Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2007, 00:14:38
Tamara Tamara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2007
Mesaje: 11
Implicit

Ma fratilor ....am citit si eu asa printre randuri si am vazut ca a te machia este pacat.....a te imbraca elegant este pacat....a purta bijuterii este pacat....totul e pacat. Ma intreb daca am de-a face cu credinta sau cu fanatism?
Am putut observa ca bietii catolici sunt ereteci tare. Adevarul e ca nu credem in acelasi Dumnezeu. :D
Ortodocsii prin credinta lor detin adevarul absolut.:D

Ps : Precizez sunt catolica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2007, 02:07:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Tamara ,

sant ganduri exprimate de mai multi oameni cu anumite "grade" sa zicem asa de intelegere . Nu poti sa vorbesti la mai multe persone , pe un forum de exemplu .
Dialogul , e recomandat pentru ca te adresezi unui om.

Asa ca tu iarta-ne si ar trebui sa intelegi ca nimeni nu e fanatic , orice drum are un inceput ,si daca tu acum faci primii pasi , fa-i cum poti ,poti sa teimbraci si elegant si altele .De restul de vei convinge pe parcurs , singura .

Nimeni nu mananca de la inceput friptura , stii cum e , se incepe cu laptele .
Asa ca nu te deruta , incearca sa gasesti un sfatuitor personal care poate fi Duhovnicul tau de exemplu .

Pe noi iarta-ne daca vorbim prea mult !

Cu drag,
maria
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2007, 10:54:05
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Draga Tamara ,

sant ganduri exprimate de mai multi oameni cu anumite "grade" sa zicem asa de intelegere . Nu poti sa vorbesti la mai multe persone , pe un forum de exemplu .
Dialogul , e recomandat pentru ca te adresezi unui om.

Asa ca tu iarta-ne si ar trebui sa intelegi ca nimeni nu e fanatic , orice drum are un inceput ,si daca tu acum faci primii pasi , fa-i cum poti ,poti sa teimbraci si elegant si altele .De restul de vei convinge pe parcurs , singura .

Nimeni nu mananca de la inceput friptura , stii cum e , se incepe cu laptele .
Asa ca nu te deruta , incearca sa gasesti un sfatuitor personal care poate fi Duhovnicul tau de exemplu .

Pe noi iarta-ne daca vorbim prea mult !

Cu drag,
maria
maria sa spui ca daca purtarea de pantaloni este practioca satanista denota satanism. in plus tamara chiar daca nu a zacut pe forumul asta si nu a citit toate ineptiile noastre nu ionseamna ca este mai nestiiutoare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2007, 12:38:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Romandragut: ti-am citit postarile de-a lungul mai multor luni. Tu faci reclama buna homosexualitatii si iti arati dezaprobarea fata de ceea ce scrie in biblie sau in Sfintii Parinti referitor la homosexualitate, desi stii pra bine ca acest punct de vedere nu este agreat de colegii de forum. Nu am constatat in acest rastimp nici o imbunatatire in ceea ce priveste acumularea de cunostinte religioase la tine, nici interes de a o face, ba dimpotriva, ai devenit tot mai indraznet in a-ti exprima opinii incorecte din punct de vedere ortodox.
De aceea permite-mi te rog sa te intreb: ce cauti tu pe acest forum crestin-ortodox? Te intreb, caci acesta nu este un forum oarecare, ci un forum crestin-ortodox, cu care nu ai nici in clin , nici in maneca. Optica ta se indreapta permanent impotriva valorilor crestine, care pentru tine, conform spuselor tale, nu au nici o importanta.
Nu am nimic impotriva ca cineva sa aiba o alta optica , dar optica ta este in constanta opozitie.
In concluzie as vrea sa stiu care este scopul prezentei tale pe forum, ca sa stiu la ce sa ne asteptam de acum inainte din partea ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2007, 13:35:30
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Romandragut: ti-am citit postarile de-a lungul mai multor luni. Tu faci reclama buna homosexualitatii si iti arati dezaprobarea fata de ceea ce scrie in biblie sau in Sfintii Parinti referitor la homosexualitate, desi stii pra bine ca acest punct de vedere nu este agreat de colegii de forum. Nu am constatat in acest rastimp nici o imbunatatire in ceea ce priveste acumularea de cunostinte religioase la tine, nici interes de a o face, ba dimpotriva, ai devenit tot mai indraznet in a-ti exprima opinii incorecte din punct de vedere ortodox.
De aceea permite-mi te rog sa te intreb: ce cauti tu pe acest forum crestin-ortodox? Te intreb, caci acesta nu este un forum oarecare, ci un forum crestin-ortodox, cu care nu ai nici in clin , nici in maneca. Optica ta se indreapta permanent impotriva valorilor crestine, care pentru tine, conform spuselor tale, nu au nici o importanta.
Nu am nimic impotriva ca cineva sa aiba o alta optica , dar optica ta este in constanta opozitie.
In concluzie as vrea sa stiu care este scopul prezentei tale pe forum, ca sa stiu la ce sa ne asteptam de acum inainte din partea ta.
Spunea un parinte: "Cand va creste iarba pe potecile dintre chiliile noastre, sfarsitul este aproape!".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2007, 14:36:43
Tamara Tamara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Draga Tamara ,

sant ganduri exprimate de mai multi oameni cu anumite "grade" sa zicem asa de intelegere . Nu poti sa vorbesti la mai multe persone , pe un forum de exemplu .
Dialogul , e recomandat pentru ca te adresezi unui om.

Asa ca tu iarta-ne si ar trebui sa intelegi ca nimeni nu e fanatic , orice drum are un inceput ,si daca tu acum faci primii pasi , fa-i cum poti ,poti sa teimbraci si elegant si altele .De restul de vei convinge pe parcurs , singura .

Nimeni nu mananca de la inceput friptura , stii cum e , se incepe cu laptele .
Asa ca nu te deruta , incearca sa gasesti un sfatuitor personal care poate fi Duhovnicul tau de exemplu .

Pe noi iarta-ne daca vorbim prea mult !

Cu drag,
maria
Buna Maria!

Nu era nevoie de o ironie ca sa imi spui ca ar fi nevoie sa mai cresc.
Lapte am manacat de mult deja. Nu mai sunt un copil. Am crescut ,am o varsta....Am ajuns si la fripturica ....nu-ti fa griji.
Am initiat acest topic intrucat mi se pare ca voi cei de pe forum exagerati in ceea ce privesc afirmatiile referitoare la credinta.
Aici sunt doua posibilitati:fie sunteti mai mult decat ipocriti, fie chiar credeti ceea ce spuneti.
Deci voiam sa stiu pana unde pot merge opiniile voastre cu privire la acest subiect. Suntem fanatici....sau va limitati la a crede in Dumnezeu si la a-i respecta poruncile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2007, 15:09:11
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

fanaticul este acela kre crede in ceva (indiferent k in ceea ce crede este adevarat sau nu) fara sa gandeasca.
dak cineva are o alta convingere fata de a ta nu inseamna k e fanatic... intreaba-l de ce crede aceasta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2007, 20:22:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean: [i]["Cand va creste iarba pe potecile dintre chiliile noastre, sfarsitul este aproape!"./i]

In chilii sunt oameni, care au acelasi scop: mantuirea.
"De omul eretic, dupa inatia si a doua mustrare, departeaza-te" (Tit3,10)
Dar asta ar trebui sa stii, Mirean.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2007, 20:31:01
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Tamara imi pare foarte rau daca tu ai vazut ironie .
imi cer scuze , eu am vorbit foarte serios ,nu am chef sa glumesc cu cine nu cunosc .
Eu stiu ca noi santem diferiti , avem deci nevoie de sfaturi ca atare .
Nu totul se potriveste la toata lumea .
Atat si nimic mai mult .Cum esti , treaba ta .
Maimult n-am de zis .
maria
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2007, 20:47:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tamara draga, credinta in Dumnezeu nu este limitativa si nu este nici habotnicie. Faptul ca ai ajuns sa mananci "fripturica", cum spui, inseamna pentru mine ca esti la varsta matura si ai depasit anii adolescentei. Dar credinta inseamna ceva mai mult de atat. Din clipa in care incepe sa te intereseze Dumnezeu, descoperi un adevarat univers al credintei, iar credinta ortodoxa este atotcuprinzatoare. Cel care nu a citit nicio carte de religie il va considera pe cel care a citit cateva carti, ca fiind habotnic. Acesta ar trebui sa se gandeasca la cei, care nu numai ca au citit , dar au primit si Duhul Sfant, si atunci acesta care nu a citit si-ar da seama, ca si cel care a citit cateva carti e tot la inceput. Deci nici urma de habotnicie.
Habotnic este acela, care aduna cunostinte, dar uita porunca lui Dumnezeu de a-si iubi aproapele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
ECUMENISM SI FANATISM Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 106 17.06.2008 23:54:23
credinta dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 13 13.10.2007 23:29:02