Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 27.05.2014, 22:10:36
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Unul din ele nu mai exista din pacate.
NOUA BIOLOGIE - Unde Mintea Și Materia Se Întâlnesc

https://www.youtube.com/watch?v=7qpG9F5fKVc&feature=kp

https://www.youtube.com/watch?v=qeUFIODDk1k

VEZI ASTA ! Daca nu-l vezi nu mai avem ce discuta ... nu ma intereseaza ca te uiti 2 minute prin el, nu e suficient.

Vezi ca are 2 parti si dureaza in total cam 3,5 ore ... prefer sa vorbim maine dupa ce-l vezi.

La un moment dat, daca ai rabdare, o sa vezi care sunt ultimele descoperiri din domeniul geneticii care contrazic teoria evolutionista.

Last edited by AlbertX; 27.05.2014 at 22:21:59.
  #252  
Vechi 28.05.2014, 16:36:43
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Un documentar exceptional cu privire la Minunata Creație a Lui Dumnezeu care spulberă orice Teorie Evolutionista a omului.
http://www.youtube.com/watch?v=VMeQkXf4EC8
  #253  
Vechi 28.05.2014, 19:38:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Un documentar exceptional cu privire la Minunata Creație a Lui Dumnezeu care spulberă orice Teorie Evolutionista a omului.
http://www.youtube.com/watch?v=VMeQkXf4EC8
http://www.skepticreport.com/sr/?p=352

Universul nu are cum sa aiba 6000 de ani.

Daca avea 6000 de ani, atunci nu am fi fost capabili sa vedem galaxii la mai mult de 8000 ani lumina. Stim ca putem vedea mult mai mult de atat, pana la ~40 miliarde de ani lumina.
  #254  
Vechi 28.05.2014, 22:05:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
http://www.skepticreport.com/sr/?p=352

Universul nu are cum sa aiba 6000 de ani.

Daca avea 6000 de ani, atunci nu am fi fost capabili sa vedem galaxii la mai mult de 8000 ani lumina. Stim ca putem vedea mult mai mult de atat, pana la ~40 miliarde de ani lumina.
Ai fost tu pana la 8000 de ani lumina distanta ca sa vezi ce-i pe acolo.
Si cred ca Hovind zice ca e posibil ca si lumina vizibila de pe pamant sa fi fost creata in acelasi timp, ca nu are nici un rost sa pui galaxii departe daca nu e nimeni care sa caste gura la ele. Oricat ar parea de ciudat este destul de logic odata ce vorbim de o logica creationista. Deci pot fi si la 40 de miliarde de ani si pot fi vizibile chiar daca universul e foarte tanar.

Last edited by iuliu46; 28.05.2014 at 22:08:34.
  #255  
Vechi 28.05.2014, 22:20:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai fost tu pana la 8000 de ani lumina distanta ca sa vezi ce-i pe acolo.
Si cred ca Hovind zice ca e posibil ca si lumina vizibila de pe pamant sa fi fost creata in acelasi timp, ca nu are nici un rost sa pui galaxii departe daca nu e nimeni care sa caste gura la ele. Oricat ar parea de ciudat este destul de logic odata ce vorbim de o logica creationista. Deci pot fi si la 40 de miliarde de ani si pot fi vizibile chiar daca universul e foarte tanar.
Nu, pentru ca lumina se propaga cu un an lumina / an. Daca avea 6000 de ani pamantul, atunci nu s-ar fi putut vedea ce se afla la, de exemplu, 1 miliard de ani luminam pentru ca lumina n-ar fi avut timp sa ajunga aici.

Daca toata lumina din univers ar fi fost vizibila, atunci am fi avut un cer complet luminat noaptea.

Si nu, nu trebuie sa merg acolo. Telescopul Hubble isi face destul de bine treaba:



Aceasta imagine reprezinta galaxii care, in prezent, se afla la aproximativ 10 miliarde de ani lumina departare. Cand s-a propagat lumina, probabil erau la vreo 3 miliarde de ani lumina de pamant, dar intre timp Universul s-a marit. Deci ce vezi tu in poza asta este, aproximativ, lumina veche de 3 miliarde de ani.

Acest video iti explica mai bine:
https://www.youtube.com/watch?v=6nVysrZQnOQ
  #256  
Vechi 28.05.2014, 22:41:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu, pentru ca lumina se propaga cu un an lumina / an. Daca avea 6000 de ani pamantul, atunci nu s-ar fi putut vedea ce se afla la, de exemplu, 1 miliard de ani luminam pentru ca lumina n-ar fi avut timp sa ajunga aici.

Daca toata lumina din univers ar fi fost vizibila, atunci am fi avut un cer complet luminat noaptea.

Si nu, nu trebuie sa merg acolo. Telescopul Hubble isi face destul de bine treaba:



Aceasta imagine reprezinta galaxii care, in prezent, se afla la aproximativ 10 miliarde de ani lumina departare. Cand s-a propagat lumina, probabil erau la vreo 3 miliarde de ani lumina de pamant, dar intre timp Universul s-a marit. Deci ce vezi tu in poza asta este, aproximativ, lumina veche de 3 miliarde de ani.

Acest video iti explica mai bine:
https://www.youtube.com/watch?v=6nVysrZQnOQ
Crezi ca eu nu stiu lucrurile astea ? Dar nu a demonstrat nimeni niciodata ca o galaxie despre care se spune ca este la 10.000 de ani lumina, este la 10.000 de ani lumina.
Si lumina s-ar putea vedea daca a fost creata in felul asta. Ce e asa de greu de inteles ?
  #257  
Vechi 29.05.2014, 07:17:43
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai fost tu pana la 8000 de ani lumina distanta ca sa vezi ce-i pe acolo.
Si cred ca Hovind zice ca e posibil ca si lumina vizibila de pe pamant sa fi fost creata in acelasi timp, ca nu are nici un rost sa pui galaxii departe daca nu e nimeni care sa caste gura la ele. Oricat ar parea de ciudat este destul de logic odata ce vorbim de o logica creationista. Deci pot fi si la 40 de miliarde de ani si pot fi vizibile chiar daca universul e foarte tanar.
Iuliu, ce ai scris imi aduce aminte de o mai veche disputa filosofica, ilustrata si de autorul meu favorit, Frank Herbert: "daca un copac se prabuseste in padure, si nu e vreun om prin preajma sa auda sunetul, atunci nu e vreun sunet?". Totusi, de ce ar trebui sa "fie cineva" sa caste gura la ele? Presupun ca e cineva, totusi: alte fiinte, de naturi si plasmuiri nerecognoscibile de isteata si corporatist-finantata, ideologic-orientata noastra "stiinta". Universul a fost creat de Logos, deci inteligenta, cu toata riscurile ei de dezvoltare a mandriei si seditiunii (o treime din ingeri si intreaga specie umana) este destul de reprodusa in creaturi, dupa principiul "dupa chip si asemanare". Nu suntem singuri, chiar daca fiecare sta in patratica lui. :)
Eu unul NU cred in evolutie: mi se pare o idee stupida, sa aparem din intimplare si sa evoluam conform logicii...haosului. Eu cred, urmand lui Facius Cardan si multor altora, intr-o creatie continua.
Ce postati tu si Albert e foarte logic. Ca ex-biolog, sa iti dau un exemplu, despre cit de cretin e evo: stii ca au fost descoperiti pesti cu "saber-tooth", datind din aceeasi perioada cu alte fiinte, de obicei mamifere, cu "saber-tooth" (canini sau incisivi supradimensionati). Sunt convins ca pana si iedera mea intelege foarte clar ca e vorba de voia lui Hashem de a face "serii" pe baza aceleiasi idei. Cam ce maimutarim si noi oamenii cu, sa zicem, seria W de la telefoane Sony Ericsson, sau Samsung Galaxy. Cum il intrebam eu mai demult pe un braindead din astia, Sagan-like: "de cate ori sa pocnesc o nochie veche de perete, cf. teoriei evo, ca sa devina un hastece ultimul icnet?".
Marimea unui Univers virtualmente infinit nu ma duce in ateism. Cel putin nu pe cei cu alcatuirea mea sufleteasca. Doar ma face si mai mult sa cad in genunchi in fata Autorului.
  #258  
Vechi 29.05.2014, 11:19:10
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Vedeți dumneavoastră, Teoria Evoluționistă este potrivnică creației lui Dumnezeu. Dacă vom privi la învățăturile din Biblie și le vom compara cu învățăturile din zilele noastre vom vedea că sunt total opuse. Satan înseamnă Împotrivitorul.Să ne uităm puțin în Geneza.
Dumnezeu dă omului următoare poruncă:

”16. Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: "Poti sa mananci dupa placere din orice pom din gradina;

17. dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el vei muri negresit."

Vedeți Dumnezeu le spune că vor muri negreșit...aici intervine Satan care ce spune...uitați versetul:

4. ”Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri,”

Și ăsta e doar unul din multele cazuri.

Acu în ce privește Teoria evoluționistă, nu cred că ar trebui să ne fie de mirare că tot Diavolul este în spatele ei.
  #259  
Vechi 29.05.2014, 11:21:44
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Universul nu are cum sa aiba 6000 de ani.
De ce, nu are voie ? Dar 7522 de ani poate ?

Biserica Ortodoxa considera ca suntem in anul 7522 de la facerea lumii.

Despre erorile evolutionistilor uite aici un articol foarte bun - http://www.odaiadesus.ro/evolutie.html

Last edited by AlbertX; 29.05.2014 at 11:23:54.
  #260  
Vechi 29.05.2014, 13:29:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Iuliu, ce ai scris imi aduce aminte de o mai veche disputa filosofica, ilustrata si de autorul meu favorit, Frank Herbert: "daca un copac se prabuseste in padure, si nu e vreun om prin preajma sa auda sunetul, atunci nu e vreun sunet?". Totusi, de ce ar trebui sa "fie cineva" sa caste gura la ele? Presupun ca e cineva, totusi: alte fiinte, de naturi si plasmuiri nerecognoscibile de isteata si corporatist-finantata, ideologic-orientata noastra "stiinta". Universul a fost creat de Logos, deci inteligenta, cu toata riscurile ei de dezvoltare a mandriei si seditiunii (o treime din ingeri si intreaga specie umana) este destul de reprodusa in creaturi, dupa principiul "dupa chip si asemanare". Nu suntem singuri, chiar daca fiecare sta in patratica lui. :)
Eu unul NU cred in evolutie: mi se pare o idee stupida, sa aparem din intimplare si sa evoluam conform logicii...haosului. Eu cred, urmand lui Facius Cardan si multor altora, intr-o creatie continua.
Ce postati tu si Albert e foarte logic. Ca ex-biolog, sa iti dau un exemplu, despre cit de cretin e evo: stii ca au fost descoperiti pesti cu "saber-tooth", datind din aceeasi perioada cu alte fiinte, de obicei mamifere, cu "saber-tooth" (canini sau incisivi supradimensionati). Sunt convins ca pana si iedera mea intelege foarte clar ca e vorba de voia lui Hashem de a face "serii" pe baza aceleiasi idei. Cam ce maimutarim si noi oamenii cu, sa zicem, seria W de la telefoane Sony Ericsson, sau Samsung Galaxy. Cum il intrebam eu mai demult pe un braindead din astia, Sagan-like: "de cate ori sa pocnesc o nochie veche de perete, cf. teoriei evo, ca sa devina un hastece ultimul icnet?".
Marimea unui Univers virtualmente infinit nu ma duce in ateism. Cel putin nu pe cei cu alcatuirea mea sufleteasca. Doar ma face si mai mult sa cad in genunchi in fata Autorului.
Eu nu am zis ca universul e mare sau mic sau mai stiu eu cum. Dar ma enerveaza ca nu facem diferenta intre ceea ce stim cu siguranta si ceea ce se crede. Nu se pot masura distante mai mari de cateva sute de ani lumina, restul este un fel de logica circulara, care poate fi adevarata sau poate fi total gresita . ( adica banuim noi ca stelele mai indepartate arata intr-un anumit fel si le masuram luminozitatea ). Asta am vrut sa spun, o fi adevarat, or fi stele si galaxii la sute de miliarde de ani lumina, nu ma intereseaza dar sa faca cineva dovada inainte sa ma bata la cap ca nu se poate altfel.
Mi se pare ca ai mai scris pe un alt topic care a fost inchis despre antropocentrism. E acelasi lucru, atata timp cat crezi in creatie atunci antropocentrismul este o varianta plauzibila, indiferent daca universul este cat o coaja de nuca sau infinit.
Subiect închis