis mamei ca ii platesc chiria si cheltuielile timp de 6 luni timp in care el isi gaseste slujba si se responsabilizeaza, in circumstantele in care eu acum sunt studenta si nu stiu nici macar ce salariu voi avea. Va trebui sa muncesc tare greu pentru bani avand in vedere ca incep de la 0, iar mama considera a fi normal sa am grija de fratele meu doar pentru ca ea a avut grija de mine. Pentru mine asta este egoism, mai ales ca ea am facut clar acum de ceva timp ca am facut alegerea de a nu avea copii niciodata, dar ea vrea sa imi dea responsabilitatea copilului ei.
Sper ca imi intelegeti grija. Ce parere aveti?
Reply With Quote
 

Tags
dependenta, egoism, familie, problema