Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.04.2020, 19:31:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

****************************************
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2020 at 17:04:45.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.04.2020, 01:57:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Avem nevoie de o stare de prezenta, o prezenta spirituala!

Era in urma cu cateva saptamani, era de Duminica in care se citeste Evanghelia Infricosatoarei Judecati. Ma aflam intr-o Biserica in care ma duc de cateva ori pe an. Se citea Sfanta Evanghelie de catre preot, la un moment dat se opreste ptr 30 secunde poate un minut , incepe sa citeasca din nou si dupa putine cuvinte se opreste din nou . Se observa ca glasul dumnealui este schimbat si efectiv nu poate continua. Oprirea a doua oara este mai lunga , atentie chiaar si din partea celor care gandul le zbura in alta paarte. La sfarsit isi cere scuze , dar puncteaza asupra valorii efortului personal ptr schimbarea vietii si ca multi iau in deradere Calea asta Sfanta. A spus ca astazi este o Evanghelie deosebita, si ca a spovedit multi oameni de-a lungul vietii si caa multi isi plangeau viata pe care au dus-o , o mare parte din ea propriu zis au pierdut-o si ca ajungeau sa se caiasca tarziu si isi spuneau:"Daca as fi stiut, daca aveam mintea asta atunci, altfel as fi facut!" A zis mai multe.

Am trecut dupa cateva zile pe la Biserica sperand sa il gasesc pe parintele si sa ii spun ca nu are ptr ce sa isi ceara scuze , ptr ca nu stiu altii, dar eu personal m-am folosit mult de aceasta intamplare binecuvantata. Se vorbeste de FOND APERCEPTIV, altfel spus concentrarea pe momentul prezent :SUNT AICI. Eu nu am fost acolo sufleteste,si spre ghinionul meu de multe ori ma las purtat de ganduri, trupeste sunt in Biserica dar sufleteste NU. Alti preoti atunci cand te vaad ca aai pierdut aatentia ridica vocea . Am fost de-a lungul timpului si in adunari protestante acolo ridica vocea,uneori aproape urla, ca sa iti capteze atentia de parca imediat urmeaza sa iti si traga una. Ceva de genul:"Cum eu vorbesc de Dumnezeu si TU?..."

Ma gandesc asa in capul meu... De ce a ingaduit Dumnezeu toate astea? Poate cati eram asa ca mine in Biserici cu trupul DOAR??? Neatenti cu adevarat la Predica sau slujba. Si EL vrea POATE sa ne atraga atentia :"Nu fiti prezenti doar fizic!" ... Dupa incercarea asta vom merge cu un alt elan la Biserica. Oare ce putea atrage mai mult privirile, decat o Piata San Pietro goala, in care Papa vorbea singur, doar ptr cei de acasa. A fost cea mai mare PREZENTA in realitate,multi au auzit cuvintele Papei.

Astazi voi fi acasa de Sfanta Liturghie, dar voi fi prezent cu sufletul. CRED ca este mai important ca sufletul sa fie acolo. Nu in ultimul rand Dragos zice bine , daca "Cezarul" a stabilit ASA , ASA facem.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.04.2020, 04:52:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

************************
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2020 at 17:05:25.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.04.2020, 22:29:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

George Becali declară că va merge la slujba de Înviere în calitate de cântăreț la strană, el face parte din echipa Bisericii care dă răspunsurile.
Video cu faza: https://www.youtube.com/watch?v=xcy9JXuSQBY

Posibil să fie până în 8 persoane în interiorul Bisericii, angajați la curățenie și cântăreți, ei sunt printre cei cu șansă să prindă slujba directă.

E urâtă slujba fără enoriași, am văzut și pe tvr 2 la Vatican într-o țară mult mai afectată erau totuși câțiva.

Fază amuzantă cu G.B.
https://www.mediafax.ro/sport/gigi-b...munca-19066349

"Da, m-au oprit și pe mine sa ma verifice. Mi-au cerut declaratia. Nu aveam nicio declaratie. Păi ce-i aia. Ce sa fac? Eu fac declaratie pentru mine? Sa-mi semnez singur? Eu sunt patron, angajator, eu nu ma duc la munca.

Cum sa ii spui lui Gigi Becali «Unde te duci?». Oamenii ma cunosc, ma saluta, mă respecta, ma felicita pentru ceea ce fac si gata"
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.04.2020, 21:32:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Haz de necaz cu poetul Mircea Dinescu:

”Eu vă dau o idee! Trebuie plantat repede în curțile tuturor bisericilor din România sparanghel, iar de Înviere putem veni să-l culegem. Că avem dreptul. Se poate culege spAranghel. S-a dat dreptul de a culege sparanghel în Germania, putem să culegem și în România. Și așa, sparanghelul seamănă cu o lumânărică, așa”, a spus Mircea Dinescu într-o intervenție televizată.

Comparația cu perioada de dizidență:
Nu completam nicio declarație și puteam să ies de mai multe ori pe zi. Acum, când avem 30 de ani de capitalism, parodie de capitalism, zic eu, e mai rău. Tot ce e mai frumos în țara asta a fost închis. Parcurile, bibliotecile, barurile etc. În schimb, ce sunt deschise? Spitalele și aeroporturile pentru cules sparanghel”, a izbucnit Mircea Dinescu.

https://newsbv.ro/2020/04/12/dinescu...-sa-l-culegem/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.04.2020, 13:35:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

http://www.msn.com/en-xl/europe/top-...cid=spartandhp

Este o manastire ortodoxa din Kiev. Din pacate se pare ca nici mediul monahal nu este imun la imbolnavire. 93 de cazuri si doua decese.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.04.2020, 16:01:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aflu ca seful unei institutii a statului a fost demis din functie fiindca...s-a rugat lui Dumnezeu. Nu, el nu a obligat pe nimeni sa se roage. A fost demis fiindca...s-a rugat el, personal:

https://www.stiripesurse.ro/interzis...s_1451460.html

Pai, bine, mai tovarasi, se poate ? Permiteti sa va raportez ca tovarasul Stalin a fost chemat de mult sa predea bilantul!
Mda, se pare ca ar mai fi fost acolo si alte oaresce motive.
Iar rugăciunea a fost si ea destul de seaca, dupa gusturile mele.

https://www.youtube.com/watch?v=bpcA...7bVATNRGzIlrDA
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.04.2020, 19:24:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

******************************
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2020 at 17:06:21.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.04.2020, 17:24:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Săptămâna patimilor pt ortodocși...

Pentru ce s-a iscat ultima campanie de isterie împotriva Bisericii dacă ordonanța militară permite deplasarea în scop de voluntariat și voluntarii tuturor cultelor legal recunoscute se mișcă de o lună către casele credincioșilor pt a duce ce consideră de cuviință ?

Acordul BOR-Mai nu permite asistare la slujbe, ușile vor fi în continuare încuiate, în săptămâna Floriilor au fost oameni care după slujbă au putut lua o salcă lăsată într-un coșuleț în afara Bisericii, probabil așa s-ar fi luat și Paștile pregătite, fără îmbulzeală, cu distanță la coadă.

În privința Sfintei Lumini, din analizele ministrului s-a ajuns la o concluzie ca din precauție și pentru a descuraja posibile tentative a unor grupuri de ciocnire cu autoritățile, ca lumina să vină spre credincios, în condiții de siguranță cu măști și mănuși, în felul acesta cei care doreau să meargă la slujbă pt a lua lumină ar fi fost descurajați și s-ar fi evitat și un eveniment neplăcut.

Nu este discriminare față de catolici sau protestanți, deoarece ei nu au solicitat autorităților asistență, era discriminare dacă voluntariatul era permis doar ortodocșilor, iar greco-catolicii care sărbătoresc odată cu ortodocșii pot prin voluntariat să împartă ce vor ei credincioșilor.

Protestanții vechi nu cred că împart lumină și Paști, dar pot face în continuare voluntariat spre casele credincioșilor.

Dpdv. al autorităților e mai greu să ții în frâu 16 milioane de oameni dintr-o confesiune, decât 800.000-1 milion cât sunt catolicii + reformații, calviniștii, luteranii, oarecum are logică să se ia unele măsuri de precauție care să evite alte isterii și scandaluri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.04.2020, 02:13:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Este foarte interesant cum oficinele de presă și politicienii vânduți au încercat să absurdizeze cooperarea între Biserică și lucrătorii MAI, noul acord oricum a scos polițiștii din lanțul distributorilor.

Angajații în poliție, jandarmerie și isu n-ar fi fost la prima situație în care să împartă alimente sau lucruri de necesitate oamenilor, la orice catastrofă, inundație, alunecare de teren, înzăpezire, ei au fost pe metereze și au ajutat la distribuire.

Când împărțeau în trafic mărțișoare, oare nu era un PR, mai mare și mai inutil decât acum când oamenii izolați în case și speriați, ar avea nevoie de o mică consolare, aflându-ne tot într-o stare excepțională ?

Tonul ticălos al celor care preînchipuiau MAI într-un braț al Bisericii, trece cu vederea că în orice stat cu populație semnificativ religioasă, cultele relevante după nr. credincioșilor vin în întîmpinarea autorităților.

Decât să împartă poliția amenzi, bastoane și dosare penale, mai bine sfântă lumină, decât tensiuni, mai bine comuniune.

Contagiunea se poate derula și când polițistul te oprește să te amendeze.

Poate nu întâmplător s-ar fi îngăduit polițiștilor să asiste la împărțirea luminii, actul acesta are o încărcătură emoțională în care puterea devine aproapele, în care autoritatea se trage din altruismul de a aduce o rază de speranță celui de lîngă tine .

Imaginea aceasta când se jertfeau ar fi putut fi un resort psihologic puternic pentru conștiința lor.

S-ar putea ca peste ceva timp, toată România să devină un nou lagăr Pitești și atunci și în sânul forțelor de ordine și în conștiința fiecărui angajat se va face o cernere, dacă să fie oamenii care împart lumină în întuneric poporului supus unei reeducări represive, sau să devină niște cerberi care aplică cu zel peste măsură diferite ordine.

Dumnezeu să binecuvânteze și oamenii din poliție sau din alte structuri, care poate și-ar fi dorit să aducă speranță în mijlocul oamenilor, fiind în timpul liber creștini practicanți sau măcar oameni cu dispoziție spre bine.

La urma urmei există suficiente cazuri de polițiști care au lăsat cariera aceasta pentru preoție sau diaconie, vocația lor fiind aceea de a sta între oameni.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.04.2020 at 02:20:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare