Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2008, 03:40:12
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

ati auzit de jocul TELEFONUL FARA FIR? eu ma amuzam foarte mult cind auzeam ce cuvint iesea la ultima persoana din cerc.:D
Traditia se pare ca e un fel de telefon fara fir.Pe cind Sfanta Scriptura e ALB PE NEGRU.
asa ca.....daca apar contradicti intre cele doua eu zic sa ne bazam pe Scriptura.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2008, 12:01:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
ati auzit de jocul TELEFONUL FARA FIR? eu ma amuzam foarte mult cind auzeam ce cuvint iesea la ultima persoana din cerc.:D
Traditia se pare ca e un fel de telefon fara fir.Pe cind Sfanta Scriptura e ALB PE NEGRU.
asa ca.....daca apar contradicti intre cele doua eu zic sa ne bazam pe Scriptura.
Apoi, Ionele draga, nu stiu cum te jucai tu la gradinita, baba oarba, turca, fatea sau telefonul fara fir, dar constat cu stupoare ca, a ta gandire nu prea a evoluat de la inocentii ani ai gradintitei, care vad ca te-au marcat foarte mult. Pai bine mai Ioane (Jeane), tu compari Sfanta Traditie cu jocurile tale de la gradinita ? Pai, colegul si fratele nostru Strajeru , si-a batut gura degeaba. Prin urmare, te rog mai citeste inca odat postarea lui si daca tot nu pricepi, schimba forumul, cu unul pe masura mintii tale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2008, 22:57:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sectarii considera ca apostazia a inceput de la Constantin incoace, motiv pentru care nu cred nici in Sfinti si implicit nici in Sfanta Traditie, confundand-o cu obiceiurile si datinile.
Pe de alta parte le inteleg incapacitatea de a crede in Sfinti, pe de o parte, pentru ca ei se considera sfinti prin botez, si pe de alta parte, pentru ca ei nu au Sfinti, asa cum are BO.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2008, 10:50:02
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
ati auzit de jocul TELEFONUL FARA FIR? eu ma amuzam foarte mult cind auzeam ce cuvint iesea la ultima persoana din cerc.:D
Traditia se pare ca e un fel de telefon fara fir.Pe cind Sfanta Scriptura e ALB PE NEGRU.
asa ca.....daca apar contradicti intre cele doua eu zic sa ne bazam pe Scriptura.
Mie mi se pare foarte interesant cum niste tipi care au trait prin secolele XIX-XX, sau unii sunt chiar contemporani, ne tot indeamna sa traim ca primii crestini - obsedantii "early christians".
Vine cate unul si ne invata ca tot ce face biserica e aiurea, is doar denaturari, noi trebuie sa traim ca "early christians". Nu stiti cum traiau "early christians", ca nu erati nascuti pe vremea aia? No problem, va explic eu, cutarescu. Ca eu stiu. Sigur!
Si vine cate un ins dintr-asta, care declara ca asa traiau primii crestini, cum zice el, si trebuie sa-l credem pe el, icsulescu, nu biserica - care nu stiu cum sa spun, dar exista pe vremea primilor crestini, care faceau parte din ea.
Daca tot bati toba atata, de ce nu ne dai si exemple concrete ale contradictiilor dintre Scriptura si Traditie?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2008, 01:31:43
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
ati auzit de jocul TELEFONUL FARA FIR? eu ma amuzam foarte mult cind auzeam ce cuvint iesea la ultima persoana din cerc.:D
Traditia se pare ca e un fel de telefon fara fir.Pe cind Sfanta Scriptura e ALB PE NEGRU.
asa ca.....daca apar contradicti intre cele doua eu zic sa ne bazam pe Scriptura.
Mie mi se pare foarte interesant cum niste tipi care au trait prin secolele XIX-XX, sau unii sunt chiar contemporani, ne tot indeamna sa traim ca primii crestini - obsedantii "early christians".
Vine cate unul si ne invata ca tot ce face biserica e aiurea, is doar denaturari, noi trebuie sa traim ca "early christians". Nu stiti cum traiau "early christians", ca nu erati nascuti pe vremea aia? No problem, va explic eu, cutarescu. Ca eu stiu. Sigur!
Si vine cate un ins dintr-asta, care declara ca asa traiau primii crestini, cum zice el, si trebuie sa-l credem pe el, icsulescu, nu biserica - care nu stiu cum sa spun, dar exista pe vremea primilor crestini, care faceau parte din ea.
Daca tot bati toba atata, de ce nu ne dai si exemple concrete ale contradictiilor dintre Scriptura si Traditie?
am scris deja ceva exemple....dar se pare ca sunt banate.nu e prima data cind sunt banat.
fi sigur ca sunt diferente.
nu crezi ca sunt diferente intre Traditia Apostolilor(obiceiurile lor) si Traditia care o stim noi?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.01.2008, 21:36:51
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
am scris deja ceva exemple....dar se pare ca sunt banate.nu e prima data cind sunt banat.
fi sigur ca sunt diferente.
nu crezi ca sunt diferente intre Traditia Apostolilor(obiceiurile lor) si Traditia care o stim noi?
Daca te referi la virginitatea Maicii Domnului sau duminica, s-au discutat deja si respectivele contradictii nu s-au adeverit.
De unde stii tu, jeane, obiceiurile apostolilor? In afara de Scriptura si traditie, ce alte informatii ai? Traiai pe vremea aia? Cine te-a invatat ce te-a invatat, traia pe atunci? Biserica/secta din care faci parte, exista pe atunci?
Cat despre Traditia actuala, sigur e mai bogata decat ce faceau apostolii, au trecut 2000 de ani. Dupa cum a aratat-o chiar Hristos in Scriptura, dupa Inaltare, El a trimis oamenilor Mangaietorul, Duhul Sfant, ca sa-i indrume. Si nu numai pe durata vietii apostolilor. Nu e stabilita o data pana la care se intampla asta.
Deci, in afara de exemplele cele doua de mai sus, care nu stau in picioare, eu unul nu am vazut altceva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.01.2008, 21:53:31
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
am scris deja ceva exemple....dar se pare ca sunt banate.nu e prima data cind sunt banat.
fi sigur ca sunt diferente.
nu crezi ca sunt diferente intre Traditia Apostolilor(obiceiurile lor) si Traditia care o stim noi?
Daca te referi la virginitatea Maicii Domnului sau duminica, s-au discutat deja si respectivele contradictii nu s-au adeverit.
De unde stii tu, jeane, obiceiurile apostolilor? In afara de Scriptura si traditie, ce alte informatii ai? Traiai pe vremea aia? Cine te-a invatat ce te-a invatat, traia pe atunci? Biserica/secta din care faci parte, exista pe atunci?
Cat despre Traditia actuala, sigur e mai bogata decat ce faceau apostolii, au trecut 2000 de ani. Dupa cum a aratat-o chiar Hristos in Scriptura, dupa Inaltare, El a trimis oamenilor Mangaietorul, Duhul Sfant, ca sa-i indrume. Si nu numai pe durata vietii apostolilor. Nu e stabilita o data pana la care se intampla asta.
Deci, in afara de exemplele cele doua de mai sus, care nu stau in picioare, eu unul nu am vazut altceva.
biserica/secta din care fac parte era la fel de mult cit era si secta/biserica ta.
Traditia intr-adevar s-a imbogatit prin aditie.nu zic multe ca iar o sa fiu banat
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.01.2008, 18:47:47
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

cristiboss56 , sper ca 56 nu reprezinta nici virsta si nici anul nasterii tale pentru ca atunci ironiile tale nu dovedesc decit infantilism :(
jean a facut o subtilitate pe care se pare ca tu n-ai inteles-o.
Daca cineva nu face parte din sau nu e de-accord cu religia ta asta nu inseamna ca tu ai dreptate si celalalt e dusmanul tau.
Cu raspunsuri de genul "mai citeste odata " nu esti prea ... constructiv
Acest sub-forum se numeste "secte si culte" si sper ca nu este un loc de scuipat din partea unora care se cred "salvati" din nastere ...ci un loc unde toata lumea crestin-ortodox sau nu, putem sa ne exprimam si sa discutam.

strajeru tin sa-ti multumesc pt. textul prezentat de tine.Da dovada de obiectivitate din ambele parti ( si ale "esctarului" si al "preotului").
In al doilea rind citindu-l, nu pot decit sa-mi confirm ca am avut dreptate schimbindu-mi religia.
In clipa in care descoperi "adevarul" :rolleyes: , nu poti sa nu observi diferenta citind acest text.
Toate argumentele "sectarului" sint corect enuntate si reprezinta crezul sincer al multora.Din pacate argumentele "preotului" se contrazic la un anumit moment.
Voi reveni cu amanunte ... :)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.01.2008, 20:40:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Mat 15:3 Iar El, răspunzând, le-a zis: De ce si voi călcați porunca lui Dumnezeu pentru datina voastră?
(datina = sfinta traditie)
:D mai, sunteti celbrii in a scoate afirmatii din context...

de ce nu adaugi si restul ce s-a vorbit atunci, nu vezi ca se refera la spalatul miinilor inainte de masa...pai ce asta tine de Traditia Sfintilor Parinti care au ascultat glasul Duhului Sfint?....sunteti de groaza...:)

"Pentru ce ucenicii Tăi calcă datina bătrânilor? Căci nu-si spală mâinile când mănâncă pâine. :D
3. Iar El, răspunzând, le-a zis: De ce si voi călcati porunca lui Dumnezeu pentru datina voastră?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.01.2008, 22:16:38
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

cozia, stai un pic sa ne-ntelegem.
Despre care datina vorbim?

Isus s-a adresat preotilor vorbind de traditia lor, si nu de spalatul miinilor.

adicatelea Isus ii condamna pe preoti pt. devierea cultului adevarat din cauza traditiilor lor.Nu stiu daca erau aia cu cutiutza pe cap sau altii...:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49